Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Heart disease
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың лексикалық тақырыбы: Heart disease.The Future Continuous Tense
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Уақыты: 90 мин
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік:
-
Студенттерді ағылшын тілінде бір-бірімен еркін сөйлесуге
-
Мәтінді дұрыс оқи алуға
-
Сөйлемдерді дұрыс аудара білуге
-
Ағылшын тілінде өз ойларын еркін жеткізуге
-
Өзін - өзі бақылау және оқу танымдық іс-әрекетіне өзіндік түзетулерді жасауды үйрету
-
-
Дамытушылық:
-
Студенттердің тіл байлығын
-
Ойлау өрісін дамыту
-
Оқиғаны баяндау қабілетін
-
Тыңдау қабілетін
-
Сын тұрғыдан ойлауын дамыту.
-
Тәрбиелік:
-
Оларды адамгаршілікке
-
Мейрімділікке
-
Үлкенді сыйлап құрметтеуге уйрету
-
Оқуға деген ынтасын арттыру.
Сабақ барысында қолданылатын педагогикалық технологиялар:
-
Интерактивті әдістер;
-
Сұрақ-жауап;
-
Салыстырмалы зерттеу;
-
Кәсіптік бағдар беру;
Белгіленген технологияны іске асыру әдістері:
-
Әңгімелесу
-
Көрнекілік құралдарды қолдану арқылы түсіндіру
-
Жалпы топпен жұмыс
-
Жеке студентпен жұмыс
-
Оқулықпен жұмыс
-
Аралас және ауызша сұрау
Пәнішілік байланыс:“Work of the human heart”
Адам жүрегінің қызметі мен құрылысы.
Пән аралық байланыс
қамтитын пәндер қамтылатын пәндер
Қазақ тілі Анатомия
(Келер шақ оның түрлері мен сөйлемдегі қызметі) (Жүрек ахауының
құрылысы мен қызметі)
Орыс тілі Ішкі аурулар
(Будущее время) ( Жүректің ахауы)
Сабақтың жабдықталуы:
-
Сабаққа қажетті көрнекі құралдар:
-
Слайдтар “Жүрек ахауы”туралы, Кәсіптік ағылшын тілі пәнінен дайындаған 7-ші модульден грамматикалық слайд.
-
Үлестірме материалдар:
-
Мәтін жазылған парақшалар. Тақырып: “Heart disease”“Heart and blood”
-
Мәтіндік тесттер;
-
Карточкалар;
-
Оқытудың техникалық құралдары:
-
Интерактивті тақта;
-
Компьютер;
-
Интерактивті тапсырмалар. Кәсіптік ағылшын тілі пәнінен дайындаған 4-ші модульден грамматикалық тақырыпқа арналған тапсырмалар.
Сабақ барысында қолданылатын оқу-әдістемелік құралдар:
Негізгі оқулық:
-
«Английский язык для медицинских колледжей и училищ»
Л. Г. Козырева, Т. В Шадская – Ростов но Дону “Феникс”,2005.
Қосымша оқулық:
-
«Пособие по английскому языку для медицинских и фармацевтических училищ» А. С. Тылкина, 2005
-
В. К. Мюллер “Англо-руский медицинский словарь.” Oxford 1986.
-
«Қазақша-орысша, орысша-қазақша сөздік» Алматы 2004.
-
Сөздік «English Russian, Russian English Dictionary.» Oxford press, 2000.
-
Г.Қ. Рысбаева “English Grammar”, 2006
Интернет сайттары:
-
www.Google.com
-
www.yandex.ru
Сабақтың хронокартасы
№ |
Сабақ бөлімдерінің атауы |
Сабақтың ұзақтығы |
1 |
Ұйымдастыру кезеңі |
3 минут |
2 |
Тақырыптың мотивациялық сипаттамасы |
4 минут |
3 |
Үй тапсырмасын тексеру |
25 минут |
4 |
Жаңа тақырыпты түсіндіру |
20 минут |
5 |
Студенттердің өзіндік жұмысы. |
20 минут |
6 |
Студенттерді бағалау |
5 минут |
7 |
Сабақты қорытындылау |
10 минут |
8 |
Үйге тапсырма |
3 минут |
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі (3 минут):(Оқытушы сабақты ұйымдастыру мақсатында оқушыларға бірнеше сұрақ қойып, топты түгелдеп, журнал толтырады.)
Ұйымдастыру кезеңі:
Good morning students.
How are you?
What day is it today?
What date is it today?
What season is it now?
Who is on duty today ?
Who is absent today?
2. Сабақтың мақсаты мен жоспарын хабарлау ( 4 мин):
Бүгінгі біздің өтетін жаңа тақырыбымыз: грамматикалық тақырып: “The future Continuous Tense .” Сендер осы тақырып бойынша жиған білімдеріңді ағылшын тілімен ұштастыра отырып, тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен сөйлем құрылымын меңгерте отырып, ағылшын тілінде еркін сөйлеуге үйрету.Ал кәсіби тақырыбымыз “Heart disease”адам жүрегінің ауруы мен оның алдын алу шаралары және оны емдеу жолдары жайында талқылайтын боламыз.
3. Үй тапсырмасын тексеру (25 мин):(Ауызша сұрақтарға жауап беру, жеке студентпен жұмыс жасау, карточка қолдану әдісі арқылы студентті бағалау.)
What was your home task for today?
Бүгінге берілген үй тапсырмаларыңыз қандай?
-
Our home task for today was to retell the text about “ Work of the human heart”
-
And to learn by heart new words according to the text.
4.Жаңа тақырыпты түсіндіру (20 мин):
HEART DISEASE
Heart disorders fall into two broad groups; congenital and acquired. Congenital heart defects are caused by structural defects. Acquired heart disease is mainly due to rheumatic fever.
Congenital defects may result in cyanosis if the defect is such that blood does not pass through the lungs for oxygenation. The patient has blue lips and toe- nails. The ends of the fingers and toes are rounded and club- like.
Sometimes there is an opening between the left and right side of the heart, or even between the aorta and pulmonary artery.
Symptoms depend on the type of heart disease. Sometimes, the defect is picket up on a routine examination; at other times there may be breathlessness, difficulty in walking or running, swelling of feet and puffiness of face and later of the whole body. Some these anomalies can be surgically corrected.
Сабақты пысықтау:
Оқып айтып беріңіз.
Artery carry blood from the heart.Veins carry blood to the heart.Blood has only red and white blood cells.Today doctors cannot take blood pressure and blood tests.Doctors can take a cardiogram of a patient`s heart.
b) Жаңа сөздермен жұмыс
1.Heartdisease - жүрек ауруы-сердечная болезнь
2.Congenital - туа біт - врожденный
3.Acquired - жүре келе- приобретенный
4.Clublike - барабан таяқшаларына ұқсас- похожие на барабанные палочки
5.Pulmonaryartery -өкпелік артерия- легочная артерия
6.Todefect-анықтау- обнаружить
7.Rheumaticfever-құздама қызбасы- ревматический жар
Грамматикалық тақырып
Future Continuous Tense (Созылыңкы келер шақ) – сөйлеу кезінен кейін болатын ic-кимылды білдіретін созылыңкы сипаттағы етістік формасы. Бұл шақ қазақ тіліндегі ауыспалы келер шаққа сәйкес келеді.
Мысалы: When you return, we shall still be playing tennis.
Ciз қайтып келгенде, біз әлі теннис ойнап жүреміз.
1.
Future Continuous
шағы
to
beкөмекші етістігінің келер
шақ
формасы
shall be, will
beжәне негізгі етістіктің осы
шақ
есімше
(Present Participle
(Participle
I)) формасы арқылы
жасалады:
Мысалы: I shall be working. He will be working.
Бұл көмекші етістіктер жіктелетін тұйық етістіктің (to демеулігінсіз) алдында тұрады. l-жақтың жекеше және көпше турінде shall beeтістігi, баска II, lll-жак жекеше, көпше түрде барлық жақтардаwill beeтістігі келеді.
Мысалы:I (we) shall be working.
He (she, it) will be working.
You (they) will be working.
2. Future Continuous шағынын, сұраулы сөйлемінде бірінші көмекші етістік бастауыштың алдында келеді.
Мысалы: Shall I (we) be working?
Will he (she, it) be working?
Will you (they) be working?
3. Болымсыз
сөйлем
not демеулігінің көмегімен
жасалады,
бірінші
көмекші
етістіктен
кейін
not келеді.
Мысалы: I (we) shall not be working.
He (she, it) will not be working.
You (they) will not be working.
5. Студенттердің өзіндік жұмысы.
Exercise 1.
-
Exercise 2.Complete the sentence with one of this profession. Сөйлемді мамандықтармен толықтырыңыз.
-
-
Nurse, Teacher, Psychiatrist, Shop assistant, Doctor, Student, Dentist, Novelist.
-
-
A person who is studying at a college or university is a _______.
-
A person who works in a shop is a ________.
-
A person whose job is to teach, especially in a school or college is a ____________.
-
A person who has been trained in medical science and who treats people who are
ill is a _______.
-
A person who writes novels is a ______.
-
A doctor who is trained to treat people with mental illness is a ______.
-
A person whose job is to look after sick people or injured people is a _____.
-
A person whose job is to look after people’s teeth is a ______.
Answers:Student,Shop assistant,Teacher,Doctor,Novelist, Psychiatrist,Nurse,Dentist.
7. Сабақты қорытындылау ( 10 мин):
8. Үйге тапсырма ( 3 мин) :
-To learn by heart new words. Жаңа сөздерді жаттап келу.
New words.Жаңа сөздер
1.Heartdisease - жүрек ауруы-сердечнаяболезнь
2.Congenital- туа біте - врожденный
3.Acquired - жүре келе- приобретенный
4.Clublike - барабан таяқшаларына ұқсас
- похожие на барабанные палочки
5.Pulmonaryartery -өкпелік артерия- легочная артерия
6.Todefect-анықтау- обнаружить
7.Rheumaticfever-құздама қызбасы- ревматический жар
-Ережелерді жаттау
-To retell the text
Үй тапсырмасын орындауға ұсынылатын әдебиеттер:
-
Студенттерді параметр бойынша қорыта бағалау.
«Түркістан» көпсалалы жоғары медицина колледжінің
«ағылшын тілі» пәнінің оқытушысы Султанмурадов Б.А.