Материалдар / Химиялық элементтердің табиғи топтары

Химиялық элементтердің табиғи топтары

Материал туралы қысқаша түсінік
Химиялық элементтердің табиғи топтары тақырыбына арналған сабақ жоспары
Авторы:
16 Ақпан 2025
94
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бөлім:

7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі

Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты

Боксенова Ардак Габитовна


Күні: 14.02.2025ж


Сынып: 7 «Ә»

Қатысушылар саны: 25

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Химиялық элементтердің табиғи топтары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.2.1.3- химиялық қасиеттері ұқсас эелементтердің бір топқа жататынын білу

Сабақтың мақсаты:

Химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататынын біледі. Сілтілік металдар,галогендер, инертті газдарға жататын элементтерді ажыратады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Топтастыру

(2 мин )

Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу.Оқушыларды түрлі түсті колба суреттері көмегімен 3 топқа бөлемін.

I топ – Сілтілік металдар

II топ – Галогендер

III топ – Инертті газдар

Әр тор бір біріне жағымды

тілектер айтады.





Оқушылар түрлі түсті колба суреттері бойынша топтарға бөлінеді


Түрлі-түсті

колба суреттері




Сабақтың басы

(5 мин)

-өткенді қайталау

-жаңа тақырыпты ашу үшін ойды шоғырлан

дыру

Тапсырма:Алдыңғы білімді тексеру үшін.

Spinner платформасы бойынша төмендегі сұрақтарды беремін.

1. Период дегеніміз не? Период нешеге бөлінеді?

2. Топ дегеніміз не? Топ нешеге жіктеледі?

3. Периодтық заң қай жылы ашылды?

4. Периодтық жүйенің анықтамасы?

5. Периодтық жүйені ашуға өз үлестерін қосқан ғалымдар?

6. Перидтық жүйедегі рет саны нені білдіреді?

Оқушылар барабан айналдыру бойынша бағдарша тоқтаған сұрақтарға жауап береді


Мадақтау:
Жарайсың!

Spinner платформасы


Сабақтың ортасы

- жаңа тақырып мазмұнын ашу

(25 мин)

«Пазл» әдісімен жаңа сабақ тақырыбын ашу.

Бүгінгі сабақ тақырыбын ашу мақсатында периодтық жүйеге байланысты бірнеше сұрақтар қоямын.

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстыру, сабақ мақсатын қою, бағалау критерийлерімен таныстырам

«Кинометафора» әдісі арқылы бейнежазба көрсетіледі.

1-тапсырма: Топтық жұмыс

Ақпаратты жинау мақсатында «Insert» әдісі арқылы жаңа тақырыппен танысып, кестені толтырыңыз.

Анықтамасы

Формуласы

Қасиеттері

Сызбасы




Дескриптор .Жалпы – 4 балл

-Анықтамасын айтады;

-Формуласын жазады;

-Қасиеттерін сипаттайды;

-Элемент қосылыстарының суретін салады

Көрсетілім: Осы заттарды күнделікті өмірде қолданамыз. Бұл заттардың құрамына қандай элементтер кіреді?

2-тапсырма: Жұптық жұмыс Функционалды сауаттылықты дамыту тапсырмасы.

Заттың аты

Қасиеттері

Қолданылуы

Сабын



Иод



Ас тұзы



Дескриптор. Жалпы-1 балл

-Күнделікті өмірде қолданатын заттардың қасиеттерін сипаттайды;

3 -тапсырма «Химиялық құрақ» әдісі бойынша жұптық жұмыс орындайды.

Дескриптор. Жалпы-1 балл

-Табиғи ұялас элементтерді таңбасы арқылы ажыратады.

Оқушылар периодтық кестені қолданып элемент терді табады.



Жаңа сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады.

-Видеоны мұқият көріп, назар аударады, жаңа мәлімметтер мен танысады.













Бейне жазбадан және оқулықтан алған ақпаратты жинақтайды,кестені толтырады.

1 топ: Сілтілік металдар

2-топ:Галогендер

3-топ:Инертті газдар









Оқушылар экспериментте зерттелген заттардың мысалында кестені толтырады.



Заттардың қасиеттерін зерделеп, тапсырмаларды жұмыс парағына жазады

«Сәйкес элемент таңбаларын тауып құрақ құрайды.























ҚБ: Әр топ бірін-бірі бағалайды

























Дескриптор арқылы бағаланады

ҚБ. Әр жұптағы оқушыны келесі жұптағы оқушылар бағалайды.



ҚБ: Жарайсың!

Керемет!

Оқулық 83-87 беттер








Видео ролик

табиғи ұяластар - YouTube






А3 қағаз, маркерлер











Сілтілік металл натрий мен калий тұздары, Ас тұзы, Хлордың қосылыстары ағартқыш заттар, иод ерітіндісі, гирлиянда.











Ою суреті бар элемент таңбалары жазылған түрлі- түсті карточкалар

Сабақты қорытындылау.

(10 мин)

ЖИ: И.Я. Берцелиус

- Қандай ұқсас элемент топтарымен таңыстыңыздар?

- Осы элементтерді бір топқа орналастырған себебін түсіңдір?

Жеке жұмыс: «bilim class» платформасы арқылы тест сұрақтар мен сәйкестендіру тапсырмаларын беру

1.Сілтілік металдар орналасқан қатар: A) Be, Mg, Ca, Sr

Ә) Li,Na, K,Rb, Cs,Fr

Б) F,CI,Br,I

2.Натрий үшін дұрыс тұжырымды тап:

А) Натрий -жұмсақ металл

Ә) Натрий- галоген

Б) Натрий -өте белсенді металл

3) Галогендер орналасқан қатар:

A) Be, Mg, Ca, Sr

Ә) Li,Na, K,Rb, Cs,Fr

Б) F,CI,Br,I

4) Инертті газдар орналасқан қатар: A) Be, Mg, Ca, Sr

Ә) Li,Na, K,Rb, Cs,Fr

Б) F,CI,Br,I





И.Я. Берцелиустің сұрақтарына жауап береді.



Әр оқушыға жұмыс парағын беру және де дұрыс жауабын тақтадан өздері қарап тексереді




Бағалау:

Мониторинг арқылы

өз -өзін тексереді

Әр дұрыс жауапқа- 1 балл


Презентация





ttps://bilimclass.kz платформасы


Сабақтың соңы

(3 мин)

Рефлекция

Үй тапсырмасы


Рефлексия: «Ерітінділер»

Жасыл түс: өте жақсы түсіндім

Сары түс: орташа түсіндім

Қызыл түс: мүлдем түсінбедім

Үй тапсырамы: : §15, 86 бет

5,6 жаттығу

Оқушылар тақтадағы

колба суретіндегі 3 түрлі түстің біреуін таңдап кері байланыс жасайды.

Белсене қатысқан оқушыларды

1-10 балдық жүйе бойынша бағалау.

Колба суреттері


Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі