|
Мектеп: «Жансүгіров атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Халықаралық құқық қорғау ұйымдары қаншалықты тиімді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Байдильдинов Даниель Асетович |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып : 9 «Б» |
Қатысқандар саны: 20 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
9.2.3.2 – адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын сипаттау; 9.3.1.2 – Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдау (Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы, ЕҚЫҰ, Еурокеңес, Гаагадағы Халықаралық сот); |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Халықаралық құқық қорғау ұйымдары қаншалықты тиімді екендігін түсіндіреді Оқушылардың басым бөлігі: адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын анықтайды Кейбір оқушылар: Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Адам құқықтарын қорғау идеяларының қазіргі халықаралық құқық қорғау ұйымдарының қызметіне ықпалын анықтай алады; Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарын талдай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Себеп– салдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар: видео көрсету– тыңдалым, мәтінді талдау– айтылым, мәтінмен жұмыс– оқылым |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Терминдер: БҰҰ, Еурокеңес, идеология, Декларация, сот |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сөз тіркестері: адам құқықтары, Халықаралық ұйым, Еуропалық одақ, Біріккен Ұлттар ұйымы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» идеясының «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» құндылығы арқылы оқушыларды мәдени құндылықтарды сақтауға, бәсекелестікке тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Құқық негіздері, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану |
Ғаламтормен жұмыс, интербелсенді тақта, презентация т.б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу , бастапқы білім |
9 сынып дүниежүзі тарихынан БҰҰ–ның құрылуы мен қызметі тақырыбында адам құқықтары мен Халықаралық құқық қорғау ұйымдары туралы оқушыларда қысқаша түсінік қалыптасқан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарлаған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі (Сәлемдесу, түгелдеу) Психологиялық ахуал орнату, оқушылардың назарын шоғырландыру. Топтарға бөлу. Саралаудың «Жіктеу әдісі» бойынша оқушыларды аралас гендерлік топтарға аралас ретпен отырғызамын. Топ аттарын анықтау. «Адасқан әріптер» әдісі бойынша әр топ әріптерді құрастырып, артық әріптерді алып тастау арқылы топ аттарын табады.Топ аттары сабақ барысына байланысты алынған. 1-топ: «ЕҚЫҰ», 2-топ: «Еурокеңес», 3-топ: «БҰҰ» «Стоп кадр» әдісі арқылы оқушылардың ойларын қозғау мақсатында «БҰҰ-ның Жалпыға бірдей адам құқығы Декларациясы» атты 2 минуттық видеоролик көрсетіледі. «Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар керекті мағлұматтарды дәптерге жазып отырады. Көрген видеоролик аясында «Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойылады: 1. БҰҰ дегеніміз не? 2. Адам құқықтары жайлы не білеміз? 3. Құқық қорғау қалай жүзеге асады? Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, сабақ адам құқықтарын қорғауға байланысты екендігін анықтайды. «Өткен тақырыппен байланыс орнатыңыздар?» деген жетелеуші сұрақ қою арқылы өткен тақырып Дүниежүзілік ұйымдар болуына байланысты, сабақ тақырыбы мен мақсаты адам құқықтарын қорғау ұйымдары туралы екендігін анықтайды. Оқушылармен бірге сабақ мақсатын талқылаймын. Оқушыларға сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. Себеп және салдар тарихи концептілер негізінде оқыту. |
Әріптер қиындысы https://www.youtube.com/watch?v=kiTcYIgIq3o Микрофонға жазылған сұрақтардың аудиожазбасы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 18 минут
7 минут 5минут |
Топтық жұмыс. Оқушыларға «Халықаралық ұйымдардың құрылуы.адам құқықтарын қорғау» тақырыбында мәтін беріледі. Мәтінді оқып шығып топтар бойынша 3 топқа 3 түрлі тапсырма беріледі. 1-Топ. Т – кестесі стратегиясы бойынша Халықаралық құқық қорғау ұйымдары пайда болғанға дейінгі және одан кейінгі кезеңдегі өзгерістерді табу.
Дескрипторлары:
2 топ. SWOT талдау арқылы Еуропа мен Азияның жетекші мемлекеттеріндегі конституциялық-құқықтық идеологияның қалыптасу жолдарында пайда болған ұйымдарды талдау жасайды. Талдауға Еурокеңес және БҰҰ-ның Адам құқықтарының жалпыға бірдей Декларациясы ұсынылады.
Дескрипторлары:
3- топ. Кестеде берілген сұрақтар бойынша БҰҰ-ның Адам құқықтарының жалпыға бірдей Декларациясына талдау жасайды.
Дескрипторлары:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













