Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 11
Сабақтың тақырыбы: Ілияс Жансүгіров өмірі мен қызметі,шығармашылығы
Сабақтың мақсаты: Ілияс Жансүгіров қызметі,өмірі,шығармаларының тақырыбы мен негізгі ойы туралы өз беттерімен және топпен білім алуға үйрету.
Сабақ міндеттері: білімділік – Ілияс өмірі мен қызметі,шығармашылығы туралы өз беттерінше білім алуларына жағдай жасау,бастауыш сыныптағы шығарамаларын талдата отырып,мәнерлеп оқуға үйрету; дамытушылық - оқушылардың сөздік қорларын,шығармашылық қабілеттерін,ой-өрістерін дамыту; тәрбиелік – Ілияс шығарамаларын талдау арқылы эстетикалық тәрбие қалыптастыру,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту,практикалық іскерлік дағды қалыптастыру.
Оқытудың формасы:ұжымдық оқыту.
Сабақта қолданылатын әдіс: ЖИГСО,көрнекілік,талдау-жинақтау,кластер т.б.
Сабақтың барысы.
І.ұйымдастыру бөлімі: 1)оқушылармен амандасу; 2) топқа бөлу.
ІІ. Жаңа сабақ.
1.Сабақ мақсатын хабарлау.
2.Кіріспе. «Бізде балалар әдебиеті жасалмаған әдебиет.
Бізде әсіресе техника,өнер жайында шығармалар туған жоқ.Енді бұл кетікке кірпіш қалауымыз керек».
ЖИГСО әдісі арқылы 4 топ !лияс Жансүгіровтың өмірі және қызметі,балаларға арналған шығарамаларының тақырыптары,ақынның танымдық сипаты,ақын өлеңдеріндегі эстетикалық идеал тақырыптарындағы мәтіндерді эксперименттік топта талқылап,түсініп алады.Сонан соң жанұялық топтарына барып бірінші бөлімнен бастап кезек-кезек әр оқушы өздерінің оқып келгендерін айтып түсіндіреді.Осы әдіс бойынша берілген мәтіннің мазмұнымен барлық оқушы танысып шығады.
«сандар сыр шертеді» кестесі бойынша Ілияс өмірі,қызметіне шолу жасайды.
С
1905-1911
андар сыр шертеді
1894
1912
1938
1934-1936
1925-1928
1920-1921
1915
Ілияс Жансүгіров суреті
Балаларға арналған шығармаларының тақырыптары.
(Кестені әр топтан оқушылар шығып толтырады).
І
Оқу білім
Табиғат
Еңбек
Алған білімдерін бекіту.
№4 практикалық жұмыс.
Практикалық бөлімде І.Жансүгіровтың бастауыш сынып оқулықтарына енген шығармаларын талдаймыз.
(Әр топқа 1-4 сынып «Ана тілі» оқулықтары таратылып беріледі).
1-топқа тапсырма: 1-сынып. «Жазғы шілде»
1.Өлеңді мәнерлеп оқу. 2. Өлеңді ұйқасына,құрылысына талдау. 3.Өлеңнің тақырыбын анықтау.
2-топқа тапсырма: 2-сынып. «Малта»
1.Өлеңді мәнерлеп оқу. 2.Өлеңнің негізгі ойын анықтау. 3. Өлеңді құрылысына талдау.
3-топқа тапсырма: 3-сынып «Шәркей»
1.Әңгімені рөлге бөліп мәнерлеп оқу. 2.Әңгіменің тақырыбын анықтау. 3.Әңгіме кестесін толықтыру.
Әңгіме кестесін толықтыр.
1.Әңгіменің тақырыбы. 2.Әңгіме кейіпкері 3.Оқиға болған жер. 4.Әңгіме бізді неге үйретті?
4-топқа тапсырма: 3-сынып. «Жазғытұрым»
1.Өлеңдегі суреттеме сөздерді табу. 2.Өлеңді құрылысына талдау. 3.Өлеңді мәнерлеп оқу.
Сабақты бекіту. І.Жансүгіровтың бастауыш сынып оқулықтарына енген шығармалары.
![]()
1-сынып 2-сынып 3-сынып 4-сынып
«Жазғы шілде» «Күн шыққанда» «Жазғытұрым» «Шәркей» «Көкшетау»
Үйге тапсырма.
Бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ілияс Жансүгіров өмірі мен қызметі,шығармашылығы
Ілияс Жансүгіров өмірі мен қызметі,шығармашылығы
Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 11
Сабақтың тақырыбы: Ілияс Жансүгіров өмірі мен қызметі,шығармашылығы
Сабақтың мақсаты: Ілияс Жансүгіров қызметі,өмірі,шығармаларының тақырыбы мен негізгі ойы туралы өз беттерімен және топпен білім алуға үйрету.
Сабақ міндеттері: білімділік – Ілияс өмірі мен қызметі,шығармашылығы туралы өз беттерінше білім алуларына жағдай жасау,бастауыш сыныптағы шығарамаларын талдата отырып,мәнерлеп оқуға үйрету; дамытушылық - оқушылардың сөздік қорларын,шығармашылық қабілеттерін,ой-өрістерін дамыту; тәрбиелік – Ілияс шығарамаларын талдау арқылы эстетикалық тәрбие қалыптастыру,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту,практикалық іскерлік дағды қалыптастыру.
Оқытудың формасы:ұжымдық оқыту.
Сабақта қолданылатын әдіс: ЖИГСО,көрнекілік,талдау-жинақтау,кластер т.б.
Сабақтың барысы.
І.ұйымдастыру бөлімі: 1)оқушылармен амандасу; 2) топқа бөлу.
ІІ. Жаңа сабақ.
1.Сабақ мақсатын хабарлау.
2.Кіріспе. «Бізде балалар әдебиеті жасалмаған әдебиет.
Бізде әсіресе техника,өнер жайында шығармалар туған жоқ.Енді бұл кетікке кірпіш қалауымыз керек».
ЖИГСО әдісі арқылы 4 топ !лияс Жансүгіровтың өмірі және қызметі,балаларға арналған шығарамаларының тақырыптары,ақынның танымдық сипаты,ақын өлеңдеріндегі эстетикалық идеал тақырыптарындағы мәтіндерді эксперименттік топта талқылап,түсініп алады.Сонан соң жанұялық топтарына барып бірінші бөлімнен бастап кезек-кезек әр оқушы өздерінің оқып келгендерін айтып түсіндіреді.Осы әдіс бойынша берілген мәтіннің мазмұнымен барлық оқушы танысып шығады.
«сандар сыр шертеді» кестесі бойынша Ілияс өмірі,қызметіне шолу жасайды.
С
1905-1911
андар сыр шертеді
1894
1912
1938
1934-1936
1925-1928
1920-1921
1915
Ілияс Жансүгіров суреті
Балаларға арналған шығармаларының тақырыптары.
(Кестені әр топтан оқушылар шығып толтырады).
І
Оқу білім
Табиғат
Еңбек
Алған білімдерін бекіту.
№4 практикалық жұмыс.
Практикалық бөлімде І.Жансүгіровтың бастауыш сынып оқулықтарына енген шығармаларын талдаймыз.
(Әр топқа 1-4 сынып «Ана тілі» оқулықтары таратылып беріледі).
1-топқа тапсырма: 1-сынып. «Жазғы шілде»
1.Өлеңді мәнерлеп оқу. 2. Өлеңді ұйқасына,құрылысына талдау. 3.Өлеңнің тақырыбын анықтау.
2-топқа тапсырма: 2-сынып. «Малта»
1.Өлеңді мәнерлеп оқу. 2.Өлеңнің негізгі ойын анықтау. 3. Өлеңді құрылысына талдау.
3-топқа тапсырма: 3-сынып «Шәркей»
1.Әңгімені рөлге бөліп мәнерлеп оқу. 2.Әңгіменің тақырыбын анықтау. 3.Әңгіме кестесін толықтыру.
Әңгіме кестесін толықтыр.
1.Әңгіменің тақырыбы. 2.Әңгіме кейіпкері 3.Оқиға болған жер. 4.Әңгіме бізді неге үйретті?
4-топқа тапсырма: 3-сынып. «Жазғытұрым»
1.Өлеңдегі суреттеме сөздерді табу. 2.Өлеңді құрылысына талдау. 3.Өлеңді мәнерлеп оқу.
Сабақты бекіту. І.Жансүгіровтың бастауыш сынып оқулықтарына енген шығармалары.
![]()
1-сынып 2-сынып 3-сынып 4-сынып
«Жазғы шілде» «Күн шыққанда» «Жазғытұрым» «Шәркей» «Көкшетау»
Үйге тапсырма.
Бағалау.
шағым қалдыра аласыз













