|
Пәні: Химия Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
Мектеп: «№19ЖОББМ» КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты -жөні: Жуматаева Н.Т |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық формулалар бойынша есептеулер. |
|
|
Оқу мақсаттары: |
8.2.3.1 -заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Масса, үлес, массалық қатынас, массалық үлес, омега
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Массалық үлес дегеніміз.....
Массалық үлес ..... өрнектеледі |
|
|
Құндылық: |
Әлемдік және өңірлік деңгейлерде негізгі құндылықтар: құрмет, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Физика , математика |
|
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Интербелсендді тақта , презентация, кестелер, графиктар, |
|
|
Бастапқы білім: |
Валенттілік. Химиялық формулалар. Қосылыстардың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 4 мин |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. 1.Психологиялық ахуал туғызу -Сәлеметсіздер ме балалар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын. «Жылы шам» психологиялық тренингін өткізейік Майшамның жылуында бір – бірімізге жылы лебіздерімізді білдірейік. Топқа бөлу: Үй жұмысы: сыныппен жұмыс С: «Жұбыңды тап» тәсілі Қышқылдар, негіздер, металл оксидтері, бейметалл оксидерінің формуласын құрастырады және сол бойынша топқа бөлінеді Қышқылдар 1-топ : H2 SO4 , HCl, HNO3 Негіздер 2-топ : NaOH KOH Ca(OH)2 металл оксидтері 3-топ: Al2O3 , Fe2O3 , ZnO бейметалл оксидері 4-топ:СO2 SO3 P2O5 ҚБ: «Смайлик» |
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин
4 мин |
Миға шабуыл. М: Слайдта берілген суреттерден нені байқай аласыздар?
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. М: Ендеше, бүгінгі сабағымызда не өтеміз деп ойлайсыңдар? О: Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. ҚБ: Шапалақтау М: Ендеше, бүгін біздің өтетін тақырыбымыз «Химиялық формулалар бойынша есептеулер» деп аталады. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстырылады. Оқушылар «Химиялық формулалар бойынша есептеулер» тақырыбы туралы тыңдап, түсінік алады. «Джигсо» стратегиясы 1-тапсырма: Әр топқа А3 форматта әр топқа екі есеп беріледі. Есепті топпен шығарады. 10минут Уақыт аяқталған соң сағат тілі бойынша жұмыстарын басқа топтарға тексеруге өткізеді. 1-топ қызыл, 2-топ-көк, 3-топ жасыл маркермен тексереді. Есептер: 1-топ : а) Mn2O7 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. Ж: Mn - 49, 5%, О - 50, 4%. б) Қарапайым теңіз жануары теңіз атының қаңқа сүйегі құрамында 47, 83% - стронций, 34, 78% оттек, 17, 39% күкірт болса, молекулалық формуласы қандай? Ж: 1: 4: 1 2-топ: а) BaSO4 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. б) H2SO4 массалық қатынастарын есепте 3-топ : а) H2SO4 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. б) темір сульфиді FeS мен пириттегі FeS2 темірдің массалық үлестерін салыстыр. 4-топ: а) Fe2O3 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. б) магнетит Fe3O4 пен қызыл теміртас Fe2O3 темірдің массалық үлестерін салыстыр. ҚБ: Бас бармақ арқылы Дескриптор: - Күрделі заттың Мг табады; - Әрбір элементтің қосылыстағы массалық үлестерін есептейді. - молекулалық формула табады 2 тапсырма. Қалыптастырушы бағалауға арналған деңгейлі тапсырмалар. Үш түсті қағазда жазылған есептер барлық оқушыларға таратылады. Уақыт 10-минут Уақыт болған соң жұптық тексеру (жауабы слайдта шығады)Әр оқушы өзінің дұрыс есебін көтереді. Қызыл карточка есебі: Алюминий гидроксидіндегі А1(ОН)3 алюминий, оттек және сутек атомдары массаларының қатынасын есептеңдер Ж: m(AI) : m (H) : m(O) = 9 : 16 : 1. Сары карточка есебі: "Барий ботқасы" деп аталатын асқазанды рентген арқылы тексеруде жегізетін препараттың құрамында 58, 80% барий, 13, 73% - күкірт, 27, 47% - оттегі болатыны белгілі болса, формуласы қандай? Ж: 1: 1: 4 Жасыл карточка есебі:
Су дене температурасын тұрақтандырады, азық,
қалдық, оттегіні тасымалдайды, бүйрек және бауырдағы қалдықтарды
(шлак) тазалайды. ҚБ: түсті қағаздар арқылы |
презентация
Электронды оқулықпен жұмыс
|
||
|
Сабақтың соңы 2 мин 2 мин |
Графикалық диктант Иә, жоқ деген жауаптар беру арқылы график сызады
1. Массалық үлес дегеніміз- химиялық қосылыстағы атом массасының бүкіл молекуланың массасына қатынасы. (иә) 2. Судағы сутектің массалық үлесі 78% (жоқ) 3. Судағы оттектің массалық үлесі 88,9% (иә) 4. Массалық үлес мольмен өрнектеледі (жоқ) 5. Массалық үлес ώ (омега) әрпімен белгіленеді ҚБ: «Бес жұлдыз» әдісі арқылы Кері байланыс «Мен тыңдағым келеді ...» әдісін пайдаланып, оқушылардың ой-пікірін білу. М ұғалім 1-топтан ойын тыңдағысы келген бір оқушыға қалпақ кигізеді, ол өз ойын айтып келесі топтан кімді тыңдағысы келеді сол оқушыға қалпақты кигізеді Үйге тапсырма:
|
презентация
|
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?Топқа бөлгенде баланың деңгейіне қарай бөлдім. Үй тапсырмасын диалог және қолдау арқылы саралаймын. Көмек қажет оқушыларға басқа оқушылар және мұғалім бағыт-бағдар беріп қолдау көрсетеді. Сабақтың мәтінін тексеру үшін дереккөз саралау жүргізіледі. Сабақ соңында қызыл, сары, жасыл қағаздарға жазылған есептер арқылы зерек әрі белсенді оқушылар анықталады, қарқыны төмен оқушыларға көмек, қолдау көрсетіледі. Келесі саралау тапсырма арқылы өткізіледі. Оқушылар бұл арқылы өз бетімен жұмыс жасауға дағдыланады. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқушылар дескриптор арқылы бір-бірлерін бағалайды, топтық бағалау, түсті тапсырмалар, жұлдызшалар, смайлик, бас бармақ әдісі қолданылады. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
|
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық формулалар бойынша есептеулер
|
Пәні: Химия Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
Мектеп: «№19ЖОББМ» КММ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты -жөні: Жуматаева Н.Т |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық формулалар бойынша есептеулер. |
|
|
Оқу мақсаттары: |
8.2.3.1 -заттар құрамындағы элементтердің массалық үлесін табу, элементтердің массалық үлесі бойынша заттардың формуласын шығару |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
|
|
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Масса, үлес, массалық қатынас, массалық үлес, омега
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Массалық үлес дегеніміз.....
Массалық үлес ..... өрнектеледі |
|
|
Құндылық: |
Әлемдік және өңірлік деңгейлерде негізгі құндылықтар: құрмет, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық. |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Физика , математика |
|
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Интербелсендді тақта , презентация, кестелер, графиктар, |
|
|
Бастапқы білім: |
Валенттілік. Химиялық формулалар. Қосылыстардың формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массасын есептеу |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 мин 4 мин |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. 1.Психологиялық ахуал туғызу -Сәлеметсіздер ме балалар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын. «Жылы шам» психологиялық тренингін өткізейік Майшамның жылуында бір – бірімізге жылы лебіздерімізді білдірейік. Топқа бөлу: Үй жұмысы: сыныппен жұмыс С: «Жұбыңды тап» тәсілі Қышқылдар, негіздер, металл оксидтері, бейметалл оксидерінің формуласын құрастырады және сол бойынша топқа бөлінеді Қышқылдар 1-топ : H2 SO4 , HCl, HNO3 Негіздер 2-топ : NaOH KOH Ca(OH)2 металл оксидтері 3-топ: Al2O3 , Fe2O3 , ZnO бейметалл оксидері 4-топ:СO2 SO3 P2O5 ҚБ: «Смайлик» |
|
||
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин
4 мин |
Миға шабуыл. М: Слайдта берілген суреттерден нені байқай аласыздар?
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. М: Ендеше, бүгінгі сабағымызда не өтеміз деп ойлайсыңдар? О: Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. ҚБ: Шапалақтау М: Ендеше, бүгін біздің өтетін тақырыбымыз «Химиялық формулалар бойынша есептеулер» деп аталады. Сабақтың мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстырылады. Оқушылар «Химиялық формулалар бойынша есептеулер» тақырыбы туралы тыңдап, түсінік алады. «Джигсо» стратегиясы 1-тапсырма: Әр топқа А3 форматта әр топқа екі есеп беріледі. Есепті топпен шығарады. 10минут Уақыт аяқталған соң сағат тілі бойынша жұмыстарын басқа топтарға тексеруге өткізеді. 1-топ қызыл, 2-топ-көк, 3-топ жасыл маркермен тексереді. Есептер: 1-топ : а) Mn2O7 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. Ж: Mn - 49, 5%, О - 50, 4%. б) Қарапайым теңіз жануары теңіз атының қаңқа сүйегі құрамында 47, 83% - стронций, 34, 78% оттек, 17, 39% күкірт болса, молекулалық формуласы қандай? Ж: 1: 4: 1 2-топ: а) BaSO4 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. б) H2SO4 массалық қатынастарын есепте 3-топ : а) H2SO4 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. б) темір сульфиді FeS мен пириттегі FeS2 темірдің массалық үлестерін салыстыр. 4-топ: а) Fe2O3 молекуласындағы элементтердің массалық үлестерін тап. б) магнетит Fe3O4 пен қызыл теміртас Fe2O3 темірдің массалық үлестерін салыстыр. ҚБ: Бас бармақ арқылы Дескриптор: - Күрделі заттың Мг табады; - Әрбір элементтің қосылыстағы массалық үлестерін есептейді. - молекулалық формула табады 2 тапсырма. Қалыптастырушы бағалауға арналған деңгейлі тапсырмалар. Үш түсті қағазда жазылған есептер барлық оқушыларға таратылады. Уақыт 10-минут Уақыт болған соң жұптық тексеру (жауабы слайдта шығады)Әр оқушы өзінің дұрыс есебін көтереді. Қызыл карточка есебі: Алюминий гидроксидіндегі А1(ОН)3 алюминий, оттек және сутек атомдары массаларының қатынасын есептеңдер Ж: m(AI) : m (H) : m(O) = 9 : 16 : 1. Сары карточка есебі: "Барий ботқасы" деп аталатын асқазанды рентген арқылы тексеруде жегізетін препараттың құрамында 58, 80% барий, 13, 73% - күкірт, 27, 47% - оттегі болатыны белгілі болса, формуласы қандай? Ж: 1: 1: 4 Жасыл карточка есебі:
Су дене температурасын тұрақтандырады, азық,
қалдық, оттегіні тасымалдайды, бүйрек және бауырдағы қалдықтарды
(шлак) тазалайды. ҚБ: түсті қағаздар арқылы |
презентация
Электронды оқулықпен жұмыс
|
||
|
Сабақтың соңы 2 мин 2 мин |
Графикалық диктант Иә, жоқ деген жауаптар беру арқылы график сызады
1. Массалық үлес дегеніміз- химиялық қосылыстағы атом массасының бүкіл молекуланың массасына қатынасы. (иә) 2. Судағы сутектің массалық үлесі 78% (жоқ) 3. Судағы оттектің массалық үлесі 88,9% (иә) 4. Массалық үлес мольмен өрнектеледі (жоқ) 5. Массалық үлес ώ (омега) әрпімен белгіленеді ҚБ: «Бес жұлдыз» әдісі арқылы Кері байланыс «Мен тыңдағым келеді ...» әдісін пайдаланып, оқушылардың ой-пікірін білу. М ұғалім 1-топтан ойын тыңдағысы келген бір оқушыға қалпақ кигізеді, ол өз ойын айтып келесі топтан кімді тыңдағысы келеді сол оқушыға қалпақты кигізеді Үйге тапсырма:
|
презентация
|
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?Топқа бөлгенде баланың деңгейіне қарай бөлдім. Үй тапсырмасын диалог және қолдау арқылы саралаймын. Көмек қажет оқушыларға басқа оқушылар және мұғалім бағыт-бағдар беріп қолдау көрсетеді. Сабақтың мәтінін тексеру үшін дереккөз саралау жүргізіледі. Сабақ соңында қызыл, сары, жасыл қағаздарға жазылған есептер арқылы зерек әрі белсенді оқушылар анықталады, қарқыны төмен оқушыларға көмек, қолдау көрсетіледі. Келесі саралау тапсырма арқылы өткізіледі. Оқушылар бұл арқылы өз бетімен жұмыс жасауға дағдыланады. |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқушылар дескриптор арқылы бір-бірлерін бағалайды, топтық бағалау, түсті тапсырмалар, жұлдызшалар, смайлик, бас бармақ әдісі қолданылады. |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
|
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз




















