Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Хан Тәңірі шыңы
|
Бөлім: |
Қазақстандағы көрікті жерлер. Лексикография |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Мұсабекова М.Д. |
|
|
Күні: |
6.09.2021 |
|
|
Сынып: 6 «А», «Ә», «Б», «Ғ» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Хан Тәңірі шыңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.1. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құрады. 6.4.1.1. Тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|
|
|
Оқушылардың көпшілігі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құрады. |
|
|
|
Оқушылардың кейбірі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құрады, жоспар бойынша жазба жұмысын жазады |
|
|
Бағалау критерийлері |
Сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады.
Суретке қарап отырып, ақын М. Мақатаевтың «Хан тәңрі» өлеңін мәнерлеп оқыңдар. Ақын шыңның бейнесін қалай суреттеген? Хан тәңірі Шыңның мен танымаймын аласасын, Төбе де аласамен таласасың. Тянь-Шаньның шашақтаулы найзасындай Қайсың Хан тәңірімен жанасасың? Шыңның мен ұнатамын биіктігін, Шырқай кеп шыңырау көктен сүйіпті Күн. Түндігін түртіп тұрған көк аспанның, Қанеки, Хан тәңірінен иықты кім?! Егерде құдірет болса, бөлшегіндей (Алдында құдіреттің көр шегінбей.) Шаншылып әнеу тұрған Хан тәңірі - Шапшыған Тянь-Шаньның емшегіндей. Күн де оның баурайында дөңгелеген, Буалдыр, бозғыл шәйі перделеген. Бойында Хантәңірінің бұғып жатқан, Алапат аяныш бар жерге деген. Тік тұр ол.Қырын қарап сай-салаға, Күн көркі, Көк - мекені, Ай - шағала. Қалғымай қанша жылды өткерді екен Тәкаппар Тянь-Шаньдағы қайсар аға? Таудың мен ұнатпаймын тапалдығын, Тапалдан талайлар-ақ татар жұғын. Сүйем мен табиғаттың ұлылығын, Сүйем мен табиғаттың қаталдығын! Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар суреттегі бенені өлеңмен байланыстыра суреттейді, сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
Жақсы жауап! Төмен жауап Тамаша жауап! |
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқылым мәтіні бойынша «Түртіп алу» әдісімен мәтінді түсініп оқиды. Негізі ойды табады.
2-тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша құрылымын сақтай отырып, қарапайым жоспар құрады. Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Жақшаны ашып, сөздерді бірге, бөлек не дефис арқылы жазыңдар.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Оқылым мәтінінен бөлек жазылатын күрделі сөздерді теріп, кестені толтырыңдар. Мәтінде кездеспеген қатарды өздерің толтырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ |
Оқылым мәтіні бойынша «Түртіп алу» әдісімен мәтінді түсініп оқиды. Негізі ойды табады. Мәтін мазмұны бойынша құрылымын сақтай отырып, қарапайым жоспар құрады. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Грамматикалық тапсырмалар орындайды. Жақшаны ашып, сөздерді бірге, бөлек не дефис арқылы жазыңдар. Оқылым мәтінінен бөлек жазылатын күрделі сөздерді теріп, кестені толтырыңдар. Мәтінде кездеспеген қатарды өздерің толтырыңдар. |
ҚБ
Төмен жауап Жақсы жауап! Тамаша жауап! ҚБ
Төмен жауап Жақсы жауап! Тамаша жауап! ҚБ
Төмен жауап Жақсы жауап! Тамаша жауап! |
Түртіп алу
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Кері байланыс. «Плюс-Минус-Қызығамын» Үйге тапсырма. 5-тапсырма Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жамбыл облысы
әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім
бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді
жоспар Хан Тәңірі
шыңы Бөлім: Қазақстандағы көрікті жерлер.
Лексикография Педагогтің
аты-жөні Мұсабекова М.Д. Күні: 6.09.2021 Сынып: 6 «А», «Ә», «Б»,
«Ғ» Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың тақырыбы Хан
Тәңірі шыңы Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 6.3.1.1. Әртүрлі жанрдағы
мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар
құрады. 6.4.1.1. Тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және
дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай
жазады.
Сабақтың
мақсаттары Оқушылардың
барлығы: тақырып бойынша жеке сөздер,
бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық
нормаға сай жазады.
Оқушылардың
көпшілігі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді
жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар
құрады.
Оқушылардың
кейбірі: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді
жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құрады, жоспар
бойынша жазба жұмысын жазады Бағалау
критерийлері
Мәтіннің мазмұныны
оқиды.
Әр азатжолына атау
береді.
Негізгі ойды
анықтайды.
Күрделі сөздерді
табады. Сөздерді орфографиялық нормаға
сай жазады.
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі. Сынып оқушылары түгенделеді.
Оқушылар назары сабаққа
аударылады.
Балалар, суретте
не бейнеленген?
Хан Тәңірі шыңы
туралы бұрын естіген бе
едіңдер?
Суретке қарап
отырып, ақын М. Мақатаевтың «Хан тәңрі» өлеңін мәнерлеп оқыңдар.
Ақын шыңның бейнесін қалай
суреттеген?
Хан
тәңірі Шыңның мен танымаймын
аласасын, Төбе де аласамен
таласасың. Тянь-Шаньның шашақтаулы
найзасындай Қайсың Хан тәңірімен
жанасасың? Шыңның мен ұнатамын
биіктігін, Шырқай кеп шыңырау көктен
сүйіпті Күн. Түндігін түртіп тұрған көк
аспанның, Қанеки, Хан тәңірінен иықты
кім?! Егерде құдірет болса,
бөлшегіндей (Алдында құдіреттің көр
шегінбей.) Шаншылып әнеу тұрған Хан
тәңірі - Шапшыған Тянь-Шаньның
емшегіндей. Күн де оның баурайында
дөңгелеген, Буалдыр, бозғыл шәйі
перделеген. Бойында Хантәңірінің бұғып
жатқан, Алапат аяныш бар жерге
деген. Тік тұр ол.Қырын қарап
сай-салаға, Күн көркі, Көк - мекені, Ай
- шағала. Қалғымай қанша жылды
өткерді екен Тәкаппар Тянь-Шаньдағы
қайсар аға? Таудың мен ұнатпаймын
тапалдығын, Тапалдан талайлар-ақ татар
жұғын. Сүйем мен табиғаттың
ұлылығын, Сүйем мен табиғаттың
қаталдығын! Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты анықталады.
Сынып оқушылары
түгенделеді. Оқушылар назары сабаққа
аударылады.
Оқушылар суреттегі
бенені өлеңмен байланыстыра суреттейді, сұрақтарға жауап
береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
анықтайды.
ҚБ
Жақсы
жауап!
Төмен
жауап
Тамаша
жауап! 6-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы Сабақтың
ортасы
1-тапсырма. Жеке
жұмыс. Оқылым мәтіні бойынша «Түртіп
алу» әдісімен мәтінді түсініп оқиды. Негізі ойды
табады.
2-тапсырма. Мәтін мазмұны бойынша
құрылымын сақтай отырып, қарапайым жоспар
құрады.
Дескриптор:
Мәтінді түсініп
оқиды;
Негізгі ойды
анықтайды;
Қарапайым жоспар
құрады;
Мәтін мазмұны
бойынша құрылымын сақтайды.
ҚБ
2-тапсырма.
Жақшаны ашып, сөздерді бірге, бөлек не дефис арқылы
жазыңдар.
Дескриптор:
Жақшаны ашып, бірге
жазылатын сөздерді анықтап
жазады;
Бөлек жазылатын
сөздерді анықтап жазады;
Дефис арқылы
жазылатын сөздерді
анықтайды.
Себебін
түсіндіреді.
ҚБ
3-тапсырма.
Оқылым мәтінінен бөлек жазылатын күрделі сөздерді теріп, кестені
толтырыңдар. Мәтінде кездеспеген қатарды өздерің
толтырыңдар.
Дескриптор:
Оқылым мәтінінен
бөлек жазылатын күрделі сөздерді
анықтайды.
Себебін
түсіндіреді;
Кестені
толықтырады. ҚБ
Оқылым мәтіні
бойынша «Түртіп алу» әдісімен мәтінді түсініп оқиды. Негізі ойды
табады.
Мәтін мазмұны
бойынша құрылымын сақтай отырып, қарапайым жоспар
құрады.
Грамматикалық
тақырыпты меңгереді.
Грамматикалық
тапсырмалар орындайды.
Жақшаны ашып,
сөздерді бірге, бөлек не дефис арқылы
жазыңдар. Оқылым мәтінінен бөлек
жазылатын күрделі сөздерді теріп, кестені толтырыңдар. Мәтінде
кездеспеген қатарды өздерің
толтырыңдар.
ҚБ
Төмен
жауап
Жақсы
жауап!
Тамаша
жауап!
ҚБ
Төмен
жауап
Жақсы
жауап!
Тамаша
жауап!
ҚБ
Төмен
жауап
Жақсы
жауап!
Тамаша
жауап! Түртіп
алу
Соңы
Кері байланыс.
«Плюс-Минус-Қызығамын»
Үйге
тапсырма.
5-тапсырма | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















