|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1.А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар
|
Мектеп: Үшқоңыр ауылындағы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекетова Нургуль Кушербаевна |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қоспаларды бөлу әдістері. Лабораториялық тәжірибе №2 «Ластанған ас тұзын тазарту» |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.4.1.4 қоспалардың түрлерін ажыратады және қоспаларды бөлуге эксперимент жүргізеді |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білу керек: Қоспалардың түрлерін біледі және ажыратады Көптеген оқушылар білу керек: Қоспаларды бөлу әдістерін қолданады Кейбір оқушылар білу керек: Қоспаларды бөлу әдістеріне эксперимент жүргізіп, қорытындысын жазып, түсініктеме береді |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. қоспа түрлерін атайды 2. қоспаларды бөлуге қатысты қарапайым эксперимент жүргізеді |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: - элемент, қоспа және қосылыс ұғымдарын ажыратады Пәнге қатысты лексика мен терминология қосылыс, қоспа, ажырату, біртекті , әртекті, тазарту,арыластыру Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны . Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар
|
- Ұжымшылдыққа - жауапкершілікке - адалдыққа тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, география, физика |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану курсынан алынған білім |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал «Мен саған гүл сыйлаймын,себебі..» Білім алушылар бір-біріне гүл сыйлау арқылы жүйке жүйесіне жақсы әсер ететін тілектер айтады Топқа
бөлу Суреттер арқылы топқа
бөліну Үй тапсырмасы сұрау: «Ой қозғау» Екі шеңберге тұрғызу. Ішкі шеңберде тұрғандар сыртта тұрғандарға сұрақ қояды, осылай сыртта тұрғандар іште. Осылай шеңберде тұрғандар сағат тілі бағытымен ауысу керек. Таза зат деген не ? Қоспа деген не? Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? Біртекті қоспаға не жатады? Бағалау: «Шапалақ ұру» әдісі бойынша |
Оқушыларға арнайы жасалған БЕЙДЖ беру |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-15 15-20 минут 20-33 минут 33-40 минут
|
«Миға шабуыл» Құмшекер, шақпақ қант, құм мен ағаш үгінділерін көрсетіп, оқушыларға ой тастау. Таза затпен қоспа деген ұғымдарға мысал келтіру Топпен жұмыс: «Апельсин» әдісі. 4 топқа тақырыпты бөліп беремін. «ДЖИГСО» әдісі. Постер қорғайды. Топтар өзара талқылайды, болған соң әр топтан бір бала келесі топқа барып түсіндіреді 1 топ – тұндыру 2 топ – сүзу 3 топ – қайта кристалдану 4 топ – айдау. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі Мақсатқа оралу: Жеке жұмыс: Тапсырма. «Кім жылдам?» - әдісі арқылы Қоспалардың түрлерін атап, жіктеңіз.
Дескриптор Білім алушы − қоспалар түрлерін атайды; − қоспаларды жіктеп, ажыратады;
Мақсатқа оралу:
Топтық
жұмыс. Жеке жұмыс Лабораториялық жұмыс «Ластанған ас тұзын тазарту». Мақсаты: ластанған ас тұзын тазарту жолын ұсына білу, тазарту алгоритмін жасау, жұмыстың есебін дұрыс жаза білу. Құрал-жабдықтар: штатив, шыны стакан, таяқша, фарфор ыдыс, сүзгі қағаз, спирт шамы. 1-тапсырма: Сіздерге өзен құмы араласқан ластанған ас тұзы берілген. Оны тазарту үшін а) суда ерітіңіз; б) сүзгіден өткізіңіз; в) ерітіндіні буландырыңыз. Қоспаларды бөлуге қатысты эксперименттің жоспарын жасап, кестеге бөлу жолы туралы қорытынды жазыңыз.
- берілген қоспаны бөлу жолын анықтайды; − қоспаны бөлудің алгоритмін жасайды; − қоспаны бөлу жолдары туралы қорытындыны кестеге толық жазады; − бөлу әдісінің не үшін қажет екенін көрсетеді. Бағалау: «Маршрут парағы» әдісі (жазбаша ) Мақсатқа оралу:
2-тапсырма Суретте қоспаларды бөлу әдістері бейнеленген, осы әдістерді қоспалардың қандай түрлеріне қолдануға болатынын көрсетіңіз.
Дескриптор Білім алушы - суреттен қоспаны бөлу әдістерін атайды. Бағалау: « Бесбармақ » әдісі Мақсатқа оралу: «Ыстық орындық» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту. |
Құмшекер, шақпақ қант,құм, ағаш үгінділері Қағаз, қалам, түрлі түсті маркер
ТҚЕ штатив, шыны стакан, таяқша, фарфор ыдыс, сүзгі қағаз, спирт шамы. тұз кристалдарының өсуінің кадрланған бейнебаяны: http://www.youtube.com/watch?v=fB5Tq_eiKG4 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 40-45 минут |
Рефлексия Кері байланыс «БББ» кестесі
Үй тапсырмасы. Шығармашылық тапсырма. Адам үй тұрмыста қандай қоспаларымен кездеседі. Эссе |
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқу шылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмасы ретінде лабароториялық тәжірибе берілді: Тапсырма арқылы саралау тәсілі Барынша қолдау: қоспаның құрамын, қоспаның түрін, қоспаның бөлу әдісі бойынша Орташа қолдау: Бөлу әдісі неге негізделгені бойынша Аз қолдау: қоспаларды бөлу әдістері бейнеленген, әдістерді қоспалардың қандай түрлеріне қолдануға болатындығы бойынша |
«Шапалақ ұру» әдісі үй тапсырмасын тексергенде қолданылды. Мақсаты барлық тапсырманы дұрыс орындаған оқушыны мадақтау. «Бағдаршам» әдісі бойынша жаңа тақырып қаншалықты меңгергендігін бағаладым. Мақсаты: Топ бойынша бүгінгі сабақ мақсатына қаншалықты қол жеткізгендігін анықтау Түрлі түсті фигуралар арқылы бағаланады.
Дескриптор құру – саралу тапсырмасында қолданылды. Мақсаты: әр оқушының бүгінгі сабақ мақсатына қаншалықты қол жеткізгенін анықтау. «Бесбармақ» әдісіДескриптор құру – саралу тапсырмасында қолданылды. Мақсаты: әр оқушының бүгінгі сабақ мақсатына қаншалықты қол жеткізгенін анықтау. «Ыстық орындық» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту. Мақсаты: Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты білгендігін қорытындылау мақсатында
|
Лабароториялық жұмыс істегенде ҚТ ережесін сақтау. Психологиялық ахуал. |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химия пәніне кіріспе
Химия пәніне кіріспе
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1.А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар
|
Мектеп: Үшқоңыр ауылындағы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекетова Нургуль Кушербаевна |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қоспаларды бөлу әдістері. Лабораториялық тәжірибе №2 «Ластанған ас тұзын тазарту» |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.4.1.4 қоспалардың түрлерін ажыратады және қоспаларды бөлуге эксперимент жүргізеді |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білу керек: Қоспалардың түрлерін біледі және ажыратады Көптеген оқушылар білу керек: Қоспаларды бөлу әдістерін қолданады Кейбір оқушылар білу керек: Қоспаларды бөлу әдістеріне эксперимент жүргізіп, қорытындысын жазып, түсініктеме береді |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. қоспа түрлерін атайды 2. қоспаларды бөлуге қатысты қарапайым эксперимент жүргізеді |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: - элемент, қоспа және қосылыс ұғымдарын ажыратады Пәнге қатысты лексика мен терминология қосылыс, қоспа, ажырату, біртекті , әртекті, тазарту,арыластыру Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны . Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар
|
- Ұжымшылдыққа - жауапкершілікке - адалдыққа тәрбиелеу |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, география, физика |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану курсынан алынған білім |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал «Мен саған гүл сыйлаймын,себебі..» Білім алушылар бір-біріне гүл сыйлау арқылы жүйке жүйесіне жақсы әсер ететін тілектер айтады Топқа
бөлу Суреттер арқылы топқа
бөліну Үй тапсырмасы сұрау: «Ой қозғау» Екі шеңберге тұрғызу. Ішкі шеңберде тұрғандар сыртта тұрғандарға сұрақ қояды, осылай сыртта тұрғандар іште. Осылай шеңберде тұрғандар сағат тілі бағытымен ауысу керек. Таза зат деген не ? Қоспа деген не? Қоспалар қосылыстардан қалай ажыратылады? Біртекті қоспаға не жатады? Бағалау: «Шапалақ ұру» әдісі бойынша |
Оқушыларға арнайы жасалған БЕЙДЖ беру |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5-15 15-20 минут 20-33 минут 33-40 минут
|
«Миға шабуыл» Құмшекер, шақпақ қант, құм мен ағаш үгінділерін көрсетіп, оқушыларға ой тастау. Таза затпен қоспа деген ұғымдарға мысал келтіру Топпен жұмыс: «Апельсин» әдісі. 4 топқа тақырыпты бөліп беремін. «ДЖИГСО» әдісі. Постер қорғайды. Топтар өзара талқылайды, болған соң әр топтан бір бала келесі топқа барып түсіндіреді 1 топ – тұндыру 2 топ – сүзу 3 топ – қайта кристалдану 4 топ – айдау. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі Мақсатқа оралу: Жеке жұмыс: Тапсырма. «Кім жылдам?» - әдісі арқылы Қоспалардың түрлерін атап, жіктеңіз.
Дескриптор Білім алушы − қоспалар түрлерін атайды; − қоспаларды жіктеп, ажыратады;
Мақсатқа оралу:
Топтық
жұмыс. Жеке жұмыс Лабораториялық жұмыс «Ластанған ас тұзын тазарту». Мақсаты: ластанған ас тұзын тазарту жолын ұсына білу, тазарту алгоритмін жасау, жұмыстың есебін дұрыс жаза білу. Құрал-жабдықтар: штатив, шыны стакан, таяқша, фарфор ыдыс, сүзгі қағаз, спирт шамы. 1-тапсырма: Сіздерге өзен құмы араласқан ластанған ас тұзы берілген. Оны тазарту үшін а) суда ерітіңіз; б) сүзгіден өткізіңіз; в) ерітіндіні буландырыңыз. Қоспаларды бөлуге қатысты эксперименттің жоспарын жасап, кестеге бөлу жолы туралы қорытынды жазыңыз.
- берілген қоспаны бөлу жолын анықтайды; − қоспаны бөлудің алгоритмін жасайды; − қоспаны бөлу жолдары туралы қорытындыны кестеге толық жазады; − бөлу әдісінің не үшін қажет екенін көрсетеді. Бағалау: «Маршрут парағы» әдісі (жазбаша ) Мақсатқа оралу:
2-тапсырма Суретте қоспаларды бөлу әдістері бейнеленген, осы әдістерді қоспалардың қандай түрлеріне қолдануға болатынын көрсетіңіз.
Дескриптор Білім алушы - суреттен қоспаны бөлу әдістерін атайды. Бағалау: « Бесбармақ » әдісі Мақсатқа оралу: «Ыстық орындық» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту. |
Құмшекер, шақпақ қант,құм, ағаш үгінділері Қағаз, қалам, түрлі түсті маркер
ТҚЕ штатив, шыны стакан, таяқша, фарфор ыдыс, сүзгі қағаз, спирт шамы. тұз кристалдарының өсуінің кадрланған бейнебаяны: http://www.youtube.com/watch?v=fB5Tq_eiKG4 |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 40-45 минут |
Рефлексия Кері байланыс «БББ» кестесі
Үй тапсырмасы. Шығармашылық тапсырма. Адам үй тұрмыста қандай қоспаларымен кездеседі. Эссе |
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқу шылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмасы ретінде лабароториялық тәжірибе берілді: Тапсырма арқылы саралау тәсілі Барынша қолдау: қоспаның құрамын, қоспаның түрін, қоспаның бөлу әдісі бойынша Орташа қолдау: Бөлу әдісі неге негізделгені бойынша Аз қолдау: қоспаларды бөлу әдістері бейнеленген, әдістерді қоспалардың қандай түрлеріне қолдануға болатындығы бойынша |
«Шапалақ ұру» әдісі үй тапсырмасын тексергенде қолданылды. Мақсаты барлық тапсырманы дұрыс орындаған оқушыны мадақтау. «Бағдаршам» әдісі бойынша жаңа тақырып қаншалықты меңгергендігін бағаладым. Мақсаты: Топ бойынша бүгінгі сабақ мақсатына қаншалықты қол жеткізгендігін анықтау Түрлі түсті фигуралар арқылы бағаланады.
Дескриптор құру – саралу тапсырмасында қолданылды. Мақсаты: әр оқушының бүгінгі сабақ мақсатына қаншалықты қол жеткізгенін анықтау. «Бесбармақ» әдісіДескриптор құру – саралу тапсырмасында қолданылды. Мақсаты: әр оқушының бүгінгі сабақ мақсатына қаншалықты қол жеткізгенін анықтау. «Ыстық орындық» әдісі бойынша жаңа тақырыпты бекіту. Мақсаты: Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты білгендігін қорытындылау мақсатында
|
Лабароториялық жұмыс істегенде ҚТ ережесін сақтау. Психологиялық ахуал. |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















