Сабақтың
басы
3
мин
5мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал. «Менің көңіл-күйім»
ойыны.
Мақсаты: оқушыларға жағымда орта
қалыптастыру, көңіл-күйлерін көтеру.
Топқа
бөлу.
«QR» әдісі арқылы топқа
бөлу.
Суреттер бойынша әр топқа
бөлініп отырады.
1
топ. Табиғи
иммунитет
2
топ. Жасанды
иммунитет
3
топ.
Жасушалық
топ.
Сабақ барысында оқушы өзін
бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушылардың зейінін
шоғырландыру
Өткен тақырыпты еске түсіру
мақсатында «Умаигра» онлайн платформасы арқылы
тапсырмаларды орындайды.
-
Амёба дизентериясының
қоздырушысы қарапайымдар болып табылады.
ИӘ
-
Тырысқақ вибрионы қай аурудың
қоздырушысы? Тырысқақ холера
-
Теріде ірі жасушалардың пайда
болуы? Лейшманиоз
-
Өсімдіктерге вирустар,
паразитті бактериялар және саңырауқұлақтар көп зиян келтіре
бермейді. ЖОҚ.
-
Саңырақұлақтар тудыратын
өсімдік ауруы? Фитофтороз
-
Қай ауру суық тигенде, күн
өткенде, не басқа қолайсыз жағдай туғанда пайда болады?
Герпес
-
Күл ауруының жұғу жолдары?
Адамнан ауа тамшылары арқылы
жұғады.
-
Герпестің алдын алу жолдары?
Жеке бас гигиенасын сақтау
-
Жай герпес қандай мүшеге ең
алдымен шығады? Ерінге
-
Дизентерияның алдын
алу шаралары? Қайнаған су
ішу
|
Оқушылар сабаққа
дайындалады.
Ұстаздармен
амандасады.
Оқушылар орындарынан тұрып
бір-бірлеріне жағымды күлкі сыйлап сәттілік
тілейді.
Оқушылар ұялы телефондарына
кюар кодты енгізу арқылы топқа бөлініп
отырады.

Оқушылар бағалау парақтарын
алады
Оқушылар онлайн платформада
тапсырмаларды орындайды
|
Бір-бірімізге сәттілік күн
тілейміз! 
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім
бағалап отырады
|
Презентация
Кюар
кодтар

Ойынға
сілтеме
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=127582
|
Сабақтың
ортасы
15
мин
1
мин
7
мин
7
мин
|
Мұғалім:
Бейне көрсетілім не
туралы?
Бейне көрсетілімнің мақсаты
қандай?
Бүгінгі тақырыбымыз қандай деп
ойлайсыздар?
-
Топ. «Суреттер
сөйлейді» әдісі арқылы табиғи иммунитет пен жасанды иммунитеттің
айырмашылығын түсіндіріп мысал
келтіріңіздер?
Мәтін. (оқулықпен
жұмыс)
Бірінші топ өз
мәтіндері бойынша екінші топқа сұрақ
қояды?
Сұрақ: «Иммундық есте сақтау жасушалары – В-лимфоциттер»
иммунитеттің қай түрінде сақталады?
Табиғи пайда болған
иммунитет

-
Топ. «Corinth3D» платформасымен жасушалық иммунитеттің вирустарға қарсы
тұратын қасиеттерін
сипаттаңдар?
Екінші топ өз мәтіндері
бойынша үшінші топқа сұрақ
қояды?
Сұрақ: Т-лимфоциттердің жасушадағы басты қызметі? Арнайы
нәруыздарды – антиденелерді
жасайды.

-
Топ. Рөлдік
тапсырма.
1 емделуші. Денесіне қызыл
бөртпелер шығып кеткендігін айтып сізге келді. Өмірінде бұндай
жағымсыз бөртпелер шықпағандығын айтып шағымданды. Сіз қандай
диагноз қояр едіңіз? Және иммунитетің қандай түріне жатқызар едіңіз
және сипаттап түсіндіріңіз?
2 емделуші. Тұмаудың алдын алу
үшін екпе алуға келгенін айтты. Вакцинаның маңыздылығын қалай
түсіндірер едіңіз? Иммунитеттің қай түріне жататындығын және
тұмаумен ауырып қалса иммунитетінің қалай күресетіндігін
түсіндіріңіз?
Үшінші топ өз мәтіндері
бойынша бірінші топқа сұрақ
қояды?
Сұрақ:Жасанды енжар иммунитет
қандай жағдайда пайда болады? Емдік сарысу енгізген
соң.
Сергіту
сәті.
Жұптық
жұмыс.
Суретке қарап,
вакцинаның артықшылығымен кемшілігін
жазыңдар?

Жауабы:

Жеке
жұмыс.
А. Сипаттама беріп,
толықтырыңыз?

Жауабы:

Б.
Шешекке қарсы егуді алғаш рет
қолданған ағылшын дәрігері Эдуард Дженнер.
Қазіргі медицина Э.Дженнердің
індетке қарсы егудің (вакцинацалаудың) атасы деп
санайды.
1776 жылы дәрігер – зерттеуші
Э.Дженнер тәжірибелік иммунологияның негізін
қалады.Ол ең алғаш вакцинация
әдісін қолданған. Э.Дженнер сиыр шешегі материалын балаға егу
арқылы, адамдардың инфекциялық аурулардан босататын маңызды
теориялық және практикалық медицина бағытының негізін
салды.
Бірақ, Э.Дженнердің пікірлері
қолдауға ие болмады, Себебін
түсіндіріңіз?
Жауабы: Өйткені олар тек қана бір
ауруға байланысты болған, ал егу толығымен ғылыми дәлелденген
жоқ
|
Оқушылар бейне көрсетілімді
мұқият көреді, тақырыпты болжайды. Сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар топпен берілген
тақырыптар бойынша жұмыс орындайды.
Оқулықтағы мәтінді пайдаланып
суреттегі иммунитеттің екі түрін ажыратып
түсіндіреді.
Топта белсенділік танытқан
оқушылар оюлардың балл сандарын бояу арқылы өз-өздерін бағалап
отырады.
Екінші топ оқулықтың мазмұнын
оқу арқылы 3 д суретті пайдалана отырып вирусқа лимфоциттердің
қалай әсер ететіндіктерін сипаттайды. Топта белсенділік танытқан
оқушылар оюлардың балл сандарын бояу арқылы өз-өздерін бағалап
отырады.
Оқушылар қызамықтың туындауы
қандай ауру түріне жататындығын түсіндіріп иммунитеттің түрін
ажыратып сипаттайды.
Вакцинаның маңыздылығын айтып,
иммунитеттің түрін ажыратып
түсіндіреді.
Топта белсенділік танытқан
оқушылар оюлардың балл сандарын бояу арқылы өз-өздерін бағалап
отырады.
Оқушылар сергіту сәтін
орындайды
Оқушылар жұппен жұмыс
орындайды.
Жұп оқушылар вакцинаның
артықшылығымен кемшілігін жазып, әр топтан 2-3 оқушыдан
түсіндіреді.
Жұппен жұмыста жауаптары
сәйкес келген жұп оқушылар оюлардың балл сандарын бояу арқылы
өз-өздерін бағалап отырады.
Оқушылар иммунитеттің түрлерін
ажыратып сипаттайды.
Егер жауаптары дұрыс болған
жағдайда оюлардың балл сандарын бояу
арқылы өз-өздерін бағалап отырады.
Сабақ барысында түсіндірілген
вакцинаның шығу тарихына көз жүгірте отырып, ғалымның еңбегін
сипаттайды.
|
Топтық
жұмыс
Дескриптор
|
-
табиғи иммунитет пен
жасанды иммунитеттің айырмашылығын түсіндіріп мысал келтіреді
;
-
жасушалық иммунитеттің
вирустарға қарсы тұратын қасиеттерін
сипаттайды;
-
иммунитеттің түрін
анықтап сипаттайды;
-
вакцинаның маңыздылығын
түсіндіреді.
|
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл –
3
Аяқ, қолымызды жазып
сергітіп алайық!
Жұптық
жұмыс.
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл –
2
Жеке
жұмыс
«Оюлар» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл –
4
|
Дайын
бейнематериал
Суреттер
Интерактивті
тақта
https://online.corinth3d.com/app/scene/p_clov_cov2_online
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=tAKj_gpaCB0
Презентация
Үлестірмелі
материалдар
Презентация
|