Бекітілді:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Танжарова Жайсулу Итемгеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
Химия, 8 А сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
15.11.22 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
V тарау. Стехиометриялық есептеулер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептеулер- Calculation in chemical reactions |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
8.2.3.5 -химиялық реакция теңдеулері бойынша заттың массасын, зат мөлшерін есептеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту :
|
- өзін-өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру; - жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналған тапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Ұйымдастыру |
Good morning dear children! How are you today? Who is absent today? Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан жылуы» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы оқушының қолын ұстайды. Мұғалім шеңбер бойымен жалғасады. (Оқушы соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Бүгін, Химиялық реакция теңдеулер бойынша есептер шығаруды үйренеміз- We will learn how to solve problems using the equations of chemical reactions Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
|
|
|
Презентация Слайд 1-2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут 8 минут |
Үй тапсырмасын еске түсіру Жаңа сабақ |
Есептеулер жүргізгенде қолданылатын шамаларға тоқталып кетейік.
1-тапсырма Жеке жұмыс Берілген қосылыстардың молярлық массасын және зат мөлшерін есептеңдер.1-нұсқа 3 балл
2-нұсқа
Барлық есептер зат массасының сақталу заңына негізделіп шығарылады. Бұл заңның тұжырымдамасы бойынша реакцияға қатысқан заттардың массалары реакция нәтижесінде түзілген заттардың массаларына әрдайым тең.
Химиялық реакция теңдеуі бойынша есептеулер жүргізу үшін есептің шартын мұқият оқып шығу қажет. Сандық есептерді шығарудың белгілі реті, яғни алгоритмі бар. Бірнеше мысалдар қарастырайық. 1 – мысал. Массасы 224 г темір артық мөлшердегі хлормен әрекеттескенде түзілетін темір (ІІІ) хлоридінің массасын есептеңдер. Берілгені: m (Fe) =224 г -------------------------------- Т/к: m (FeCl3) = ? Шешуі: n (Fe) = m (Fe) / М (Fe) М (Fe) = Ar (Fe) = 56 г/моль n (Fe) = 224 г / 56 г/моль = 4 моль 1.Химиялық реакция теңдеулерін жазып, тиісті коэффициенттерін қойып теңестіреміз. 2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3 2. Реакцияға кіріскен және түзілген заттардың формулаларының астына зат мөлшерін жазамыз: 2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3 2 моль 2 моль 3. Осы заттардың формулаларының үстіне есептің шартында берілген белгілі немесе белгісіз шамаларды жазамыз: 4 моль x моль 2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3 2 моль 2 моль 4. Пропорция құрып, оны шешеміз: 4 моль Fe ---------- x моль FeCl3 түзіледі 2 моль Fe ----------- 2 моль FeCl3 түзіледі 2 / 4 = 2 / x ; x = 2 ∙ 4 / 2 = 4 моль 5. FeCl3 массасын табамыз m
(FeCl3)
= n
(FeCl3)
∙ M
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бекітілді: Мұғалімнің аты-жөні: Танжарова Жайсулу Итемгеновна Пән/Сынып: Химия, 8 А
сынып Күні: 15.11.22 Тарау немесе бөлім
атауы: V тарау.
Стехиометриялық есептеулер Сабақтың тақырыбы: Химиялық реакция теңдеулері
бойынша есептеулер- Calculation in chemical
reactions Оқу мақсаты:
8.2.3.5 -химиялық реакция
теңдеулері бойынша заттың массасын, зат мөлшерін
есептеу Бағалау критериі: химиялық реакция теңдеулері
бойынша заттың массасын және зат мөлшерін есептей
біледі Құндылықтарды дарыту :
- өзін-өзі бағалау және өзара
бағалау арқылы жауапкершілік сезімін
қалыптастыру; - жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын
құрметтеу;
Саралап оқыту
тапсырмалары
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін
таныстыру;
бекіту тапсырмаларын орындату
Бірлескен жұмыс (2
тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс
жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналған
тапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу.
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз
бетімен орындауы Уақыты Кезеңдері Педагог әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау Ресурстар
3
минут Ұйымдастыру Good morning dear
children! How are you today? Who is absent today? Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Алақан
жылуы» Мақсаты:
жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық:
қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не
көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу.
Бастапқы қатысушы жанындағы оқушының қолын ұстайды. Мұғалім шеңбер
бойымен жалғасады. (Оқушы соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын
ұстайды) Бүгін,
Химиялық реакция
теңдеулер бойынша есептер
шығаруды үйренеміз-
We will
learn how to solve problems using the equations of chemical
reactions Бүгінгі сабақта
меңгеретініңіз:
химиялық реакция теңдеулері
бойынша заттың массасын және зат мөлшерін есептей
білу calculate the mass and mole by chemical
reactions
Презентация
Слайд 1-2
5 минут
8 минут
Үй тапсырмасын еске
түсіру Жаңа сабақ Есептеулер жүргізгенде қолданылатын шамаларға
тоқталып кетейік. Шамалар Таңбалануы Өлшем бірліктері Зат
мөлшері-
Amount of
substance n Моль Салыстырмалы молекулалық
массасы- Relative molecular
mass Mr Мольдік
масса-
Molar
mass M г /
моль Масса-mass m г Құрылымдық бөлшектер
саны-
Number of structural
parts N 1-тапсырма Жеке
жұмыс Берілген қосылыстардың молярлық массасын және зат
мөлшерін есептеңдер.1-нұсқа 3 балл Қосылыс Молярлық массаның есептеу жолы Зат
мөлшері 2
H2O
Су H2SO4 күкірт
қышқылы 2-нұсқа Қосылыс Молярлық массаның есептеу жолы Зат
мөлшері Ca(OH)2кальций
гидроксиді 2
CH4 метан Барлық есептер зат массасының сақталу заңына
негізделіп шығарылады. Бұл заңның тұжырымдамасы бойынша реакцияға
қатысқан заттардың массалары реакция нәтижесінде түзілген заттардың
массаларына әрдайым тең. Химиялық реакция теңдеуі бойынша есептеулер
жүргізу үшін есептің шартын мұқият оқып шығу
қажет. Сандық есептерді шығарудың
белгілі реті, яғни алгоритмі бар. Бірнеше мысалдар
қарастырайық. 1 –
мысал. Массасы 224 г темір артық
мөлшердегі хлормен әрекеттескенде түзілетін темір (ІІІ) хлоридінің
массасын есептеңдер. Берілгені: m
(Fe)
=224 г -------------------------------- Т/к: m
(FeCl3)
= ? Шешуі: n
(Fe)
= m
(Fe)
/ М
(Fe) М
(Fe)
= Ar
(Fe)
=
56 г/моль n
(Fe)
= 224
г / 56 г/моль = 4 моль 1.Химиялық реакция теңдеулерін жазып, тиісті
коэффициенттерін қойып теңестіреміз. 2Fe +
3Cl2 =
2FeCl3 2.
Реакцияға кіріскен және
түзілген заттардың формулаларының астына зат мөлшерін
жазамыз: 2Fe + 3Cl2
= 2FeCl3 2 моль 2
моль 3.
Осы заттардың формулаларының үстіне есептің шартында берілген
белгілі немесе белгісіз шамаларды жазамыз: 4 моль x
моль 2Fe +
3Cl2 =
2FeCl3 2 моль 2 моль 4. Пропорция құрып, оны
шешеміз: 4
моль Fe ----------
x моль FeCl3 түзіледі 2
моль Fe ----------- 2
моль FeCl3 түзіледі 2 /
4 =
2 /
x
;
x
=
2 ∙
4 /
2 =
4 моль 5.
FeCl3 массасын
табамыз m
(FeCl3)
= n
(FeCl3)
∙ M
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














