Пән: қазақ тілі мен
әдебиеті
|
Колледж: Алматы облысының
қызмет көрсету және тамақтандыру саласындағы инновациялық
технологиялар колледжі
Мұғалімнің
аты-жөні: Иманбекова Айгул
Ибрашевна
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тіл. Өнер.
Әдебиет.
Ілияс Жансүгіров. «Күй»
поэмасы.
|
Күні:
|
21.08.2020
|
Сынып:
11 Т8
|
Қатысқан оқушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Оқу
мақсаты
|
11.1.2.1. мәтінді тыңдай
отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды)
қысқаша
түртіп жазу, (конспектілеу)
және берілген ақпараттарды жүйелеу;
11.2.1.1. ғылыми және кәсіби
мәтіндердегі күрделі сөздер мен
терминдердің
жасалу жолын анықтау, ауызша
мәтін құрауда орынды қолдану;
11.3.6.1. мәтіндегі негізгі
ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға
беру,
өзіндік көзқарасын жүйелі,
дәлелді жеткізу;
11.5.1.2. сын есім сөздердің
синонимдік қатарын стильдік
ерекшеліктеріне
сәйкес
қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
- поэмадан үзінді тыңдай
отырып, негізгі идеясын анықтау,
берілген
ақпараттарды жүйелеу, өзіндік
көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;
- поэмадағы күрделі сөздер мен
терминдердің жасалу жолын анықтау;
- сын есім сөздердің
синонимдік қатарын табу.
|
Бағалау
критерийлері:
|
-
поэмадан үзінді тыңдай отырып,
негізгі идеясын
анықтайды;
- берілген ақпараттарды
жүйелеп, өзіндік көзқарасын жүйелі,
дәлелді
жеткізеді;
- поэмадағы күрделі сөздер мен
терминдердің жасалу жолын
анықтайды;
- сын есім сөздердің
синонимдік қатарын табады.
|
Дескрипторлары
|
Білім
алушы:
-
поэмадан үзінді
тыңдайды және
негізгі идеясын
анықтайды;
-
өзіндік көзқарасын жүйелі,
дәлелді жеткізеді;
-
поэмадағы күрделі сөздер мен
терминдердің жасалу жолын анықтайды;
- сын есім сөздердің
синонимдік қатарын табады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
білу, түсіну,
қолдану,
жоғары деңгей
дағдылары
|
Сөйлеу әрекетінің
түрлері
|
тыңдалым, айтылым,
жазылым
|
Пәнаралық
байланыс
|
Ән- күй,
тарих
|
АКТ қолдану
|
Таныстырылым, бейнеролик
|
Алдыңғы білім
|
Ұлт –
аспаптар туралы.
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған іс - әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5
мин
|
Ойтүрткі. Ілияс Жансүгіров
кім?
Сұрақтарды
жалғастырыңыз.
1. Ілияс Жансүгіров туралы не білесіз?
2. Қандай шығармаларын айта аласыздар?
3. Қазақтың қандай ұлт-
аспаптарын білесіз?
|
АКТ, Ілиястың суреті,
ұлт- аспаптар суреті,
сілтеме:
https://www.youtube.com/watch?v=
C74S2OA1Eno
|
Сабақтың ортасы
10
мин
|
Тыңдалым
тапсырмасы.
Ілияс
Жансүгіровтің «Күй» поэмасынан алынған
үзіндіні тыңдаңыздар. Поэманы тыңдау кезінде көз алдарыңызға кімнің
бейнесі елестеді.
Поэмадан
үзінді
I
Қобызшы – Молықбай шал Матайдағы,
Матайда – Кенже, Тұңғат Сақайдағы.
Қазақта қобызшының қалғаны сол,
Жорға еді маймаңдаған бақайшағы.
Жар қабақ, сида, арсақай, cap шұбар шал,
Жарықшақ, үні тозған, қансыған шал.
Іріңдеп екі көзі, қол дірілдеп,
Аузынан азу тісін аршыған шал.
Еңкейіп екіндідей күні кеткен,
Жұқарып, нашарланып күйі кеткен.
Қобызшы ол – «Ақ көбікті» аңыратқан,
Боздатып «Боз інгенді» күңіренткен.
Қобызшы ол – «Көк көбекті» күрілдеткен,
«Дүлдүлін Ер Əлінің» дүрілдеткен.
«Онсан мен Ормамбеттің айырылғанын»,
«Жыласқан ноғай-қазақ» күйін шерткен.
Қобызшы ол – «Қорамжанның» күйін тартқан,
Зарлы қыл қыр қиялын қиындатқан.
Қалыпты қолда қоңыр көне қобыз,
О баста сырмайлатқан, күміс шапқан.
|
АКТ,
бейнеролик,
І. Жансүгіров. Өлеңдер
жинағы.
1-
тапсырма.
|
7
мин
|
Айтылым
тапсырмасы.
Поэманың негізгі идеясын
ашатын сұрақтар дайындаңыз?
Үзіндіден күрделі сөздерді
тауып, жасалу жолдарын анықтаңыз.
Топ болып, поэма үзіндісі
бойынша төмендегі тапсырмаларды
орындаңыздар.
Сөздер
|
3 тірек сөзді
атаңыз
|
Адам
|
Үзінді кейіпкері
кім?
|
Сандар
|
Үзіндіде қандай күйлер
аталды?
Санамалап
айтыңыздар
|
Әрекет
|
Күйшінің күй тарту шеберлігін
әңгімелеңіздер.
|
Дыбыс
|
Қобыздың үні қалай
суреттелген
|
Көзқарас
|
Күйшіге баға
беріңіздер.
|
|
2-
тапсырма
3-
тапсырма
4-
тапсырма.
|
7 мин
|
Жазылым
тапсырмасы.
Сын есім сөздердің
синонимдік қатарын
табыңыз.
Мұңды - ..., зарлы - ...,
тозған - ..., шертілген күй - ..., көне - ..., қаңсыған шал - ...,
жорға - ... , күйі кеткен - ... .
«Дербес пікір» жазу тәсілін
қолданып, сабақ бойынша пікірлеріңізді жинақтап
жазыңыздар.
-
Өзіндік пікір (идея) – бір
сөйлем.
-
Дәлел – екі
сөйлем.
-
Өз пікірін айғақтайтын мысал –
екі сөйлем.
-
Өз пікіріне қарсы пікір – бір
сөйлем.
-
Қарсы дәлелді жоққа шығаратын
мысал – екі сөйлем.
-
Қорытынды – екі
сөйлем.
|
5-
тапсырма.
6-
тапсырма.
|
Сабақтың
соңы
3 мин
|
Рефлексия.
Кері
байланыс: «Менің тақырыптан алған
әсерім» кестесін толтырып, кері байланыс жасайды.
Қандай ой пайда
болды?
|
Нені
сезіндім?
|
Не
ұнады?
|
|
|
|
|
«Менің
тақырыптан алған әсерім» кестесі
|
Бағалау
2
мин
|
«Бес саусақ» әдісі бойынша
білім алушыларды бағалау.
Сабақ бойынша жалпы
пікір.
|
Бағалау
критерийлері
|
Үйге
тапсырма:
1
мин
|
1. Поэма үзіндісін
мәнерлеп оқу.
2. «Қобызшы» туралы
мәлімет дайындау.
|
күнделік
|