Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ:73 |
Мектеп: Т. Рысқұлов орта мектебі |
|
Күні: 30.11.2016 ж |
Мұғалімнің аты: Алимкулова Гульмира |
|
Сынып: 1 «В» |
Ортақ тақырыбы: «Менің отбасым және достарым» |
|
Бөлім:3 Менің отбасым және достарым. |
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым. І і дыбысы мен әрпі. |
|
|
Пәні:сауат ашу. |
![]()
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану ,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану. 1.2.1.1 Сөз/ сөйлем сызбасын оқу. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
|
І і әрпін танып,ажыратып сөздерден сөйлем құрайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сурет бойынша әңгіме құрайды, мақалды оқиды.Сөйлемді бас әріптен басталатын біледі,соңына тиісті тыныс белгілерін қоюды біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әріптерді таниды , ажырата алады,оны дыбыспен сәйкестендіреді. Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айтады. Оқу түрлерін қолданады (буындап оқу, тұтас оқу,түсініп оқу) Сөз /сөйлем сызбасын оқиды. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қояды |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Диалогті,жазбаша,ауызша |
|||||||||||||||||||||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: І әрпі Ірімшік-сыр-сһееse |
|||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Дыбыстар нешеге бөлінеді? -Өткен сабақта біз қандай әріппен таныстық? -І дыбысы қандай дыбыс? -І дыбысы неге ұқсайды? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті......деп ойлайсыз ? -І і дыбысы не себепті дауысты дыбыс деп ойлайсың? І дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы оқу: |
Сюжетті суреттер арқылы ақпарат алуға болатынын түсінеді,сызба бойынша сөйлем құрап жазады, сол сияқты тұтас сөздерді, жиі кездесетін сөздерді, үш буынды сөздерді буынға бөліп оқиды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Дескриптор |
Бағалау |
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі: а)Психологиялық дайындық. Көбелек тұрып ертемен, Қанатын қағып керілді. Бір – шыбықпен бетін жуды, Екі-дөңгеленіп биледі. Үш-дегенде жерге жетті, Төрт-дегенде жерге қонды. ә)Топқа бөлу. Құрамында І і әрпі бар суреттер арқылы үш топқа бөлу.Оқушылар өздеріне ұнаған суреттерді таңдап алады. І-топ Ізеттілер ІІ-топ Іскерлер ІІІ-топ Ізбасарлар |
|
Суреттер Топ аттары жазылған қағаздар.
Іскерлер
|
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
«Кезбе тілші» сұрақ-жауап. -Біз өткен сабақта қандай әріппен таныстық? -І әрпі неге ұқсайды? -І дыбысы қандай дыбыс? -І дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? 1.тапсырма. Т.Ж Суретпен жұмыс 1- топ ірімшік, 2-топ түлкі , 3-топ кітап сөздерін торкөзге қойып жазады,сызбадағы сөзге дыбыстық талдау жасайды.
2-тапсырма.Т.Ж Берілген сюжетті суреттер бойынша шағын әңгіме құрайды. 1-топ тапсырмасы
2-топ «Мозайка» әдісі бойынша әңгіме құрату.
3-топ Піл суретін салу,әңгіме құрау.
3-тапсырма..Ж.Ж Оқулықпен жұмыс. Берілген сөздерді оқиды мағынасын түсіндіреді.Мақалды оқиды мағынасын түсіндіреді.
Ін іс іл ірі Іні тіс шіл тірі
Мақал А қыл ды іс тын ды ра ды, А қы мақ тіс сын ды ра ды.
Ширату жаттығу. «Қара жорға»
4-тапсырма.Ұ.Ж.Дәптермен жұмыс. Суретті сызбамен сәйкестендір,тиісті сөзді тауып жаз, дыбыстық талдау жаса.
|
Әріпті таниды,ажыратады,дыбыспен сәйкестендіреді.
Торкөзге әріпті дұрыс тауып жазады,каллеграфия- лық талапқа сай жазады..Торкөздегі сөзді суретпен сәйкестендіреді.
Берілген сюжетті сурет бойынша,шағын әңгіме құрап айтады.
Сөздерді оқиды, мағынасын түсінеді.
1.Суретті сызбамен сәйкестендіреді. 2.Тиісті сөзді тауып жазады. 3.Дыбыстық талдау жасайды. |
Гүлдерді бояу арқылы топтық бағалау. Жасыл-өте жақсы Көк- жақсы Сары-орташа
Геометриялық фигуралар арқылы топтық бағалау.
-Өте жақсы
-жақсы
-орташа
Смайликтер арқылы бірін-бірі бағалау.
Геометриялық фигуралар арқылы өзін-өзі бағалау. Дұрыс әділ баға қойылғанын саралап сұрақ-жауап беру арқылы айқындаймын.
|
Суреттер Торкөз сызбасы
Сюжетті суреттер.
Геометриялық фигуралар.
Оқулық
Оқулық .
Смайликтер
Бейне жазба.
Суреттер . Текшелер Геометриялық фигуралар
-дауысты дыбыс
|
|||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
Қорытындылау .
Топтық жұмыс. «Кел ойнайық,тез ойлайық» ойыны. І і әрпін қатыстырып сөз ойлап тап,осы сөздерді пайдаланып, сызба бойынша сөйлем құрап айт. 1-топ ---------- -------- ----------- . 2-топ ----------- --------- ----- ? 3-топ -------- ----------- --------- !
Кері байланыс.
|
1.І әрпін қатыстырып сөз тауып айтады. 2.Сызба бойынша сөйлем құрайды. 3.Сөйлем соңында қандай тыныс белгілері қойылатынын біледі. |
Стикерлер арқылы топтық бағалау жасалады. Жасыл-өте жақсы Сары –жақсы Қызыл-орташа
Кеменің желкенін бояу арқылы жасалады. 1.Сабақ ұнаса-жасыл түске боя. 2.Егер белгілі бір себептермен қиындықтар кездестірген болсаң-сары түске боя. 3.Тапсырманы орындау қиын болса-қызыл түске боя. |
Сызбалар .
Стикерлер.
Кеменің суреті. |
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||||||||||||||||||||
-
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Суреттен і дыбысы жоқ бейнені табу.

Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
Адасқан буындарды тап.
Ің гіш
Ірім кәр
Кір шік
Іл пі
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Гүлді бояу арқылы топтық бағалау жасау.
-
-өте жақсы
-жақсы
-орташа.Смайлик арқылы бірін-бірі бағалау.
-өте
жақсы.
-жақсы
-орташаГеометриялық фигуралар арқылы топтық бағалау.

-өте жақсы

-жақсы.

-орташа.
Стикер арқылы топтық бағалау.
-өте жақсы
-жақсы-орташа.
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Көркем өнер,қазақ тілі, дүниетану сабақтарымен байланысқан.
Сергіту сәтін бейнетаспадан көріп жасайды.
Оқу құралын дұрыс пайдалануын,қауіпсіздік ережесін сақтауларын қадағалау.
Оқушыларды отбасын құрметтеуге тәрбиелеу. Бірлесіп жұмыс істей білуге баулу. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
-
-
-
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?
1.
2.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
І дыбысы мен әрпі
І дыбысы мен әрпі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ:73 |
Мектеп: Т. Рысқұлов орта мектебі |
|
Күні: 30.11.2016 ж |
Мұғалімнің аты: Алимкулова Гульмира |
|
Сынып: 1 «В» |
Ортақ тақырыбы: «Менің отбасым және достарым» |
|
Бөлім:3 Менің отбасым және достарым. |
Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым. І і дыбысы мен әрпі. |
|
|
Пәні:сауат ашу. |
![]()
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.2.9.1 Әріпті тану ,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу) қолдану. 1.2.1.1 Сөз/ сөйлем сызбасын оқу. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып,соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||
|
І і әрпін танып,ажыратып сөздерден сөйлем құрайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сурет бойынша әңгіме құрайды, мақалды оқиды.Сөйлемді бас әріптен басталатын біледі,соңына тиісті тыныс белгілерін қоюды біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әріптерді таниды , ажырата алады,оны дыбыспен сәйкестендіреді. Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айтады. Оқу түрлерін қолданады (буындап оқу, тұтас оқу,түсініп оқу) Сөз /сөйлем сызбасын оқиды. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгілерін қояды |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Диалогті,жазбаша,ауызша |
|||||||||||||||||||||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: І әрпі Ірімшік-сыр-сһееse |
|||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Дыбыстар нешеге бөлінеді? -Өткен сабақта біз қандай әріппен таныстық? -І дыбысы қандай дыбыс? -І дыбысы неге ұқсайды? |
|||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті......деп ойлайсыз ? -І і дыбысы не себепті дауысты дыбыс деп ойлайсың? І дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы оқу: |
Сюжетті суреттер арқылы ақпарат алуға болатынын түсінеді,сызба бойынша сөйлем құрап жазады, сол сияқты тұтас сөздерді, жиі кездесетін сөздерді, үш буынды сөздерді буынға бөліп оқиды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан-ған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Дескриптор |
Бағалау |
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі: а)Психологиялық дайындық. Көбелек тұрып ертемен, Қанатын қағып керілді. Бір – шыбықпен бетін жуды, Екі-дөңгеленіп биледі. Үш-дегенде жерге жетті, Төрт-дегенде жерге қонды. ә)Топқа бөлу. Құрамында І і әрпі бар суреттер арқылы үш топқа бөлу.Оқушылар өздеріне ұнаған суреттерді таңдап алады. І-топ Ізеттілер ІІ-топ Іскерлер ІІІ-топ Ізбасарлар |
|
Суреттер Топ аттары жазылған қағаздар.
Іскерлер
|
||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
«Кезбе тілші» сұрақ-жауап. -Біз өткен сабақта қандай әріппен таныстық? -І әрпі неге ұқсайды? -І дыбысы қандай дыбыс? -І дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? 1.тапсырма. Т.Ж Суретпен жұмыс 1- топ ірімшік, 2-топ түлкі , 3-топ кітап сөздерін торкөзге қойып жазады,сызбадағы сөзге дыбыстық талдау жасайды.
2-тапсырма.Т.Ж Берілген сюжетті суреттер бойынша шағын әңгіме құрайды. 1-топ тапсырмасы
2-топ «Мозайка» әдісі бойынша әңгіме құрату.
3-топ Піл суретін салу,әңгіме құрау.
3-тапсырма..Ж.Ж Оқулықпен жұмыс. Берілген сөздерді оқиды мағынасын түсіндіреді.Мақалды оқиды мағынасын түсіндіреді.
Ін іс іл ірі Іні тіс шіл тірі
Мақал А қыл ды іс тын ды ра ды, А қы мақ тіс сын ды ра ды.
Ширату жаттығу. «Қара жорға»
4-тапсырма.Ұ.Ж.Дәптермен жұмыс. Суретті сызбамен сәйкестендір,тиісті сөзді тауып жаз, дыбыстық талдау жаса.
|
Әріпті таниды,ажыратады,дыбыспен сәйкестендіреді.
Торкөзге әріпті дұрыс тауып жазады,каллеграфия- лық талапқа сай жазады..Торкөздегі сөзді суретпен сәйкестендіреді.
Берілген сюжетті сурет бойынша,шағын әңгіме құрап айтады.
Сөздерді оқиды, мағынасын түсінеді.
1.Суретті сызбамен сәйкестендіреді. 2.Тиісті сөзді тауып жазады. 3.Дыбыстық талдау жасайды. |
Гүлдерді бояу арқылы топтық бағалау. Жасыл-өте жақсы Көк- жақсы Сары-орташа
Геометриялық фигуралар арқылы топтық бағалау.
-Өте жақсы
-жақсы
-орташа
Смайликтер арқылы бірін-бірі бағалау.
Геометриялық фигуралар арқылы өзін-өзі бағалау. Дұрыс әділ баға қойылғанын саралап сұрақ-жауап беру арқылы айқындаймын.
|
Суреттер Торкөз сызбасы
Сюжетті суреттер.
Геометриялық фигуралар.
Оқулық
Оқулық .
Смайликтер
Бейне жазба.
Суреттер . Текшелер Геометриялық фигуралар
-дауысты дыбыс
|
|||||||||||||||||||||
|
Соңы
|
Қорытындылау .
Топтық жұмыс. «Кел ойнайық,тез ойлайық» ойыны. І і әрпін қатыстырып сөз ойлап тап,осы сөздерді пайдаланып, сызба бойынша сөйлем құрап айт. 1-топ ---------- -------- ----------- . 2-топ ----------- --------- ----- ? 3-топ -------- ----------- --------- !
Кері байланыс.
|
1.І әрпін қатыстырып сөз тауып айтады. 2.Сызба бойынша сөйлем құрайды. 3.Сөйлем соңында қандай тыныс белгілері қойылатынын біледі. |
Стикерлер арқылы топтық бағалау жасалады. Жасыл-өте жақсы Сары –жақсы Қызыл-орташа
Кеменің желкенін бояу арқылы жасалады. 1.Сабақ ұнаса-жасыл түске боя. 2.Егер белгілі бір себептермен қиындықтар кездестірген болсаң-сары түске боя. 3.Тапсырманы орындау қиын болса-қызыл түске боя. |
Сызбалар .
Стикерлер.
Кеменің суреті. |
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||||||||||||||||||||
-
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Суреттен і дыбысы жоқ бейнені табу.

Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
Адасқан буындарды тап.
Ің гіш
Ірім кәр
Кір шік
Іл пі
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Гүлді бояу арқылы топтық бағалау жасау.
-
-өте жақсы
-жақсы
-орташа.Смайлик арқылы бірін-бірі бағалау.
-өте
жақсы.
-жақсы
-орташаГеометриялық фигуралар арқылы топтық бағалау.

-өте жақсы

-жақсы.

-орташа.
Стикер арқылы топтық бағалау.
-өте жақсы
-жақсы-орташа.
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Көркем өнер,қазақ тілі, дүниетану сабақтарымен байланысқан.
Сергіту сәтін бейнетаспадан көріп жасайды.
Оқу құралын дұрыс пайдалануын,қауіпсіздік ережесін сақтауларын қадағалау.
Оқушыларды отбасын құрметтеуге тәрбиелеу. Бірлесіп жұмыс істей білуге баулу. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
-
-
-
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?
1.
2.
шағым қалдыра аласыз

















