|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2В Стехиометриялық есептеулер |
Мектеп: Түркістан облысы Қазығұрт ауданы үш тілде оқытатын мамандандырылған «Дарын» мектеп - интернаты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Қатысқандар : Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:8 Мұғалімнің аты-жөні: Имадуллаев О.Р |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық реакциялардағы газдардың көлемдік қатынастары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.3.8. газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1.Қатты, сұйық, газды заттардың қасиеттерін біледі, салыстыра және ажырата алады 2.Газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығарып газдардың көлемдік қатынас заңын қолдана алады. 3.Күрделі есептерді шығарып, анализ жасай алады. Қоршаған ортаның газдармен ластану, экологиялық проблемаларын шешуге ұсыныстар айта алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығарады. -Көлемдік қатынас заңын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Реакциядан реагенттерді шығарып теңестіреді.Көлемнің мольге тең екенін біледі,газдардың көлемдік қатынастарын көрсетін бүтін сандардың қатынасы шығатынын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Көлем,моль,авогадро заңы, реагент, литр, коэффицент, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер: Көлемдік қатынастар қандай сандардан шығады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым – қатынас жасау қабілеті, бір – бірінің көзқарастарына құрметпен қарау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика,физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
8.2.3.7. Газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-мин 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі. 2.Оқушыларды тугелдейді. І Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады. Маркер түсіне байланысты 3 топқа бөлінеді. Сыныпта психологиялық ахуал орнату -«Жылы лебіз» әдісі арқылы сыныпта көңілді атмосфера орнату үшін топтар бір-біріне жақсы тілек тілейді. «Алтындай» ардақты бол «Күмістей» салмақты бол «Мыстай» жылтыр бол «Темірдей» қатты бол «Болаттай» мықты бол «Алмаздай» өткір бол,деп бір-біріне химиялық элементтерге сәйкес теңеулер айтады. «Алтын қапшық» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Жеке жұмыс
Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыра отырып, үй тапсырмасымен жаңа сабақты байланыстырып тақырыпты ашу. Бағалау: Смайликтер
|
Түрлі-түсті маркерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-мин 10-мин 4-мин |
Жаңа сабақ Білу және түсіну 3. (ТЖ)«INSERT» немесе түртіп алу стратегиясы – түртіп алу әдісі арқылы мұғалімнің түсіндірмесі. Қ Кесте толтырылады.
Химиялық реакцияға қатысатын реагентер немесе алынатын өнімдер газ тәрізді заттар болса,реакция теңдеуі бойынша олардың көлемдік қатынастарын анықтауға болады.Мысалы,сутек газының оттекпен әрекеттесу теңдеуін алайық: 2Н2 + О2 = 2H2O 1моль 1моль 2моль 22,4л 22,4л 44,8л 1м3 1м3 2м3 Газдардың көлемдік қатынастарын көрсететін бүтін сандардың қатынастары 1:1:2 шығады. Сутектің 1 молекуласы хлордың 1 молекуласымен әрекеттескенде хлорсутектің 2 молекуласы түзіледі. Мұғалім түсіндіреді, қосымша толықтырады. Көлемі 50 л ацетиленді жағуға қажетті оттектің көлемін есептеу қажет: Есеп шығару реті:
«Есебін тауып, есептей біл » әдісі ТЖ Әр топқа өткен тақырып бойынша есептер беремін. Топпен шығарады.Шығарылған есептерді келесі топ тексереді.Соңында есептердің дұрыс шығарылған жолын мұғалім көрсетеді. 1 есеп. А) 10м3 (қ.ж) метанды СН4; Ә) 10м3 (қ.ж) көміртек (II) оксидін СО жағуға қанша көлем оттек жұмсалады? 2 есеп. 2 моль күкіртті көміртек CS2 жанғанда түзілген газдардың көлемдері (қ.ж) қандай? 3 есеп. Нәтижесінде төрт валентті азот оксиді түзілетін болса, әрекеттесетін азот пен оттек газдарының көлемдік қатынастарын (қ.ж) табыңдар. 4 есеп. Автомовиль карбюраторында жанған 1 кг жанармай ауаға 800г көміртек (ІІ) оксидін бөледі. 100 т жанармай жанғанда түзілетін көміртек (ІІ) оксидінің массасын есептеңдер. Дескриптор
Бағалау: «Саусақ» әдісі арқылы «Сәйкестендіру» әдісі .Жұптық жұмыс. Химиялық реакциялар мен газдардың көлемдік қатынастары арасындағы cәйкестікті табыңдар:
Дескриптор 1.Химиялық реакциялар мен газдардың көлемдік қатынастарды сәйкестендіреді Бағалау: «Саусақ» әдісі арқылы |
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6-мин 3- мин |
Сабақты бекіту: «Шешімін тап» әдісі: Жұптық жұмыс Үш бірдей колбада сутек, Гелий, Көмірқышқылы газы молекулаларының моделдері берілген. Берілген мәліметтерге сәйкес кестені толтыр
Дескриптор
Бағалау. «Смайликтер» арқылы Рефлексия: Кері байланыс: «Алма ағашы» Қ
Сары алма - мен көп мәлімет алдым, көңіл - күйім тамаша. Жасыл алма - мен түсінбедім, көңіл - күйім жоқ.
Үйге тапсырма. Үйге тапсырма: Тақырып соңындағы 6,9,10 есептер. |
Интербелсенді тақта
Стикер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Оқушылардың сабақ басындағы ауызша және жазбаша сұрақтарының жауаптарын бақылай отырып смайликтермен бағалау. - Жеке бақылау жүргізеді. -Смайликтер арқылы - «Саусақ» әдісі арқылы |
Оқушының қоршаған ортаға назар аудару туралы сезімін дамытып басқалармен жұмыс істеген жағдайда кейбір шамада қауіпсіздік шараларын сақтауда жауаптылығын ескереді
. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ тартысты,әрі тартымды,түсікті өтілдіСабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Тапсырмалар беру кезіндегі жұптық,жеке жұмыстар сәтті болды
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Жаңа сабақты баяндау
2:Жеке және жұптық жұмыстар
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Ойлан тап! Әдісісабақты жақсы бекітті
2:
Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру керек екенін ұқтым
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/bastapky-himiyalyk-tusinikter/lesson/gazdardyng-salystyrmaly-tyhyzdyhy
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Химиялық реакциялардағы газдардың көлемдік қатынастары
Химиялық реакциялардағы газдардың көлемдік қатынастары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2В Стехиометриялық есептеулер |
Мектеп: Түркістан облысы Қазығұрт ауданы үш тілде оқытатын мамандандырылған «Дарын» мектеп - интернаты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Қатысқандар : Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:8 Мұғалімнің аты-жөні: Имадуллаев О.Р |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық реакциялардағы газдардың көлемдік қатынастары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.3.8. газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығаруда газдардың көлемдік қатынас заңын қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1.Қатты, сұйық, газды заттардың қасиеттерін біледі, салыстыра және ажырата алады 2.Газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығарып газдардың көлемдік қатынас заңын қолдана алады. 3.Күрделі есептерді шығарып, анализ жасай алады. Қоршаған ортаның газдармен ластану, экологиялық проблемаларын шешуге ұсыныстар айта алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Газдардың қатысуымен жүретін реакциялар бойынша есептер шығарады. -Көлемдік қатынас заңын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Реакциядан реагенттерді шығарып теңестіреді.Көлемнің мольге тең екенін біледі,газдардың көлемдік қатынастарын көрсетін бүтін сандардың қатынасы шығатынын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Көлем,моль,авогадро заңы, реагент, литр, коэффицент, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер: Көлемдік қатынастар қандай сандардан шығады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым – қатынас жасау қабілеті, бір – бірінің көзқарастарына құрметпен қарау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика,физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
8.2.3.7. Газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық массасын салыстырмалы тығыздық бойынша есептеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-мин 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі. 2.Оқушыларды тугелдейді. І Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады. Маркер түсіне байланысты 3 топқа бөлінеді. Сыныпта психологиялық ахуал орнату -«Жылы лебіз» әдісі арқылы сыныпта көңілді атмосфера орнату үшін топтар бір-біріне жақсы тілек тілейді. «Алтындай» ардақты бол «Күмістей» салмақты бол «Мыстай» жылтыр бол «Темірдей» қатты бол «Болаттай» мықты бол «Алмаздай» өткір бол,деп бір-біріне химиялық элементтерге сәйкес теңеулер айтады. «Алтын қапшық» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Жеке жұмыс
Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыра отырып, үй тапсырмасымен жаңа сабақты байланыстырып тақырыпты ашу. Бағалау: Смайликтер
|
Түрлі-түсті маркерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-мин 10-мин 4-мин |
Жаңа сабақ Білу және түсіну 3. (ТЖ)«INSERT» немесе түртіп алу стратегиясы – түртіп алу әдісі арқылы мұғалімнің түсіндірмесі. Қ Кесте толтырылады.
Химиялық реакцияға қатысатын реагентер немесе алынатын өнімдер газ тәрізді заттар болса,реакция теңдеуі бойынша олардың көлемдік қатынастарын анықтауға болады.Мысалы,сутек газының оттекпен әрекеттесу теңдеуін алайық: 2Н2 + О2 = 2H2O 1моль 1моль 2моль 22,4л 22,4л 44,8л 1м3 1м3 2м3 Газдардың көлемдік қатынастарын көрсететін бүтін сандардың қатынастары 1:1:2 шығады. Сутектің 1 молекуласы хлордың 1 молекуласымен әрекеттескенде хлорсутектің 2 молекуласы түзіледі. Мұғалім түсіндіреді, қосымша толықтырады. Көлемі 50 л ацетиленді жағуға қажетті оттектің көлемін есептеу қажет: Есеп шығару реті:
«Есебін тауып, есептей біл » әдісі ТЖ Әр топқа өткен тақырып бойынша есептер беремін. Топпен шығарады.Шығарылған есептерді келесі топ тексереді.Соңында есептердің дұрыс шығарылған жолын мұғалім көрсетеді. 1 есеп. А) 10м3 (қ.ж) метанды СН4; Ә) 10м3 (қ.ж) көміртек (II) оксидін СО жағуға қанша көлем оттек жұмсалады? 2 есеп. 2 моль күкіртті көміртек CS2 жанғанда түзілген газдардың көлемдері (қ.ж) қандай? 3 есеп. Нәтижесінде төрт валентті азот оксиді түзілетін болса, әрекеттесетін азот пен оттек газдарының көлемдік қатынастарын (қ.ж) табыңдар. 4 есеп. Автомовиль карбюраторында жанған 1 кг жанармай ауаға 800г көміртек (ІІ) оксидін бөледі. 100 т жанармай жанғанда түзілетін көміртек (ІІ) оксидінің массасын есептеңдер. Дескриптор
Бағалау: «Саусақ» әдісі арқылы «Сәйкестендіру» әдісі .Жұптық жұмыс. Химиялық реакциялар мен газдардың көлемдік қатынастары арасындағы cәйкестікті табыңдар:
Дескриптор 1.Химиялық реакциялар мен газдардың көлемдік қатынастарды сәйкестендіреді Бағалау: «Саусақ» әдісі арқылы |
Оқулық
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 6-мин 3- мин |
Сабақты бекіту: «Шешімін тап» әдісі: Жұптық жұмыс Үш бірдей колбада сутек, Гелий, Көмірқышқылы газы молекулаларының моделдері берілген. Берілген мәліметтерге сәйкес кестені толтыр
Дескриптор
Бағалау. «Смайликтер» арқылы Рефлексия: Кері байланыс: «Алма ағашы» Қ
Сары алма - мен көп мәлімет алдым, көңіл - күйім тамаша. Жасыл алма - мен түсінбедім, көңіл - күйім жоқ.
Үйге тапсырма. Үйге тапсырма: Тақырып соңындағы 6,9,10 есептер. |
Интербелсенді тақта
Стикер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Оқушылардың сабақ басындағы ауызша және жазбаша сұрақтарының жауаптарын бақылай отырып смайликтермен бағалау. - Жеке бақылау жүргізеді. -Смайликтер арқылы - «Саусақ» әдісі арқылы |
Оқушының қоршаған ортаға назар аудару туралы сезімін дамытып басқалармен жұмыс істеген жағдайда кейбір шамада қауіпсіздік шараларын сақтауда жауаптылығын ескереді
. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ тартысты,әрі тартымды,түсікті өтілдіСабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Тапсырмалар беру кезіндегі жұптық,жеке жұмыстар сәтті болды
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Жаңа сабақты баяндау
2:Жеке және жұптық жұмыстар
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Ойлан тап! Әдісісабақты жақсы бекітті
2:
Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру керек екенін ұқтым
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/bastapky-himiyalyk-tusinikter/lesson/gazdardyng-salystyrmaly-tyhyzdyhy
шағым қалдыра аласыз
ІІ.
Топтарға біріктіру.

олдарына
қарындаш алып,















