|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ғылым мен технология жетістіктері Мектеп: Жамбыл атындағы мектеп-лицейі Күні: 28.04.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Жүнісбек А. А. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ару қала - Астана |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/А1 Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. Т/А6 Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіреді. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған илюстрациялар арқылы тақырыпты болжауда қателеседі. Эмоционалды сөздерді диалогке даярлықсыз қатысуда және өз пікірін білдіруде қиналады. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тірек сөздер мен илюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады. Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолдануда қателіктерге бой алдырады. |
|||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды, қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогте даярлықсыз өз пікірлерін айта алады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады; Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолдануда қателіктерге бой алдырады; |
||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бәйтерек, Астана, зәулім, әсем... |
|||||
|
Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер: |
|||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Астана қаласының іргесі қай жылы қаланды? Бүгін де Астана қандай қала? |
|||||
|
Бағалау критерийі |
Т/А1 Берілген суреттерге қатысты тірек сөздерді анықтайды. Тірек сөздер мен суреттер бойынша тақырыпқа болжам жасайды. Тыңдалған мәтін негізінде сұрақтар құрастырады. Т/А6 Сұрақтар құрастыруда қыстырма, қаратпа сөздерді қолданады. Сұрақтарға жауап беру арқылы диалогке дайындықсыз қатысады. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Елін, жерін сүюге және қадірлей білуге баулу |
||||
|
Пəнаралық байланыс |
Бейнелеу, музыка |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Астана туралы мәлімет біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңберін құрып балалар бір-біріне өздерінің игілікті тілектерін айтады: Сурет арқылы топқа біріктіру 1-топ Ханшатыр 2-топ Бәйтерек 3-топ Ақорда |
Сурет |
|||
|
Сабақтың ортасы |
«Мозайка» әдісі арқылы сабақтың тақырыбына болжау жасау
Сурет арқылы оқушылар өз ойларын тірек сөздер арқылы жеткізеді. Мысалы: Ханшатыр, әсем қала, биік ғимараттар, зәулім үйлер... «Бірлесе орындаймыз» әдісі арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді сөйлем ішінен табу. -Анашым, таңертең Астанаға барамыз ба? -Мүмкін, жол түсіп жатса көрерміз. -Алақай, ертең біз Астанаға барамыз! -Жолға киетін киімдерің дайын ба, қызым. -Иә, дайын, апа! -Анашым, мүмкін, жылы киімдерімді де алармын. -Шіркін, тез жетсек қой! «Түйінді ойлар» әдісі арқылы комуникативтік жағдаятқа байланысты оқшау сөздерді қатыстырып, әр топ диалог құрастырады. 1-топ. Туристерге әсем Астананы таныстыру. 2-топ. Ел ағаларының қаланы аралауы. 3-топ. Құрдастардың әсем қаланы саяхаттауы. |
|
|||
|
Сабақтың соңы |
«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарқа жауап береді |
|
|||
|
Қосымша ақпараттар |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |
Сергіту сәті «Кім басшы?» ойыны АКТ қолданғанда электр қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ме? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Оқу мақсаты арқылы сабақ мақсаты шынайы құрылды. Оқушылар тапсырмаларды оқу мақсатына сәйкес тірек сөздер мен илюстрациялар арқылы тақырыпты болжау жасады. Дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерін еркін қолданып, өз пікірін білдіре алды. Сабақтағы әдіс-тәсілдер оқушылардың жүйелі жұмыс жасауына оң әсерін тигізді. |
||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Әдіс –тәсілдерді меңгерту сәтті болды. Бағалау жүйелі жүрді. Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. Нәтижеге көңіл бөлу қажет. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Қызықты әрі жылдам орындалатын әдістер таңдау керектігін |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ғылым мен технология
Ғылым мен технология
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ғылым мен технология жетістіктері Мектеп: Жамбыл атындағы мектеп-лицейі Күні: 28.04.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Жүнісбек А. А. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ару қала - Астана |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/А1 Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. Т/А6 Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіреді. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған илюстрациялар арқылы тақырыпты болжауда қателеседі. Эмоционалды сөздерді диалогке даярлықсыз қатысуда және өз пікірін білдіруде қиналады. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тірек сөздер мен илюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады. Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолдануда қателіктерге бой алдырады. |
|||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды, қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогте даярлықсыз өз пікірлерін айта алады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады; Коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолдануда қателіктерге бой алдырады; |
||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бәйтерек, Астана, зәулім, әсем... |
|||||
|
Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер: |
|||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Астана қаласының іргесі қай жылы қаланды? Бүгін де Астана қандай қала? |
|||||
|
Бағалау критерийі |
Т/А1 Берілген суреттерге қатысты тірек сөздерді анықтайды. Тірек сөздер мен суреттер бойынша тақырыпқа болжам жасайды. Тыңдалған мәтін негізінде сұрақтар құрастырады. Т/А6 Сұрақтар құрастыруда қыстырма, қаратпа сөздерді қолданады. Сұрақтарға жауап беру арқылы диалогке дайындықсыз қатысады. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Елін, жерін сүюге және қадірлей білуге баулу |
||||
|
Пəнаралық байланыс |
Бейнелеу, музыка |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Астана туралы мәлімет біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңберін құрып балалар бір-біріне өздерінің игілікті тілектерін айтады: Сурет арқылы топқа біріктіру 1-топ Ханшатыр 2-топ Бәйтерек 3-топ Ақорда |
Сурет |
|||
|
Сабақтың ортасы |
«Мозайка» әдісі арқылы сабақтың тақырыбына болжау жасау
Сурет арқылы оқушылар өз ойларын тірек сөздер арқылы жеткізеді. Мысалы: Ханшатыр, әсем қала, биік ғимараттар, зәулім үйлер... «Бірлесе орындаймыз» әдісі арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді сөйлем ішінен табу. -Анашым, таңертең Астанаға барамыз ба? -Мүмкін, жол түсіп жатса көрерміз. -Алақай, ертең біз Астанаға барамыз! -Жолға киетін киімдерің дайын ба, қызым. -Иә, дайын, апа! -Анашым, мүмкін, жылы киімдерімді де алармын. -Шіркін, тез жетсек қой! «Түйінді ойлар» әдісі арқылы комуникативтік жағдаятқа байланысты оқшау сөздерді қатыстырып, әр топ диалог құрастырады. 1-топ. Туристерге әсем Астананы таныстыру. 2-топ. Ел ағаларының қаланы аралауы. 3-топ. Құрдастардың әсем қаланы саяхаттауы. |
|
|||
|
Сабақтың соңы |
«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарқа жауап береді |
|
|||
|
Қосымша ақпараттар |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. |
Сергіту сәті «Кім басшы?» ойыны АКТ қолданғанда электр қауіпсіздік ережесін сақтау |
|||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ме? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Оқу мақсаты арқылы сабақ мақсаты шынайы құрылды. Оқушылар тапсырмаларды оқу мақсатына сәйкес тірек сөздер мен илюстрациялар арқылы тақырыпты болжау жасады. Дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерін еркін қолданып, өз пікірін білдіре алды. Сабақтағы әдіс-тәсілдер оқушылардың жүйелі жұмыс жасауына оң әсерін тигізді. |
||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) Әдіс –тәсілдерді меңгерту сәтті болды. Бағалау жүйелі жүрді. Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. Нәтижеге көңіл бөлу қажет. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Қызықты әрі жылдам орындалатын әдістер таңдау керектігін |
|||||
шағым қалдыра аласыз















