2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Инерция құбылысы

Инерция құбылысы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға қосымша материал
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

ҚМЖ тарауы: Денелердің өзара әрекеттесуі Мектеп:С. Нұрниязұлы атындағы мектеп-интернет

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Мендібаева К

Сынып:  7                                        Қатысқандар: 15             Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Инерция құбылысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары  (оқу бағдарламасына

сілтеме)

 7.2.2.1 табиғаттағы инерция құбылысына мысалдар келтіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Инерция құбылысының ережесін біледі.

Көптеген оқушылар істей алады: Табиғатта инерция құбылыстардан мысалдар бере алады

Кейбір оқушылар істей алады: Тақырып бойынша өз ойларын тұжырымдап, қорытынды шығара алады.

Бағалау критерийі

  1. Инерция құбылысының ережесін біледі.

  2. Табиғатта инерция құбылыстардан мысалдар бере алады

  3. Тақырып бойынша өз ойларын тұжырымдап, қорытынды шығара алады.

Тілдік мақсаттар

Инерция құбылысына келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады.


Жаңа терминдер және лексикология:  Инерция, өзара әрекеттесу


Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

Инерция құбылысы

Явление инерции

Inertia phenomena




Өзара әрекеттесу

Взаимодействие

interactio


Инерция деп .........

Инерция құбылысына мысал.......................

Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру және инновацияларға негізделген экономикалық өсу, жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

Пəнаралық байланыс

Математика (есеп шығару), дене шынықтыру

Алдыңғы білім

Масса, жылдамдық, бірқалыпты қозғалыс,тығыздықты есептеу

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар









Сабақтың басы 10 мин

I. Ұйымдастыру.(Амандасу, түгендеу)

«Доп лақтыру» тренинг (Шеңберге тұрып бір бірімізбен доп лақтыру арқылы тілек тілейді.)

II. «Көліктердің логотиптерімен» әдісі арқылы 3 топқа бөлу.

1.Hundai

2.Toyota Camry

3.Mitsubishi

III.Өткен сабақты пысықтау «Cұрақ қою » әдісі арқылы сұрау

1.Механикалық қозғалыс дегеніміз?

2.Жылдамдық векторы және формуласы қандай?

3.Бірқалыпты түзусызықты қозғалыс теңдеуін қалай жазуға болады? Формуладағы әрбір әріптің мағынасын түсіндіріңдер?

4.Бірқалыпты емес қозғалыс?

Дескриптор:

-оқушының матиерияның тығыздығы туралы түсінігі бар-1ұпай;

- оқушы материя тығыздығының өлшем бірлігін біледі-1ұпай;

-оқушы тығыздық пен көлемнің салмағын есептеуді біледі-1ұпай;

ҚБ: оқушылар мадақтау арқылы бағаланады.

IV. «Суреттер: Не болды?» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу және сабақтың тақырыбының мақсатын оқушылар өздері қояды.

1.Суретте  не көрдік?

2.Бүгінгі сабақта қандай тақырып қарастырамыз?

3.Бүгінгі сабақта не білгілерің келеді?

«Джигсо» әдісі;

Мәселе сұрақ қою:

1. Инерция деп нені айтады?

2. Денеге еш нәрсе әрекет етпесе, ол қандай күйде болады?

3. Салыстырмалы түрде инертті дене деп қандай денелерді айтамыз?

Дескриптор: Әр сұрақтарға дұрыс жауап берсе -1ұпай;

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау.



«Көліктердің логотиптері»







Физика 7-сынып оқулық



















Плакттар, суреттер























Сабақтың ортасы

15мин









































10мин

V.(G)Топтық тапсырма: «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі арқылы талданады.

Әр топ постер жасау «Инерция» тақырыбына

Дескриптор:

1.Әдістеме – 1ұпай;

2.Тақырыптың толық ашылуы – 1ұпай;

3.Мысалдар келтіреді – 1ұпай;

ҚБ: «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау.


VI.Тапсырма.(W) «Пирамида шыңы» әдісі. Пирамида шыңына шығу үшін 3 түрлі тапсырма беріледі. Қай оқушы тапсырмаларды тез орындап, көп ұпай жинайды, сол оқушы жеңімпаз атанады.


Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу және түсіну
Бағалау критерийі Білім алушы
• Инерция құбылысына сипаттама береді.

1. a) Неліктен, жүргізуші тежеген кезде автомобильдің артқы қызыл жарығын жағады? Түсіндіріңіз.

b) Қозғалып бара жатқан пойыздың вагонының еденінде тыныштықта тұрған доп, пойыздың қозғалысына қарсы бағытта домалап кетті. Пойыздың жылдамдығы қалай өзгерді? Жауабыңызды дәлелдеңіз Дескриптор: Білім алушы - инерция құбылысымен байланыстырып түсіндіреді – 1ұпай

2. Берілген мысалдардың ішінен инерция арқылы қозғалысты таңдаңыз. А) Кілемді ұрғышпен қаққанда, шаңның ұшып шығуы.

В) Сүрінген адамның алға қарай құлауы.

С) Автомобильдің қозғалысы.

Д) Жердің өз осінен айналуы.

Дескриптор: Білім алушы - инерция құбылысын белгілейді – 1ұпай

3. Массалары 1 кг және 3 кг екі арбаша өзара әсерлескен кезде, үлкен арбаша 15 см/с жылдамдыққа ие болды. Кіші арбаша қандай жылдамдыққа ие болады? Арбашалар жылдамдықтарын салыстырып, олардың мәнінің массаға тәуелділігін анықтаңыз. Дескриптор: Білім алушы - екінші арбаша жылдамдығын анықтайды; - дене жылдамдығы мен массасы арасындағы байланысты анықтайды – 1ұпай

ҚБ: «Бағдаршам » әдісі арқылы бағалау.


VII.(I) Деңгейлік тапсырма

Орта деңгей.

1.Түзу жолмен бірқалыпты жүріп келе жатқан пойыздың вагонынан қолдан жіберілген доп лақтырылған жерге барып түсе ме?

2.Автобус кенеттен жылдамдығын арттырғанда адамдар неге артқа қарай ауытқиды, ал тез тоқтаған кезде неге алға қарай ұмтылады?

Толық деңгей.

1.Вагонның бірқалыпты қозғалыс кезінде үстелдің ортасында жатқан шар 43-суретте көрсетілгенбағытта домалап кетті. Пойыздың жылдамдығы қалай өзгереді? Оның қозғалу бағыты жуан сызықпен берілген.

2.Поршеньді двигательдер әдетте ауыр реттеуші маховикпен жабдықталады.Не үшін?

Дескриптор: -дұрыс жауап берген 1-ұпай;

ҚБ: «Бас бармақ » әдісі арқылы бағалау.


Плакаттар, маркерлер,стикерлер








Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырмалар жинағы
Физика
7 сынып





















Сабақтың соңы

10мин

VIII.(I) «Сыныптан шығу билеті» әдісі


1. Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе- көлденең өту қауіпті болатыны неліктен?

2. Биіктен секіріп түскенде адам неге тізесін сәл бүгіңкірейді?

3. Балғаны саптағанда қандай құбылыс пайдаланылады?

Дескриптор: -дұрыс сұраққа жауап берген 1-ұпай;

ҚБ: «Смайлик » арқылы бағалау.










Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың

материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық  жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Топтық, жеке, жұптық жұмыстар. Қалыптастырушы бағалаудың жиынтық жинағы.Деңгейлік тапсырмалар;

Орта деңгей.

1.Түзу жолмен бірқалыпты жүріп келе жатқан пойыздың вагонынан қолдан жіберілген доп лақтырылған жерге барып түсе ме?

2.Автобус кенеттен жылдамдығын арттырғанда адамдар неге артқа қарай ауытқиды, ал тез тоқтаған кезде неге алға қарай ұмтылады?

Толық деңгей.

1.Вагонның бірқалыпты қозғалыс кезінде үстелдің ортасында жатқан шар 43-суретте көрсетілгенбағытта домалап кетті. Пойыздың жылдамдығы қалай өзгереді? Оның қозғалу бағыты жуан сызықпен берілген.

2.Поршеньді двигательдер әдетте ауыр реттеуші маховикпен жабдықталады.Не үшін?

Дескриптор: -дұрыс жауап берген 1-ұпай;

ҚБ: «Бас бармақ » әдісі арқылы бағалау.


 ҚБ: «Оқушылар мадақтау» арқылы бағаланады.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау.

ҚБ: «Қол шапалақтары» әдісі.

ҚБ: «Бағдаршам » әдісі арқылы бағалау.

ҚБ: «Бас бармақ » әдісі арқылы бағалау.

ҚБ: «Смайлик » арқылы бағалау.




Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелердісақтайды

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?

1 Қосымша:

БАҒАЛАУ БЕТШЕСІ


Аты – жөні




Сұрақ



Джигсо әдісі


Топтық тапсыр

ма


«Пирамида шыңы» әдісі

Деңгей

лік

Тапсыр

ма

«Сыныптан шығу»

Барлы

ғы





























Барлығы: 16-13 –«5»

12-9 –«4»

8-5 –«3»



14 Қараша 2018
1342
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі