Материалдар / Инклюзивті білім берудің артықшылығы мен маңыздылығы

Инклюзивті білім берудің артықшылығы мен маңыздылығы

Материал туралы қысқаша түсінік
дефектологтарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Ақпан 2021
704
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: Сәкен Сейфуллин атындағы орта мектеп

Сабақ тақырыбы: «Зерде» интеллектуалды ойын. 

Күні:21.01.20

Мұғалім: Алтынбекова Н.М


Сынып:4

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны


Сабақ жалпы мақсаттары:



Оқушылардың жан-жақты білімін тексеру, пысықтау.Ой-өрісін, танымдық белсенділігін дамыту, әр түрлі пәнге қызығушылығын, шығармашылық қабілеттерін арттыру. Тапқырлыққа, жылдамдыққа баулу; 



Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Оқушылардың жан-жақты білімін тексеру, пысықтау. Әр түрлі пәнге қызығушылықтарын дамыту.

Оқушылардың басым бөлігі: Тапқырлыққа баулу; 

Кейбір оқушылар:. танымдық белсенділігін дамыту, шығармашылық қабілеттерін арттыру.

Бағалау критерийлері:

Оқушылардың жан-жақты білімдерін тексереді және пысықтайды; Танымдық белсенділігін дамытады;

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, еңбекқорлық.

АКТ қолдану дағдылары

Интер тақта

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

Мұғалім:

-Қош келдіңіздер құрметті ұстаздар, оқушылар! Бүгін сіздер 4 сынып оқушыларына арналған «Зерде» интеллектуалдық ойынын тамашалайсыздар.

Көңілді тапқыштар мен білгіштер, 
Бар өнерін алдарыңа салады. 
Кім біледі? Көп оқыған болса егер, 
Бүгінгі күннің жеңімпазы болады. 


Сонымен қарсы алыңыздар ең ақылды оқушылар! 

1 Ойыншымыз Нұрсұлтан 
-Нұрсұлтан өткен оқу жылында қандай жетістіктерге жеттің? 
- Мен өткен оқу жылын үздік бағамен бітірдім. 
- Өте жақсы! 


2 Ойыншымыз Іңкәр
- Іңкәр есейгенде кім боласың? 
------------------------------------------------------------------- 
- Керемет! 
№3 Ойыншымыз Исмайл
- Исмайл, көңіл-күйің қалай? 
- Менің көңіл-күйім өте жақсы. 
- Тамаша! 


4. Ойыншымыз Аяжан
- Аяжан бос уақытыңда немен айналысқанды ұнатасың? 
- Мен бос уақытымда ------------------------------------------
- Керемет! 


5. Ойыншымыз Ақжол 
- Ақжол бүгінгі көңіл-күйің қалай? 
- Көңіл-күйім өте жақсы! 
- Тамаша! 


6. Ойыншымыз Алина. 
- Алина , сенің арманың қандай?

-----------------------------------------------

-Өте жақсы!


Оқушылар хормен: 
Бір сыныпта оқимыз бәрімізде 
Достық сөзі әрқашан жанымызда 
Жарысуға өзіміз келіп тұрмыз 
Мына жұрттың таңырқасын бәрі бізге 

Мұғалім:

Біреуінің жүрегінің түгі бар 
Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар 
Біреуінің күмбірлеген күйі бар 
Енді біреуінің қатты істейтін миы бар. 


- Жалпы ойынның тәртібімен таныстырып өтейін: 
Ойынға барлығы 6 ойыншы қатысады. 
І кезең «Кім жылдам?»  ұпайы аз 1 оқушы шығады

ІІ кезең «Кім тапқыр?» ұпай аз 2 оқушы шығады

ІІІ кезең «Тапқыр болсаң тауып көр»  1 оқушы шығады

IY кезең «Ойтолғау» жеңімпаз анықталады















Ортасы

Ал, енді ойнымызға әділ баға беріп,шешімін айтатын әділқазылар алқасымен таныстырып өтейін:

Сонымен барлықтарыңызға сәттілік тілеймін! 
Біз ойынымызды бастаймыз. 


І кезең 
«Кім жылдам?» 
Экраннан 6 тақырып көрсетіледі. 


1. « Әдебиеттік оқу» 
2. « Қазақ тілі» 
3. «Математика» 
4. « Дүниетану» 

5.Жаратылыстану
6.Музыка

Әр ойыншы өзінің қалаған тақырыбы бойынша берілген 1 минут ішінде экранда көрсетілген сұрақтарға жауап қайтару керек. 


Бұл кезеңде ұпайды аз жинаған 1 ойыншы ойыннан шығады.

Әдебиеттік оқу


1.“Оқуға шақыру ” кімнің өлеңі Ахмет Байтұрсынұлы

Балалар!
Оқуға бар!
Жатпа қарап!
Жуынып, киініңдер шапшаңырақ!
Шақырды тауық мана әлдеқашан,
Қарап тұр терезеден күн жылтырап.

2. «Ара мен шыбын» өлеңін шығарманың қай түріне жатқызуға болады? мысал
3. Үш биді ата? Бір бидің нақыл сөзін айт.
Төле би Халқыңа адал бол, жауыңа қатал бол, досыңа адал бол! Тұзаққа түскен бұлбұлдан еркін жүрген торғай артық.


4. М.Мақатаевтың бір өлеңін жатқа айт
Үш бақытым
Ең бірінші бақытым – Халқым менің,
Соған берем ойымның алтын кенін.
Ол бар болса, мен бармын, қор болмаймын,
Қымбатырақ алтыннан нарқым менің.
5. Абай Құнанбаевтың бір өлеңін жатқа айт
Ғылым таппай мақтанба
Орын таппай баптанба,
Құмарланып шаттанба,
Ойнап босқа күлуге.
Бес нәрседен қашық бол,
Бес нәрсеге асық бол,

6. Құмға салған сурет әңгімесі кім туралы? Әбілхан Қастеев


Қазақ тілі 

1.  «Мөлдір, жаңа, таза, жіңішке» сөздері қай сөз табына жатады? Сын есім
2.
 Бірыңғай жуан дауыстан тұратын сөзді табыңыз? қызғалдақ
3. Міне, нағыз жігіт! Қандай сөйлем?
(лепті сөйлем) 
4.Сөз мағынасын өзгертетін қосымшаны не дейміз?
(жұрнақ) 
5.
"Өжет" сөзіне мағынасы жуық сөзді айтыңыз батыл, ержүрек
6.
Қатты сөзінің антонимін (қарсы мәндес сөз) айтыңыз жұмсақ



Математика 

1.
Жастық 1200 тг тұрады. Ол көрпеге қарағанда 6 есе арзан. Көрпе қанша тг тұрады? 7200

2. Шаруашылықта 800 жылқы бар. Жылқылар саны сиырлар санынан 5 есе артық. Шаруашылықта неше сиыр бар? 160
3. Бұрыштары жоқ геометриялық пішін
(дөңгелек) 
4.
Егер шегіртке 7 секундта 21 метр ұшса, оның жылдамдығы қанша? 147 м/сек
5. 6 ның көбейту кестесін айт
6,12,18,24,30,36,42,48,54,60
6.
Әрқайсысының бағасы 30теңге тұратын 9 қалың дәптер сатып алынды. Оның құнын тап.  270теңге

 
Дүниетану 


1. Дені сау адамның тамыры минутына неше рет соғады? 60-80
2.  Ауаның құрамында ең көп кездесетін газ? Азот
3. Өлі табиғатқа не жатады? Ауа, тау, бұлт
4. Жүйке жүйесі қандай бөлімдерден тұрады? Ми, жұлын, жүйке тамырларынан
5.  Қазақстан шекараласатын мемлекеттер? Ресей, Қытай, Қырғызстан, Өзбекстан, Түркіменстан      
6. Өзеннің көлге, теңізге қосылатын жері  сағасы 



Жаратылыстану

1. Тұқым қалай таралады? Жел жануарларға жабысу арқылы
2.Өсімдіктердің даму кезеңдерін атап бер
?( тұқым тамыр сабақ жапырақ гүл мен жеміс.)
3.Жоғары сатыдағы өсімдіктерге тән белгілер...
( тамыры сабағы жапырағы гүлі мен жемісі болады).
4. Өткір тырнағы болмайтын жануарлар тобының атауы...
(өсімдікқоректілер)
5.Зәр шығару мүшелері арқылы сыртқа шығарылады...
(су мен зиянды заттар)
6.Бүйректің атқаратын қызметі...
(зәр түзу)

Музыка

1.«Гимн» деген сөз нені білдіреді? Салтанатты ән деген мағнаны білдіреді
2.Ұрмалы аспаптарды ата (дабыл барабан дауылпаз)
3. Жыршы деген кім?
(жыр айтушы, таратушы.)
4.Музыкант дегеніміз кім?
Музыка саласында жұмыс істейтін адам
5. Қобыздың атасы кім?
Қорқыт
6. Біржанмен айтысқан қыз
Сара

Мұғалім:

Мықты болсаң - алдағыны басып оз,
Мықты болсаң - арттағыны жеткізбе!
Мықты болсаң - тайғанама көк мұзда!
Мықты болсаң - бөгеттерді бұзып өт – деп сайысымыз келесі кезеңіне кезек береміз.



ІІ кезең

«Кім тапқыр?» Осы сайыста ұпай аз 2 оқушы шығады
(әр дұрыс толық жауап үшін 15 ұпай, аудармасы толық емес жауап үшін 5 ұпай)

1. Егіздер кезікпейді бір-бірімен,Арасы екі-ақ елі бір-бірінен (көз- глаза-еуе)


2. Қыс азығын жина (жаз-лето-summer)


3.көпті жау алмайды,


4.Ақылы көпті жау алмайды (дос-друг-friend)


5.Қыз өссе, елдің көркі,

өссе, жердің көркі (гүл-цветы-flower)


6 Адамға серік,Күзетке берік (ит-собака-dog)


7.Болса да көкте мекені

Кездеспейді екеуі (ай, күн-луна, солнце-moon, sun)


8.Өзі жап-жас мұрты бар,

Ет пен сүтке ұмтылар.

Тастамайды жылы үйде,

Түкті тонын шұп-шұбар. (мысық-кошка- cat)


9.Төрт аяқты шалғы,

Шауып кетер малды (қасқыр-волк-wolf)


10.Білімнің дәнін тереді,

Балаға тэлім береді (үстаз - учитель-teacher)


11.Сансыз ойлар бетінде,

Сайрап жатыр бар тілде,

Керекпін мен эр күнде,

Өшпейді бір әрпім де (кітап- книга-book)


12.Өзі үлкен жануар,

Үстінде екі тауы бар (түйе - верблюд-camel)



ІІІ кезең
«Тапқыр болсаң тауып көр» 
Қызыл, сары, көк түстің бірін таңдап. Әрбір дұрыс жауапқа 3 ұпай беріледі.


Қызыл түс сұрақтары: 


1. Жыл құстары қай мезгілде оралады? көктем
2.
Қазақтың тұңғыш ғарышкері: Тоқтар Әубәкіров
3.
Сипаттау мәтіні деген не? Зат немесе құбылысты суреттеп, сипаттайтын мәтін сипаттау мәтіні деп аталады.

4. 7 санының көбейту кестесін айт. 7,14,21,28,35,42,49,56,63,70
5.
Бөле деген кім? Екі қыздың баласы
6. 44:5 есепті қалдықпен бөл 
8 қ4

Көк түс сұрақтары: 

1. .Киіктің лағын қалай атайды? құралай

2. Желтоқсан айында тойланатын мереке қалай аталады?
3.
.Ер жігіттің неше жұрты бар? Өз жұрты, нағашы жұрты, қайын жұрты
4. 8 санының көбейту кестесін айт
8,16,24,32,40,48,56,64,72,80

5. 73:8 есепті қалдықпен бөл 9 қ1

6. Әңгімелеу мәтіні деген не? Оқиғаны ретімен баяндайтын мәтін әңгімелеу мәтіні деп аталады.

Сары түс сұрақтары: 

1. Балық пен бақаның жұмыртқасын қалай атайды? уылдырық

2. Сенің анаңның туыстары саған кім болып келеді? нағашы

3. «Шегіртке мен Құмырсқа»  мысалындағы  жағымсыз  кейіпкер: шегіртке
4. Пайымдау мәтіні деген не? Оқиға, құбылыстардың себебін дәлелдейтін мәтін пайымдау мәтіні деп аталады.
5. 87 : 9 есепті қалдықпен бөл 9қ6

6. 9 санының көбейту кестесін айт 8,18,27,36,45,54,63,72,81,90


ІY кезең Ой толғау
«Адамгершілік» сөзіне сөздер құрады





Аяқталуы


Қорытынды: 
Ең көп ұпай жинаған оқушы жеңімпаз атанады. 
Марапаттау. 




.



Қосымша ақпарат


Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?



Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ