Қысқа мерзімді сабақ жоспары Бекітемін
|
Бөлім |
Веб-жобалау |
|||||
|
Педагог аты-жөні |
Манас Мира Бисенқұлқызы |
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
HTML-де мультимедиа енгізу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.4.2.4 Web-бетке мультимедиа нысандарын кірістіру үшін HTML тегтерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: HTML-де мультимедианы қолдану туралы біледі Көпшілік оқушы: Дыбыс пен бейнені енгізу жолдарын анықтайды Кейбір оқушы: HTML-де мультимедианы қолдану қажеттілігін түсіндіреді |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
веб-бетте дыбысты орналастыру үшін қажет тегті қолданады; - веб-бетте бейнені орналастыру үшін қажет тегті қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап жеке және топта жұмыс жасау Ар-ұят еңбекті құрметтеу, бір-бірінің пікірін тыңдау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру бөлімі - Оқушылармен амандасу - Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастық орта қалыптастыру Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Оқушыларды топтастыру. «Мазайка» әдісі. Үй жұмысын " Кахот! " бағдарламасы арқылы тексереді. 1. CSS деген не? Жауабы: (Cascading Style Sheets –каскадты стильдер парақтары) – браузердегі деректердің көрсетілуін анықтайтын стандарт 2. Web бетте кесте құруға арналған тегті атаңыз? Жауабы: Кесте тұрғызу <TABLE> және </TABLE> тегтері көмегімен орындалады 3. Неліктен web-дизайн әлемінде CSS қолдану тиімді? Жауабы:CSS бұл контентті пішімдеу, көркемдеу үшін, дизайн, стиль беру үшін қолданылады. 4. HTML және CSS-ті қалай байланыстырамыз? Жауабы:HTML тілі мен бірге CSS-ті қолданудың үш түрі бар. <LINK>, <DIV>, <SPAN> тегтері 5. Сілтеме қандай тег көмегімен ұйымдастырылады? Жауабы: Cілтемеге жауапты HTML тегтерінің бірі - ашық тег <A> және жабық тег </A> тегтері 6. CSS-ті қандай кеңейтіліммен сақтаймыз? Жауабы: style.css деп сақтаймыз |
Амандасу Шаттық шеңберіне тұру |
шапалақтау |
Сілтеме |
||
|
Жаңа білім |
Тақырыпты анықтау үшін тақтада тақырыпқа сәйкес сурет беріледі, соған қарап тақырыпты анықтайды. Жетекші сұрақ арқылы, сабақтың тақырыбын табады Тақырып анықталғаннан кейін, мұғалім оқушыларға сабақ мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстырады. Жаңа сабаққа кіріспе. Мультимедиа – мәтін, графика, анимация, сандық бейнелерді, бейне, дыбыс сияқты деректер типін енгізуге, өңдеуге, сақтауға, беруге және бейнелеуге мүмкіндік беретін технологиялар жиынтығы. Бейнесабақ Тапсырмалар: Сәйкестендіру орындаңыз. Топтық жұмыс. Онлайн платформада орындайды. Практикалық жұмыс 1-тапсырма. Веб-беттен дыбыс немесе бейнефайлға сілтеме жасап аш. Ол үшін төмендегі қатарларды Блокнот программасында теріп, веб-бетті «index.html» атауымен сақта. «index.html» файлын ашқанда төмендегі веб-бет пайда болады. Дыбыс және бейнефайлдардың пиктограммаларын олардың жанына енгіз. Тапсырманы орындау барысында: 1. Дыбыстық фон BGSOUND элементін веб-бетке енгізуді үйренеміз. <BGSOUND src = «дыбыстық файл атауы»> 2. Гиперсілетемелер арқылы дыбыстық және бейнефайлдарды ашуды үйренеміз. <a ="аудио файл URL"> сипаттама </a> <html> <head> <title>Дыбыстық және бейнефайлдарды кірістіру</title> </head> <body bgcolor=lime> <H2 align=center> Бейне немесе дыбыс файлын ойнату</H2> <p><I> Бетті жүктегенде дыбыс файлды ойнату: </I> <BGSOUND SRC="001.mp3" LOOP=INFINITE></p> <I> Бейнефайлға сілтеме: </I> <A ="002.avi"> <img src="005.jpg" width=30 height=20 BORDER=2 ALIGN=MIDDLE </A> <p><I>Дыбыстық файлға сілтеме:</I></p> <A ="004.mp3"><img src="006.jpg" width=30 height=20 BORDER=2 ALIGN=MIDDLE </A> </body> </html> 2-тапсырма. Осы ортадағы жаныңа жақын адамға өз алғысыңды білдіру жайлы веб-бет жаса. Бұл бетте 2 баған, 2 жолдан тұратын кесте орналастырып, ол кестені алғыс айтқыңыз келген адам туралы мәлімет, жылы лебізіңіз, сурет және дауыстық әнмен толықтыр.. Браузер жұмысына арналған HTML кодтарды енгізіп, «taps2.html» атауымен сақта. Қазақ қаріптері веб- бетте дұрыс көріну үшін сақтау терезесінде кодировкада «Юникод»-ты таңдау керек. HTML коды дұрыс енгізілгенде Тапсырманы орындау барысында: 1. Бейнефайл енгізілген жағдайда браузер терезесінде бейнеклиптің ойнауы жүзеге асады |
Сабақты тыңдау |
Дескриптор: -сәйкестендіруді орындайды. -тегтердің қызметін біледі Дескриптор: -блокнот программасында программа кодын теріп,сақтайды. -тегтердің дұрыс жазылуын біледі; -браузерде өз жұмысының нәтижесін көреді.
Дескриптор: - Веб-бет жасайды. - Веб-бетті безендіреді. - Веб-бетке мультимедиа енгізеді. |
Таратпа қағаздар Интербелсенді тақта
Оқулық, презентация
Онлайн ресурсқа сілтеме, ноутбук
Интернетке қосылған дербес компьютер |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Онлайн ресурс. Тест тапсыру 1. Дыбыстық фонды кірістіру үшін қандай элемент қолданылады? 2. Құжатта жүгіртпе жолды құру үшін қай тег қолданылады? 3. Жүгіртпе жолда суретті қолдануға бола ма? 4. Жүгіртпе жолдың қандай атрибуттары бар? 5. Браузер таңдаған бірнеше медиа дереккөздерін кірістіру элементі? Үйге тапсырма Наурыз мерекесіне орай веб-парақты толықтырулар. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
OnlineTestPad платформасы |
||
|
Рефлексия |
Нысана әдісі
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
HTML-де мультимедиа енгізу
HTML-де мультимедиа енгізу
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Бекітемін
|
Бөлім |
Веб-жобалау |
|||||
|
Педагог аты-жөні |
Манас Мира Бисенқұлқызы |
|||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
HTML-де мультимедиа енгізу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.4.2.4 Web-бетке мультимедиа нысандарын кірістіру үшін HTML тегтерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: HTML-де мультимедианы қолдану туралы біледі Көпшілік оқушы: Дыбыс пен бейнені енгізу жолдарын анықтайды Кейбір оқушы: HTML-де мультимедианы қолдану қажеттілігін түсіндіреді |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
веб-бетте дыбысты орналастыру үшін қажет тегті қолданады; - веб-бетте бейнені орналастыру үшін қажет тегті қолданады; |
|||||
|
Құндылықтар |
Талап жеке және топта жұмыс жасау Ар-ұят еңбекті құрметтеу, бір-бірінің пікірін тыңдау |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру бөлімі - Оқушылармен амандасу - Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Ынтымақтастық орта қалыптастыру Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Оқушыларды топтастыру. «Мазайка» әдісі. Үй жұмысын " Кахот! " бағдарламасы арқылы тексереді. 1. CSS деген не? Жауабы: (Cascading Style Sheets –каскадты стильдер парақтары) – браузердегі деректердің көрсетілуін анықтайтын стандарт 2. Web бетте кесте құруға арналған тегті атаңыз? Жауабы: Кесте тұрғызу <TABLE> және </TABLE> тегтері көмегімен орындалады 3. Неліктен web-дизайн әлемінде CSS қолдану тиімді? Жауабы:CSS бұл контентті пішімдеу, көркемдеу үшін, дизайн, стиль беру үшін қолданылады. 4. HTML және CSS-ті қалай байланыстырамыз? Жауабы:HTML тілі мен бірге CSS-ті қолданудың үш түрі бар. <LINK>, <DIV>, <SPAN> тегтері 5. Сілтеме қандай тег көмегімен ұйымдастырылады? Жауабы: Cілтемеге жауапты HTML тегтерінің бірі - ашық тег <A> және жабық тег </A> тегтері 6. CSS-ті қандай кеңейтіліммен сақтаймыз? Жауабы: style.css деп сақтаймыз |
Амандасу Шаттық шеңберіне тұру |
шапалақтау |
Сілтеме |
||
|
Жаңа білім |
Тақырыпты анықтау үшін тақтада тақырыпқа сәйкес сурет беріледі, соған қарап тақырыпты анықтайды. Жетекші сұрақ арқылы, сабақтың тақырыбын табады Тақырып анықталғаннан кейін, мұғалім оқушыларға сабақ мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстырады. Жаңа сабаққа кіріспе. Мультимедиа – мәтін, графика, анимация, сандық бейнелерді, бейне, дыбыс сияқты деректер типін енгізуге, өңдеуге, сақтауға, беруге және бейнелеуге мүмкіндік беретін технологиялар жиынтығы. Бейнесабақ Тапсырмалар: Сәйкестендіру орындаңыз. Топтық жұмыс. Онлайн платформада орындайды. Практикалық жұмыс 1-тапсырма. Веб-беттен дыбыс немесе бейнефайлға сілтеме жасап аш. Ол үшін төмендегі қатарларды Блокнот программасында теріп, веб-бетті «index.html» атауымен сақта. «index.html» файлын ашқанда төмендегі веб-бет пайда болады. Дыбыс және бейнефайлдардың пиктограммаларын олардың жанына енгіз. Тапсырманы орындау барысында: 1. Дыбыстық фон BGSOUND элементін веб-бетке енгізуді үйренеміз. <BGSOUND src = «дыбыстық файл атауы»> 2. Гиперсілетемелер арқылы дыбыстық және бейнефайлдарды ашуды үйренеміз. <a ="аудио файл URL"> сипаттама </a> <html> <head> <title>Дыбыстық және бейнефайлдарды кірістіру</title> </head> <body bgcolor=lime> <H2 align=center> Бейне немесе дыбыс файлын ойнату</H2> <p><I> Бетті жүктегенде дыбыс файлды ойнату: </I> <BGSOUND SRC="001.mp3" LOOP=INFINITE></p> <I> Бейнефайлға сілтеме: </I> <A ="002.avi"> <img src="005.jpg" width=30 height=20 BORDER=2 ALIGN=MIDDLE </A> <p><I>Дыбыстық файлға сілтеме:</I></p> <A ="004.mp3"><img src="006.jpg" width=30 height=20 BORDER=2 ALIGN=MIDDLE </A> </body> </html> 2-тапсырма. Осы ортадағы жаныңа жақын адамға өз алғысыңды білдіру жайлы веб-бет жаса. Бұл бетте 2 баған, 2 жолдан тұратын кесте орналастырып, ол кестені алғыс айтқыңыз келген адам туралы мәлімет, жылы лебізіңіз, сурет және дауыстық әнмен толықтыр.. Браузер жұмысына арналған HTML кодтарды енгізіп, «taps2.html» атауымен сақта. Қазақ қаріптері веб- бетте дұрыс көріну үшін сақтау терезесінде кодировкада «Юникод»-ты таңдау керек. HTML коды дұрыс енгізілгенде Тапсырманы орындау барысында: 1. Бейнефайл енгізілген жағдайда браузер терезесінде бейнеклиптің ойнауы жүзеге асады |
Сабақты тыңдау |
Дескриптор: -сәйкестендіруді орындайды. -тегтердің қызметін біледі Дескриптор: -блокнот программасында программа кодын теріп,сақтайды. -тегтердің дұрыс жазылуын біледі; -браузерде өз жұмысының нәтижесін көреді.
Дескриптор: - Веб-бет жасайды. - Веб-бетті безендіреді. - Веб-бетке мультимедиа енгізеді. |
Таратпа қағаздар Интербелсенді тақта
Оқулық, презентация
Онлайн ресурсқа сілтеме, ноутбук
Интернетке қосылған дербес компьютер |
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Онлайн ресурс. Тест тапсыру 1. Дыбыстық фонды кірістіру үшін қандай элемент қолданылады? 2. Құжатта жүгіртпе жолды құру үшін қай тег қолданылады? 3. Жүгіртпе жолда суретті қолдануға бола ма? 4. Жүгіртпе жолдың қандай атрибуттары бар? 5. Браузер таңдаған бірнеше медиа дереккөздерін кірістіру элементі? Үйге тапсырма Наурыз мерекесіне орай веб-парақты толықтырулар. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
OnlineTestPad платформасы |
||
|
Рефлексия |
Нысана әдісі
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз














