|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
Мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.1 – топ, период, атом нөмерінің физикалық мәнін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - топ, период, атом нөмерінің физикалық мәнін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: - топтар мен периодтарды ажыратады және атом нөмерінің физикалық мәнін ядро зарядымен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: - химиялық элементтердің атом құрылысы тұрғысынан топқа, периодқа талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Химиялық элементтердің атом нөмері,топ, периодтің физикалық мəнін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: топ, период, атом |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: перид, атом, элемент |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Элементтің салыстырмалы атомдық массының оның атомдық массасынан қандай айырмашылық бар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? мысал келтіру арқылы көз жеткізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Химиядан өзіндік жұмыс дәптерімен,сөздік дәптермен жұмыс жүргізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - қарым – қатынас жасау қабілеті; - Ұжымшылдыққа, ынтымақтастыққа, алған білімін өмірде пайдалануға үйрету; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика (атом, протон, нейтрон, электрон) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу 7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру
Топ, перид, атом 3 топқа бірігеді. Топ ережесін еске түсіру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 5 минут |
«Бағытталған сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Әр топ бір-біріне сұрақтар береді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут 5 минут 6 минут 9 минут |
Жаңа сабақты меңгерту Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы Джиксо әдісі арқылы оқушылар материалдарды өз топтарында талқылап түсінгендерін тексереді. Тапсырма топтық жұмыс ретінде беріледі. Дескриптор: анықтама ережелерін біледі. Қалыптастырушы бағалау: топтар қол шапалақтап бір – бірін мадақтайды. «Сәйкестендіру» тақырыпқа қатысты жауаптарын сәйкестендіру жұптық жұмыс арқылы сабақты талдау Тапсырма №1 Элементтерді өзіне сай период элементерімен сәйкестендіру Тапсырма №2 Элементтердің ядро зарядының артуы бойынша сәйкестендіру Тапсырма №3 Топ элементтерінің қасиеттеріне берілген сипаттама арқылы элементтерді сәйкестендіру Дискриптор: Элементтер орналасқан периодты ажыратады Атом нөмерін ядро зарядымен байланыстырады Элементтердің негізгі және қосымша тобы, металдық және бейметалдық қасиеттері бойынша сәйкестендіреді Оқулықпен жұмыс «Сканворд шешу». Тапсырма жеке жұмыс ретінде беріледі. Дескриптор: (пайызбен көрсету)
- толық сипатама береді.
(100%)
- жартысын орындаса
50%)
- 1-3 бөлімін орындаса
(30%) Қалыптастырушы бағалау: топтар қол шапалақтап бір – бірін мадақтайды.
«Кім жылдам» әдісі арқылы оқушыларға элементтер үшін жетіспейтін деректерді жазады. Тапсырма топтық жұмыс ретінде беріледі.
Дескриптор: Берілген кесте бойынша протон, электрон, нейтрондар санын анықтайды |
Оқулықпен жұмыс Интербелсенді тақта Слайд 3
Интербелсенді тақта Слайд 4
Оқулық Интербелсенді тақта Слайд 5
Оқулық Интербелсенді тақта Слайд 6
Интербелсенді тақта Слайд 7
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үй тапсырмасы: §28 есеп
|
Оқулық Интербелсенді тақта Слайд 8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсатын саралай келе мен сабағымда: Үлгерімі жоғары деңгейлі оқушыларға «Сәйкестендіру» әдісін пайдаландым
Үлгерімі төмен оқушыларға оқулықпен жұмыс ретінде «Сканворд» әдісін пайдаландым
|
Қалыптастыруші бағалау кезінде, оқушыларды мақтау, мадақтау, көтермелеу, қолдау, арқылы және қалыптастыруші бағалау арқылы бағаладым. |
3. Уақытында сергіту сәтін өткізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
Мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.1 – топ, период, атом нөмерінің физикалық мәнін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - топ, период, атом нөмерінің физикалық мәнін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: - топтар мен периодтарды ажыратады және атом нөмерінің физикалық мәнін ядро зарядымен байланыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: - химиялық элементтердің атом құрылысы тұрғысынан топқа, периодқа талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Химиялық элементтердің атом нөмері,топ, периодтің физикалық мəнін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: топ, период, атом |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: перид, атом, элемент |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Элементтің салыстырмалы атомдық массының оның атомдық массасынан қандай айырмашылық бар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? мысал келтіру арқылы көз жеткізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Химиядан өзіндік жұмыс дәптерімен,сөздік дәптермен жұмыс жүргізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - қарым – қатынас жасау қабілеті; - Ұжымшылдыққа, ынтымақтастыққа, алған білімін өмірде пайдалануға үйрету; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика (атом, протон, нейтрон, электрон) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу 7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру
Топ, перид, атом 3 топқа бірігеді. Топ ережесін еске түсіру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 5 минут |
«Бағытталған сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Әр топ бір-біріне сұрақтар береді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 минут 5 минут 6 минут 9 минут |
Жаңа сабақты меңгерту Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылымы Джиксо әдісі арқылы оқушылар материалдарды өз топтарында талқылап түсінгендерін тексереді. Тапсырма топтық жұмыс ретінде беріледі. Дескриптор: анықтама ережелерін біледі. Қалыптастырушы бағалау: топтар қол шапалақтап бір – бірін мадақтайды. «Сәйкестендіру» тақырыпқа қатысты жауаптарын сәйкестендіру жұптық жұмыс арқылы сабақты талдау Тапсырма №1 Элементтерді өзіне сай период элементерімен сәйкестендіру Тапсырма №2 Элементтердің ядро зарядының артуы бойынша сәйкестендіру Тапсырма №3 Топ элементтерінің қасиеттеріне берілген сипаттама арқылы элементтерді сәйкестендіру Дискриптор: Элементтер орналасқан периодты ажыратады Атом нөмерін ядро зарядымен байланыстырады Элементтердің негізгі және қосымша тобы, металдық және бейметалдық қасиеттері бойынша сәйкестендіреді Оқулықпен жұмыс «Сканворд шешу». Тапсырма жеке жұмыс ретінде беріледі. Дескриптор: (пайызбен көрсету)
- толық сипатама береді.
(100%)
- жартысын орындаса
50%)
- 1-3 бөлімін орындаса
(30%) Қалыптастырушы бағалау: топтар қол шапалақтап бір – бірін мадақтайды.
«Кім жылдам» әдісі арқылы оқушыларға элементтер үшін жетіспейтін деректерді жазады. Тапсырма топтық жұмыс ретінде беріледі.
Дескриптор: Берілген кесте бойынша протон, электрон, нейтрондар санын анықтайды |
Оқулықпен жұмыс Интербелсенді тақта Слайд 3
Интербелсенді тақта Слайд 4
Оқулық Интербелсенді тақта Слайд 5
Оқулық Интербелсенді тақта Слайд 6
Интербелсенді тақта Слайд 7
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үй тапсырмасы: §28 есеп
|
Оқулық Интербелсенді тақта Слайд 8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсатын саралай келе мен сабағымда: Үлгерімі жоғары деңгейлі оқушыларға «Сәйкестендіру» әдісін пайдаландым
Үлгерімі төмен оқушыларға оқулықпен жұмыс ретінде «Сканворд» әдісін пайдаландым
|
Қалыптастыруші бағалау кезінде, оқушыларды мақтау, мадақтау, көтермелеу, қолдау, арқылы және қалыптастыруші бағалау арқылы бағаладым. |
3. Уақытында сергіту сәтін өткізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














