Интеллектуально-развлекательная
игра In the World of English для
учащихся 1-4 класса
Цель: обобщение
лексического и грамматического материала по изученным
темам.
Задачи:
Образовательная: расширять
кругозор учащихся.
Развивающие: развивать
познавательную активность и умения применять полученные знания в
новой коммуникативной ситуации; развивать интеллектуальные
способности; формировать мотивацию к изучению английского
языка.
Воспитательные: воспитывать
уважительное отношение к другой культуре; развитие умения работать
в команде.
Комментарии: Урок
проводится в виде соревнования между двумя
командами
Ход урока
-
Организационный момент. Представление
команд.
Good morning, dear friends.
I’m glad to see you at our
game.
OK, guys, today we have
an unusual lesson, and a lesson-game. Two teams will perform the
tasks of the competitions. The team that will score more points
will be the winner. Good luck!
Aim: generalization of lexical and grammatical
material on the topics
studied.
Meet the first team!
Introduce your team, please.
And now meet the second
team!
Introduce your team, please.
And now I would like to
introduce our jury. They will keep the
score.
(Әділқазы алқасын
таныстыру)
get acquainted, this – Жаксыбердинов Айдос
Хайруллинович
Жакишева Айгерим
Секеновна,
..............?
-
Проведение конкурсов.
Конкурс 1 «Разминка»
Our first game is
“Warming-up”. Each team should answer my question in
turn.
Каждая команда по очереди отвечает на
вопросы.
-
How many letters are there in
the English alphabet? (26
letters)
-
How many seasons are there in
a year? (4
seasons)
-
How many days are there in a
week? (7
days)
-
Who is my mother’s
mother? (My
grandmother)
-
Who is my mother’s
daughter? (My
sister)
-
When do the English celebrate
Christmas? (In
December)
All right, we can stop now.
Dear jury, how many right answers have the teams
given?
(Жюри подводит итоги первого
конкурса.)
Конкурс 2 «Реши примеры»
It’s time to count
now.
Я буду называть примеры для каждой команды по
очереди. Вы должны быстро назвать ответ.
I will call examples for each team in turn. You must
quickly name the
answer.
ONE EVERY RIGHT ANSWER IS ONE
SCORE
Примеры:
Ten and ten is
… (20)
Eight and eight is
… (16)
Ten and five is
… (15)
Fourteen and four is
… (18)
Twelve and eight is
… (20)
Thirteen
and
six
is
… (19)
(Жюри подводит итоги второго
конкурса.)
And now the guys let's have a little rest, we
have a physical training
3
конкурс
Мозайканы жина. (Собери
мозайку)
Participants of both teams must collect from the pieces of
paintings one whole picture and name what objects or things, the
animals are depicted
there.
-
Подведение итогов.
Dear jury, we are looking
forward to our final score.
(Жюри объявляет победителя последнего конкурса
и общий счет игры).
The winner of the game is
…!
Both teams have tried to do
the best to win. You are really very clever and talented! I hope
you will improve your English knowledge. Thank
you!
Today was a good game, thank
all the participants and guests for their participation, until new
meetings, goodbye!