Материалдар / Информатика 7 сынып 6 сабақ қмж
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Информатика 7 сынып 6 сабақ қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Информатика 7 сынып 6 сабақ қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Қараша 2024
160
0 рет жүктелген
1900 ₸
Бүгін алсаңыз
+95 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +95 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бөлім

7.2A-тарау: Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні

Г.А.Имамбекова

Күні 04.11.2024ж

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып

7а,ә,б

Сабақтың тақырыбы

Мәтіндік процессордағы кестелер


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.2.2.1- мәтіндік процессордағы кесте элементтерін пішімдеу


Сабақтың мақсаты

электрондық кестеде шартты пішімдеуді пайдалана

нақты жағдайда үшін тиісті диаграмманы таңдау мүмкіндігі


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру





2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\













3. Жаңа сабақты меңгерту



















































































4. Бекіту

Амандасу , оқушыларды түгендеу.

Полигонын Kahoot.it қабылдау арқылы білім өзектендіру

Алайда, ешқандай интернет болады, онда ол ауызша сұрақтар қоюға немесе тестілік сұрақтар түрінде таратуға болады

бірге өлшемдер даярлау және дайындау мақсаттарын талқылау үшін сабақ тақырыптар хабарландыру


Бұл кезеңде, оқушылар тобы ғылыми-зерттеу жұмыстарына бастайды - оқушы үш топқа бөлуге тиіс, бұл үшін, мысалы, ол шот кездейсоқ бөлімшесі болуы мүмкін. Осыдан кейін, жұмыс үшін тақырыпты қамтамасыз ету үшін әр топ - сондай-ақ кездейсоқ тақырыбын ойната алады. топ студенттер көп алса 3-тен астам студент сол тақырыбы топтардың нәтижелерін салыстыру үшін тақырыпты және соңында қайталауға болады.

Осы зерттеу кейін Excel жұмыс істеу үшін келеді. Студенттер, кестеде табылған деректерді тозу диаграммаларды салу, стандартты функцияларды MAX, MIN пайдалануға, AVERAGE болады.

Келесі, студенттер бейнені көру шартты пішімдеу өз білімдерін жаңарту. Сіздің үстелге шартты пішімдеу элементі қосқаннан кейін: - түсті, орташа жоғарыда, гистограмма, т.б. сіз шартты пішімдеудің ең танымал түрлерін таңдауға болады



Бұл мәселе сабақтың нәтижесінде әкеледі және сіз әлі студент диаграммалар және графиктер және оларды тиімді пайдалану әр түрлі түсінуге қалай қадағалауға болады, сондықтан студенттер Changes- болжауға мүмкіндік береді.


Сабақта Рефлексия олардың қорытындылар, әсерлерімен, эмоционалдық жай-күйі туралы студенттерді сұрастыру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Сіз сондай-ақ сабақтың бойынша өз пікірлері мен пікірлерді жазу үшін жапсырма оларды қамтамасыз ете алады.

Рефлекция.


Амандасу .

Тақырыпты мұхият тыңдау. Тапсырмаларды орындау


















1-10 баллдық стикерлермен.

Бақылау сұрақтары


Презентация

Презентация

Әрбір тақырып бойынша

ақпараттық құжаттармен

мұрағаты:

қалалардың халық

жануарлардың халық














Шартты пішімдеу

Видео

https://www.youtube.com/

watch?v=Ay2fEoHQ3dw






Презентация

Стикерлер























5 сабақ



Сабақтың тақырыбы: Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы

Бөлім

7.2A-тарау: Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру


Сабақтың мақсаты

Диаграмманың негізгі ұғымын және элементтерін түсіну

Іс жүзінде диаграмманың түрлері мен типтерін қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру





2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\

































3. Жаңа сабақты меңгерту

























































































































4. Бекіту

Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сабақта жоқ білім алушыларды журналға белгілеу

(К, Т) Оқушыларға 2 аптаға ауа райы болжамының деректері бар кестені көрсетіңіз. Оқушылардан кестедегі деректерді падалана отырып, келесі сұрақтарға жауап беруді сұраңыз:

  • Қай күні ең суық ауа райы күтіледі?

  • Қай күні ең жылы ауа райы күтіледі?

  • Алдағы күндері ауа райы қалай өзгереді? (суытады, жылынады және т.б.)

Содан кейін алдағы 2 аптаға ауа райы болжамының диаграммасын ұсыныңыз. Оқушылардан дәл сол сұрақтарға жауап беруді сұраңыз. Кестеде берілген деректерді қандай жағдайда талдау оңай болғандығын талқылаңыз.

Сіздің ойыңызша бүгін қандай тақырыппен таныс боламыз?

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттармен таныстыру

Сұрақтарға жауап беріңіздер:

  1. Сіз білетін графикалық файл форматтарын атаңыз.

  2. Неліктен графикалық файл форматтарының осынша алуан түрлілігі қажет?

  3. Қандай жағдайларда қолдандыңыз?

Бағалау:


Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін білу

Графикалық файл форматтарын атайды

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін түсінеді


Топта талқылайды.

Қай жерде және қандай жағдайда диаграммаларды қолданған қолайлы болатындығына мысал келтіріңіз (оқушылардың жауаптарын тақтаға жазып аламыз).

Мұғалім сұрақтар карточкаларын үлестіреді.

Сұрақтар:

  1. Веб-беттерде қандай форматты қолдану керек?

  2. Қай форматта деректер әр пиксельге жазылады?

  3. Электрондық пошта арқылы жіберуде қай формат қолайлы?

(К) Бейнероликтің көрсетілімі. Кейін оқушылардың жауаптарын тексереді.


Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін білу

Графикалық файл форматтарын атайды

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін түсінеді

Файл өлшемдерін талдайды

графикалық файл форматтарының қасиеттерін зерттей алады

Графикалық файл форматтарын қасиеттерін салыстырады


Дәптерлеріне жазады, Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылайды.

Электрондық кесте құралдарымен қалайша диаграмма құрастыруға болатындығын көрсету. Диаграмма қандай элементтерден тұратындығын түсіндіру. Оқушылардың назарын редакциялау және диаграмма типін таңдау мүмкіндігіне аудару (білім алушылар дәптерге слайдтағы ақпаратты жазып алады).

(С) Жаттығу минуттары

(Ж) Білім алушылар функция графигін құрастырады (мұғалім түсінбей қалған білім алушыларға көмектесіп жүреді)

(С) 5 слайдтағы сұраққа ораламызда. Білім алушылардан сұраймыз қай жерде олар қате жібергендерін және оларды слайдтан (тақтадан) өшіріп тұрамыз.

Оқу мақсаттарына жетті ме әлде жетпеді ме деп сұраймыз.


Интерактивті тапсырма

Жаңа тақырыпта алған білімдерін бекіту үшін «ақиқат/жалған», бос орынды толтыру, тест тапсырмаларын орындайды

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін білу

Графикалық файл форматтарын атайды

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін түсінеді

Файл өлшемдерін талдайды

графикалық файл форматтарының қасиеттерін зерттей алады

Графикалық файл форматтарын қасиеттерін салыстырады


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білді, нені үйренді

- не түсініксіз қалды

- немен жұмыс жасау қажет

Өткен сабақта не білдіңіз?

Диаграмма туралы не айта аласыздар?

Диаграмманың қандай түрлері мен типтерін білесіздер және олар ненің негізінде құрылады? деп сұраймын

Жеке карточканың көмегімен рефлексия жүргізіледі. Ол карточкада үш бағыт бойынша білім алушының сабақтағы жұмысын сипаттайтын сөйлемдердің астын сызу


Сабақ Мен сабақта Нәтиже

1. қызықты 1. ат салыстым 1. материалды түсіндім

2. қызықсыз 2. демалдым 2. көп білдім 3.бәрібір 3.көмектесіп жүрдім 3.түсінбедім

Сабақтың оқу мақсаттары мен критерийлерін айту



Амандасу .

Cілтеме арқылы жіберген видены қарау .

Тақырыпты мұхият тыңдау. Тапсырмаларды орындау

















Стикер

Күнделік кз бағалау



Көрсетілім



https://www.ibm.com/support/

knowledgecenter/

kk/SSEP7J_10.2.2/

com.ibm.swg.ba.cognos.

ug_cr_rptstd.10.2.2.doc/

c_cr_rptstd_chrts_

appndx_

chart_types_appendix.html

https://www.youtube.com/

watch?v=SAWr-KZhD0E





































4 сабақ





Сабақтың тақырыбы: Шартты пішімдеу

Бөлім

7.2A. Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

Шартты пішімдеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.2.2.4-электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану

Сабақтың мақсаты

электрондық кестеде шартты форматтауды пайдалану


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру





2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\







3. Жаңа сабақты меңгерту









4. Бекіту

Амандасу, жоқ оқушыларды белгілеу. .

Ассоциация көмегімен сабақ тақырыбын атауға сұраймын. (Слайд 1). Сабақ тақырыбын көрсетемін, сабақ мақсаттары мен критерийлерімен таныстырамын

Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар:

  1. Обектілермен орындалатын қандай әрекетерді білесің?

  2. Жылжыту мен көшірудің айырмашылығы неде?

  3. Обьектілерді жылжытудың қандай тәсілдерін білесің?

  4. Обьектілерді көшірудің қандай тәсілдерін білесің?

  5. Алмасу буфері дегеніміз не?

  6. Алмасу буферіндегі ақпарат ұзақ сақтала ма?

  7. Алмасу буферіндегі ақпаратты қанша рет қоюға (кірістіруге) болады?

  8. Обьектілердің атын өзгертудің қандай тәсілдерін білесің?

  9. Жлыжыту, көшіру және атын өзгерту операцияларын қалай болдыртпауға болады?

  10. Жойылған обьектілер қайда салынады?

  11. Обьектілерді жоюдың қандай тәсілдерін білесің?

  12. Корзинада обьекті қанша уақыт сақталады?

  13. Дискеттен жойылған обьектілер Корзинаға салына ма?

  14. Корзинадағы обьектілерді қалай қалпына келтіруге болады?

  15. Корзина не үшін тазартылады?

  16. Корзинаны қалай тазартуға болады?

Microsoft Excel кестесінде деректердің талдауын қалай жасауға болатының сұраймын. . Қандай әдістермен оны жасауға болатындығын талқылаймыз

Содан кейін Excelде деректердің талдауын жасаудың бәрнеше нұсқасын қсынамын.

Бірінші нұсқа.

Excel-дегі сүзгіш пен сұрыптама көмегімен деректерді талдаудың қарапайым нұсқасын жасауға болады.

Екінші нұсқа.

Кестедегі сандарды график пен диаграммада талдау жеңілірек.

Үшінші нұсқа.

Шартты форматтау – бұл шарттан шығатын ұяшықтардың безендіру мүмкіндігі.

Excel шартты форматтау арқылы әр түрлі деректерді белгілеуге болады – бірдей, әр түрлі, толтырылған немесе бос ұяшықтарды белгілеу, біздің шарттымыз бойынша деректері бар ұяшықтар (көбірек, азырақ, «иа», «жоқ»), т.б.

  1. Начать батырмасын басыңдар.

Обьектілерді дискетаға көшіру.

1-тәсіл.

  1. Дискжетекке дискетті салыңдар.

  2. Мой компьютер қапшығын ашыңдар.

  3. А: дискісін ашыңдар.

  4. С: дискісіндегі одан обьектіні көшіріп алғыларың келетін қапшықты ашыңдар.

  5. А: дискі мен қапшықтың терезелерін қатар орналастырыңдар.

  6. Деректер қапшығы терезесінен өздеріңе керекті файлды мауспен іліп алыңдарда , оны А: дискісінің терезесіне апарыңдар.

  7. Копирование терезесі пайда болады.

  8. Копирование терезесі экранда жоқ болып кетеді.

2-тәсіл.

Дискетке көшіретін файлдың үстінде маустың оң жағын басып, шыққан динамикалық менюден Отправить-Диск 3.5(А:) командасын орындаңдар.

Практикалық жұмыс.

  1. Дискжетекке дискетаны салыңдар.

  2. Дискетаны толық тәсілмен форматтаңдар.

  3. Мои документы папкасын ашып, одан кез-келген екі файлды дискетаға 2 тәсілмен көшіріңдер.

  4. Дискетаны ашып қараңдар.

  5. Дискетаны жауып, оны жылдам тәсілмен форматтаңдар.

оқушыларға прақтикалық жұмысты орындауға тапсырма беремін

Жұмысты орындау барысында оқушыларда сұрақтар туып жатса оған жауап беремін, жағдайға қарап, оларға жетелеуші сұрақтар қоямын.

Физминутка

Оқушылар практикалық жұмысты орындауды жалғастырады

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білді, нені үйренді

- не түсініксіз қалды

- немен жұмыс жасау қажет



Амандасу. Сұрақтарға жауап беру

. Практикалық тапсырманы пк орындау
















Күнделік кз он далдық шкаламен ФБ қою

https://www.youtube.com/watch?v=5fD2rTl6n_8

көрсетілім







Презентация, Слайд














































































































Сергіту сәтті.

https://www.youtube.com/watch?v=SAWr-KZhD0E




3 сабақ





Сабақтың тақырыбы: Мәліметтер пішімі

Бөлім

7.2A. Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

Мәліметтер пішімі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.3.3.1 -деректердің типін жіктеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

мәтіндік пішімдерін ажырата алады;

дыбыс және видео пішімдерін ажырата алады;

түрлі пішімдегі файл өлшемдерін салыстырады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру





2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\







3. Жаңа сабақты меңгерту









\









































































4. Бекіту

1.Ұйымдастыру бөлімі

(Қ) Қалыптастырушы бағалау үшін жұмыс.

Әр оқушы жеке жұмыс парағында жұмыстанады.

Мақсат:: «Файл пішімдерін ажырату»

Сұрақ:







Экраннан не көріп отырсыңдар?

Файлдың қандай пішімдерін білесіңдер? Қайсысын жиі кездестіресіңдер?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Сабақтың тақырыбын, мақсаты мен бағалау критериін хабарлау.

Оқушылар сабақ мақсаты мен бағалау критериіндәптерлеріне жазады.


(С) Сыныппен бірге мәтіндік, дыбыс жіне бейне файлдардың негізгі пішмдері туралы әңгімелесу. Оқушылардан осылардың қайсысын біледі және қолданатыны туралы сұрау.

Мақсат: «Түрлі пішімдерді ажыратады (мәтіндік, дыбыс, видео)».

Бағалау: БК1.

Дескриптор:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Дыбыс пішімдерін ажыратады

  • Бейне пішімдерді ажыратады

  • Жиі қолданатын пішімдерді атайды


Мұғалім оқушыларға тақтада тапсырма орындау үшін сілтеме көрсетеді.http://learningapps.org/1914944,

Оқушылар тапсырма орындайды.

Мақсат: «Пішімдер мен кеңейтулерді ажыратады»

Бағалау: БК1.

Дескриптор:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Дыбыс пішімдерін ажыратады

  • Бейне пішімдерді ажыратады

  • Берілген жаттығу бойынша пішім кеңейтулерін анықтайды




(Т) Топтық жұмыс. Мұғалім зерттеу үшін оқушыларға материалдар таратады.

Оқушылар материалмен танысып, сәйкесінше кестені толтырады.

Мақсат: «Түрлі пішімдерді (мәтіндік, дыбыс, видео)».

Бағалау: БК1, БК4

БК1дескрипторы:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Дыбыс пішімдерін ажыратады

  • Бейне пішімдерді ажыратады

БК4 дескрипторы:

  • Пішім артықшылығын анықтайды

  • Пішім кемшілігін анықтайды

  • Пішімнің қолданысын жазады


(П) Практикалық жұмыс.Мұғалім әр оқушыға мәтіні бар құжат үлестіреді.

Оқушылар мәтінді теріп, түрлі мәтіндік пішімде сақтайды. Файлдың өлшемін анықтап түсіндіреді.

Мақсат: «Түрлі пішімдегі файл өлшемдерін салыстырады».

Бағалау: БК3, БК4.

БК3 дескрипторы:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Файл өлшемін анықтайды

БК4 дескрипторы:

  • Файл өлшемін түсіндіреді

Бірдей ақпараттан тұратын файл өлшемдерін салыстырады

Сабақты қорытындылау. Рефлексия.

Оқушыларға сұрақ:

  1. Бүгін қандай тақырыпта сабақ өтті?

  2. Сәйкес пішімдерді (тақтада орындайды).


Файл түрі

Файл пішімі (кеңейтілу)

Мәтіндік файл


Дыбыстық файл


Графикалық файл


Бейне файл



Үй тапсырмасы.

«Мәтіндік» және «Бейне» тақырыбына ребус дайындау.

Амандасу



+ таңбасын қойып шығу

Тапсырмаларды орындау.

Туындаған сұрақтарың қою.

















Стикер арқылы



Жұмыс парағы

Қалыптастырушы бағалауға бағытталған жұмыс



Презентация





























http://learningapps.org/1914944








1 қосымша

2 қосымша






3 қосымша





2 сабақ



Сабақтың тақырыбы: Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу

Бөлім

7.2A. Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.2.2.2-электронды кесте элементтерін пішімдеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар оқиды:

Excel-де есептер шығару кезеңдерін біледі.

Оқушылардың көбісі оқиды:

Үлгіні пайдалана отырып, қарапайым есепті компьютерде құрады..

Кейбір оқушылар оқиды:

Электронды кестедегі деректермен жұмыс істегенде автоматтық толтыруды қолданса

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру





2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\







3. Жаңа сабақты меңгерту









4. Бекіту

Дайындалу уақыты: сабақта жоқтарды журналға белгілеу.

(W) Интерактивті тақтада жоғарғы көлемді біртекті деректері бар электронды кесте көрсетілген. Мұғалім жетелеуші сұрақар қояды:

Ұсынылған кесте бойынша не айта аласыздар?

Осы кестеніі толтыруын тездетуді мүмкін бе? Қалай ойлайсыздар?

Қалай ойлайсыздар? Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

Оқушыларды сабақ тақырыбымен, оның мақсаттары мен жетістік критерийлерімен таныстыру.

Оқушыларға «сұрақтар» қойылады.

  1. Кесте неден тұрады? (Жолдардан, бағандардан, ұяшықтардан тұрады)

  2. Кесте құру бұйрығы қайда орналасқан? (Жолақтың кірістіру бөлімінде)

  3. Экспресс –кесте бұйрығының қызметі қандай? ( кестелердің дайын шаблондарын қосады)

  4. Кестенің ұяшықтары бойынша қалай жылжуға болады? ( меңзерді басқару пернелерімен)

  5. Кестенің соңына жаңа жол қосу үшін қандай пернені басу керек? (Таb)

  6. Меңзерді алдындағы ұяшыққа қалай ауыстыруға болады (Shift + tab)

  7. Кестеге бағандармен жолдарды қандай тәсілдермен қосуға болады?

  8. Кестедегі бағандармен жолдарды қандай тәсілдермен жоюға болады?

  9. Кесте құрғаннан кейін мәтіндік процессор жолаққа кестлермен жұмыс істейтін қандай бөлімдерді қосады? (Конструктор және Макет )

(W) Мұғалім мысал арқылы деректерді автоматтық толтырудың әртүрлі тәсілдерін ұсынады:



  • Бағанға еңгізілген деректерді автоматтық қайталау;

  • Толтыру маркерін орын ауыстыру арқылы аралық ұяшықтардың толтыруы;

  • Аралық ұяшықтардың формула арқылы толтырылуы;

  • Тізімге еңгізілген элементтер, күн және сандардың реттілігі арқылы ұяшықтардың толтырылуы.

Физминутка.

(W) Мұғалім Деректерді автоматтық толтыруымен түсіндірулуі бар Қосымша 2 көрсетеді.



  1. Автоматтық толтырудың әртүрлі тәсілдеріне арналған прақтикалық тапсырманы, оқушылар кестені құрастыра отырып орындайды.

1 және 2 топтарға оқулықтан «Кестелерді пішімдеу» тақырыбын оқып, постерде қорғау тапсырылады. Оқушылар топта мәтінді жеке оқиды, жұпта, топта талқылайды. Постер жасайды. Екі топ бір-біріне постерлерін түсіндіреді.

Microsoft Excel - мен танысу. Microsoft Excel - ді іске қосу үшін келесі тізбектерді орындаймыз

1. Пуск - Программы - Microsoft Office - Microsoft Excel. Microsoft Excel файлы жұмыс кітабы деп аталады. Терезе мынадай бөліктерден тұрады.
1. Тақырып жолы.
2. Бас меню де, негізінен басқа да Microsoft Office программаларындағы бөлімдерден құрылған. Оның Word менюінен айырмашылығы Кесте орнына Мәлімет алмастырылған.
3. Стандартты аспаптар.
4. Пішімдеу панелі.
5. Жұмыс істеп тұрған ұяшықтыңаты
6. Формула жолы.
7. Жұмыс парағы8. бағандар аты Латынның А, В, С, D…F 26 әрпінен тұрады.
9. Жол нөмірі 65 536 жолдан тұрады
10. Таңбашалар немесе парақ
11. Айналдыру жолағы
12. Басқа параққа ауысу батырмасы.
13. Қалып - күй жолағы Пуск - Программы - Microsoft Office - Microsoft Word
Мәтіндік құжатты редакциялау дегеніміз не?
Өңдеу, енгізу, өшіру, орын ауыстыру немесе құжаттың мазмұнын түзету
Кесте дегеніміз не?
Бұл жолдар мен бағандарда реттеліп бірілген ақпаратMicrosoft
Word - та неше меңзер бар. 2 меңзер бар.
Кірістіру нүктесі, І меңзеріMicrosoft
Word - та неше туралау бар?
4 туралау бар.
1. сол жақ шеті бойынша 2. ортасы бойынша
3. оң жақ шеті бойынша 4. оң және сол жақ шеттері бойынша

Компьютердегі тәжірибелік жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар.

 Сергіту жаттығулары

Көзге арналған жаттығулар.

Көзді бірнеше рет жыпылықтату.

Көзіңмен ақырын оң жаққа, жоғары, солға, төмен қарай 3-4 рет айналым жаса.

Қол саусақтарына арналған жаттығулар

Алақанды уқалау.

Қолды қысу

Білезіктен айналдыру

Жұмбақ шешу

Жұмбақтың шешімін 3тілде айту.

1.Тұрады ол жолдармен бағандардан,

Және тұрар ұяшықтар ағымынан.

Кәне ойланып көрейік ол не екен,

Баған менен жолдарды қиылыстырған.

(Кесте, Таблица, Table)

2. Кестенің бір негізгі элементі,

Көлденең ұяшық құру қызметі.

Ұяшық емес, баған емес ол не екен?

Кестенің негізгі болған қызметі.

(Жол, Строка, Line)

3. Тіктөртбұрышқа ұқсайды,

Елемей кетуге болмайды.

Бағанменен жолдардың қиылысы,

Кестеде қай элементті құрайды.

(Ұяшық, Ячейка, Stage)

. Өзіндік жұмыс

1 тапсырма.

Батырмалардың атын жазыңыз.

2 тапсырма. Операциялар мен мәзір командаларының тізбегін сәйкестендіріңіз.

. Топтастыру.

Ал, балалар сонымен бүгінгі сабақты не білдік? Не үйрендік? Қане есімізге түсірейікші?

Топтық жұмыс

1. «Кестелерді пішімдеу тақырыбын оқу. Дәптермен жұмыс жасау.

2. Тізімдерді жасау. Кесте түріндегі мәтінді безендіру

2. Шығармашылық тапсырма: Ұлы Отан Соғысының және Еңбек ард

Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.


Амандасу .

Тақырыпты мұхият тыңдау. Тапсырмаларды орындау


















Стикерлер көмегімен .

Өзін өзі бағалау

Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар













Сергіту сәті

Сұрақ































Оқулық, дәптерлер.













Ойын ойнайық.



1 сабақ

Сабақтың тақырыбы: Мәтіндік процессордағы кестелер

Бөлім

7.2A. Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

Мәтіндік процессордағы кестелер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.2.2.1-мәтіндік процессорда кесте элеметтерін пішімдеу


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдей алады.

Оқушылардың басым бөлігі: мәтінмен, кестемен, дайын суреттермен жұмыс жасай алады.

Кейбір оқушылар: мәтіндік процессорда кестенің элементтерін саймандар және мәзір қатарының көмегімен форматтай біледі.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру





2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\







3. Жаңа сабақты меңгерту







































































































































































4. Бекіту

. Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Топқа бөлу кезінде кестемен жазылған және мәтінмен жазылған жіберем.

Топ аттарының мағынасын сұраймын.


Оқушылар назарын

шоғырландыру.


1

2

3

4

5

1

1

2

3

4

5

2

2

4

6

8

10

3

3

6

9

12

15

4

4

8

12

16

20

5

5

10

15

20

25


Көбейту кестесі:

Нұсқау: 1-ден 5-ке дейінгі сандардың көбейтіндісін көбейту кестесінің көмегімен неғұрлым шапшаң көрсет және атап шық.

Сұрақтар:

Ақпарат қандай түрде берілген?

Неше бағана, қатардан тұрады?

Кесте деген не?

Кестедегі сандардың орнын ауыстыру үшін не істеу керек?

Осы сандарға амалдар қолдану үшін не істеу керек?

Жаңа сабақты түсіндіру

Әңгіме, бағдарламалар ұяшыққа, жолдың, бағанның ұғымдарды оларды таныстыруға, кестелермен жұмыс істейтін қолданылатын жерде үстел есімде.



Кесте (а Табула Латын -. Басқарма) - деректерді құрылымдау тәсілі (өкілдік).



топтарда, сөз процессор кестені жасау және оларды жасау үшін алгоритмдер қамтамасыз ету жолдарын ең көп санын табу үшін сұрайды.



қажет болған жағдайда, әр топ бір алгоритмдер тыңдау, қосымшасы. (Қажет болған жағдайда ұяшықты біріктіру керектігін түсіндіреді)



топтары үшін тапсырмалары, әрбір тобы мүшесі келесі тапсырмалардың біреуін орындайды:

1 (жеңіл): Электрондық кестені пайдаланып, өз күнделігінде кестесін әзірлеу сұраймыз.

2 (орта): Модель үстелге әзірлеу сұраймыз.

3 (кешенді): (ұяшық сурет) суретті көрінеді, ол өз кестеде ойлап кіріңіз

Топтағы бір-бірінің жұмысын тексеру, жұмыс топтарының қорытындылар (әрбір студенттің жұмысы туралы тобының көшбасшысы айтып берсеңіз)

Көрініс өткізіңіз, (бор немесе тақтаны қолдану арқылы) басқарма өтіңіз және маркер сызу үшін жолды әрбір студенттің сұрай, ұзындығы өз іс-ұзындығына сәйкес болады, және қалыңдығы - материалды түсіну желісі, сабақ жұмыс істейтін көп уақыт (яғни, ұзақ және желілік қалың, көп, ол) материал түсіндім.

Кестелерді MSWord мәтіндік процессорда форматтау туралы бейнежазба көреді.

Осы бейнежазба түрткі сұрақтар қоя отырып сабақтың мақсатын айқындайды.

1) Бейнежазба не туралы баяндалды?

2) Мәтіндік процессорда кестелерді қалай орналастырамыз?

3) Кестенің түрлерін құру жолдарын көрсет.

(Т) І топ: Кесте элементтерін форматтау қажеттілігіне назар аударту (баған саны, қатар саны арқылы сынып мәліметін анықтау)

ІІ топ: Оқушыларға форматтауды пайдаланып, кесте құру, сабақ кестесін жазу.

Топтар бір-бірін «ПОПС-формула» әдісі арқылы бағалайды.

(ЖЖ) Компьютерде тәжірибелік жұмыстар жасату.

А деңгейі. Ауа райын сипаттайтын кесте

Дата

Температура (градус С)

Қысым

(мм.сынап. бағаны)

Ылғалдылық (пайыз)

15.11.2017

-3,5

746

67

16.11.2017

0

750

62

17.11.2017

1,0

740

100

18.11.2017

3,4

745

96

19.11.2017

5,2

760

87

ҚБ тапсырмалары



Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну

Бағалау критерийлері

Мәтіндік процессорда кестені форматтай алады;

Тапсырма

Ауа райын сипаттайтын кесте


Дескрипторлар

- Мәтіндік процессорда кестеге мәтінді жазып, форматтай алады;

-Бағандарды туралай алады;

В деңгейі. «Сабақ кестесі»





















ҚБ. тапсырмалары

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну

Бағалау критерийлері

Кестені пішімдеудің дайын саймандарының қызметін біледі.

Тапсырма

Сабақ кестесі


Дескрипторлар

- Кестені толтыра алады,

- Кестенің дайын стильін пайдалана алады.















С деңгейі. «Шежіре»



ҚБ. тапсырмалары



Ойлау дағдысының деңгейі

Қолдану

Бағалау критерийлері

SMARTArt сайманын пайдалана алады.

Тапсырма

«Шежіре»


Дескрипторлар

- SMARTArt сайманын пайдаланып, ұяшық тарды сала алады.

-ұяшықтарға мәтін жаза алады.

Көз жаттығулары



(Ж) Сабақтағы өзінің әрекетін бағалау. Кестені безендіру мен құру алгоритмін қайталау.

- Бүгінгі

сабақтан менің білгенім .......

- Қызықты болғаны .............................

- Қиын болғаны ...................................

Мүмкін болған тұста оқушылар өз жұмысын және өз сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады.

Өзін-өзі бағалау кестесі.

Теориялық практикалық материал

Білемін

түсінбеймін

Кездескен кедергілер







Амандасу . Топқа бөліну .

Тапсырма

ларды орындау.

Кері байланыс беру















Күнделік кз он далдық шкаламен ФБ қою

Стикерлер

Смайлик

тер

Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар.



Сергіту сәті

Сұрақ





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!