Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
3.3
Гидросфера
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Гидросфера
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сәйкес)
|
8.3.3.7. Жергілікті компонентті қосымша қамту
негізінде су апаттарының алдын алу шараларын
ұсынады
|
Сабақтың мақсаты
|
Су
нысандарымен байланысты туындайтын ең
қауіпті
құбылыстарды анықтайды;
Өзен суларының эклогиялық проблемаларын жіктейді,
оларды шешу жолдарын ұсынады;
Су апаттарынан қорғану әрекеттерінің жобасын
құрастырады.
|
Бағалау критерийі
Талдау, жинақтау
|
Су
апаттары сел, тасқын, цунамиді анықтай алады;
Экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсына
алады;
Су апаттарынан қорғану
шараларын саралай алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Айтылым,
жазылым,
оқылым,
көрсетілім
Цунами, сел,
тасқын
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік
өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан
қатысуы.
|
Пәнаралық байланыс
|
Дүниетану 4-сынып, физика 7-сынып, география
7-сынып
|
Алдыңғы білім
|
География 7-сынып
Қолайсыз атмосфералық
құбылыстар
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Психологиялық ахуал
қалыптастыру, «Аялы
алақан» әдісі
арқылы
2.
Топқа
бөлу. Мозайка арқылы су апаттарының
атауларына қарай бөлінеді.
1 топ: Цунами
2топ:Сел
3 топ:
Тасқын
|
Су апаттарының суреттері
|
Сабақтың ортасы
|
Топпен жұмыс
«Ішіне -
сыртына» стратегиясы арқылы су
апаттарын анықтайды.
Оқушыларға қауіпті табиғат
апаттары туралы бейнеролик көрсетіледі.
Оқушылар түрлі апаттар
арасынан су апаттарын ажыратып жазады.
Цунами, торнадо, сел, тасқын,
боран, дауыл, тайфун
Өзге
апаттар
Критерий
|
Дескриптор
|
Су
апаттарын анықтайды
|
-
Табиғат апаттарын анықтай алады;
-
Су апаттарын анықтай алады;
|
Оқушылар бағдаршам әдісі арқылы
бағаланады.
2. Жұппен
жұмыс
Экологиялық проблемаларды шешу
жолдарын ұсынады: Фишбоун әдісі
арқылы
а) Елімізде су апаты жиі байқалатын өзендерді
жіктеу; (картамен жұмыс бойынша көрсетеді)
б) Апаттың себебін ашып ондағы
проблемаларды шешу жолдарын көрсету;
Өзен
атаулары
Апаттың
себепері
Критерий
|
Дескриптор
|
Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын
ұсынады
|
-
Елімізде су апаттары жиі болатын (Іле, Жайық, Сырдария, Нұра, Тобыл
т.б.) өзендерді жіктейді.
- Апаттан құтылу жолын
ұсынады.
|
Кері байланыс. Сұрақ
қою:
1. Елімізде су апаттары жиі болатын өзендерді
атау;
2. Картадан өзендердің орналасуын
көрсету;
3.Әр жұп апаттан құтылудың бір жолын
ұсынады.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы
бағаланады
3. Ертіс өзенінде туындайтын
су апаттарына төмендегі жоспар бойынша сараптама
жасау; (модельдеу әдісі
арқылы)
1.Ертіс өзеніндегі аппатың себебін
анықтау;
2. Алғашқы қорғану іс-әрекеттерін
анықтау.
Критерий
|
Дескриптор
|
Апаттың себебін анықтайды
|
-
Себебін толық анықтайды;
-
Себебін толық ашпады;
-
Себебін анықтай алмады;
|
Алғашқы қорғану іс-әрекеттерін
біледі
|
Үйдегі газды, суды, жарықты
сөндіреді;
Пештің отын сөндіреді;
Бағалы заттарды жоғарыға
шығарады;
Есік пен терезелерді тақтаймен
қағады.
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=uJQc4jiixbU
(табиғат
апаттары)
https://www.youtube.com/watch?v=rk5Y44cXGxw
(Ертіс өзенінің
тасуы)
|
Сабақтың соңы
|
Сабақ соңында
оқушылар «Аргумент» әдісі арқылы рефлексия
жасайды.
Менің бүгінгі сабақтағы көңіл
күйім................., себебі.............
Мен сабақта .................... жұмыс жасадым,
себебі..................
Тақырып мен үшін .............. болды,
себебі................
|
|
Үйге тапсырма
|
Іле, Сырдария, Нұра, Тобыл өзендерінде жиі
болатын су апаттары туралы қосымша мәлімет негізінде апат
деңгейлерін салыстыру.
|
|
Саралау – Сіз оқушыларға
қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға
қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды қолдану
|
«Ішіне-сыртына» стратегиясы,
фишбоун, модельдеу әдістері арқылы оқушыларға тапсырма беріледі.
Осы белсенді оқыту әдістері су апаттарын ажырата білуге, елімізде
су апаттары жиі болатын өзендерді жіктеу, оның себептерін анықтауға
бағытталады.Апат кезінде орындалатын іс-әрекеттерді жоспарлай алуға
жетелейді.
Сабақта оқушылар тапсырма
арқылы сараланады. Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
күрделірек, жоспарлауды қажет ететін тапсырмалар беріледі.
Тапсырмалар белсенді оқыту әдіс-тәсілдері арқылы ашылып, оқушымен
бірге мақсатқа жетелейді.
|
Сабақ барысында оқушылар су апаттарын, олардың ең
қауіпті түрлерін, сақтану жолдарын меңгеру үшін «ішіне-сыртына»
стратегиясы, картамен жұмыс, «фишбоун» әдісі және модельдеу сияқты
белсенді оқыту әдістері қолданылды.
|
Сабақта пәнаралық байланысты орнату үшін басқа
пән мұғалімдерінің кеңесі қажет.
Сабақ барысында оқушылардың денсаулығы мен
қауіпсіздігіне еш қатер төнбейді.
Оқушылар сабақ барысында қосымша мәлімет алу үшін
АКТ-ны қолдану дағдыларын жетілдіре алады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ соңында
оқушылар «Аргумент» әдісі арқылы рефлексия
жасайды.
Менің бүгінгі сабақтағы көңіл
күйім................., себебі.............
Мен сабақта .................... жұмыс жасадым,
себебі..................
Тақырып мен үшін .............. болды,
себебі................
Сабақ мақсаттары мен оқу
мақсаттары қолжетімді болды.
Оқушылар оқу мақсатына жете алды. Сабақта
саралау тиімді болды, уақыт тиімді қолданылды. Сабақ жоспарынан
тыс
ауытқуларғ жол берілген
жоқ.
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға
жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен
оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиындықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|