Бекітемін
|
Бөлім: |
7.3А Химиялық реакциялар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразова Орынгүл Ермекқызв |
|
|
Күні: |
22.01.2025 ж |
|
|
Сыныбы: 7 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. №7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.4.2 - «Қышқылдық» және сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу 7.3.4.3 -рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алады; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру Тренинг «Мен елімді сүйемін!»
Үй жұмысы: «Plickers” әдісі Оқушылар сіздерге сәттілік тілей отырып,алдарыңызда берілген жемістердің біреуін алып,жеп көреміз, ойымызбен бөлісеміз. «Жемістердің дәмі» әдісі Ендеше оқушылар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қышқыл дәм беретін заттар және сілтілер туралы. Сабақтың тақырыбы «Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар». |
Оқушылар пән мұғалімімен амандасады.. Сынып тәртібін сақтайды. Тренинг 1. Орнымыздан тұрамыз, егер сіздің досыңыз болса, жаныңыздағы көршіңыздің қолынан ұстап, амандасаңыз. 2. Егер сізде мысық/ит болса өз басыңызды сипаңыз. 3. Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, екі қолыңызды жайып құстарша самғаңыз 4. Егер сіз мектебіңізді жақсы көрсеңіз 1 рет шапалақ ұрыңыз 5. Отаныңызды жақсы көрсеңіз 3 рет шапалақ ұрыңыз Оқушылар qr кодты пайдаланып, берілген сұраққа жауап береді. Оқушылар алдарына берілген жемістердің дәмі арқылы жаңа сабақ тақырыбын болжайды, мақсатын түсінеді.
|
«Жарайсың!» мадақтау әдісі Дискритор. 1. Жауапты дұрыс таңдайды – 1 б Ауызша жауап беріп отырған оқушыларды ынталандыру «жарайсың, дұрыс». |
Слайд
https://www.plickers.com/classes/6785d3f524cf784f337b481b#
|
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 мин |
Қызыл орамжапырақтан әмбебап индикатор жасауға болатынын көрсету. Қышқыл мен сілтіге мысалдар келтіру. Қышқыл ерітінділерінің қышқыл дәмі болады. Мысалы, көптеген жемістерге олардың құрамындағы қышқылдар қышқыл дәм береді. Лимон, алма қышқылы деген атаулар осылай пайда болған. Көптеген минералды қышқылдар, мысалы, күкірт, азот, тұз қышқылдары түссіз сұйықтықтар. Сілтілер көп органикалық заттарды күйдіреді. Олармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қатаң сақтаған жөн. Қышқыл және сілті ерітінділері әсерінен түсін өзгертетін заттар болады. Ондай заттар индикаторлар (лат. Indicator – көрсеткіш) деп аталады. Олардың ішінде жиі қолданылатындары – лакмус, метилоранж және фенолфталеин.
|
Оқушылар жаңа сабаққа зейіндерін аударады. Күнделікті өмірде пайдаланып жүрген заттарымызды қышқылдар мен сілтілер екенін біледі.
|
|
Қызыл орамжапырақ, уксус, ас содасы т.б.
|
||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 5 минут |
Топтық жұмыс .«Қышқыл және сілті» сәйкестендіру тапсырмасы
|
Оқушылар сабақтағы алған мәліметтерге сәйкес қышқыл мен сілтілерді сәйкестендіреді. |
Дескриптор: 1. Терминге сәйкес келетін жауапты сәйкестендіреді - 1 б |
Плакат, фломастер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин |
Жұптық жұмыс. «Жасап көрсет және нәтижемен бөліс» әдісі. №7 зертханалық жұмыс орындау. «Ертіндідегі қышқылдар мен сілтілердің ортасын анықтау». Реактивтер: cy, Лимон қышқылы, ас содасының судағы ерітіндісі Құрал-жабдықтар: пробиркалар, индикатор ерітінділері (лакмус, фенолфталеин, метилоранж), әмбебап индикатор қағазы. Қауіпсіздік ережесі Оқушыларға қауіпсіздік ережелері туралы ақпарат беріледі. Жұмыстың барысы: Заттардың атаулары жазылған сынауықтарға кезекпен әмбебап индикаторды орналастырыңыз. Қышқыл, бейтарап және сілті шектерін көрсетіп, берілген түрлі-түсті кестені пайдаланып, берілген үлгілердің ортасын анықтау. рН-метр пайдаланып, алынған нәтижелерді салыстыра отырып, сандық мәндерді өлшеу. Нәтижелерді кестеге енгізу
|
Оқушылар зертханалық жұмысты жасамас бұрын қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіреді. Индикаторлармен жұмыс жасап үйренеді. Зертханалық жұмыс жасау арқылы зерттеу дағдысы қалыптасады. Оқушылар шыққан нәтижені кестеде көрсетеді. |
Дескриптор: 1.Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды – 1б; 2.Индикаторды қышқылға cалып, түсін анықтайды – 1б; 3.Индикаторды сілтіге салып, түсін анықтайды – 1 б; 4.Индикаторды бейтарап ортаға салып, түсін анықтайды – 1 б; 5.Жұмыстың қорытындысын кестеге жазады – 1б; |
Реактивтер: cy,лимон қышқылы, .ас содасының судағы ерітіндісі Құрал-жабдықтар: пробиркалар, әмбебап индикатор қағазы.
|
||||||||||||||||||
|
5 мин |
Жеке жұмыс. Тест Quizziz платформасы арқылы
|
Оқушылар сабақтағы алған білімге сәйкес тестке жауап береді |
Дискритор: 1.Қышқылдардың формуласын анықтайды – 1 б; 2.Индикатордың түрлерін анықтайды – 1б; 2.Сілтінің формуласын анықтайды– 1 б; |
https://quizizz.com/admin/quiz/678bff142bfde5d76f879a9a?at=678bff9b4e2db9654425bd17 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
3 мин |
«Ақылды химиктер» әдісі
Үйге тапсырма «Лимонад дайындау» Ол үшін сендерге лимон қышқылы, тосап, стақан, қайнаған су, ас содасы қажет. Стақанға 0,5 шайқасық лимон қышқылы, бір асқасық тосап және бір шымшым ас содасын салып, қайнаған су қосыңдар және аралстырыңдар. Лимонад дайын! |
Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді. Алдарында тұрған колбалар арқылы сабаққа рефлексия жасайды. |
Мұғалім дескриптор бойынша оқушыларды бағалайды. Бағалау парағын жинап алады. |
|
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
индикатор
индикатор
Бекітемін
|
Бөлім: |
7.3А Химиялық реакциялар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразова Орынгүл Ермекқызв |
|
|
Күні: |
22.01.2025 ж |
|
|
Сыныбы: 7 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. №7 зертханалық тәжірибе «Ерітінділердің қышқылдық, сілтілік ортасын анықтау». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.4.2 - «Қышқылдық» және сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу 7.3.4.3 -рН шкаласы негізінде әмбебап индикаторды қолданып, сілтілер мен қышқылдарды анықтай алады; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру Тренинг «Мен елімді сүйемін!»
Үй жұмысы: «Plickers” әдісі Оқушылар сіздерге сәттілік тілей отырып,алдарыңызда берілген жемістердің біреуін алып,жеп көреміз, ойымызбен бөлісеміз. «Жемістердің дәмі» әдісі Ендеше оқушылар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қышқыл дәм беретін заттар және сілтілер туралы. Сабақтың тақырыбы «Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар». |
Оқушылар пән мұғалімімен амандасады.. Сынып тәртібін сақтайды. Тренинг 1. Орнымыздан тұрамыз, егер сіздің досыңыз болса, жаныңыздағы көршіңыздің қолынан ұстап, амандасаңыз. 2. Егер сізде мысық/ит болса өз басыңызды сипаңыз. 3. Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, екі қолыңызды жайып құстарша самғаңыз 4. Егер сіз мектебіңізді жақсы көрсеңіз 1 рет шапалақ ұрыңыз 5. Отаныңызды жақсы көрсеңіз 3 рет шапалақ ұрыңыз Оқушылар qr кодты пайдаланып, берілген сұраққа жауап береді. Оқушылар алдарына берілген жемістердің дәмі арқылы жаңа сабақ тақырыбын болжайды, мақсатын түсінеді.
|
«Жарайсың!» мадақтау әдісі Дискритор. 1. Жауапты дұрыс таңдайды – 1 б Ауызша жауап беріп отырған оқушыларды ынталандыру «жарайсың, дұрыс». |
Слайд
https://www.plickers.com/classes/6785d3f524cf784f337b481b#
|
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 мин |
Қызыл орамжапырақтан әмбебап индикатор жасауға болатынын көрсету. Қышқыл мен сілтіге мысалдар келтіру. Қышқыл ерітінділерінің қышқыл дәмі болады. Мысалы, көптеген жемістерге олардың құрамындағы қышқылдар қышқыл дәм береді. Лимон, алма қышқылы деген атаулар осылай пайда болған. Көптеген минералды қышқылдар, мысалы, күкірт, азот, тұз қышқылдары түссіз сұйықтықтар. Сілтілер көп органикалық заттарды күйдіреді. Олармен жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қатаң сақтаған жөн. Қышқыл және сілті ерітінділері әсерінен түсін өзгертетін заттар болады. Ондай заттар индикаторлар (лат. Indicator – көрсеткіш) деп аталады. Олардың ішінде жиі қолданылатындары – лакмус, метилоранж және фенолфталеин.
|
Оқушылар жаңа сабаққа зейіндерін аударады. Күнделікті өмірде пайдаланып жүрген заттарымызды қышқылдар мен сілтілер екенін біледі.
|
|
Қызыл орамжапырақ, уксус, ас содасы т.б.
|
||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 5 минут |
Топтық жұмыс .«Қышқыл және сілті» сәйкестендіру тапсырмасы
|
Оқушылар сабақтағы алған мәліметтерге сәйкес қышқыл мен сілтілерді сәйкестендіреді. |
Дескриптор: 1. Терминге сәйкес келетін жауапты сәйкестендіреді - 1 б |
Плакат, фломастер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин |
Жұптық жұмыс. «Жасап көрсет және нәтижемен бөліс» әдісі. №7 зертханалық жұмыс орындау. «Ертіндідегі қышқылдар мен сілтілердің ортасын анықтау». Реактивтер: cy, Лимон қышқылы, ас содасының судағы ерітіндісі Құрал-жабдықтар: пробиркалар, индикатор ерітінділері (лакмус, фенолфталеин, метилоранж), әмбебап индикатор қағазы. Қауіпсіздік ережесі Оқушыларға қауіпсіздік ережелері туралы ақпарат беріледі. Жұмыстың барысы: Заттардың атаулары жазылған сынауықтарға кезекпен әмбебап индикаторды орналастырыңыз. Қышқыл, бейтарап және сілті шектерін көрсетіп, берілген түрлі-түсті кестені пайдаланып, берілген үлгілердің ортасын анықтау. рН-метр пайдаланып, алынған нәтижелерді салыстыра отырып, сандық мәндерді өлшеу. Нәтижелерді кестеге енгізу
|
Оқушылар зертханалық жұмысты жасамас бұрын қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіреді. Индикаторлармен жұмыс жасап үйренеді. Зертханалық жұмыс жасау арқылы зерттеу дағдысы қалыптасады. Оқушылар шыққан нәтижені кестеде көрсетеді. |
Дескриптор: 1.Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды – 1б; 2.Индикаторды қышқылға cалып, түсін анықтайды – 1б; 3.Индикаторды сілтіге салып, түсін анықтайды – 1 б; 4.Индикаторды бейтарап ортаға салып, түсін анықтайды – 1 б; 5.Жұмыстың қорытындысын кестеге жазады – 1б; |
Реактивтер: cy,лимон қышқылы, .ас содасының судағы ерітіндісі Құрал-жабдықтар: пробиркалар, әмбебап индикатор қағазы.
|
||||||||||||||||||
|
5 мин |
Жеке жұмыс. Тест Quizziz платформасы арқылы
|
Оқушылар сабақтағы алған білімге сәйкес тестке жауап береді |
Дискритор: 1.Қышқылдардың формуласын анықтайды – 1 б; 2.Индикатордың түрлерін анықтайды – 1б; 2.Сілтінің формуласын анықтайды– 1 б; |
https://quizizz.com/admin/quiz/678bff142bfde5d76f879a9a?at=678bff9b4e2db9654425bd17 |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
3 мин |
«Ақылды химиктер» әдісі
Үйге тапсырма «Лимонад дайындау» Ол үшін сендерге лимон қышқылы, тосап, стақан, қайнаған су, ас содасы қажет. Стақанға 0,5 шайқасық лимон қышқылы, бір асқасық тосап және бір шымшым ас содасын салып, қайнаған су қосыңдар және аралстырыңдар. Лимонад дайын! |
Оқушылар бүгінгі сабаққа ауызша кері байланыс береді. Алдарында тұрған колбалар арқылы сабаққа рефлексия жасайды. |
Мұғалім дескриптор бойынша оқушыларды бағалайды. Бағалау парағын жинап алады. |
|
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















