|
Ұзақ мерзімнің тарауы; 7.1А Химия пәніне кіріспе. Күні Сынып; |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні Қатысқандар Қатыспағандар |
|
Сабақ тақырыбы: |
Химия пәні. |
|
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары.Ойлау деңгейі; білу |
7.1.1.1 -химия ғылымының нені оқытатынын білу |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар; Химия ғылымы нені оқытатынын біледі |
||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: зат , дене ұғымдарын біледі және ажыратады |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Химия ғылымының міндеті мен маңызын түсінеді |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Зат.Дене.Заттардың қасиеттері .Тірек сөзді үш тілде айту
|
||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу,тусіну,қолдану |
||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Достық,қамқорлық құндылықтарын дамыту |
||||||||||||||
|
Пән аралыққа байланыс |
Физика ,жаратылыстану |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
( Жаратылыстану ,5-сынып) 5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру |
||||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспаььрланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин 7мин
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру,түгелдеу «Ой қозғау»- «Үш сұрақ »тәсілі бойынша.Мұнда өткен сабаққа қатысты үш терминді тақтаға жазып , осы атауларға мынадай сұрақтарға жазбаша жауап беруді тапсырады. 1.Қайда?Химия сөзін жиі естулерің бар ма? Мысал келтіріңдер; Тұрмыста ,дәрі-дірмектер, иіс су, тіс пастасы,тб. 2.Қалай?Химиялық заттарды қалай және қай жерде қолданамыз?мысал келтіріңдер; пластик терезелер,ногбук,сенср телефондар,телевизор тб. 3.Қандай ? Химияның біз үшін қандай маңызы бар деп ойлайсыңдар.мысал келтіріңдер;Өмірді көркейтіп жеңіл әрі қолайлы тіршілік етуімізге қажетті заттарды да маңызы жоғары. Осы берілген тапсырманы қаншалықты білетінін өзара бағалау үшін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
Тақта Видео рөлік
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 8мин 5 мин
|
Жаңа материалды оқыту: Оқушыларға сұрақ қоя отырып,дүниетанудан,жаратылыстану, физика пәнінен алған білімдерін жаңғыртамын. Ең алдымен оқушыларға пластмассадан жасалған, металдардан жасалған, хрустальдан жасалған кеспе қағаздармен 3 топқа бөлемін. Слайдтан ;темірден жасалған дыстарды,шелек,шайнек,темір шеге,қаңылтырды,стакандарды,пластмасадан жасалған ыдыстарды көрсете отырып: Ал оқушылар не көрдіңдер ?.Осы заттардың қайсысы шыныдан,металдан пластмассадан жасалған? Неліктен түсіндіріп беріңдер деймін. Оқушылар айтады ,ажыратады.Оқушыларға оқулықтан денелердің заттардың анықтамасын табуды және сөздікке жазуды ұсынамын. Жаңа метериалды қолдануда: «Борт журналы» әдісін қолданудағы мақсат оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу, өңдеу дағдысын қалыптастыру. Оқушылар келесі мазмұнды кестені толтырады: «Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім», «Мəтінді оқып жаңадан білгенім», «Болжамдар», «Тың ақпараттар». жаңа тақырыпты талқыға салу,өз ойларын еркін айтуға дағдыландыру, диалогты оқытуды іске асырамын,сыни тұрғыда ойлатамын. «Борт журналы».
Білімдерін тексеру мақсатында симатикалық картаны немесе кестені толтарғызамын
Заттың физикалық қасиеттері
|
Слайд, оқулық ,маркер , плакат. Күнделік,
Стикер |
|||||||||||||
|
Зат күйі |
Агрегаттықкүйі |
Түсі |
Иici |
Қаттылығы |
Суда ерігіштіг |
||||||||||
|
Ас тұзы |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Ас содасы |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Су |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Оттек |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Темір |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
5мин
5 мин |
№3Төмендегі тізімнен заттар мен денелерді бөліп жаз: мұз кесегі, мыс тиын, әйнек, темір, ас тұзы, қайшы, құмыра, темір қасық, түйреуіш, бор, мақта, маржан. № 4. Көптеген заттар: сынап, сода, мыс, қалайы, күкірт, мышьяк, те мір, алтын адамдарға ертеден-ақ таныс. Күнделікті өмір де осылардың қайсысымен таныссың? Олардың қолданылуы жайлы бі ле сің бе? Оқулықтағы жаттығуларды орындату. Сабақты қортындылау мақсатында «Кім білгір» әдісін пайдаланып бекіту сұрақтарын қоямын:
2 Химияның маңызы мен міндеттері қандай? 3. Дене және зат ұғымдарының айырмашылықтары неде? 4. Адамның табиғатқа тигізетін оң және кері әсерлеріне мысалдар кел тіріңдер. 5. Химияның ғылыми-техникалық прогрестің дамуына қосар үлесі қандай? 6. Химия сөзінің шығу тарихын және химия ғылымының адамзат тарихындағы маңызы? |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы немесе аяқталуы 2 мин
1мин |
Кері байланыс Бұл сабақ қаншалықты қиын болды? Бүгінгі сабақта қандай сезімде болдың? Саған сабақ ұнадама? Үйге өтілген материалды оқып келу,күнделікке жазғызу. |
|
|||||||||||||
|
Критерийлер |
тапсырма |
Дескрипторлар |
балл. |
|
1
|
Химия ғылымының пайда болуын ,дамуын және маңызын біледі. Химия пәнін дұрыс түсініп,терең ұғыну үшін оқушылар затты сипаттайды, бірақ оқушылар оларды мысал реттінде айта алмайды. |
1 1 1 |
|
2 |
Денелер мен заттарды біледі Денелер мен заттарға мысал келтіре алады Денелер мен заттарды ажырата алады |
1 1 1 |
|
3 Заттардың қасиеттерін біледі және ажыратады |
|
Денелер мен заттардың қасиеттерін біледі |
1 |
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоcпарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
. |
|
|
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау |
||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
Тексерілді :
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Химия пәні". 7сынып
|
Ұзақ мерзімнің тарауы; 7.1А Химия пәніне кіріспе. Күні Сынып; |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні Қатысқандар Қатыспағандар |
|
Сабақ тақырыбы: |
Химия пәні. |
|
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары.Ойлау деңгейі; білу |
7.1.1.1 -химия ғылымының нені оқытатынын білу |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар; Химия ғылымы нені оқытатынын біледі |
||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: зат , дене ұғымдарын біледі және ажыратады |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Химия ғылымының міндеті мен маңызын түсінеді |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Зат.Дене.Заттардың қасиеттері .Тірек сөзді үш тілде айту
|
||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу,тусіну,қолдану |
||||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Достық,қамқорлық құндылықтарын дамыту |
||||||||||||||
|
Пән аралыққа байланыс |
Физика ,жаратылыстану |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
( Жаратылыстану ,5-сынып) 5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру |
||||||||||||||
|
Сабақ жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта жоспаььрланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин 7мин
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру,түгелдеу «Ой қозғау»- «Үш сұрақ »тәсілі бойынша.Мұнда өткен сабаққа қатысты үш терминді тақтаға жазып , осы атауларға мынадай сұрақтарға жазбаша жауап беруді тапсырады. 1.Қайда?Химия сөзін жиі естулерің бар ма? Мысал келтіріңдер; Тұрмыста ,дәрі-дірмектер, иіс су, тіс пастасы,тб. 2.Қалай?Химиялық заттарды қалай және қай жерде қолданамыз?мысал келтіріңдер; пластик терезелер,ногбук,сенср телефондар,телевизор тб. 3.Қандай ? Химияның біз үшін қандай маңызы бар деп ойлайсыңдар.мысал келтіріңдер;Өмірді көркейтіп жеңіл әрі қолайлы тіршілік етуімізге қажетті заттарды да маңызы жоғары. Осы берілген тапсырманы қаншалықты білетінін өзара бағалау үшін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау |
Тақта Видео рөлік
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 8мин 5 мин
|
Жаңа материалды оқыту: Оқушыларға сұрақ қоя отырып,дүниетанудан,жаратылыстану, физика пәнінен алған білімдерін жаңғыртамын. Ең алдымен оқушыларға пластмассадан жасалған, металдардан жасалған, хрустальдан жасалған кеспе қағаздармен 3 топқа бөлемін. Слайдтан ;темірден жасалған дыстарды,шелек,шайнек,темір шеге,қаңылтырды,стакандарды,пластмасадан жасалған ыдыстарды көрсете отырып: Ал оқушылар не көрдіңдер ?.Осы заттардың қайсысы шыныдан,металдан пластмассадан жасалған? Неліктен түсіндіріп беріңдер деймін. Оқушылар айтады ,ажыратады.Оқушыларға оқулықтан денелердің заттардың анықтамасын табуды және сөздікке жазуды ұсынамын. Жаңа метериалды қолдануда: «Борт журналы» әдісін қолданудағы мақсат оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу, өңдеу дағдысын қалыптастыру. Оқушылар келесі мазмұнды кестені толтырады: «Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім», «Мəтінді оқып жаңадан білгенім», «Болжамдар», «Тың ақпараттар». жаңа тақырыпты талқыға салу,өз ойларын еркін айтуға дағдыландыру, диалогты оқытуды іске асырамын,сыни тұрғыда ойлатамын. «Борт журналы».
Білімдерін тексеру мақсатында симатикалық картаны немесе кестені толтарғызамын
Заттың физикалық қасиеттері
|
Слайд, оқулық ,маркер , плакат. Күнделік,
Стикер |
|||||||||||||
|
Зат күйі |
Агрегаттықкүйі |
Түсі |
Иici |
Қаттылығы |
Суда ерігіштіг |
||||||||||
|
Ас тұзы |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Ас содасы |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Су |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Оттек |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Темір |
|
|
|
|
|
||||||||||
|
5мин
5 мин |
№3Төмендегі тізімнен заттар мен денелерді бөліп жаз: мұз кесегі, мыс тиын, әйнек, темір, ас тұзы, қайшы, құмыра, темір қасық, түйреуіш, бор, мақта, маржан. № 4. Көптеген заттар: сынап, сода, мыс, қалайы, күкірт, мышьяк, те мір, алтын адамдарға ертеден-ақ таныс. Күнделікті өмір де осылардың қайсысымен таныссың? Олардың қолданылуы жайлы бі ле сің бе? Оқулықтағы жаттығуларды орындату. Сабақты қортындылау мақсатында «Кім білгір» әдісін пайдаланып бекіту сұрақтарын қоямын:
2 Химияның маңызы мен міндеттері қандай? 3. Дене және зат ұғымдарының айырмашылықтары неде? 4. Адамның табиғатқа тигізетін оң және кері әсерлеріне мысалдар кел тіріңдер. 5. Химияның ғылыми-техникалық прогрестің дамуына қосар үлесі қандай? 6. Химия сөзінің шығу тарихын және химия ғылымының адамзат тарихындағы маңызы? |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы немесе аяқталуы 2 мин
1мин |
Кері байланыс Бұл сабақ қаншалықты қиын болды? Бүгінгі сабақта қандай сезімде болдың? Саған сабақ ұнадама? Үйге өтілген материалды оқып келу,күнделікке жазғызу. |
|
|||||||||||||
|
Критерийлер |
тапсырма |
Дескрипторлар |
балл. |
|
1
|
Химия ғылымының пайда болуын ,дамуын және маңызын біледі. Химия пәнін дұрыс түсініп,терең ұғыну үшін оқушылар затты сипаттайды, бірақ оқушылар оларды мысал реттінде айта алмайды. |
1 1 1 |
|
2 |
Денелер мен заттарды біледі Денелер мен заттарға мысал келтіре алады Денелер мен заттарды ажырата алады |
1 1 1 |
|
3 Заттардың қасиеттерін біледі және ажыратады |
|
Денелер мен заттардың қасиеттерін біледі |
1 |
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоcпарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|
. |
|
|
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау |
||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
Тексерілді :
шағым қалдыра аласыз













