Халық күйі "Жастар биі" 2-класс

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Халық күйі "Жастар биі" 2-класс

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушының музыкалық білімін жетілдіре отырып, аспапта ойнау шеберлігін арттыру.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ырғыз балалар өнер мектебі








Ашық сабақ



Халық күйі

« Жастар биі »





Мұғалім: Дәуселбаева Айгүл

Оқушы: Әлихан Мира









2016-2017 оқу жылы

Домбыра класы

Мұғалім: Дәуселбаева Айгүл

Оқушы: Әлихан Мира 2-класс

Сабақтың тақырыбы: Халық күйі «Жастар биі»

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушының музыкалық білімін жетілдіре отырып, аспапта

ойнау шеберлігін арттыру.

Дамытушылығы: Оқушының есте сақтау қабілетін, ойлау дағдысын

дамыту.

Тәрбиелілігі: Музыканы түсіне білуге баулу, ұлттық өнерді қастерлеуге,

құрметтеуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Күй туралы қанатты сөздер, сөзжұмбақ, түрі-түсті ноталар т.б.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

а) Оқушыны сабаққа кіргізіп, сабаққа қажетті құралдарды әзірлеу.

б) Аспаптың құлақ күйін келтіріп, оқушыны орындыққа дұрыс отырғызу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

а) Қол жаттықтыру үшін «Соль мажор» гаммасын әр түрлі ұзақтықта ойнату.

1) Франс шуберт кім?

2) Қандай шығармалары бар?

Оқушы: Франс Шуберт белгілі шетел композиторы. Ф.Шуберт музыканттар отбасында дүниеге келген. Ол жастайынан музыкаға әуес болып өседі. Оның 9 симфониясы, 40-қа жуық фортепианоға арналған шығармалары бар. Ф.Шуберт фортепианоға, скрипкаға арналған көптеген шығармалардың авторы.

Ф.Шуберттің «Экоссез» шығармасын оқушыға аспапта ойнату. Қате жерлері болса түзету.

Өтілген шығармаларды ойнау.

В.Моцарт «Аллгретто»

Халық күйі «Кеңес»

ІІІ. Сөзжұмбақ шешу

Ж

а

м

о

р

Ж

А

п

у

з

а


о

к

э

с

е

з

С

Т

и

е

р

в

а

л

н



А

ы

р

рры

қ

ғ

Р

Б

И

І

а

ц

и

я

е

т

ь

л

а



е

к

а

р



з

а

р

п

е

р



н

п

к

е

Сөзжұмбақ сұрақтары:

1.Музыкадағы көңілді лад?

2.Музыкалық шығармадағы уақытша тыныс алу белгісі?

3.Ф.Шуберттің шығармасы?

4.Музыкадағы екі дыбыс аралығы?

5.Музыкалық шығармадағы үлемтердің белгілі бір ретпен алма кезек берілуі?

6.Дыбысты жарты тонға, бір тонға жоғарылату немесе төмендету не деп

аталады?

7.Диез бен бемольдің күшін жою белгісі?

8.Қайталау белгісі?

9.Музыкалық шығармадағы жылдамдық қарқыны?

ІҮ. Жаңа сабақ. Халық күйі «Жастар биі»

Оқушыға халық күйлері туралы мағлұмат беру.

Адамзат тарихының даму барысында әлемдік өркениеттен қазақ халқына мұра болып келе жатқан өнеріміз – күй өнері. Күй – сезім. Сөзбен жеткізе алмағанды күй айта алады. Күй – біздің баға жетпес байлығымыз. Күй негізінен домбыра аспабында орындалатын музыкалық шығарма. Жалпы музыка атаулы нәрсе елдің сезім байлығы мен ішкі жаратылыс қалпын білдіретін болса, солардың ішіндегі ең сырлыцсы – күй. ХІХ ғасырда өмір сүрген дарынды композиторлар арасында көптеген күйшілер өткен. Сол күйшілерден бізге жеткен көптеген шығармалардың авторы ұмытылып, біздің заманымызға «Хаық күйлері» деген атпн мұра болып келеді.

Шығарманы оқушымен біресе отырып, нота бойынша талдап, тактымен жұмыс жасау. Шығарма до мажор тоналисінде жазылған, шығармада ширек нота, сегіздік нота, реприза кездеседі. 2/4 өлшемінде жазылған

Алдымен оқушыға өзім ойнап көрсетемін.


Ү. Сұрақ-жауап.

1.Музыкаа неше дыбыс бар?

2. М.Әубәкіровтың оюға, нақышқа арналған шығармасы қалай аталады?

3. Төрт ішекті ысқышпен ойналатын музыкалық аспап?

4. Екпін дегеніміз не, екпіндер нешеге бөлінеді?

5. Бірінші октаваның си нотасы қай жерде жазылады?

6. Бемоль дегеніміз не?

7. Жартылық нота нешеге саналады?

8. Паузаның қандай түрлері бар?

9. Музыкада неше лад бар, оларды ата?

10. Қайталау белгісі қалай аталады?




ҮІ. Сабақты қорытындылау

Күй – байлығымыз, мұрамыз. Халқымыздың ғасырлар бойы дамып, бізге жеткен осынау асыл мұрасын қастерлеп, ұлттық өнерімізді келешек ұрпаққа жеткізе білу – парызымыз екенін естен шығармайық.

ҮІІ. Бағалау.

Оқушы сабаққа жақсы дайындықпен қатысты. Үй тапсырмасына жақсы дайындалған. Жалпы бүгінгі сабаққа белсенді қатысты. Сондықтан «жақсы» деп бағалаймын.

ҮІІІ. Үйге тапсырма.

Халық күйі «жастар биін» өтілген жерге дейін нота бойынша ойнау.

Өтілген шығармаларды үнемі қайталап отыру.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.12.2019
6399
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі