Материалдар / If I were a millionaire opeen lesson
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

If I were a millionaire opeen lesson

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныпқа арналған ашық сабақта қолданатын ҚМЖ. Қысқа мерзімді жоспарда егер мен миллионер болсам тақырыбында қызықты сабақ өткізуге арналған материалдар берілген. Барлық суреттерді, үлкейтіп жазып, жуктеуге болады. Сонымен қатар, грамматика жазылған. Грматикаға сай материал беріліп, тапсырмалар да берілген. Интербелсенді тақтаға жазуға ыңғайлы форматта жазылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қазан 2018
482
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Оқу ісінің меңгерушісі:__________

Пәні: Ағылшын тілі

Мектеп: Жалпы білім беретін №9 орта мектебі КММ

Күні: 14.12.17

Мұғалім: Tungushbaeva Aigerim Sapargalievna

Сынып: 9A

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: -----

Сабақтың тақырыбы:

If I were a millionaire

Сабақтың мақсаты:


бүгінгі тақырып аясында қосымша мәлімет беру, жаңа сөздерді бере отырып сөйлеуге үйрету

Күтілетін нәтиже:

Барлық оқушы (А):


Басым бөлігі: (В)

Кейбір оқушылар (С):


Conditional sentences пайдалана отырып тақырып аясында сөйлем құрап мәтін оқи алады;

Жаңа сөздерді үйренеді,тапсырмаларды қабілеттеріне қарай орындайды, күрделі тапсырмаға ауыса алады;

Conditional sentences туралы түсінгенін еркін жеткізе алады;

Тілдік мақсаты:


Алдыңғы оқу:

Learning languages

Қолданылған модульдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан ойлау, оқушының жас ерекшелігіне сәйкес оқыту мен оқу, ОүБ; АКТ.

Әдіс-тәсілдер:

Диалог, Cұрақ-жауап, әңгіме, пікірталас,

Жұмыс түрлері:

Жұптық,жеке.


Сабақ барысы:

Кезеңдер, уақыты:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар:

Org. moment. 3мин

Good morning children!

I'm glad to see you, too. Sit down please.

Tell me please!

Who is on duty today?

Who is absent today?

What date is it today?

Good morning teacher!

I'm on duty today

Today is the 14thof December

Active board and blackboard

Phonetic drill .5мин

I wish you good marks.

I wish you good health.

I wish you good friends.

I wish you have fun.

Repeat after the teacher.

Copy out the phonetic drill


Copy book


Checking the h/w.


















The new material.

18 мин.







































Working withtext:

12 min




Checking the h/w.

Ex.1. Open the brackets to the sentences into the Future perfect continuous.

By next week the group _________ (shoot) their clip for twenty days.

By Easter Sandy and Malory __________ (work) together for 7 years.

In some minutes, Fred _______ (wait) for 2 hours already.

We’ll be halfway through our swim in an hour so we ________ (swim) non-stop for 48 hours.

If Melissa is still on the phone at 5pm, Fred ________ (to talk) to her for over six hours.

By the time Mike arrives, Megan _______ (read) the funny book for 4 hours.

By July the Stevensons __________ (build) their cottage for a year.

If nobody stops Fred, he _________ (grumble) till night.

So, today we’re going to start a new theme “If I were a millionaire..”. I want to ask what grammar can you see there?

Good.Now let’s listen about conditional sentences.

Conditional sentences шартты рай нәтижесі келешекте болатын, іске асуы мүмкін іс-қимылды көрсету үшін қолданылады. Real conditional іске асатын оқиға, іс-қимылды білдіруде қолданылады. Қазақ тілінде басыңқы және бағыныңқы сөйлемде келер шақ қолданылады. Ағылшын тілінде бығыныңқы сөйлемде (if) present simple қолданылады.

If+ present simple+ will/shall+V1

If the weather is fine, we`ll go to the mountains.

If we protect environment we will live longer

If it rains we`ll stay at home.

Басыңқы сөйлемде will көмекші етістігінің орнына модальді етістікті қолдануға болады.

If it rains, we can stay at home.

First Conditional

Future Simple + if + Present Simple

I will go if I have time.

The First Conditional expresses a possible situation and its result.

If it rains I`ll stay at home.


The condition the result

Possible and real

Dividing into 3 groups:

Euros, Dollar, Tenge

On the board you can see the tasks on conditional sentences.

If there ...... too many people on the bus, we’ll wait for the next one.

are were will be was

I will leave you here ...... you don’t stop complaining.

if unless when so

If the TV set starts making these funny noises, ...... it off immediately.

turns turned turn are turning

The cow will kick you ...... you stop pulling its tail.

soon if not unless then

The shop assistant ...... to help you if you don’t ask him to.

wouldn’t come won’t to come won’t come

hasn’t come

Now, I’ll give you the texts about millionaires in the world. Exactle:

for the 1st group:Mark Zuckerberg

He is an American richest internet entrepreneur, programmer and philanthropist. He is the chairman, CEO and co-founder of the social networking website Facebook. Facebook is the most popular social networking site with the highest number of users all over the world. He has pledged to give 99% of his Facebook shares to the Chan Zuckerberg Initiative. He has been named among the 100 most influential people in the World by Time, since 2010. His net worth is estimated to be about US$ 51.2 billion.

for the 2nd group:Jeff Bezos

Jeffrey Preston “Jeff” Bezos is an American technology magnate and investor. As the founder and CEO of Amazon.com, he has played a major role in the growth of e-commerce. He is the founder and owner of the aerospace developer and manufacturer Blue Origin that has plans for commercial suborbital human spaceflight. He purchased The Washington Post newspaper in 2013. He obtains a salary of US$ 80,000 per annum and has net worth of about US$ 65.2 billion.

for the 3rd group:Bill Gates

Bill Gates The most richest man in the world is an American businessman, programmer, entrepreneur, philanthropist and investor. He co-founded the world’s largest PC software company Microsoft in 1975. He is an Alma meter of Harvard University and has served as the CEO, chairman and chief software architect at Microsoft. He was the no.1 wealthiest from 1995 to 2007, again in 2009 and has been since 2014. He is recognised as one of the greatest entrepreneurs of the personal computer evolution. This wealthiest man on Earth has net worth of US$76.6 billion. Bill Gates is known for numerous philanthropic activities through the Bill& Melinda Gates Foundation, donating large amounts of money to various humanitarian causes and science research programmes.

The contributions towards charity and social service by these richest Billionaires people are just astounding. All of them have worked really hard to reach the current status and entrepreneurs like Bill Gates, Zuckerberg, Steve Jobs, Larry Page and Jeff Bezos are all inspirations to the young generation.

Making a poster.

Ok, good job. So first and second group give the mark for third group.

Now you’ve learnt some information about these people.

Answer the questions:

1)who is in fourth place in terms of money

2)who is bill gates?

3)who created facebook?

Descriptor

A learner

complete the sentences right;

can differentiate types of conditional sentences;

uses information from the text right;

can get the main idea of the text;

can express own opinion.



Open the brackets to the sentences into the Future perfect continuous.
















Listen the grammar rules carefully.









Revise the grammar rules.











Write down the grammar .





















Divide into 3 groups.


Choose the right answer.


















The first group read the text about Mark Zuckerberg.

















The second group read the text about Jeff Bezos.





















The third group read the text about Bill Gates.


























Then each group make a poster.




Answer the questions




They give points to each other according the descriptor.






Book, copy book










Book, copy book and active board









Active board and book










Book, copy book






Copy book, book and active board



























Active board and book





















Copy book, book and active board


























Active board and book

The Final of the lesson. 3 min

Let's make a conclusion.

1)What have you learnt today?

2)Was the lesson interesting for you?

Answer the questions.

Copy book

Putting the marks: 2min


Put the mark you are…

diary

Home task: 2min.

To learn by heart new words and revise the grammar rules and write an essay “If I were a millionaire…”

Copy out the home task.

Write in diary.

Сабаққа өз рефлексиям:




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!