Сабақтың тақырыбы : Халықаралық
туризм
Мақсаты : оқушыларды
халықаралық туризмнің түрлерімен және таралған аудандарымен
таныстыру халықаралық туризмнің дүние жүзі бойынша әрқайсысының
“мамандану’’ саласының алғышарттарын анықтау .
Нәтижесі: әр түрлі
тәсілдерді қолдану арқылы оқушыларды оқыта отырып
дамыту,
белсенділікке,ізденушілікке,еркін ойлап,еркін сөйлеуге
дағдыландыру.
туризм
тақырыбы арқылы оқушыларды мамандыққа баулу, өмірге
көзқарастарын кеңейтуге,салауатты өмір салтына
тәрбиелеу
К ө р
н екіліктері : дүние жүзінің саяси
картасы ,дүние жүзінің физикалық картасы, Қазақстанның физикалық
картасы , слайдтар , интерактивті тақта .
С а б
а қ т ү р і : жаңа сабақты меңгеру
.
Сабақ
өткізу әдістері : топтау, тест,
іздену ,кластер,слайдпен жұмыс, сызбалар, проблемалық ситуация,
саяхат жасау, жарнама.
Ұйымдастыру---------------минут.
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу
сыныпты 2 топқа бөлу.
Топ
ережесін еске түсіру
|
Сынып
кезекшісінің мәлімдемесі
Топқа (үй тапсырмасы бойынша
бөлінеді)
Топ ережесін қайталау
|
Үй тапсырмасын тексеру.
Қызығушылықты ояту-----------минут.
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
I. «Ойлан да таста» сыныптың 3 бұрышына:
1.Сыртқы сауда
1.Сыртқы
сауда деп-
2.Құрлықтағы негізгі халықаралық сауда жолдарын ата...
3.Тауарлық құрылымның қалыптасуы...
4.Сауда
сальдосы деп-
5.Қазақстанда экономикалық байланысты дамыту үшін қандай
алғышарттар бар
2. Қаржы- қаражат жүйесі
1.Қаржы-қаражаттың 3 ірі құрылымын ата..
2.Валютаның негізгі түрлерін ата:
3.Халықаралық инвестиция нарығы-
4. Қазақстанның
қаржы-қаражат саясаты туралы не айтасыңдар?
5.Экономикалық интеграция деп-
6. Инвестицияның түрлерін атап, анықтама
беріңдер.
3.Халықаралық туризм
|
Оқушылар шеңбер жасап тұрады да, қолдарындағы
сұрақ жазылған қағазды умаждап бір-біріне лақтырады да алдарына
түскенді алып 3 бұрышта жазылған сөздерге сәйкес сұрақтың жауабына
барады және топқа бөлінеді .
1 бұрыштағы жазу бойынша бүгінгі
сабақтың тақырыбына болжам жасалып, жаңа сабақ анықталады
|
Мағынаны тану--------------------минут
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
II. Туризм.
(Ротация әдісі)
Бейнежазбаны тыңдап, оқулықтағы мәтінді оқып,
топпен жұмыс жасайды
1 топ.
«ХХІ ғасыр – туризм ғасыры»
2 топ.
«Табиғаты ғажайып жерлерге турист ретінде бару»
3
топ.
2 «Құндылықтар спектрі» әдісі
Сұрақ: а) «Қазақстанда туризмді дамытуға
болады»
ә)
«Қазақстанда туризмді дамытуға алғышарттар жоқ»
|
Топтық жұмыс:
Әр топ мәтінмен жұмыс жасай отырып, жауап беруге
дайындалады.
Сұраққа оқушылар пікір айта отырып
«+» , «-» баға беріп қорытындылайды
|
Ой
толғау-----------------минут
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
III. «Каллаж»
әдісімен
|
|
Кері байланыс
Бағалау
|
Бағалау бетшесі және диаграмма
көрсеткіші
|
|
|
Экономистер:Халықаралық
туризм халықаралық экономикалық байланыстардың айрықша түрі
болғандықтан қазіргі кезде жедел дамып келеді. Оған жеке аймақтар
мен елдердегі рекреациялық ресурстар алғы шарт болады.Х/а туризм
үлесіне шамамен д/ж жіө-нің және жалпы жұмыс істейтін халықтың 10%
тиесілі, мысалы:Мальдив Республикасында туризм мен оған
бағдарланған салалар жіө-нің 25% ын береді.Кубада мемлекет
қазынасына түсіретін пайдасы жағынан х/а туризм 1- орында тұр.Жалпы
шетел туристерін қабыдау жөнінен Еуропа жетекші орын алады,оның
үлесіне туристердің 60% тиесілі Америкаға шетел туристерінің 20%,
Азияға 10% келеді.
Статистер:Қазіргі кезде
х/а туризмнің ірі аудандары қалыптасқан, олардың әрқайсысының
“мамандану” саласы бар. Слайд
карта.
Әлемдегі
ең ірі тау шанғысы туризмнің орталығы Альпі жылына 60млн туристерді
қабылдайды.Д/ж туристерді көп қабылдайтын ел- Франция ( жылына
77млн адам). Германия (жылына 30 млн адам), Италия(жылына 40 млн
адам). Испанияда туризмнің дамуынан мемлекет қазынасына 18млрд
доллар қаржы түседі. Қытайда 1400 туристік агенттік жұмыс жасап ,
2995 қонақ үй қызмет істейді.АҚШ жылына 50 млн туристерді
қабылдайды. Біздің елімізде Алматы маңындағы Шымбұлақ мекенін х/а
дәрежедегі туистік орталыққа айналдыру жоспарлануда.Түркияда х/а
туризм ел қазынасна 500 млн АҚШ долларын әкеледі.
1-гид: Қамтылатын
туристердің саны жөнінен теңіз
жағалауындағы курорттар жетекші орын
алады.Туристердің жиі баратын ауданы – Еуропа, Азия және Африканың
Жерорта теңіз жағалауы.Мұнда әлемге әйгілі Көгілдір жағалау,
Кипр және Мальта аралдары ,Испания жағалауы
мен Балеар аралдарындағы,Солтүстік Африканың курортты қалалары
орналасқан.Таиланд пен Мұхит
аралдарында,Калифорния мен Флориданың құмды жағалауларында,Бразили
мен Мексиканың теңіз курорттарында демалушылар саны артып
келеді.
2-гид: Қазіргі
кезде теңізді айналып жүзу
(круиз) Х\а туризмнің маңызды түріне
айналып отыр. Бұл аса жайлы кемелермен саяхаттау және құмды
жағалауларда демалу,бірнеше елмен танысу мүмкіншілігімен
ұштастырылуымен түсіндіріледі.Туризмнің ұл түрінің дәстүрлі
аудандарына Жерорта теңізі,Кариб алабы
мен Мұхит аралдары жатады.
3-гид: Туристердің көп
баратын нысандарының бірі – қалалар. Еропалық өркениет
пен сәулет өнерінің түрлі кезеңдерінің ескерткіштері сақталған
Еуропа қалаларына туристер көп келеді.Ондай қалалар
Франция,Италия,Испания елдерінде орналасқан.
4-гид:Х\а туризмнің
айрықша түріне қасиетті діни орындарға құлшылық ету жатады.
Мұсымандар үшін Сауд Арабиясындағы Мекке мен Мәдине, Түркістан қаласндағы Қожа Ахмет
Йассауи кесенесі болып
табылады. Ал христиан дінінің қасиетті
жәдігері Иерусалим
қаласында шоғырланған.
7.
Үйге тапсырма.
§
44.Туризм адамның күш-жігерін қалпына келтіріп, сергітуге
жәрдемдеседі.Біздің өлкеміздің
қай жерлеріне туристерді
демалуға шақыруға болады,Осы тақырыпқа мәлімет жинап,
жарнама дайындау.
8.Рефлексия.
Минуттық эссе: Бүгінгі
сабақтан алған әсерім...
Қазақстан туризмінің
дамуының 5 кедергісін атап өтті:
· Квалификациялы
кадрлардың жетіспеушілігі;
· Әлсіз
инфрақұрылым;
· Әкімшілік
тосқауылдар;
· Маркетингтің
жоқтығы;
· Қаржы ресурсының
проблемасы.