Материалдар / Информатика пәнінен 10 сыныпқа арналған ҚМЖ сабақ жоспары 4-тоқсанға арналған
«Ustaz tilegi» - Республикалық кәсіби педагогтар қауымдастығына қосылып, сайттағы 381 569 материалды тегін жүктеп алу мүмкіндігіне ие болыңыз
Толығырақ

Информатика пәнінен 10 сыныпқа арналған ҚМЖ сабақ жоспары 4-тоқсанға арналған

Материал туралы қысқаша түсінік
Информатика пәнінен 6 сыныпқа арналған ҚМЖ сабақ жоспары 4-тоқсанға арналған
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақтың тақырыбы: § 5.1 BIG DATA

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні

Оспанова З.С

Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып

10а

Сабақтың тақырыбы

§ 5.1 BIG DATA

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.1.4 Big Dataны пайдалануда оң және теріс әсерлерін бағалау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Big Data ұғымы мен қызметін анықтайды

Көпшілік оқушы: Big Dataны пайдалану мысалдарын ұсынады

Кейбір оқушы: Big Dataның артықшылығы мен кемшілігін салыстырады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Сәлемдесу, түгендеу

Өткен сабақты пысықтау: «Тізбектер» әдісі Оқушылар тізбектеле тұрады. Мұғалім, не бір оқушы тақырыпқа қатысты бір сөз айтады. Келесі тұрған оқушы оны жалғастырады, яғни тақырыпқа қатысты сөз айтады. Осылайша жалғаса береді. Кезегінде айта алмаған оқушы шығып кетеді.

Смайлдер арқылы бағалау

«Миға шабуыл» әдісі

- Big Data ұғымы қандай мағына білдіреді?

- Адам үшін ақпараттың шамадан тыс көп болуының пайдасы мен зияны қандай?

1-тапсырма.

- Интернетті пайдаланып, төмендегілерге талдау жасаңдар:

  1. Үлкен ақпараттардың негізгі көздеріне

  2. Бизнестің дамуына Big Dataның ықпалын

  3. Біздің елімізде Big Dataның дамуына

Дескриптор:

Big Data ұғымы мен қызметін анықтайды.

Смайлдер арқылы бағалау

2-тапсырма.

- Big Dataны пайдалануда оң және теріс әсерлеріне екі мысал ұсыныңдар. Түсініктеме беріңдер.

Дескриптор:

Big Dataны пайдалану мысалдарын ұсынады.

3-тапсырма.

- Пайдасы мен зиянын бағала:

  1. Big Dataны пайдаланудың;

  2. Адам үшін ақпараттың шамадан тыс көп болуының;

  3. Қоғам үшін ақпараттың шамадан тыс көп болуының.

Дескриптор:

Big Dataның артықшылығы мен кемшілігін салыстырады.

Смайлдер арқылы бағалау

Тест жұмысы

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Өздерін бағалайды

Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін басбармақтары арқылы білдіреді

.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды










Күнделік кз


Физикалық терминдер

Оқулық. Слайд материалдары




Сабақтың тақырыбы: § 5.2 ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫНЫҢ НЕГІЗГІ ҰҒЫМДАРЫ

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.2 ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫНЫҢ НЕГІЗГІ ҰҒЫМДАРЫ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

MS Access деректор қорының қандай негізгі қызметтері бар?

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Мәліметтер қоры және оның түрлерін анықтайды

Көпшілік оқушы: Мәліметтер қоры түрлерін салыстырады

Кейбір оқушы: Мәліметтер қорына арналған программалармен жұмыс істейді

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Сәлемдесу, түгендеу

Өткен сабақты пысықтау: «3 таяқша» әдісі Өткен тақырыпқа байланысты әр топ: 1 сұрақ, 1 жауап, 1 идея даярлап, ортаға салады.

Жауаптарын талдайды.

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау арқылы бағалау

«Миға шабуыл»

  • Біз үлкен көлемдегі деректерді қалай сақтап, өңдейміз?

  • Деректер базасы дегеніміз не?

  • Деректер базасын жасау не үшін қажет?

Деректер базасын жинақтауға арналған қандай программаларды білесіңдер?

«Джигсо» әдісі

Оқушылар оқулықпен жұмыс істейді. Түсінгендерін топта талдайды. Мұғалім білімдерін толықтырады

1-тапсырма.

Кестемен жұмыс. Кестеге тиісті мәліметтерді жазыңдар.

Иерархиялық

мәліметтер қоры

Тораптық

мәліметтер қоры

Реляциялық

мәліметтер қоры




2-тапсырма.

- Access ДҚ-ның «Жасау (Создать)» терезесінің нысандарын пирамидаға

төменнен жоғары қарай жазыңдар.

Группа 2

Дескриптор:

Мәліметтер қорын жасау терезесінің нысандарын анықтайды.


3-тапсырма.

- МҚБЖ-ның 3 басты функциясын сипаттаңдар.

Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау

Тест жұмысы

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Өздерін бағалайды


Кері байланыс: «БББ кестесі» әдісі

Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды














Дескриптор:

Мәліметтер қорының түрлері мен қызметтерін анықтай алады.

Смайлдер арқылы бағалау



























Дескриптор:

МҚБЖ-нің 3 басты функциясын сипаттай алады.


жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап





Сабақтың тақырыбы:

§ 5.3 ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ҚҰРУ

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.3 ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ҚҰРУ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

        1. «Реляциялық деректер базасы» ұғымын түсіндіру

Жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Деректер базасындағы өріс типтерін анықтайды

Көпшілік оқушы: Деректер қорындағы кестелерді тәжірибеде қолданады Кейбір оқушы: Деректер қорындағы өріс типтерін қолданудың маңыздылығын тұжырымдайды.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Өткен сабақты пысықтау: «Үш пікір» әдісі

Ортаға бір тақырып тасталады. Сол тақырып төңірегінде әр оқушының 3 пікір айтуына мүмкіндігі бар. Ол үшін қолдарына 3 таяқша (шпажка, т.б. майда заттар) беріледі. Пікірлерін айтқан сайын қолдарындағы заттарын ортадағы қорапқа тастап отырады. Бұл әдіс сыныптағы оқушылардың бәрі тең дәрежеде пікір білдіруіне мүмкіндік жасайды.

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау арқылы бағалау

«Миға шабуыл» әдісі

  • Біз өзімізге керекті деректерді қалай жинақтап, сақтаймыз?

Компьютер көмегімен деректер базасын қалай құруға болады?

1-тапсырма.

10-сынып оқушыларының деректер базасын жаса. Деректер базасын төмендегі кестедегі деректермен толтыр. Кестедегі деректердің типін таңда

Дескриптор:

  • Деректер базасын жасайды.

  • Деректер базасын мәліметтермен толықтырады.

Медальдар арқылы бағалау

Күнделікті өздеріңе кездесіп жүрген ақпараттардан кесте құрап ұсыныңдар (мысалы, сабақ кестесі, пәндер бойын- ша үлгерім, т.б.) Ұсынған кестелеріңдегі жолдардың типін анықтап көрсетіңдер

Өздерін бағалайды


Кері байланыс: «Блоб ағашы» әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерін ағашқа өрмелеген маймылдарды бояу арқылы көрсетеді.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды









жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап





Сабақтың тақырыбы: § 5.4 РЕЛЯЦИЯЛЫҚ ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫ. БАСТАПҚЫ КІЛТ

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.4 РЕЛЯЦИЯЛЫҚ ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫ. БАСТАПҚЫ КІЛТ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.1.1 «Реляциялық деректер базасы» ұғымын түсіндіру

10.3.1.2. Жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Реляциялық кесте ұғымын анықтайды

Көпшілік оқушы: Реляциялық кесте компоненттерін қолданады

Кейбір оқушы: Реляциялық кестеде компоненттерін қолданудың тиімділігін тұжырымдайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Өткен сабақты пысықтау: «Жеребе» әдісі

Жеребе тасталады. Топ басшылары жеребе алады.

Әр топ өздеріне түскен тақырып бойынша постер жасап, қорғайды.

  1. Мәліметтер қорына қойылатын талаптар.

  2. Деректердің арасындағы байланыстарды ұйымдастыру типтері

  3. МҚБЖ-нің басты функциялары

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау арқылы бағалау

«Миға шабуыл» әдісі

- Компьютер пайда болмай тұрған кезде үлкен көлемді деректерді сақтауда қандай әдістерді қолданған?


1-тапсырма.

  • Реляциялық дерекқордың басты компоненті – реляциялық кесте. Кесте қандай заттардан құралған? Мысал келтір.

  • «Атрибут» және «кілт» деген не?

2-тапсырма.

  • Оқушы t кестесінде қайсы атрибут басты кілт?

  • Басты кілт аты бола ала ма? Ал тегі болуы мүмкін бе?

  • Пән кестесінде басты кілт қандай?

  • Айдос Зиятбек қандай сабақтарды оқыды?

  • Физикадан қай оқушы бес алды?

3-тапсырма.

Жоғарыдағы кестеде:

  1. Оқушы және пән кестелерінің қатынасы қандай?

  2. Айдос Зиятбектің орта бағасы қандай?

  3. Қайсы оқушы әлі сабақ алған жоқ?

  4. Оқушылардың математикадан орта бағалары қандай?

Тест жұмысы

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Өздерін бағалайды


Кері байланыс: «Бутерброд» әдісі

Оқушылардың бір тобы сабақ туралы жағымды пікір,

екінші тобы сын, үшінші тобы тағы да жағымды пікір айтады.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды


























Дескриптор:

  • Реляциялық кесте құрылымын біледі.

  • «Атрибут» және «кілт» ұғымдарын анықтай алады.

Фигуралар арқылы бағалау




















Дескриптор:

Реляциялық кестедегі жұмыстың нәтижесін талдай алады

Фигуралар арқылы бағалау


жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап





Сабақтың тақырыбы:

§ 5.5 ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ҚҰРУ


Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.5 ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ҚҰРУ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

        1. «Реляциялық деректер базасы» ұғымын түсіндіру

Жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Деректерді кесте түрінде ұсынуды анықтайды

Көпшілік оқушы: Өріс қасиетінің қызметін салыстырады

Кейбір оқушы: Кестені қайта өзгерту әрекеттерін жасайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Сәлемдесу, түгендеу

Өткен сабақты пысықтау: «Біреуін аласың - біреуін бересің» әдісі

  1. Белгілі бір факт немесе статистикалық деректері бар қағаз парағы әрбір оқушыға таратылады. Мүмкіндігінше әрбір оқушы үшін әртүрлі тұжырым болғаны жақсы.

  2. Оның тұжырымның мағынасын түсінетіндігін анықтау мақсатында, оқушылар өздерінің тұжырымдарын оқиды.

  3. Оқушылар сынып ішінде жүріп, өздерінің тұжырымдарын басқа оқушылармен бөліседі. Оның мақсаты – өзінің фактісін барынша көп адамға түсіндіру.

  4. Оқушылар мысал келтіре отырып, өз түсініктемелерін толықтыра алады. Егер қисыны келсе, олар өз тұжырымдарын басқа оқушылардың тұжырымдарымен байланыстыруы тиіс.

  5. Фактілермен алмасуға арналған уақыт аяқталғаннан кейін, оқушылар тапсырманы орындау барысында алынған ақпаратты жүйелеу үшін шағын топтарда жұмыс істейді.

  6. Кейіннен жауап алу жүргізілген кезде оқушылар өздерінің санаттау жүйесін түсіндіреді және дәйектейді.

  7. Олар сонымен қатар әртүрлі фактілерге/деректерге қатысты өздерінің реакциясымен бөлісуі мүмкін. Оларды не таңғалдырды? Оларды не әбіржітті? Қандай да бір тұжырым оларды мұңға батырды ма немесе бақытты етті ме? Немесе қандай тұжырым оларды қызықтырды?

  8. Оқушылар өзінің жеке оқуы туралы ойлануы мүмкін. Олар қандай ақпаратты есте жеңіл сақтайды? Олар үшін ең маңыздысы не?

  9. Барлық сауалдар бойынша басты тұжырымдарды тақтаға немесе оқу плакатына жазып қоюға болады.

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

«Миға шабуыл» әдісі

- Деректерді кесте түрінде өңдеудің қандай артықшылықтары бар?

1-тапсырма.

3-кесте бойынша жеке тіс дәрігерінің қабылдауында болған емделушілер жайлы жазбалар журналын деректер базасына айналдыр. Жолдың типтерін көрсетіп, «Өріс қасиетін» (Свойства поля) таңдаңдар.

Тест тапсырмасы (электронды тест)

Өздерін бағалайды

Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі

Оқушылар «Мен білемін», «Мен үйрендім», «Мен жасай аламын» сатысында пікірлерін жазады.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды









Күнделік кз

жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап





Сабақтың тақырыбы: § 5.6 КӨПКЕСТЕЛІ ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ҚҰРУ

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.6 КӨПКЕСТЕЛІ ДЕРЕКТЕР БАЗАСЫН ҚҰРУ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.2.3 Көпкестелі деректер базасын құру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Кестелерді байланыстыру шарттарын біледі

Көпшілік оқушы: Көпкестелі деректер базасын жасайды

Кейбір оқушы: Көпкестелі деректер базасын жасауға мысалдар келтіріп жобасын ұсынады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: «Жүректен жүрекке» әдісі Оқушылар бір-біріне жүрек ұсына отырып, жақсы бір тілек айтады.

Топқа біріктіру: «Адасқан әріптер» әдісі

«Кесте», «ұяшық», «баған» сөздерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді.


Өткен сабақты пысықтау: «Бір минут» әдісі

  1. Оқушылар тиісті тақырыпты зерделеп, өздері негізгі деп санайтын ақпаратты атап көрсетеді. Оқушыларға рөлді топта немесе жеке зерттеуіне болады.

  2. Оқуға берілген уақыттан кейін оқушылар

«ыстық» орындыққа отырып, бір минуттың ішінде өздерінің басты қорытындысын/ақпаратын ұсынады.

  1. Басқа оқушылар мұқият тыңдаулары керек, егер де олар «ыстық» орындықтағы баланың тақырыптан ауытқығанын немесе қайталанғанын, күмәнді деректер келтіргенін аңғарса, олар наразылық білдіре алады. Мұндай жағдай орын алса, уақыт тоқтатылады.

  2. Мұғалім наразылықтың дұрыс/бұрыстығын шешіп, өз шешімін дәйектеуі қажет.

  3. Егер де наразылық дұрыс деп танылса, онда

«ыстық» орындықтағы оқушы ойыннан шығып, орындықты босатады. Наразылық танытқан оқушы ұпай алады.

Егер де наразылықтан бас тартылса, онда оқушы басқа наразылық білдірілгенге дейін немесе бір минут аяқталғанша өз сөзін жалғастырады. Егер оқушы 1 минут бойынша «ыстық» орындықта отыра алса, ұпай алады

«Миға шабуыл» әдісі

- Деректерді көп кестеде құрудың қандай артықшылықтары бар деп ойлайсыңдар?


«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

Оқушылар тақырыпты жұптасып талқылайды.


1-тапсырма.

Компьютер бөлшектері және оны жеткізушілер кестесі негізінде көпкестелі деректер базасын жасаңдар.

Дескриптор:

Көпкестелі деректер базасын жасай алады.

Смайлдер арқылы бағалау


2-тапсырма.

  • «Дыбысжазбалар топтамасы» деректер базасының жобасын дайындаңдар. Жоба «Дыбыс-CD тізімі» негізгі кестесі мен осы кестеге бағынышты «Дыбыс-CD мазмұны» кестесінен құрылсын.

Дескриптор:

  • Көпкестелі деректер базасын жасай алады.

  • Негізгі кесте мен бағынышты кесте құрады.

Смайлдер арқылы бағалау


3-тапсырма.

  • Көпкестелі деректер базасын жасауға бір мысал ойлап табыңдар. Оның қағазда жобасын жасап, ұсыныңдар. (Мысалы, сабақ кестесі, пәндер бойынша үлгерім, т.б.) Дескриптор:

-Көпкестелі деректер базасына мысал келтіріп, жобасын ұсына алады.

Оқушылардың жұмыстарын қоржындарына фишкалар салу арқылы бағалау

«Зымыран сұрақтар» әдісі

Оқушылар параққа үш сұрақтан жазып, ұшақ жасап, келесі топқа ұшырады. Ол топ сұрақтарға жауап береді.

Өздерін бағалайды


Кері байланыс: «Плюс, минус, қызық» әдісі Оқушылар сабақта маңызды ақпараттарды плюс ұяшығына, түсінбеген ақпараттарды минус ұяшығына,

қызықты тұстарын қызықты ұяшығына жазады.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды









жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап





Сабақтың тақырыбы:

§ 5.7 ДЕРЕКТЕРДІ ЕНГІЗУГЕ АРНАЛҒАН ФОРМА ҚҰРУ

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.7 ДЕРЕКТЕРДІ ЕНГІЗУГЕ АРНАЛҒАН ФОРМА ҚҰРУ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.2.4 Деректерді енгізуге арналған форма құру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: MS Access программасында Форма шеберінің көмегімен форма жасауды біледі

Көпшілік оқушы: MS Access программасында деректер базасының кестесін жасап, формаға ауыстырады

Кейбір оқушы: Деректерден кесте құрастырып, формасын жасауды ұсынады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру: Оқушылар фигуралар арқылы топтарға бірігеді:

«Үшбұрыш», «Төртбұрыш», «Шеңбер»


Өткен сабақты пысықтау: «Тұжырымдамалық карта» әдісі

Оқушылар үлкен парақтың ортасына басты тақырыпты немесе сұрақты жазады

  1. Оқушылар басты ұғымға қатысты түйінді идеяларды жазып, оларды орталықпен біріктіру үшін меңгерлерді қолданады. Оқушылар әр түйінді идея үшін әртүрлі түстерді және маңызды сөздер мен ұғымдарды сызып көрсету үшін мәтін белгілегішті (маркерді) пайдалана алады. Сонымен қатар оқушылар өз картасын көрнекі ету үшін суреттерді қолдана алады.

  2. Оқушылар негізгі идеялардан туындайтын идеяларды көрсету үшін оларды меңгермен байланыстырады.

Фигуралар арқылы бағалау

«Миға шабуыл» әдісі

  • Деректерді кесте түрінен форма түріне қалай ауыстыруға болады?

  • Деректерді форма түрінде ұсынудың қандай артықшылығы бар деп ойлайсың?

1-тапсырма.

Дүниежүзі өзендерінің арасынан 10 өзен ұзындығы және су бассейнінің көлемі бойынша берілген. Осы кестедегі мәліметтерден деректер базасын құрыңдар. Форма шеберінің көмегімен деректер базасының формасын жасаңдар.


Дүниежүзі ндегі

өзендердің аттары

Ұзындығы (км)

Су бассейнінің көлемі (мың шаршы км)

1

Еділ

3531

1360

2

Рейн

1320

224

3

Одра

912

119

4

Янцзы

6300

1808

5

Амур

4444

1855

6

Евфрат

3065

673

7

Сырдария

3019

219

8

Әмудария

2540

309

9

Ніл

6671

2870

1

Конго

4370

380

0





Дескриптор:

Көпкестелі деректер базасын жасай алады.

Фигуралар арқылы бағалау


2-тапсырма.

    • 10-сынып оқушыларының деректер базасының кестесін жасап, оны формаға ауыстыр.

Оқушы коды

Аты - жөні

Туған жылы

Е-mail@

Оқитын сыныбы

ЖСН

Оқушы суреті















2-тапсырма.

Өздеріңе күнделікті таныс деректерден кесте құрып, оның формасын жасауды ұсыныңдар.

Дескриптор:

Деректер базасының кестесін формаға ауыстыруды өмірде қолданады.

Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау

«Эссе» әдісі

Деректер базасымен жұмыс жасаудағы деректерді форма түрінде ұсынудың маңызын бағалаңдар.

Өздерін бағалайды


Кері байланыс: «БББ кестесі» әдісі

Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды









жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап







Сабақтың тақырыбы: § 5.8 КОНСТРУКТОР РЕЖИМІНДЕ ФОРМАЛАР ҚҰРУ. ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.8 КОНСТРУКТОР РЕЖИМІНДЕ ФОРМАЛАР ҚҰРУ. ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.2.5 Алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептерді жасау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: MS Access программасында Форма шеберінің көмегімен форма жасау жолын анықтайды

Көпшілік оқушы: MS Access программасында деректер базасының

кестесін жасап формаға ауыстырады

Кейбір оқушы: Деректерден кесте құрастырып, формасын жасауды ұсынады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру: Оқушылар тақ және жұп сандар болып екі топқа бірігеді.


Өткен сабақты пысықтау: «Кір жаю» әдісі Оқушылар түрлі түсті қағаздардан киім үлгілерін қырқады. Әр киімге өткен сабақтар бойынша білетінін жазып, сымға қыстырып қояды. Топтар жұмыстарын қорғайды. Киім көп болса, оқушылардың білім дәрежесі де көп екендігі анықталады.

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету арқылы бағалау

Практикалық жұмыс

Access программасын іске қосып, «Емтихан» кестесі бойынша деректер базасын құру

1. Конструктор режимінде мәліметтер қорын 1-кесте бойынша құру:


Өрістердің қасиеттері:

Білім алушының реттік нөмірі: типі санауыш, өрісі -

, индекстелген, қайталаусыз.

Тегі: типі мәтіндік, өрістің өлшемі 50, міндетті, бос жолсыз, индекстелген.

Есімі: типі мәтіндік, өрістің өлшемі 25, міндетті, бос

Оқушын ың реттік

нөмірі

Тегі

Есімі

Сыны п

1-

емтих ан

2-

емтих ан

3-

емтих ан








Сынып: типі мәтіндік, өрістің өлшемі 7, жазу Сынып, міндетті, бос жолсыз, индекстелген.

Емтихандағы баға: типі сандық, байттық форматы, өрістердің жазуларын, пәндердің аттарын қойыңыз, мысалы, тарих, биология, Between 2 and 5 пайдаланыңыз, ал бағаны «қате енгізіңіз» деген қате мәтінін пайдаланыңыз.

Білім алушының реттік нөмірі өрісін кілттік етіп қойыңыз. Кестені Емтихандар деген атпен сақтаңыз да, кесте шеберін жабыңыз.

Емтихандар кестесін толтыру және өзгертуге арналған шеберді қолдану формасын құрыңыз. Оны Емтихандар деген атпен сақтаңыз. Құралдар тақтасындағы «Жасау (создать)» батырмасын шеберді шақыру үшін қолданады. Осы форманы пайдаланып мәліметтер қорын толтырыңыз.

Конструкторды пайдаланып форманы құрыңыз (қолдан құрылады). Негізі ретінде кесте немесе сұраныс болады.

        • Группа 1 Группа 3 Құралдар тақтасындағы «Құру» батырмасын таңдап, Емтихандар кестесін негізі ретінде таңдап алыңыз. Одан кейін форманың конструктор шеберін таңдаңыз. Мәліметтер аймағында форманың бос бланкісі ашылады. Олармен танысып алыңыз. Егер мәліметтер аймағы ғана болса, онда түр мәзірінде аты/форманың ескертулері дегенді қосыңыз. Басқару элементтерінен форма құрылады. Олар құралдар тақтасында орналасады.

«Жазу» элементі жазбаларды жазуға арналған. өрісі кестедегі мәліметтерді көрсетеді және санауға арналған элементі.

        • Форманың мәтіметтер аймағына өрістерді сүйретуді пайдаланып, барлық өрістерді апарыңыз. Сонымен қатар, форманың мәліметтері сәйкес келетін кестенің мәндерімен байланысады («Мәліметтер» – өрістің қасиеті). Мәліметтер аймағындағы әр өріске жазу қосылады, оның қасиеті өрістің атымен сәйкес келеді. Оны алып тастаңыз.

        • Кестенің бағандарына жазбаларды енгізіңіз.

«Емтиханның ведомосі» деген жазбамен қойыңыз.

        • Группа 4 Түгел форманың қасиетін өзгертіңіз. Ол үшін тышқанның оң жақ батырмасын форманың сол жағындағы жоғары жағынан шерту керек . Үнсіз бойынша форма бір бағанды болады. Макеттің «Үнсіз бойынша» қасиетін «Ленталық формаға» ауыстыру керек. Онда форманың түрі жазбалардың кестесі болады.

        • Ведомость деген атпен форманы сақтаңыз. Қайтадан конструктор шеберіне кіріп, форманы түзетіп алыңыз. Өлшемі бойынша барлық элементтерді түзетіңіз. Дескриптор:

Конструктор режимінде деректер базасын жасайды.

Тест тапсырмасы

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Өздерін бағалайды


Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерін бағдаршам түстерін бояу арқылы көрсетеді.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды









жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап





Сабақтың тақырыбы:

§ 5.9-5.10 ЕСЕП БЕРУДІ ҚҰРУДЫҢ ҚАРАПАЙЫМ ТӘСІЛІ

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.9-5.10 ЕСЕП БЕРУДІ ҚҰРУДЫҢ ҚАРАПАЙЫМ ТӘСІЛІ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.2.5 Алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептерді жасау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Есеп беруді құруға шеберді пайдаланады

Көпшілік оқушы: Есеп беруді көру және баспаға шығарады

Кейбір оқушы: Дайын есептерді программаларда экспорттайды

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру:

Оқушылар суреттер арқылы топтарға бірігеді.


Өткен сабақты пысықтау: «Баскетбол» әдісі Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Допты ойнап келіп, екінші оқушыға сұрақ қою арқылы лақтырады. Ол оқушы жауап беріп, жалғастырады.

Медальдар арқылы бағалау

Деректер базасында болуы керек өрістер: Абонент нөмірі, аты-жөні, мекен-жайы, стансы коды, орналасқан ауданның коды, төлем (қарызы). Осы мәліметтер бойынша МS Access-те төмендегі тапсырмаларды орындаңдар.

  1. Кестесін құру.

  2. Формасын жасау.

  3. Есебін дайындау.

  4. Қағазға басу.

  5. Excel программасына экспорттау.


3-тапсырма.

Мектеп кітапханасының кітап қоры

  • Мектептің программалаушысы ретінде төмендегі өрістерден құралған мектеп кітапханасындағы кітаптардың деректер базасын жасаңдар.

Деректер базасында болуы керек өрістер: кітап авторы, кітап атауы, жылы, баспасы, бағасы, саны, қысқаша аннотация. Осы мәліметтер бойынша МS Access-те төмендегі тапсырмаларды орындаңдар.

    1. Кестесін құру.

    2. Формасын жасау.

    3. Есебін дайындау.

    4. Қағазға басу.

    5. Excel программасына экспорттау.

Дескриптор:

  • Мәліметтер қоры бойынша есеп дайындайды.

  • Есепті экспорттайды.

Медальдар арқылы бағалау

Тест тапсырмасы

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Өздерін бағалайды


Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Оқушылар түсінген екі анықтамаларын және түсінбеген бір сұрақтарын стикерге жазады.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды









жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап



«Миға шабуыл» әдісі

  • Деректерді кесте түрінен қалай форма түріне ауыстыруға болады?

Деректерді форма түрінде ұсынудың қандай артықшылығы бар деп ойлайсың?





«Джигсо» әдісі

Оқушылар тақырыпты оқып, топта талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімдерін толықтырады.





1-тапсырма.

  • 10-сынып оқушылары туралы жасалған кестелік деректер бойынша есеп дайындаңдар. Дайындалған есеп бетін:

  • Есеп бетін қағазға басыңдар. Есепті Excel программасына экспорттаңдар, яғни Excel программасының файлына айналдырыңдар.

Дескриптор:

  • Кестелік деректер бойынша есеп дайындайды.

Есепті экспорттайды.





2-тапсырма.

Телефон стансысы

- Телефон байланысының программалаушысы ретінде төмендегі өрістерден құрылған деректер базасын жасаңдар.







Сабақтың тақырыбы: § 5.11 ҚҰРЫЛЫМДАЛҒАН СҰРАНЫСТАР

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.11 ҚҰРЫЛЫМДАЛҒАН СҰРАНЫСТАР

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

        1. Конструктордың көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау

Кестеден деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін (SQL) қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Қарапайым сұраныс жасау жолымен танысады Көпшілік оқушы: Сұраныстар шебері режимінде өрістерді таңдау мүмкіндігін анықтайды

Кейбір оқушы: Деректер базасында сұраныс жасауды өмірде қолданады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Сәлемдесу, түгендеу

«Миға шабуыл» әдісі

- Құрастырылған деректер базасынан керекті ақпаратты қалай табуға болады?

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Оқушылар тақырыпты оқып, жұптасып талқылайды.

1-тапсырма.

Дүниежүзі өзендерінің арасынан 10 өзен ұзындығы және су бассейнінің көлемі бойынша берілген. Осы кестедегі мәліметтерден деректер базасын құрыңдар. Сұраныстар шеберін пайдаланып, өзендердің атауы мен ұзыңдығы бойынша сұраныс жасаңдар.

-тапсырма.

Көтерме қоры

Сипаттамалардың тізімі: тауардың коды, өнімнің атауы, қордағы саны, өлшем бірлігі, бірлік бағасы, өнімнің сипаттамасы.

Тапсырма: Жоғарыда берілген өрістер бойынша:

  1. Кестесін құру.

  2. Формасын жасау.

  3. Есебін дайындау.

Тауардың атауы мен бірлік бағасы бойынша сұраныс кестесін дайындау.

Дескриптор:

  • Өрістер бойынша кесте құрады.

  • Форма жасап, есебін дайындайды.

  • Сұраныс кестесін дайындайды.


3-тапсырма.

Өздеріңе күнделікті таныс деректер бойынша кесте құрастырып, деректер базасын жасаңдар. Жасалған дерек қоры бойынша маңызды деп тапқан екі өріс бойынша сұраныс жасап, қағазға басып шығарыңдар.

Дескриптор:

  • Күнделікті өмірден дерек қорын жасайды.

Өрістер бойынша сұраныс жасайды, баспаға береді. Оқушылардың жұмыстарын аты-жөні жазылған кесте ұяшықтарын бояу арқылы бағалау

Аты-жөні

1-

тапсырма

2-

тапсырма

3-

тапсырма
















«Эссе» стратегиясы

Деректер базасымен жұмыс жасаудағы сұраныстар жасай білудің маңызын анықтаңдар.

Бірін-бірі бағалайды


Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерін басбармақтарын көрсету арқылы көрсетеді.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады

Мұғалімді тыңдайды









жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


АКт

Интернет желісі

Ватцап





Сабақтың тақырыбы: § 5.12 - 5.13 ДЕРЕКТЕРДІ ТАҢДАУ ҮШІН ҚҰРЫЛЫМДЫҚ СҰРАНЫСТАР ТІЛІН (SQL) ҚОЛДАНУ

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.12 - 5.13 ДЕРЕКТЕРДІ ТАҢДАУ ҮШІН ҚҰРЫЛЫМДЫҚ СҰРАНЫСТАР ТІЛІН (SQL) ҚОЛДАНУ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.3.2 Кестеден деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін (SQL) қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: SQL тілі ұғымын анықтайды

Көпшілік оқушы: SQL тілінің операторларын салыстырады

Кейбір оқушылар: SQL тілінің деректер базасына қол жеткізуді басқаратын операторын қолданады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Сәлемдесу, түгендеу

Өткен сабақты пысықтау: «Ғажайып алаң» әдісі Плакатқа үлкен шеңбер бірнеше бөліктерге бөлініп, сызылады. Әр бөлікке сұрақтар жазылады. Түйреуішті қаламның ұшына қойып, шеңбердің ортасына қадап,

түйреуішті айналдырады. Түйреуіш тоқтаған сұрақ түйреуіш бағытталып тұрған оқушыға қойылады.

«Миға шабуыл» әдісі

- Деректер базасын құруда программалау әдісін қолдануға бола ма?

1-тапсырма.

- «Авто» кестесі бойынша автокөліктердің маркасы мен шыққан жылдары бойынша сұраныс жаса.

Дескриптор:

Кесте бойынша сұраныс жасауды біледі.

2-тапсырма.

- Деректер базасымен жұмыс жасауда сұраныстар беруде SQL тілімен және дайын конструктор көмегімен сұраныс жасау жолдарын Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар.

Дескриптор:

SQL тілімен және дайын конструктор көмегімен сұраныс жасау жолдарын салыстырады.

3-тапсырма.

Сынып оқушылары жайлы мәліметтерден деректер базасын құру жобасын қағазға дайындап, ұсыныңдар. Access-те қағаздағы жоба бойынша деректер базасын құрыңдар. Жасалған дерек қорында маңызды деп тапқан екі өріс бойынша SQL тілінде сұраныс жасаңдар.

Дескриптор:

Деректер базасын құрастыру жобасын ұсынады, SQL тілінде сұраныс жасайды.

Оқушылардың жұмыстарын «Температура» әдісі бойынша бағалау. Термометр шәкіліне оқушылардың аттары жазылады.

Тест тапсырмасы

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Бірін-бірі бағалайды


Кері байланыс: «БББ кестесі» әдісі

Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Мұғалімді тыңдайды










«Температура» әдісі арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру

Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету

Фигуралар арқылы бағалау

Бірін-бірі бағалайды


Жіберілген сілтеме арқылы видео

Акт

Кітап

Дәпетер





Сабақтың тақырыбы: § 5.14 SQL-ДЕ СҰРАНЫСТАР ЖАСАУ БОЙЫНША ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС

Бөлім

Ақпараттық жүйелер

Педагогтың аты-жөні


Күні

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сынып


Сабақтың тақырыбы

§ 5.14 SQL-ДЕ СҰРАНЫСТАР ЖАСАУ БОЙЫНША ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

10.3.3.2 Кестеден деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін (SQL) қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: SQL тілі туралы біледі

Көпшілік оқушы: SQL тілінің деректер базасына қол жеткізуді басқаратын операторын қолданады

Кейбір оқушы: SQL тілінің операторларын салыстырады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әректі

Бағалау

Ресурстар

1.Ұйымдастыру



2. Өткен тақырыпты еске түсіру\ қайталау\




3. Жаңа сабақты меңгерту





4. Бекіту

Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне

«Миға шабуыл» әдісі

- Деректер базасын құруда программалау әдісін қолдануға бола ма?

Тапсырмалар:

  1. 1-кестедегі деректер бойынша SQL тілінде төмендегі сұраныс жасайтын программа жаз.

1-кестедегі деректер бойынша SQL тілінде төмендегі сұраныс жасайтын программа жаз.

1-кестедегі деректер бойынша SQL тілінде жазылған мына сұраныс программасы қандай сұраныс кестесін нәтиже ретінде беретінін анықта.


SELECT Авто.[Автокөлік маркасы],Авто.[Жүрген жолы(км)], Авто.[Бағасы(теңге)]

FROM Авто;



SELECT Авто.[Автокөлік маркасы], Авто.[Бағасы(теңге)]

FROM Авто

WHERE

Авто.[Бағасы(теңге)]BETWEEN 2000000

AND 4000000


Дескриптор:

  • Кестеде деректер базасын жасайды.

  • Деректер бойынша SQLтілінде сұраныс жасайтын программа құрады.

  • SQL-тілінде жазылған программаның нәтижесін анықтайды.

Тест тапсырмасы

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Бірін-бірі бағалайды


Кері байланыс: «Смайлдер» әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайлдер арқылы көрсетеді.

Амандасады. Тапсырмаларды орындайды










Фигуралар арқылы

ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы

бағалауды іске асыру

«Смайлдер»

әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайлдер арқылы көрсетеді.Бірін-бірі бағалайды

Браузерлер.

Платформа

Дарын Онлайн




Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі