№39 қазақ орта мектебі
Ашық сабақ
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
Calculations in chemical reactions
Химия пәнінің мұғалімі:Таяуова Салтанат Жубаткановна
Ақтөбе,2020ж
|
Сынып: |
8 «ә» класы |
Қатысқандар саны:25 |
Қатыспағандар саны:0
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептер шығару Calculations in chemical reactions |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
8.3.2.1 реакция жылдамдығына анықтама беру Definition of reaction rate 8.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды болжау Forecasting factors that influence the rate of reaction |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар үйренеді: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің «қышқылдық» және «сабындылық» ортасын және индикаторларды біледі Knows the "acid" and "soap" environment and indicators of some natural acids and alkalis |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көбісі үйренеді: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Табиғи қышқылдар мен негіздердің ортасын анықтау үшін, индикаторларды қолдануды түсінеді. Understand the use of indicators to identify the environment of natural acids and bases. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар үйренеді: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Табиғи қышқылдар мен сілтілердің ортасын, индикаторлардың көмегімен анықтап қорытынды жасайды Finds the middle of the natural acids and bases with the help of the indicators. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Тірек білім мен біліктер: Зат мөлшері, заттың салыстырмалы молекулалық массасы, зат мөлшерінің өлшем бірлігі, заттың салыстырмалы молекулалық массасын есептеу. Термин сөздерді жазу,оқу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастықта жұмыс жасау, ой пікірлерімен бөлісу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту,зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
Білу, түсіну, анықтау,қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетті, егер: тақырыбына байланысты дайындалған есептерді шығарып үйренеді,әр түрлі типті есептерді шығару жолдарын оқып, меңгереді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология– жеміс-жидектер, көкеністер, жәндіктерде кедесетін қышқылдар География– қазба байлықтардан сілтілердің, қышқылдардың түзілуі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Химиялық реакцияны және олардың жүру нәтижесінде реакцияның төрт типін біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім іс-әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру
Керемет Орташа
2.Топқа бөлу. Химиялық реакцияның типті жазылған сөзді мозайкамен құрастыру бойынша 3-топқа бөлемін
1Оқушылар химиялық реакциялардың түрлерін еске түсіріп жазады. C Химиялық реакциялар cccccccc cccccccccccc
2) Қосылу реакциясы - Combination reactions. Айырылу реакциясы – Decombination reactions Орынбасу реакциясы-singe displacement reactions Алмасу реакциясы - double displacement reactions Pb(NO3)2+2KOH →2 KNO3+Pb(OH)2 2Mg+O2 → 2MgO BaCl2+ H2SO4→ BaSO4+2HCl N2+3H2 →2 NH3 2HgO→2 Hg+O2 CaCO3 →CaO+CO2 CaO+SiO2→ CaSiO3 NaOH+HCl→ NaCl+H2O Zn+2HCl→ ZnCl2+H2 Fe+CuSO4→ FeSO4+Cu Инт. тақтада орындайды берілген реакция теңдеулерін сәйкес типтің астына апарады ,дәл тапса реакция теңдеуі арнайы орыннан көрінеді, дұрыс болмаса көрінбей қалады. |
Флипчарт
қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
5 мин
20 мин
|
Тапсырма. «Ой қозғау» сұрақтары
Тапсырма беру Есептер шығару 1
топ 7г магний оттегімен
әрекеттескенде магний оксидінің қандай массасы
түзіледі? 2топ 7г магний оттегімен әрекеттескенде магний оксидінің зат мөлшерін есептеңдер. Calculate the magnesium oxide content when magnesium reacts with oxygen. 3топ Магниймен 5г оттегі әрекеттескенде түзілген магний оксидінің массасы мен зат мөлшерін есептеңдер. Calculate the mass and the amount of magnesium oxide formed when interaction with 5g oxygen in magnesium.
4топ 20г магний оксидін алу үшін жұмсалған оттегінің массасы мен зат мөлшері қанша? How much oxygen mass and matter used to extract 20g of magnesium oxide?
Топ болып, берілген тапсырмаларды орындайды және жауаптары бойынша тексереді.Жауаптары: 1)2Mg+O2 → 2MgO Мr(2Mg)=2×24=48 7г--------------xг Mr(2MgO)=2×(24+16)=80 48г------------80г
2) 2Mg+O2 → 2MgO Мr(2Mg)=2×24=48 7г--------------xмоль 48 г-----------2моль
3) 2Mg+O2 → 2MgO Мr(2MgО)=2(24+16)=80 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз №39 қазақ орта
мектебі
Ашық
сабақ
Химиялық реакция теңдеулері
бойынша есептер шығару
Calculations in chemical
reactions Химия пәнінің мұғалімі:Таяуова
Салтанат Жубаткановна
Ақтөбе,2020ж
Сынып:
8 «ә»
класы
Қатысқандар
саны:25 Қатыспағандар
саны:0
Сабақ тақырыбы Химиялық реакция теңдеулері
бойынша есептер шығару
Calculations in
chemical reactions
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаты 8.3.2.1 реакция жылдамдығына анықтама
беру
Definition of reaction
rate 8.3.2.2 реакция жылдамдығына әсер
ететін факторларды болжау
Forecasting factors that influence the rate of
reaction
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар
үйренеді: Кейбір табиғи қышқылдар мен
сілтілердің «қышқылдық» және «сабындылық» ортасын және
индикаторларды біледі
Knows the "acid" and "soap" environment and indicators of
some natural acids and
alkalis
Оқушылардың
көбісі үйренеді:
Табиғи қышқылдар мен
негіздердің ортасын анықтау үшін, индикаторларды қолдануды
түсінеді.
Understand the use of indicators to identify the
environment of natural acids and
bases.
Кейбір оқушылар
үйренеді: Табиғи қышқылдар мен
сілтілердің ортасын, индикаторлардың көмегімен
анықтап қорытынды
жасайды
Finds the middle of the natural acids and bases with the
help of the
indicators.
Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты лексика мен
терминология Тірек білім мен
біліктер: Зат мөлшері, заттың салыстырмалы молекулалық
массасы, зат мөлшерінің өлшем бірлігі, заттың салыстырмалы
молекулалық массасын
есептеу.
Термин сөздерді
жазу,оқу Құндылықтарды
дарыту
Ынтымақтастықта
жұмыс жасау, ой пікірлерімен бөлісу, өз ісіне жауапкершілікпен
қарау дағдыларын дамыту,зерттеушілік дағдыларын
қалыптастыру
АКТ
қолданудағдылары
Білу, түсіну,
анықтау,қолдану
Бағалау
критерийі
Оқушы оқу
мақсатына жетті, егер:
тақырыбына байланысты
дайындалған есептерді шығарып үйренеді,әр түрлі типті есептерді
шығару жолдарын оқып,
меңгереді.
Пәнаралық
байланыстар Биология– жеміс-жидектер, көкеністер,
жәндіктерде кедесетін
қышқылдар
География– қазба байлықтардан
сілтілердің, қышқылдардың
түзілуі
Қосымша
білім
Химиялық реакцияны
және олардың жүру нәтижесінде реакцияның төрт типін
біледі
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері,
уақыты
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет Мұғалім
іс-әрекеті
Ресурстар Сабақтың
басы
5
мин Ұйымдастыру
Психологиялық
ахуал (сыныптың көңіл-күйіне
байланысты) Керемет Орташа 2.Топқа
бөлу. Химиялық реакцияның типті
жазылған сөзді мозайкамен құрастыру бойынша 3-топқа
бөлемін 1Оқушылар химиялық
реакциялардың түрлерін еске түсіріп
жазады. C Химиялық
реакциялар cccccccc
cccccccccccc 2) Қосылу
реакциясы -
Combination
reactions. Айырылу реакциясы –
Decombination reactions Орынбасу
реакциясы-singe displacement
reactions Алмасу
реакциясы - double displacement
reactions Pb(NO3)2+2KOH →2
KNO3+Pb(OH)2 2Mg+O2
→
2MgO BaCl2+
H2SO4→
BaSO4+2HCl N2+3H2
→2
NH3 2HgO→2
Hg+O2 CaCO3
→CaO+CO2 CaO+SiO2→
CaSiO3 NaOH+HCl→
NaCl+H2O Zn+2HCl→
ZnCl2+H2 Fe+CuSO4→
FeSO4+Cu
Инт. тақтада
орындайды берілген реакция теңдеулерін сәйкес типтің астына апарады
,дәл тапса реакция теңдеуі арнайы орыннан көрінеді, дұрыс болмаса
көрінбей қалады.
Флипчарт
қима
қағаздар Сабақтың ортасы 5
мин 5
мин 20
мин Тапсырма.
«Ой қозғау»
сұрақтары
Тапсырма Қызығушылықты ояту мақсатында
кестемен жұмыс Тапсырма
беру Есептер
шығару 1
топ 7г магний оттегімен
әрекеттескенде магний оксидінің қандай массасы
түзіледі? 2топ 7г магний оттегімен
әрекеттескенде магний оксидінің зат мөлшерін
есептеңдер.
Calculate the magnesium oxide content when magnesium reacts
with oxygen. 3топ Магниймен 5г оттегі
әрекеттескенде түзілген магний оксидінің массасы мен зат мөлшерін
есептеңдер.
Calculate the mass and the amount of magnesium oxide formed
when interaction with 5g oxygen in
magnesium. 4топ 20г магний оксидін алу үшін
жұмсалған оттегінің массасы мен зат мөлшері
қанша?
How much oxygen mass and matter used to extract 20g of
magnesium oxide? Топ болып, берілген
тапсырмаларды орындайды және жауаптары бойынша
тексереді.Жауаптары: 1)2Mg+O2
→ 2MgO
Мr(2Mg)=2×24=48 7г--------------xг
Mr(2MgO)=2×(24+16)=80 48г------------80г 2)
2Mg+O2
→ 2MgO
Мr(2Mg)=2×24=48 7г--------------xмоль 48
г-----------2моль 3)
2Mg+O2
→ 2MgO
Мr(2MgО)=2(24+16)=80 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















