Материалдар / Healthy and Unhealthy habits
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Healthy and Unhealthy habits

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Желтоқсан 2018
327
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Мектеп: «№43 «Қызыл таң» ЖОМ


Сабақ тақырыбы: Healthy and Unhealthy habits


Күні: 02.05.2018ж

Мұғалімнің есімі: Алдабергенова Н


Сынып: 7

Қатысқандар саны :16

Қатыспағандар саны


Сабаққа негізделген оқу мақсаты


7.R.3 Understand the detail of an argument on a growing range of familiar general and curricular topics, including some extended texts.

7.S7 use appropriate subject-specific vocabulary and syntax to talk about a growing range of general topics, and some curricular topics

7.C1 use speaking and listening skills to solve problems creatively and cooperatively in groups


Сабақ мақсаттары:

All learners will be able to

-Make up sentences using should/shouldn’t and pictures related to healthy and unhealthy habits;

-Match the meanings of the key words with the pictures

Complete the text about lifestyle.

Most learners will be able to

- Read the text and determine true or false sentences from the text;

- Complete the text about lifestyle.

Act out the dialogue “Doctor and Patient”

- Some learners are able to

- Solve situational problems using topical vocabulary.

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)


Жеке , топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Білім алушы пайдалы және зиянды әдеттердің айырмашылығын анықтайды

Білім алушы мәтінмен және диалог құрудың жопарын ұсынады

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: Сұрақ – жауап, әңгімелесу, түсіндіру, ойын,

Сөз тіркестері: drink plenty of water, do a physical

Activity , watch too much TV


Құндылықтарды дарыту

«Мәнгілік ел » стратегиясы

Пәнаралық байланыстар

Биология

АКТ қолдану дағдылары

Ноутбук , көрнекіліктер, қима қағаздар, смайликтер

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Денсаулық мәселелері(Health problem)

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Start

3 min








Organization moment;

Good morning children?

How are you?

Who is on duty today?

What date is it today?

1 Task. Checking the previous lesson by answering with the method "Brainstorming"

What is healthy food?

What is unhealthy food?

Descriptor : Answers the questions

Teacher: What do you think? What is today’s theme? Learners give their own ideas.

Teacher asks:

1.What did you watch from this video?

2. How do you think about healthy lifestyle? Teacher introduces pupils with the theme, Lesson objectives and Assessment criteria.

New lesson

Class will divide three groups with colour picture

Learners will divide habits three groups.

For example : bad habits, good habits, lifestyle.












ICT

http:// www. youtube.com.














4-min















5- min










10min
















5min











5min




















5 min

1 . Task . Method of ‘’Who is faster’’.

(G) Group members are given a worksheet with illustrations. There is also a slide with pictures and key words on the interactive board. Teacher asks the question: What should/shouldn’t you do to have a healthy lifestyle? The first groups members find and identify healthy habits, the second group members identify unhealthy habits, the third group translate the sentences. They may add their own sentences using should/shouldn’t.

get a good night’s sleep

eat too much junk food

surf the Internet

for too long

eat fruit & vegetables

drink plenty of water

do a physical

activity


eat late at night

watch too much TV

Suggested Answer Key: We should get a good night’s sleep. We shouldn’t eat too much junk food and so on.

AFL Peer assessment

G/W 2.Task: “Conversation pyramids” activities

Fill in the pyramids with the names of food and necessary information from pictures.

Teacher will give them time to write down the information and clap to move to another desk.

AFL- “Auction”

Descriptor A learner

fills in the graphic organizers (pyramids) correctly;

presents information in full sentences.



3 Task . Read the text . Read for skimming. By teacher’s support.

Healthy habits.

Learners answer the questions, with a method ‘’Snow ball’’.

Who is Erlan ?

What kind of problems does he has?

What habits does he has?

What was the end of the story?

Descriptor : works with group;

Reads the text and completes;

Answers the question

4 Task . Phisical training with a method ‘’ Go to’’.

Descriptor : works with group;

Find translation of words

Make list of Healthy habits.

. AFL : Oral feedback

5 Task. “Picture prompt” -activity Fill in the plate with the names of food and necessary information from text with a help of picture.

Teacher will give them time to glue stick the picture and say about healthy and unhealthy food your school lunch.

The Japanese school lunch

consists of a glass bottle of milk,

a bowl of rice, usually some type of fish,

a pickled salad, some kind of soup usually

with tofu and vegetables, and a piece of fruit.”

The Italian school lunch

Local fish on a bed of arugula,

pasta with tomato sauce,

caprice salad, baguette and some grapes.

The USA school lunch

Fried “popcorn” chicken, mashed

potatoes,

peas, fruit cup and a chocolate chip

cookie.

AFL- “Peer assessment”

Descriptor A learner

fills in the graphic organizers (plate) correctly;

presents information in full sentences.

6 Task. Speaking. Dialogue

Pupils will discuss in their group about health habits and make up a dialogue between” father and son” “doctor and Erlan” mother and son” (Role play )

Descriptor :Makes up a dialogue and act.

AFL : Oral feedback












Flashcards, active board









































Flashcard activity

Аяқталуы

3 min


Assessment:with smiles Picture 1 Picture 2 Picture 3




Feedback:

At the end of the lesson pupils reflect on their learning:

Learners have to write their answers on the stickers and stick it on a traffic lights:

Рисунок 1



Қосымша ақпарат


Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Task 1. by task I will give questions, learners will answer.

Task 2 by task. I will show the pictures learners will give words.

Task 5 by task. I will give text learners will complete text , answer the giving questions

Task 7 by outcome. I will give theme, they will make and act out dialogue


Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?

Task 1 I will assess orally AFL Peer assessment


3 Task . Method of ‘’Who is faster’’. AFL- “Auction”


4.Task: “Conversation pyramids” activities AFL Peer assessment


5 Task . Read the text. AFL : Oral feedback


7 Task. Speaking. Dialogue

AFL Oral feedback


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!