|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:7.2.А Атомдар. Молекулалар. Заттар |
Мектеп: Абай атындағы мектеп гимназия |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Унгирбаева Айгерим Жумашевна |
|||||||||||||||||||
|
Сынып :7 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтер.Жай және күрделі заттар |
|||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.2.2 әрбір элементтің химиялық таңбасы мен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу 7.1.2.3 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу 7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Заттарды жай және күрделі заттарға жіктелетінін біледі. |
|||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар: металдар мен бейметалдардың қасиеттерін ажырата алады. |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Химиялық элементтердің тірі организмдегі биологиялық рөлін біледі |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Атом ұғымын сипаттайды. 2.Элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктейді. 3. Заттарды жай және күрделіге жіктейді. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
|
|||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: химиялық элемент , таңба, атом, молекула, металл және бейметалл, жай зат, күрделі зат. |
||||||||||||||||||||
|
Диалогқа /жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
https://www.youtube.com/watch?v=U8l5qkJ4 Б.з.д. үлгілермен танысу: http://www.youtube.com/watch?v=lP57gEWcisY Зерттелген материал қорытындысын жасайтын пайдалы бейнеролик: http://www.youtube.com/watch?v=jZO6W-DEVLk |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттаржәне физикалық денелер (Жаратылыстану, 5-сынып) Элементтер, қосылыстар және қоспалар (7. 1 A бөлім) |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспары |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 800-802 802-804 805-808 |
Мұғалімнің /оқушының іс әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті. «Менің қалпағым үш бұрыш»әдісі бойынша Сыныптағы оқушылардың психологиялық ахуалды көтеру үшін «Менің қалпағым үш бұрыш» ойыны арқылы әрбір оқушы Қалпағым- дегенде қолын көтеріп үшбұрыш жасайды,мен дегенде қолын кеудесіне қояды,Үшбұрыш дегенде иығына үш саусағын қою керек (шеңберге тұрып қимылмен жасайды ). Мен бұл әдісті қолдану арқылы оқушылардың көңіл-күйін білуді көздедім. Өткен тақырыпты бекіту: / Сіз қаншалықты сенесіз? Ия /жоқ/ Жеке жұмыс 1.Атом- бөлінбейтін ұсақ бөлшек ия/жоқ 2.Атомдар химиялық реакция кезінде молекулаларға ыдырайды ия/жоқ 3.Атомдардың бір түрінен түзілген заттар жай заттар деп, ал атомдардың әр түрінен түзілген заттар күрделі заттар деп аталады. Ия/жоқ 4.Қант, сода, су, құм жай затқа жатады ия/жоқ 5.Заттарды жай заттарға жіктеу арқылы олардың құрамын анықтау әдісі анализ деп аталады ия/жоқ 6.Күрделі заттар химиялық қосылыстар деп аталады. Ия/жоқ Бағалау геометриялық фигуралар ұсыну Топқа бөлу 1-топ металл 2-топ бейметалл 3-топ элемент Ширату жаттығуы тақырыпты ашу «Артығын алып таста» тәсілі . Оқушыларға металл (алюминий) мен бейметалл (көміртек(көмір)) қиындылары тартылады (сурет). Оқушылар сол қиындыларды топтастыру арқылы шағын топтарға бірігеді. Оқушыларды бірлескен оқу тәсілі арқылы сабақтың мазмұнын ашуға бағытталады. |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 809-813 814-816 817-822 823-830 831-836 |
«Температураны өлшеу» әдісі № 1 тапсырма Жеке жұмыс Кестеде элементтің атауы берілген таңбасын, латынша атауын жазыңыз
Дескриптор − символдары арқылы химиялық элементтерді атайды; − атауы бойынша элементтің химиялық символын көрсетеді.
Бағалау «Жасыл қалам» тәсілі арқылы оқушылар өзара бірін-бірі бағалайды
Сергіту сәті: «Фигуралар» Фигураларды ауада көзбен, мұрынмен салу
Бірге ойлаймыз тәсілі Топтық жұмыс №2 тапсырма. Периодтық кестені пайдаланып заттарды металдар мен бейметалдарға жіктеңіз : темір, күкірт, күміс, фосфор, натрий , хлор
Дескриптор − символдары арқылы химиялық элементтерді атайды; − атауы бойынша элементтің химиялық символын көрсетеді. -металдар қатарын тауып анықтайды -бейметалдар қатарын тауып анықтайды
Бағалау Әр топ бірін-бірі«Шапалақтау» арқылы бағалайды
«Пазл» әдісі Топтық жұмыс № 3 тапсырма Оқушыларға жай және күрделі заттардыі формулалары жазылған,қағаз қиындыларын беремін. Al2O3, K2CO3, Cu, S, ZnO, KClO3, N2, Na,
Дескриптор 1 Жай заттар қатарын тауып анықтайды және белгілейді. 2. Күрделі заттар қатарын тауып анықтайды және белгілейді
Бағалау «От шашу » әдісі бойынша Мақсатқа оралу Заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктейді.
Жеке жұмыс Деңгейлік тапсырмалар :
Бағалау «Не жақсы орындалды және болса , жақсы болар еді»
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
837-840 |
Кері байланыс «Талқылау бойынша серіктестер» Өзіңіз үйренген үш нәрсе туралы жаз •Не нәрсе оңай болды? •Не нәрсе қиын болды? •Не білгіңіз келеді? Үйге тапсырма: Химиялық элементтер.Жай және күрделі заттар |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||
|
Саралау тәсілі: Деңгейлік Деңгейлік тапсырмалар ретінде № 5 тапсырма берілді Мақсаты: оқу мақсатына әр оқушының қол жеткізген деңгейін анықтау Барынша қолдау: Металдар мен бейметалдарды ажырату кезінде
Орташа қолдау: Металдар мен бейметалдардың қасиеттерін салыстыру кезінде
Аз қолдау: Қорытынды жасау кезінде
|
«Әріптестер» тәсілін қолдану арқылы оқушылардың өткен тақырыпты қалай меңгергенін білуді көздедім Бағалау геометриялық фигуралар ұсыну
Ширату жаттығуы тақырыпты ашу «Артығын алып таста» тәсілі .
«Температураны өлшеу» Әрбір элемент бірегей символмен белгіленетіндігін түсінеді және олардың белгіленуі өзге тілдегі атауларын біледі Бағалау «Жасыл қалам» тәсілі арқылы оқушылар өзара бірін-бірі бағалайды
«Бірге ойлаймыз» тәсілін қолдану арқылы оқушылар металдар мен бейметалдардың физикалық қасиеттерін қалай меңгергенін білу үшін қолдандым. Бағалау Әр топ бірін-бірі«Шапалақтау» арқылы бағалайды
«Пазл» әдісін қолдану арқылы оқушылардың жай және күрделі заттарды қалай меңгергенін білу үшін Бағалау «От шашу» әдісі бойынша
«Деңгейлік» тәсіл Бағалау «Не жақсы орындалды және болса , жақсы болар еді»
|
Химия кабинетіндегі техника қауіпсіздігінің сақталуы
Сергіту сәті. «Менің қалпағым үш бұрыш»әдісі бойынша
Сергіту сәті: «Фигуралар» Фигураларды ауада көзбен, мұрынмен салу
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаттары және оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы қол жеткізді ме? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыты кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Топқа бөлу.
2:Сабақ соңындағы кері байланыс арқылы сабақты қортындылау.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабаққа баяу қатысып отырған оқушылар белсенді жұмыс жасаса.
2:Басқа да қызықты әдіс -тәсілдерді сабақта қолдануда.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық элементтер.Жай және күрделі заттар 7 сынып
Химиялық элементтер.Жай және күрделі заттар 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:7.2.А Атомдар. Молекулалар. Заттар |
Мектеп: Абай атындағы мектеп гимназия |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Унгирбаева Айгерим Жумашевна |
|||||||||||||||||||
|
Сынып :7 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтер.Жай және күрделі заттар |
|||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.1.2.2 әрбір элементтің химиялық таңбасы мен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу 7.1.2.3 элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу 7.1.2.4 заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Заттарды жай және күрделі заттарға жіктелетінін біледі. |
|||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар: металдар мен бейметалдардың қасиеттерін ажырата алады. |
||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Химиялық элементтердің тірі организмдегі биологиялық рөлін біледі |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Атом ұғымын сипаттайды. 2.Элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктейді. 3. Заттарды жай және күрделіге жіктейді. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады:
|
|||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология: химиялық элемент , таңба, атом, молекула, металл және бейметалл, жай зат, күрделі зат. |
||||||||||||||||||||
|
Диалогқа /жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
|||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
https://www.youtube.com/watch?v=U8l5qkJ4 Б.з.д. үлгілермен танысу: http://www.youtube.com/watch?v=lP57gEWcisY Зерттелген материал қорытындысын жасайтын пайдалы бейнеролик: http://www.youtube.com/watch?v=jZO6W-DEVLk |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Заттаржәне физикалық денелер (Жаратылыстану, 5-сынып) Элементтер, қосылыстар және қоспалар (7. 1 A бөлім) |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспары |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 800-802 802-804 805-808 |
Мұғалімнің /оқушының іс әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті. «Менің қалпағым үш бұрыш»әдісі бойынша Сыныптағы оқушылардың психологиялық ахуалды көтеру үшін «Менің қалпағым үш бұрыш» ойыны арқылы әрбір оқушы Қалпағым- дегенде қолын көтеріп үшбұрыш жасайды,мен дегенде қолын кеудесіне қояды,Үшбұрыш дегенде иығына үш саусағын қою керек (шеңберге тұрып қимылмен жасайды ). Мен бұл әдісті қолдану арқылы оқушылардың көңіл-күйін білуді көздедім. Өткен тақырыпты бекіту: / Сіз қаншалықты сенесіз? Ия /жоқ/ Жеке жұмыс 1.Атом- бөлінбейтін ұсақ бөлшек ия/жоқ 2.Атомдар химиялық реакция кезінде молекулаларға ыдырайды ия/жоқ 3.Атомдардың бір түрінен түзілген заттар жай заттар деп, ал атомдардың әр түрінен түзілген заттар күрделі заттар деп аталады. Ия/жоқ 4.Қант, сода, су, құм жай затқа жатады ия/жоқ 5.Заттарды жай заттарға жіктеу арқылы олардың құрамын анықтау әдісі анализ деп аталады ия/жоқ 6.Күрделі заттар химиялық қосылыстар деп аталады. Ия/жоқ Бағалау геометриялық фигуралар ұсыну Топқа бөлу 1-топ металл 2-топ бейметалл 3-топ элемент Ширату жаттығуы тақырыпты ашу «Артығын алып таста» тәсілі . Оқушыларға металл (алюминий) мен бейметалл (көміртек(көмір)) қиындылары тартылады (сурет). Оқушылар сол қиындыларды топтастыру арқылы шағын топтарға бірігеді. Оқушыларды бірлескен оқу тәсілі арқылы сабақтың мазмұнын ашуға бағытталады. |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 809-813 814-816 817-822 823-830 831-836 |
«Температураны өлшеу» әдісі № 1 тапсырма Жеке жұмыс Кестеде элементтің атауы берілген таңбасын, латынша атауын жазыңыз
Дескриптор − символдары арқылы химиялық элементтерді атайды; − атауы бойынша элементтің химиялық символын көрсетеді.
Бағалау «Жасыл қалам» тәсілі арқылы оқушылар өзара бірін-бірі бағалайды
Сергіту сәті: «Фигуралар» Фигураларды ауада көзбен, мұрынмен салу
Бірге ойлаймыз тәсілі Топтық жұмыс №2 тапсырма. Периодтық кестені пайдаланып заттарды металдар мен бейметалдарға жіктеңіз : темір, күкірт, күміс, фосфор, натрий , хлор
Дескриптор − символдары арқылы химиялық элементтерді атайды; − атауы бойынша элементтің химиялық символын көрсетеді. -металдар қатарын тауып анықтайды -бейметалдар қатарын тауып анықтайды
Бағалау Әр топ бірін-бірі«Шапалақтау» арқылы бағалайды
«Пазл» әдісі Топтық жұмыс № 3 тапсырма Оқушыларға жай және күрделі заттардыі формулалары жазылған,қағаз қиындыларын беремін. Al2O3, K2CO3, Cu, S, ZnO, KClO3, N2, Na,
Дескриптор 1 Жай заттар қатарын тауып анықтайды және белгілейді. 2. Күрделі заттар қатарын тауып анықтайды және белгілейді
Бағалау «От шашу » әдісі бойынша Мақсатқа оралу Заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктейді.
Жеке жұмыс Деңгейлік тапсырмалар :
Бағалау «Не жақсы орындалды және болса , жақсы болар еді»
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
837-840 |
Кері байланыс «Талқылау бойынша серіктестер» Өзіңіз үйренген үш нәрсе туралы жаз •Не нәрсе оңай болды? •Не нәрсе қиын болды? •Не білгіңіз келеді? Үйге тапсырма: Химиялық элементтер.Жай және күрделі заттар |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||
|
Саралау тәсілі: Деңгейлік Деңгейлік тапсырмалар ретінде № 5 тапсырма берілді Мақсаты: оқу мақсатына әр оқушының қол жеткізген деңгейін анықтау Барынша қолдау: Металдар мен бейметалдарды ажырату кезінде
Орташа қолдау: Металдар мен бейметалдардың қасиеттерін салыстыру кезінде
Аз қолдау: Қорытынды жасау кезінде
|
«Әріптестер» тәсілін қолдану арқылы оқушылардың өткен тақырыпты қалай меңгергенін білуді көздедім Бағалау геометриялық фигуралар ұсыну
Ширату жаттығуы тақырыпты ашу «Артығын алып таста» тәсілі .
«Температураны өлшеу» Әрбір элемент бірегей символмен белгіленетіндігін түсінеді және олардың белгіленуі өзге тілдегі атауларын біледі Бағалау «Жасыл қалам» тәсілі арқылы оқушылар өзара бірін-бірі бағалайды
«Бірге ойлаймыз» тәсілін қолдану арқылы оқушылар металдар мен бейметалдардың физикалық қасиеттерін қалай меңгергенін білу үшін қолдандым. Бағалау Әр топ бірін-бірі«Шапалақтау» арқылы бағалайды
«Пазл» әдісін қолдану арқылы оқушылардың жай және күрделі заттарды қалай меңгергенін білу үшін Бағалау «От шашу» әдісі бойынша
«Деңгейлік» тәсіл Бағалау «Не жақсы орындалды және болса , жақсы болар еді»
|
Химия кабинетіндегі техника қауіпсіздігінің сақталуы
Сергіту сәті. «Менің қалпағым үш бұрыш»әдісі бойынша
Сергіту сәті: «Фигуралар» Фигураларды ауада көзбен, мұрынмен салу
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаттары және оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы қол жеткізді ме? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыты кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Топқа бөлу.
2:Сабақ соңындағы кері байланыс арқылы сабақты қортындылау.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабаққа баяу қатысып отырған оқушылар белсенді жұмыс жасаса.
2:Басқа да қызықты әдіс -тәсілдерді сабақта қолдануда.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













