Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Химия 7сынып толық ҚМЖ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҚМЖ 7-11 сыныптарға жасақталған толық қажет болса 87754645084 Гүлмира К номеріне жазыңыз 2 тоқсан ҚМЖ -2мың тнг бір сыныпка
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомдар мен молекулалар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.1 -атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу |
Сабақтың мақсаты: |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 0-мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Иық тірескен бейне » әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне иықтарына тіркесе шеңбер жасап тұрып, жақсы тілектер айтады «Адасқан элементтер» әдісі Берілген элементтер таңбаларын топтарына топтастыру арқылы топқа бөлінеді. Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңберге бір-бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, тілектерін білдіреді. І-топ: Ауа ІІ-топ: Су ІІІ-топ: Жер |
Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тартпа |
Сабақ арнай платформада жасақталған Топқа бөлу
|
||||||||||
Сабақтың ортасы 5-15мин |
«Барлық заттардың құрамында не бар деп ойлайсыңдар?»
Сурет: Атомның және молекуланың иллюстрациясы (мысалы, су молекуласы H₂O және оның құрамындағы екі сутек пен бір оттек атомдары). Оқушылардан атом мен молекула арасындағы айырмашылықты анықтауын сұраңыз. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 минут)
Сурет: Бірнеше молекула мысалдарын келтіру (мысалы, H₂O, O₂, CO₂). |
Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бағалау критерийлері:
|
платформада ұсыну
|
||||||||||
Сабақтың ортасы 15-30мин |
ІІІ. Топтық жұмыс (15 минут) 1-тапсырма: Химиялық диктант Нұсқаулық: Берілген сөйлемдердегі бос орындарды толтыр. Атом – заттың ең кіші __________. Молекула – __________ бірігуінен құралған бөлшек. Молекула құрамына екі немесе одан да көп __________ кіруі мүмкін. Мысалы, судың химиялық формуласы __________ деп жазыла 2-тапсырма: Сәйкестендіру Атомдар мен молекулалардың анықтамаларын дұрыс сәйкестендіріңіз:
3-тапсырма: Химиялық формулалар құрастыру Оқушыларға бірнеше химиялық элементтер беріледі. Олардан химиялық формулаларды дұрыс құрастыруын сұраңыз. Мысал: Сутек пен оттек – су (H₂O) Көміртек пен оттек – көмірқышқыл газы (CO₂) Натрий мен хлор – натрий хлориді (NaCl)
Қатар бойынша тапсырмалар жинағын ұсыныңыз
|
Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды. Сызба кесте түрінде ұсынады Беріліген тасырмаларды сатылайц орындайды
Қатарлар бойынша тапсырманы бірігіп орындайды |
Дескрипторлар: Атомның анықтамасын біледі. (1 балл) Молекуланың анықтамасын дұрыс жазады. (1 балл) Барлығы: 2балл Дескрипторлар: Атом және молекуланың анықтамасын дұрыс сәйкестендіреді. (1 балл) Жай зат пен қосылыстың айырмашылығын біледі. (1 балл) Барлығы: 2 балл
Дескрипторлар: Химиялық элементтерді дұрыс сәйкестендіреді және формула құрастырады. (1 балл әр формула үшін) Барлығы: 2 балл
Тетс тапсырмалар, сәйкестендіру, сұраққа жауап Барлығын орындаған үшін мұғалім баллдары |
Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер
Тәжірибе жасауға құрал жабдықтар
Қатар бойынша жасақталған тапсырмалар жинағы |
||||||||||
30-40мин
|
«Кел жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар |
Жұптасып пікірлеседі. -Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды. -Тапсырманы бірлесіп орындайды |
Дескриптор: - бос орынды дұрыс сөздермен толтырады -дұрыс жауаптарын белгілейді -Өз ойын жазады Жалпы - 6 балл.
|
Мәьіндік тапсырмалар жинағы |
||||||||||
40-43мин
|
Бекіту тапсырмасы Жеке жұмыс (5 минут) Есептер тапсырмасы: Егер бір су молекуласында 2 сутек атомы және 1 оттек атомы болса, онда 5 су молекуласында қанша сутек және қанша оттек атомы болады? Шешімі: 5 су молекуласында 5 × 2 = 10 сутек атомы және 5 × 1 = 5 оттек атомы болады.
|
Оқушылар берілген тапсырманы дәптерлеріне орындайды |
Дескрипторлар: Есептеулерді дұрыс орындайды. (1 балл) Нәтижені дұрыс шығарады. (1 балл) Барлығы: 2 балл
|
|
||||||||||
43-45мин |
Қорытындылау және рефлексия (5 минут)
|
Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жазып кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.2 -әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу 7.1.2.3 -элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу 7.1.2.4 -заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу |
Сабақтың мақсаты: |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Иық тірескен бейне » әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне иықтарына тіркесе шеңбер жасап тұрып, жақсы тілектер айтады Спиртшам,газ горелкасы,зертханалық тұрғы суреттері арқылы топқа бөлемін
Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңберге бір-бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, тілектерін білдіреді. 1-топ 2-топ 3-топ |
Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тартпа |
Сабақ арнай платформада жасақталған Топқа бөлу
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2-7мин |
Алдыңғы білім Тест тапсырмаларын ұсыну |
Оқушылар алдыңғы білімдерін еске түсіре отырып тест тапсырмасын орындайды |
Дескрипторы: -дұрыс жауаптарын белгілейді әр жауапқа -1балл |
Тест тапсырмалар жинағы
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-15мин |
«Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу арқылы ұжымдық талқылауды суретпен жұмыс жүргізуді ұсынады Креативті сұрақтар:
Жаңа тақырыпты түсіндіру (5 минут) Химиялық элементтер: Барлық элементтер белгілі бір таңбамен белгіленеді. Әрбір элемент тек белгілі бір атом түрінен тұрады. Мысалы, оттек (O), сутек (H), көміртек (C). Жай және күрделі заттар: Егер зат тек бір ғана элементтің атомдарынан құралса – ол жай зат, ал бірнеше түрлі элементтің атомдарынан құралса – күрделі зат. Металдар және бейметалдар: Элементтер физикалық және химиялық қасиеттеріне қарай металдар мен бейметалдарға бөлінеді. Металдар электр өткізгіш, жылу өткізгіш болып келеді; бейметалдар – изоляторлар және көбінесе газ күйінде болады. |
Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бағалау критерийлері:
|
платформада ұсыну
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15-30мин |
Топтық жұмыс (15 минут) 1-тапсырма: Химиялық диктант Нұсқаулық: Берілген сөйлемдердегі бос орындарды толтыр. Химиялық элементтер әрқашан __________ белгісімен көрсетіледі. Су молекуласында __________ және __________ элементтері бар. Егер зат тек бір ғана элементтен тұрса, ол __________ деп аталады. Металдар __________ қасиетке ие, ал бейметалдар көбіне __________ күйде болады. 2-тапсырма: Сәйкестендіру Әрбір элементті тиісті топқа сәйкестендіріңіз:
3-тапсырма: Жай және күрделі заттарды анықтау Төмендегі заттарды жай және күрделі заттарға жіктеңіз:
Қатар бойынша тапсырмалар жинағын ұсыныңыз
|
Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды. Суреттерді қолдана отырып өз тұжырымдарын ұсынады
Қатарлар бойынша тапсырманы бірігіп орындайды |
Дескрипторлар: Элементтердің химиялық таңбалармен белгіленетінін жазады. (1 балл) Судың құрамындағы элементтерді дұрыс көрсетеді. (1 балл) Дескрипторлар: Металдар мен бейметалдарды дұрыс сәйкестендіреді. (әр дұрыс сәйкестікке 1 балл)
Дескрипторлар:
Тетс тапсырмалар, сәйкестендіру, сұраққа жауап Барлығын орындаған үшін мұғалім баллдары |
Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер
Тәжірибе жасауға құрал жабдықтар
Қатар бойынша жасақталған тапсырмалар жинағы |
||||||||||||||||||||||||
30-40мин
|
«Ке жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар |
Жұптасып пікірлеседі. -Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды. -Тапсырманы бірлесіп орындайды |
Дескриптор: - бос орынды дұрыс сөздермен толтырады -дұрыс жауаптарын белгілейді -Өз ойын жазады Жалпы - 6 балл.
|
Мәьіндік тапсырмалар жинағы |
||||||||||||||||||||||||
40-43мин
|
Қорытынды тапсырма Жеке жұмыс (5 минут) Есептер тапсырмасы: Егер суда (H₂O) екі сутек атомы мен бір оттек атомы болса, онда 4 су молекуласында қанша сутек және оттек атомдары болады? Шешімі: 4 су молекуласында 4 × 2 = 8 сутек атомы және 4 × 1 = 4 оттек атомы болады.
|
Оқушылар берілген есепті жеке даптерлерінде орындайды |
Дескрипторлар:
|
|
||||||||||||||||||||||||
43-45мин |
Қорытындылау және рефлексия (5 минут)
|
Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жащып кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтер. Жай және күрделі заттар |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.2 -әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу 7.1.2.3 -элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу 7.1.2.4 -заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу |
Сабақтың мақсаты: |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-мин Құндылықтар |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу және сабаққа дайындықтарын тексеру. Сен білесің бе?: "Қазақстанның тарихы мен мәдениетін құрметтеу неліктен маңызды деп ойлайсыздар?" "Сіздер үшін ұлттық құндылықтар қандай маңызға ие?" "Өздеріңіздің туған жерлеріңіздегі тарихи немесе мәдени орындарды білесіздер ме?" |
Оқушылар ұстазымен амандасады Бұл тәсіл сабақтың басталуын рухани және патриоттық тұрғыдан мағыналы етіп, оқушылардың Қазақстанның тарихы мен мәдениетіне деген қызығушылығын арттырады. 1 -топ "Атом 2 -топ Нейтрон 3-топ Электрон |
Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тартпа |
Сабақ арнай платформада жасақталған Топқа бөлу
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-15мин |
Креативті сұрақтар:
Жаңа тақырыпты түсіндіру (5 минут)
|
Бағалау критерийлері:
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
платформада ұсыну
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15-30мин |
Топтық жұмыс (15 минут) 1-тапсырма: Химиялық диктант Нұсқаулық: Берілген сөйлемдердегі бос орындарды толтырыңыз.
2-тапсырма: Сәйкестендіру тапсырмасы Әрбір элементті тиісті топқа сәйкестендіріңіз:
3-тапсырма: Жай және күрделі заттарды анықтау Берілген заттарды жай және күрделі заттарға жіктеңіз:
Қатар бойынша тапсырмалар жинағын ұсыныңыз
|
Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды.
Химиялық элементтердің химиялық таңбалармен белгіленетінін біледі. Элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктейді. Заттарды жай және күрделіге жіктейді.
|
Дескрипторлар: - Химиялық элементтердің таңбаларын дұрыс қолданады. (1 балл) - Судың құрамындағы элементтерді дұрыс көрсетеді. (1 балл) - Металдар мен бейметалдардың ерекшеліктерін біледі. (1 балл)
Элементтерді металдар мен бейметалдарға дұрыс сәйкестендіреді. (әр дұрыс сәйкестікке 1 балл)
|
. дықтар
Қатар бойынша тапсырмалар жинағы
|
||||||||||||||||||||||||
30-40мин
|
«Жеке жұмыс» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар
|
Жұптасып пікірлеседі. -Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды. -Тапсырманы бірлесіп орындайды |
Дескриптор: - бос орынды дұрыс сөздермен толтырады -дұрыс жауаптарын белгілейді -Өз ойын жазады Жалпы - 6 балл.
|
Мәтіндік тапсырмалар жинағы Қосымша 1 |
||||||||||||||||||||||||
40-43мин
|
Бекіту сұрақтары: Жеке жұмыс (5 минут) Есептер тапсырмасы: Егер су (H₂O) молекуласында екі сутек атомы мен бір оттек атомы бар болса, онда 3 су молекуласында қанша сутек және оттек атомдары болады? Шешімі: 3 су молекуласында 3 × 2 = 6 сутек атомы және 3 × 1 = 3 оттек атомы болады.
|
Оқушылар берілген тапсымманы орындайды |
Дескриптор: - Есептеулерді дұрыс орындайды. (1 балл) Нәтижені дұрыс шығарады. (1 балл) |
|
||||||||||||||||||||||||
43-45мин |
Қорытындылау және рефлексия (5 минут)
|
Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жащып кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар. БЖБ №3 |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу 7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу; 7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу |
Сабақтың мақсаты: |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Иық тірескен бейне » әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне иықтарына тіркесе шеңбер жасап тұрып, жақсы тілектер айтады Сынып оқушыларын топқа біріктіру үшін «Мозайка» әдісі қолданылады. Төмендегі суреттердің қиындысын құрастырып, топтасады. Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңберге бір-бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, тілектерін білдіреді. I топ – s-орбитальдар II топ – p-орбиталь III топ - d-орбиталь |
Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тартпа |
s - орбиталь
p - орбиталь d - орбиталь
|
||||||||||||||||
Сабақтың басы 2-7мин |
Алдыңғы білім Тест тапсырмаларын ұсыну |
Оқушылар алдыңғы білімдерін еске түсіре отырып тест тапсырмасын орындайды |
Дескрипторы: -дұрыс жауаптарын белгілейді әр жауапқа -1балл |
Тест тапсырмалар жинағы
|
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-15мин |
Жаңа тақырыпты ашу: Креативті сұрақтар:
Жаңа тақырыпты түсіндіру:
|
Бағалау критерийлері: Протон, нейтрон, электронның зарядын және атомдағы орналасуын біледі. Алғашқы 20 элементтің атом құрылысын анықтай алады. Изотоп түсінігін біледі және олардың айырмашылықтарын түсінеді.
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
платформада ұсыну
|
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15-30мин Құндылыққа баулу |
Топтық жұмыс (15 минут) 1-топ: Химиялық диктант Нұсқаулық: Берілген сөйлемдердегі бос орындарды толтырыңыз.
2-топ: Сәйкестендіру тапсырмасы Элементтер мен олардың атом құрылымын сәйкестендіріңіз:
Қатар бойынша тапсырмалар жинағын ұсыныңыз
|
Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды.
|
Дескрипторлар: Протон, нейтрон, электронның заряды мен массасын дұрыс көрсетеді. (1 балл) Бөлшектердің атомдағы орналасу тәртібін біледі. (1 балл) Дескрипторлар:
|
Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер
Қатар бойынша тапсырмалар жинағы |
||||||||||||||||
30-40мин
|
«Жеке жұмыс» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар Есептер жинағын ұсыну
|
Жұптасып пікірлеседі. -Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды. -Тапсырманы бірлесіп орындайды |
Дескриптор: - бос орынды дұрыс сөздермен толтырады -дұрыс жауаптарын белгілейді -Өз ойын жазады Жалпы - 6 балл.
|
Мәьіндік тапсырмалар жинағы |
||||||||||||||||
40-43мин
|
Қызықты тапсырмалар: Жеке жұмыс (5 минут) Есептер тапсырмасы:
Шешімі:
|
Оқушылар тақырыптан түсінгендерін сұрақтарға жауап беру арқылы дәлелдейді |
Дескриптор
|
|
||||||||||||||||
43-45мин |
Қорытындылау және рефлексия (5 минут)
|
Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жащып кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ауа. Ауаның құрамы. №6 зертханалық тәжірибе «Балауыз шамның жануы» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.1-ауа құрамын білу; 7.3.1.2 -заттардың жану кезінде ауаның құрамына кіретін оттектің жұмсалатындығын білу 7.3.1.3 -атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну |
Сабақтың мақсаты: |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 0-2мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Иық тірескен бейне » әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне иықтарына тіркесе шеңбер жасап тұрып, жақсы тілектер айтады Спиртшам,газ горелкасы,зертханалық тұрғы суреттері арқылы топқа бөлемін
Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңберге бір-бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, тілектерін білдіреді. 1-топ 2-топ 3-топ |
Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тартпа |
Сабақ арнай платформада жасақталған Топқа бөлу
|
||||||||
Сабақтың басы 2-7мин |
Алдыңғы білім Ттс тапсырмаларын ұсыну |
Оқушылар алдыңғы білімдерін еске түсіре отырып тест тапсырмасын орындайды |
Дескрипторы: -дұрыс жауаптарын белгілейді әр жауапқа -1балл |
Тест тапсырмалар жинағы
|
||||||||
Сабақтың ортасы 7-15мин |
Тақырыпты ашу (10 минут)
|
Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Дескриптор: Бағалау |
платформада ұсыну
|
||||||||
Сабақтың ортасы 15-30мин |
Топтық жұмыс (15 минут) 1-топ: Химиялық диктант Нұсқаулық: Берілген сөйлемдердегі бос орындарды толтырыңыз. Ауа құрамы __________% азот, __________% оттек және басқа газдардан тұрады. Жану процесінде __________ оттегі қолданылады. Атмосфералық ауаны ластанудан қорғау үшін __________ қажет. 2-топ: Сәйкестендіру тапсырмасы Ауа құрамындағы заттарды олардың қасиеттерімен сәйкестендіріңіз:
3-топ: Зертханалық тәжірибе – «Балауыз шамның жануы» Нұсқаулық:
Тапсырма: Шамның жануы кезінде оттек қандай рөл атқаратынын анықтап, бақылау нәтижесін жазыңыз.
|
Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды. Суреттерді қолдана отырып өз тұжырымдарын ұсынады |
Дескрипторлар: Ауаның негізгі компоненттерін дұрыс көрсетеді. (1 балл) Оттектің жану процесіндегі рөлін біледі. (1 балл) Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
Барлығы: 2 балл
|
Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер
Тәжірибе жасауға құрал жабдықтар
Қатар бойынша жасақталған тапсырмалар жинағы |
||||||||
30-40мин
|
«Ке жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар |
Жұптасып пікірлеседі. -Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды. -Тапсырманы бірлесіп орындайды |
Дескриптор: - бос орынды дұрыс сөздермен толтырады -дұрыс жауаптарын белгілейді -Өз ойын жазады Жалпы - 6 балл.
|
Мәьіндік тапсырмалар жинағы |
||||||||
40-43мин
|
Қорытындылау және рефлексия (5 минут) Оқушылар сабақта не үйренгендерін айтып береді. Ауаның маңыздылығын қорытындылап, ластанудан қорғау шаралары бойынша талқылау.
|
|
Дескриптор Ауа құрамын біледі. Жану процесінде оттектің рөлін түсінеді. Атмосфералық ауаны қорғаудың маңызын түсінеді. |
|
||||||||
43-45мин |
«Ақылды химиктер » әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қабылдайды
|
Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жащып кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жану үдерісі. №2 практикалық жұмыс/көрсетілім «Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру» |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.4 -затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу 7.3.1.5 -тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру 7.3.1.6 -заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсіну |
Сабақтың мақсаты: |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 0-мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Иық тірескен бейне » әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне иықтарына тіркесе шеңбер жасап тұрып, жақсы тілектер айтады «Адасқан элементтер» әдісі Берілген элементтер таңбаларын топтарына топтастыру арқылы топқа бөлінеді. Табыс критерийлері: -нақтылық; -белсенділік; -бірлескен жұмыс; -уақыт сақтау; |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, Оқушылар шеңберге бір-бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде тұрып, тілектерін білдіреді. І-топ: Ауа ІІ-топ: Су ІІІ-топ: Жер |
Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тартпа |
Сабақ арнай платформада жасақталған Топқа бөлу
|
||||||||
Сабақтың ортасы 5-15мин |
Тақырыпты ашу (10 минут)
|
Бағалау критерийлері: Жану үдерісінің шарттарын біледі. Тез тұтанатын және жанғыш заттарды ажырата алады. Таза оттекте жанудың қарқындырақ болатынын түсінеді. |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Дескриптор: -тұрмыстық химияны ажыратады -2балл Бағалау |
платформада ұсыну
|
||||||||
Сабақтың ортасы 15-30мин |
Топтық жұмыс (15 минут) 1-топ: Химиялық диктант Нұсқаулық: Берілген сөйлемдердегі бос орындарды толтырыңыз. Жану үдерісі үшін __________, __________ және __________ қажет. Таза оттек ортада __________ жану қарқындылығы артады. Күкірттің жану өнімдері __________ газын түзеді. 2-топ: Сәйкестендіру тапсырмасы Төмендегі заттарды олардың жанғыш қасиеттеріне сәйкес сәйкестендіріңіз:
3-топ: Практикалық жұмыс – «Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру» Нұсқаулық:
Тапсырма: Жану қарқындылығына ауадағы және таза оттектегі өзгерістерді салыстырыңыз.
|
Оқушылар топта берілген тапсырамын бірігіп орындап, қорғайды. Сызба кесте түрінде ұсынады Суреттер қолдана отырып талдайды |
Дескрипторлар: Жану үдерісінің негізгі шарттарын дұрыс анықтайды. (1 балл) Оттек жану қарқындылығына қалай әсер ететінін түсінеді. (1 балл)
Дескрипторлар: Әр заттың жанғыш қасиетін дұрыс анықтайды. (әр дұрыс сәйкестікке 1 балл)
Дескрипторлар: Тәжірибе нәтижелерін нақтылап, бақылауларын жазады. (1 балл) Ауаның құрамындағы оттек жану қарқындылығына қалай әсер ететінін түсіндіреді. (1 балл)
|
Презентация, түрлі суреттер, плакаттар, маркер
Тәжірибе жасауға құрал жабдықтар
Қатар бойынша жасақталған тапсырмалар жинағы |
||||||||
30-40мин
|
«Кел жұптасайық» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар |
Жұптасып пікірлеседі. -Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды. -Тапсырманы бірлесіп орындайды |
Дескриптор: - бос орынды дұрыс сөздермен толтырады -дұрыс жауаптарын белгілейді -Өз ойын жазады Жалпы - 6 балл.
|
Мәьіндік тапсырмалар жинағы |
||||||||
40-43мин
|
Бекіту тапсырмасы Жеке жұмыс (5 минут) Есептер тапсырмасы: Егер ауада оттек мөлшері 21% болса, таза оттекте жану қарқындылығы қаншалықты өзгеретіні туралы қорытынды жасаңыз.
|
Оқушылар берілген тапсырманы дәптерлеріне орындайды |
Дескрипторлар: Таза оттектің жануға қалай әсер ететінін түсіндіреді. (1 балл) Жану қарқындылығының өзгеруін дұрыс қорытындылайды. (1 балл
|
|
||||||||
43-45мин |
Қорытындылау және рефлексия (5 минут)
|
Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жащып кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|
Бөлім: |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: 7 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Негіздік және қышқылдық оксидтердің түзілуі. БЖБ №4 |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.7 -металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу |
Сабақтың мақсаты: |
|
Құндылыққа баулу |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 0-мин Құндылықтар |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу және сабаққа дайындықтарын тексеру. Сен білесің бе?: "Қазақстанның тарихы мен мәдениетін құрметтеу неліктен маңызды деп ойлайсыздар?" "Сіздер үшін ұлттық құндылықтар қандай маңызға ие?" "Өздеріңіздің туған жерлеріңіздегі тарихи немесе мәдени орындарды білесіздер ме?" |
Оқушылар ұстазымен амандасады Бұл тәсіл сабақтың басталуын рухани және патриоттық тұрғыдан мағыналы етіп, оқушылардың Қазақстанның тарихы мен мәдениетіне деген қызығушылығын арттырады. 1 -топ "Атом 2 -топ Нейтрон 3-топ Электрон |
Мотивациялық сөздер Арманда! Сенім арт! Өзіңді жетілдіре біл! Қол жеткіз! Жаңалық аш! Жеңе біл! Тек қана алға жылжы! Өзіңді тыңда! Қағидадан бас тартпа |
Сабақ арнай платформада жасақталған Топқа бөлу
|
||||||||||
Сабақтың ортасы 5-15мин |
Тақырыпты ашу (10 минут)
|
Бағалау критерийлері:
|
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! |
платформада ұсыну
|
||||||||||
Сабақтың ортасы 15-30мин |
Топтық жұмыс (15 минут) 1-топ: Химиялық диктант Нұсқаулық: Берілген сөйлемдерді толықтырыңыз.
2-топ: Сәйкестендіру тапсырмасы Төмендегі элементтерді олардың жануы нәтижесінде түзілетін оксидтеріне сәйкес келтіріңіз:
3-топ: Практикалық жұмыс – Металдар мен бейметалдардың жануы Нұсқаулық:
Тапсырма: Металдар мен бейметалдардың жануы нәтижесінде түзілген оксидтердің негізгі ерекшеліктерін салыстырыңыз.
|
Бағалау критерийлері:
|
Дескрипторлар: Металдардың жану өнімін дұрыс анықтайды. (1 балл) Бейметалдардың жану кезінде түзілетін оксид түрін дұрыс атайды. (1 балл)
Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
|
. дықтар
Қатар бойынша жасақталған тапсырмалар жинағы |
||||||||||
30-40мин
|
«Жеке жұмыс» әдісі арқылы оқушыларды топта жұптасытра отырып тапсырма түрлерін ұсынады Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырмалар
|
Жұптасып пікірлеседі. -Берілген сұрақтарды жұптасып талқылайды. -Тапсырманы бірлесіп орындайды |
Дескриптор: - бос орынды дұрыс сөздермен толтырады -дұрыс жауаптарын белгілейді -Өз ойын жазады Жалпы - 6 балл.
|
Мәтіндік тапсырмалар жинағы Қосымша 1 |
||||||||||
40-43мин
|
Бекіту сұрақтары: Қорытындылау және рефлексия (5 минут)
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауаптарын ұсынады |
Дескриптор: -дұрыс жацаптарын айтады-1балл |
|
||||||||||
43-45мин |
«Ақылды химиктер » әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қабылдайды Үй тапсырмасы
|
Оқушылар колбаларға сабақтан алған әсерлерін, түсінген түсінбеген тұстарын жащып кері байланыс жасайды |
Мұғалім оқушыларды Сотка әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5
|
|