|
ҰМЖ тарауы: 7.1А бөлімі: Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып. 7 |
Қатысқандар - |
Қатыспағандар - |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Химия пәні. Заттар және олардың қасиеті. |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.1- химия ғылымының нені оқытатынын білу 7.1.1.2- химиялық лабораторияда және кабинетінде жұмыс жүргізу негізіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу жіне түсіну |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: 1. Химия ғылымы нені оқытатынын біледі. Барлық оқушылар кабинеттерде қауіпсіздік техникалық ережелерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Химия пәнінің нені оқытатынын түсінеді Кейбір оқушылар: Заттардың және олардың қасиетін біледі. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады. Түйнді сөздер мен сөз тіркестері:
Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады. |
|||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология. Химиялық ыдыстар, спиртшам, тұрғы, Кипп аппараты. |
||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың бір-біріне құрметпен қарау, сыйластық таныту |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
физмка, жаратылыстану |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану курсынан алынған білім |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) 1минут 2мин 4 минут
3 минут |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) |
|
||||||||
|
«Шаттық шеңберін» құрып, бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді және жағымды орта орнатады. Түсті қағаздар арқылы топқа бөлу. (сары, қызыл, жасыл) |
Әр түстегі стикерлер |
|||||||||
|
Тапсырма 1. (Т) Жаратылыстану курсынан алынған білімдеріне сүйене отырып «Зат» және «Дене» деген терминдерге ширату тапсырмалары. «Ия», «жоқ» деп жауап береді.
|
А4 қағазы, түсті фломастер Таратпа кесте |
|||||||||
|
ҚБ «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау (С) БББ кестесінің 2 бағанын толтыру.
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
7 минут
5 мин
5 минут
8 мин
|
Тапсырма 2. (Ж, Жж,Т) Видеоны көріп болған соң «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі бойынша әр топ келесі сұрақтарды талқылайды:
ҚБ «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау Тапсырма 3. (Т,Ж) «Айналым» әдісі арқылы оқушылармен химиялық зертханада жұмыс кезінде туындауы мүмкін болатын қауіптерді және химиялық зертханада жұмыс кезінде туындауы мүмкін болатын қауіптерді талқылап постер құру. ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы Тапсырма 4. (Ж) Оқушылар әр затта аталуы жазылып және пайдалануы бойынша қысқаша түйіндемесі жазылған зертханалық жабдық «көрмесін» тамашалап, олардың атауы мен қолданылуына қатысты өз дәптерлеріне белгілер түсіреді.
Тапсырма 5. (Э, Т, Ж) Әр топтан бір оқушы шығып кезекпен зертханалық құрал-жабдықтарды пайдаланып қарапайым тәжірибе орындайды және қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керектігін түсіндіреді
Топ бір-бірін «бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды. БББ кестесін толтырады
|
http://yandex.kz/video/search?filmId=oSZzkxpsUXI&text https://www.youtube.com/watch?v=wtPNxH0gcEo
Ватман, түсті фломастер
Зертханалық құрылғылар мен ыдыстар, дәптер
Тәжірибеге қажетті зертханалық құрылғылар |
||||||||
|
Сабақтың соңы (10 минут)
|
Тапсырма 6. (Ж) Деңгейлік тапсырмалар:
Кері байланыс: «Аквариум» стикер көмегімен өзін аквариумның қай деңгейінде тұрғанын анықтайды
|
Интерактивті тақта, кеспе таратпалар
Аквриум суреті |
||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
«Ойлан, жұптас, талқыла» тәсілін қолдану барысында әр оқушы өз ойын жұппен және топпен талқылай отырып өзіне деген сенімілік арттырады. Сонымен қатар сабаққа ынтасын арттыруға жетелейді. Зертханалық ыдыстар мен құрал-жабдықтарды естерінде жақсы сақтау мақсатында «көрме» ұйымдастырылды. Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да жаңа білімді қабылдауы әр түрлі болады. Сондықтан деңгейлік тапсырма берілді. Қалыптастырушы бағалау парағы тапсырмалардың күрделілігіне байланысты спиральді білім беруге негізделіп жасалынған және бағалау критерилеріне басты назарт аударылды. Белсенді оқу әдіс-тәсілдерін тиімді пайдаланып, оқушылардың жан –жақты білім алуына жағдай жасадым. |
«Бас бармақ», «Аквариум», «Шапалақ» «БББ» кестесі арқылы оқушыларға қолдау көрсетілді. |
СЭС талаптарын сақтау. «Шаттық шеңбер» сергіту сәтін өткізу.. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химия пәні. Заттар және олардың қасиеті.
|
ҰМЖ тарауы: 7.1А бөлімі: Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып. 7 |
Қатысқандар - |
Қатыспағандар - |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Химия пәні. Заттар және олардың қасиеті. |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.1- химия ғылымының нені оқытатынын білу 7.1.1.2- химиялық лабораторияда және кабинетінде жұмыс жүргізу негізіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу жіне түсіну |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: 1. Химия ғылымы нені оқытатынын біледі. Барлық оқушылар кабинеттерде қауіпсіздік техникалық ережелерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Химия пәнінің нені оқытатынын түсінеді Кейбір оқушылар: Заттардың және олардың қасиетін біледі. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады. Түйнді сөздер мен сөз тіркестері:
Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады. |
|||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология. Химиялық ыдыстар, спиртшам, тұрғы, Кипп аппараты. |
||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың бір-біріне құрметпен қарау, сыйластық таныту |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
физмка, жаратылыстану |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану курсынан алынған білім |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) 1минут 2мин 4 минут
3 минут |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) |
|
||||||||
|
«Шаттық шеңберін» құрып, бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді және жағымды орта орнатады. Түсті қағаздар арқылы топқа бөлу. (сары, қызыл, жасыл) |
Әр түстегі стикерлер |
|||||||||
|
Тапсырма 1. (Т) Жаратылыстану курсынан алынған білімдеріне сүйене отырып «Зат» және «Дене» деген терминдерге ширату тапсырмалары. «Ия», «жоқ» деп жауап береді.
|
А4 қағазы, түсті фломастер Таратпа кесте |
|||||||||
|
ҚБ «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау (С) БББ кестесінің 2 бағанын толтыру.
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
7 минут
5 мин
5 минут
8 мин
|
Тапсырма 2. (Ж, Жж,Т) Видеоны көріп болған соң «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі бойынша әр топ келесі сұрақтарды талқылайды:
ҚБ «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау Тапсырма 3. (Т,Ж) «Айналым» әдісі арқылы оқушылармен химиялық зертханада жұмыс кезінде туындауы мүмкін болатын қауіптерді және химиялық зертханада жұмыс кезінде туындауы мүмкін болатын қауіптерді талқылап постер құру. ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы Тапсырма 4. (Ж) Оқушылар әр затта аталуы жазылып және пайдалануы бойынша қысқаша түйіндемесі жазылған зертханалық жабдық «көрмесін» тамашалап, олардың атауы мен қолданылуына қатысты өз дәптерлеріне белгілер түсіреді.
Тапсырма 5. (Э, Т, Ж) Әр топтан бір оқушы шығып кезекпен зертханалық құрал-жабдықтарды пайдаланып қарапайым тәжірибе орындайды және қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керектігін түсіндіреді
Топ бір-бірін «бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды. БББ кестесін толтырады
|
http://yandex.kz/video/search?filmId=oSZzkxpsUXI&text https://www.youtube.com/watch?v=wtPNxH0gcEo
Ватман, түсті фломастер
Зертханалық құрылғылар мен ыдыстар, дәптер
Тәжірибеге қажетті зертханалық құрылғылар |
||||||||
|
Сабақтың соңы (10 минут)
|
Тапсырма 6. (Ж) Деңгейлік тапсырмалар:
Кері байланыс: «Аквариум» стикер көмегімен өзін аквариумның қай деңгейінде тұрғанын анықтайды
|
Интерактивті тақта, кеспе таратпалар
Аквриум суреті |
||||||||
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
«Ойлан, жұптас, талқыла» тәсілін қолдану барысында әр оқушы өз ойын жұппен және топпен талқылай отырып өзіне деген сенімілік арттырады. Сонымен қатар сабаққа ынтасын арттыруға жетелейді. Зертханалық ыдыстар мен құрал-жабдықтарды естерінде жақсы сақтау мақсатында «көрме» ұйымдастырылды. Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да жаңа білімді қабылдауы әр түрлі болады. Сондықтан деңгейлік тапсырма берілді. Қалыптастырушы бағалау парағы тапсырмалардың күрделілігіне байланысты спиральді білім беруге негізделіп жасалынған және бағалау критерилеріне басты назарт аударылды. Белсенді оқу әдіс-тәсілдерін тиімді пайдаланып, оқушылардың жан –жақты білім алуына жағдай жасадым. |
«Бас бармақ», «Аквариум», «Шапалақ» «БББ» кестесі арқылы оқушыларға қолдау көрсетілді. |
СЭС талаптарын сақтау. «Шаттық шеңбер» сергіту сәтін өткізу.. Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













