Пән:сауат
ашу
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
4 – бөлім «Бізді қоршаған
әлем»
Тақырып: Мен және
табиғат. И дыбысы мен
әрпі
|
Мектеп: Атырау
қаласы №36
мектеп-гимназиясы
Мұғалім: Құбай Әсия
Дүйсембайқызы
|
Тоқсан:
2
Сынып:
1
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Мен және табиғат. И дыбысы мен
әрпі.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.7 Тыңдалған
материал бойынша өз пікірін
айту
1.8 Берілген
тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Сөздерді, дыбыстарды
орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс
айту
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы: Жаңа білімді
меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап,
жетекші сұрақтар арқылы
талқылайды.
Кейбірі:
Алған білімді өмірде қолдана
алады.
|
Жетістік
критерийлері
|
Әріп пен дыбысты ажырата
біледі, дыбыстардың айтылу ерекшелігін ескере отырып, сөзді дұрыс
жазады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Сабақ барысында оқушылардың
бір – бірін тыңдау, көмектесу, жұптасып тапсырма орындау, диалогтық
сөйлесу мәдениеті қалыптасады. Татулық, достық, сезімдерін
қалыптастыру.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Өнер, ана тілі
сабағы
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Аудиожазба ,
таныстырылым.
|
Тілдік
құзыреттілік
|
И әрпіне байланысты сөздер,
мәтін, әңгімелеу барысында жаңа сөз тіркестерін
пайдалану.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
5
минут
|
Ертеңгілік
шеңбері
Қол алысып, қәне,
біз,
Достасайық
бәріміз.
Айтарым бар
сендерге,
Тез тұрыңдар
шеңберге.
Қандай жақсы бір
тұру,
Достарменен бір
жүру!
Қандай жақсы дос
болу!
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан
арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай
қуаныш!
|
Шаттық
шеңбері
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
|
№1 Өткен сабақты еске
түсіру. «Cмайлик»
ойыны арқылы ойын ойнатып,
сұрақ қою:
-Сөз неден
құралады? -Дыбыстың өзі нешеге
бөлінеді?
-Дауысты дыбыс дегеніміз
не?
-Дауыссыз дыбыс дегеніміз
не?
-Дауысты дыбыстың өзі нешеге бөлінеді?
Ата.
-Дауыссыз дыбыстың өзі нешеге
бөлінеді?
-Дауысты дыбыс пен дауыссыз дыбыс
қандай түстермен
белгіленеді?
-Дыбыс пен әріптің айырмашылығы
қандай?
№2
«Пазл»
әдісі
Оқушылар үстелдің астындағы әр түрлі
қиындыларды алып,
құрайды.
-Оқушылар
қандай сурет пайда
болды?
1-топ:
(инелік)
2-то: (ине)
3-топ:
(ит)
4-топ:
(итмұрын)
- Ине, инелік, ит, итмұрын сөздері қандай
дыбыстан басталып
тұр? - И дыбысынан басталып
тұр - И дыбысын айтып
көрейік
- Қалай
айтылады? - Созылып
айтылады. - Созылып айтса қандай дыбыс
болады? - Дауысты
дыбыс. - Дауысты дыбысты қандай текшемен
белгілейміз? - Қызыл түсті
текшемен.
- И дыбысы бар сөздерді есімізге түсіріп
көрейік.
-ширақ, сирақ, сирек, тиек, иіс су, қи,
ти. - И дыбысы сөздің қай жерінде
кездеседі? - И дыбысы сөздің басында, ортасында сонымен
қатар соңында да
кездеседі. - Осы әріпке ұқсас қандай әріп
бар? - И және Й әріптерінің айырмашылығын видео
арқылы
түсіндіру.
№3 Оқылым.
ши
|
иек
|
ирек
|
иық
|
тиін
|
Ие
|
ти
|
тиек
|
сирек
|
қиық
|
тиын
|
шие
|
Керек
Ие керек
итке,
Ине керек
жіпке,
Икем керек
іске,
Иық керек
жүкке.
Қастей
Баянбай
№4
Айырмашылығын тап.
Оқушылар «тиын» мен
«тиін»-нің айырмашылықтарын айтып, өз ойларын ортаға
салады.
|
Таныстырылым,
оқулықпен жұмыс
<iframe
width="854" height="480"
src="https://www.youtube.com/embed/QZpCvjz1DFM" frameborder="0"
gesture="media"
allowfullscreen></iframe>
|
Сергіту
сәті
1
минут
|
|
«Жұмыр
қылыш» видео
<iframe
width="854" height="480"
src="https://www.youtube.com/embed/wAKpGwfZdk4" frameborder="0"
gesture="media"
allowfullscreen></iframe>
|
Қызықты
тапсырма
8
минут
Аяқталуы
16
минут
И
|
№5 Фильм не
туралы?
-
Орыс тіліндегі
видеоны көрсету
-
Қазақ тіліне
аударып, түсіндіру
-
Сұрақ қою арқылы
пысықтау
-
Фильмге ат
қою.
-
«Ит –адамның досы»
дегенді түсіндіру.
«Сұрақты ұстап ал»
әдісі
-Фильм не
туралы? - Ит
туралы - Ит не
істейді? - Ит өрт арасынан баланы құтқарып алып
шығады.
- Ит сөзі қандай әріптен басталып
тұр?
- Олай
болса «и» әрпіне байланысты топтық жұмыс
орындайық.
1-топ:Адасқан
буындар
Ши
рек
Си
рақ
ти
лік
ине
ек
2
топ:Дыбыстық талдау
жаса
И
не тиме сирек
3 - то
3-топ: О
йлан тап:
4-топ: Тиісті әріптерді орнына
қой
№6
Тыңдалым
Апам-үлкен кісі. Ол ши тоқиды.
Мен апама:
-Апа, мына шиді кім
тоқиды?-деп сұрадым.
Ол:
-Бұл шиді мен
тоқыдым,-деді.
№6
Жазылым
-
«И» әрпімен танысқан соң «и»
дыбысының баспа және жазба түрін
көрсетеді.
-
«И» дыбысын ауада жазып
көрейікші. Алдымен мен жазайын, содан сіздер ауада
жазып
қайталайсыздар.
Буындарды оқыту. И дыбысының айтылуына мән
бергізу.
Сөздік диктант
жазады: ине, инелік, иек, тиек,шие,
ие.
|
Оқулық,
дәптерлер.
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
|
|
Дифференциация –
оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Жазылым қабілеті
жоғары оқушылардан сөйлемдерді жазып, тыныс белгілерін дұрыс қоя
білуі күтіледі.
|
Оқушыларға берілген
тапсырмалар арқылы әр баланың сабақты қаншалықты қабылдағанын
бақылаймын.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақталу сергіту сәтін орындау барысында
қарастырылады.
|