Материалдар / Интернет пен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Интернет пен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Ақпан 2018
608
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Интернет және қауіпсіздік

Мектеп: № 266 мектеп-лицей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бисенбай Жазира Арыстанғалиқызы

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтақырыбы

Интернет пен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.2.1-Біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

  • Интернет желісіндегі ресурстардың түрін атайды және этикалық ескеруін түсіндіре алады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

  • Заңсыздықтарына мысал келтіре алады

Кейбір оқушылар орындай алады:

  • Заңсыздық себебін негіздей алады

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Білу, түсіну, қолдану


Бағалау критерийі

  • Оқушылар интернетпен жұмыс жасай алады.

  • Интернетті қолдану барысындағы мәтінді жүктей алады

  • Браузерлерді пайдаланып электронды поштамен жұмыс жасайды

  • Заңсыз көшірудің салдарын бағалайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Интернетпен жұмыс жасай отырып, ақпарат алуды түсіндіре алады

Пәнге қатысты лексика мен терминдер:

интернеттен ақпарат алу, браузер түрлері, электрондық почта, домендік атау, интернетте қауіпсіз жұмыс

Диалог / жазылымға қатысты тіркестер:

  • Интернет -.бүкіләлемдік ....................торабы

  • ..........компьютермен интернетті басқаратын құрылғы

Құндылықтарға баулу

- топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,құрметпен қарау,ынтымақтастық,ашықтық,жауапкершілікті сезіну ,білім алуға дайын болу,


Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі

Алдыңғы оқу


Оқушы интернет желісін күнделікті пайдаланады (Мысалы: ұялы телефон)



Сабақ барысы

Жоспар-ланған уақыт




Жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут


3 мин









3 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық.

«Браузерлер» түрлері бойынша топқа бөлу

І-топ:

ІІ-топ:

Ой қозғау

  1. Интернет дегеніміз не. Оның қандай мүмкіндіктері бар?

  2. Интернетке қосылу үшін қандай құрылғылар керек?

  3. Интернеттің мүмкіндіктері туралы не білеміз?

Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау.





Түрлі-түсті браузерлер арқылы


Сабақтың ортасы


35 минут

























































































































Сабақтың соңы







5 мин











10 мин

























5 мин



































2 мин







10 +3 мин























4 мин


1 тапсырма:

«Конверттегі сұрақ» тәсілі. Әрбір оқушыға арнап конверт дайындап оқу мақсатына сәйкес 2-3 сұрақ жазып (Интернет желісінде қандай ресурстар болады? Интернет жүйесіндегі заңсыздық дегенді қалай түсінесің?), конвертке саламыз. Конвертті оқушыларға таратып 2 минут уақыт береміз: оқушы стикерде өз атын, сұрақтардың жауабын жазып конвертке салады және конвертті келесі оқушыға жібереді. Соңында стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқып (аттарын атамастан), сынып жауаптардың қаншалықты дұрыс болғанын топта талқылайды .



2- тапсырма. «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі. (топтық жұмыс)

«Сіз қалай ойлайсыз не себепті интернетті пайдалану барысында бөгде жұмыстың көшірмесін алу неліктен заңды емес?» талқылау

Постер қорғайды.

Әр топтың баяндамашысы өз талдауларымен таныстырады


Кері байланыс орнату:

1) Интернеттегі мәліметтердің бәріне сенуге болмайды. Бірақ,барлық сайттағы ақпарат «дұрыс» деген пікірден аулақ болған жөн деп ойлайсызба? Неліктен?

2) Интентен желісінде жұмыс жасаған кезде нені ескерген жөн деп ойлайсыз?







Жұптық жұмыс.

Браузердің шартты белгілері мен атауларын сәйкестендіріп шығыңыз

1-топқа

Android

Safari

Amigo

Mozilla Firefox

Internet Explorer



2-топқа

Орысша және ағылшынша терминдер арасындағы сәйкестікті орнатыңыз

Браузер

e-mail

Домен

Browser

Хабарламалар тақтасы

Domain

Сеанс

Gateway

Желі

BBS

Электронды пошта

Session

Шлюз

network


Дұрыс жауабын тақтада көрсетіледі.

Кері байланыс:

1.Бұдан басқа қандай браузер түрлерін білесіз?

2.Сіздің көп пайдаланатын браузеріңіз қандай?



Сергіту сәті. «33» ойыны



Оқушыларды ортаға шеңбер жасап тұрғызып. 1-33 сандарға дейн санаймыз. Бірақ 3 ке бөлінетін санды айтпай, тек шапалақ арқылы білдіреміз.


Жеке жұмыс. Тәжірибелік сабақтардың мазмұны игерген білімін бекіту, меңгерген білімін тәжирибеде қолдану дағдыларын дамытуды қамтиды.

Компьютерде орындаңыздар.

  1. Интернет «Интернеттің қаупі» туралы мәтін тауып жүктеңіз

  2. Компьютерде бар браузерді пайдаланып,өздеріңе электронды пошта ашыңыздар

  3. Интернеттен жүктелген «Интернеттің қаупін» электрондық поштамен сыныптағы достарыңызға жіберіңіз



Кері байланыс:


Жадыра «Қазақстан » тақырыбында екі шумақты өлең құрастырып, интернетте жариялады. Бірнеше күнен кейін , Жадыраның Интернетке жарияланған өлеңін оның жақын досы Маржан Интернеттен алып, сыныптастарына мен шығардым деп жариялайды және оны сыныптастарымен талқылайды. Оны Жадыра көріп таң қалады. Интернеттегі бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңды еместігін досыңа қалай түсіндірер едің?



Сабақты қорытындылау

Миыңның суретін сал. Оқушылар мидың суретін дәптерге салады да, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады

Үйге тапсырма: Интернет желісінен «Компьютердегі деректерді қалай қорғау керек?» тақырыбында мәлімет қарау












Мұғалімге арналған үлестірмелі нұсқаулық

(7-күн,2-сабақ, 3-үлестірме материал)











«2 жұлдыз – 1 ұсыныс» арқылы бағалау.















Мұғалімге арналған үлестірмелі нұсқаулық

(6-күн,2-сабақ, 2-үлестірме материал)




Таратпа кестелер








Шағын топта сағат тілімен бірін-бірі бағалайды

























Смайликтер арқылы бағалау



















8-күн,2-сабақ,5-үлестірмелі материал










Қосымша ақпарат


Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).


Сындарлы оқыту теориясына негізделген топтық жұмыстар негізінде оқушыларға қолдау көрсету мақсатында оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін

  • Жалпы тапсырмалармазмұнын оқушылардың білім деңгейлеріне қарай жоспарлаймын

  • Диалогтарға тарту немесе қолдау көрсету мақсатында оқушыларды ойлану үшін жетелеуші, түсіндірме сұрақтар қоямын

  • Барлық оқушыларға нұсқау бере отырып, өздерінің не түсінгеніне тапсырмаларды орындау барысында көз жеткізуге тырысамын

  • ҚБ түрлерін қолдану арқылы әрбір тапсырмадан соң оқушы жұмыстары бағаланып отырады




Әрбір тапсырмадан соң ҚБ жүргізіледі


  • Топпен жұмыс барысында «Конверттегі сұрақ» тәсілі жауаптардың қаншалықты дұрыс болғанын топта талқылайды .

  • «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісінде идеялар 2 жұлдыз,1 ұсыныс арқылы ҚБ беріледі.

  • Жұптық жұмыс Графикалық органайзер барысында Сәйкестерін белгілеп, топта бірін-бірі ҚБ беріледі

  • Жеке жұмыс барысында

Мұғалім өзі әрбір оқушының жұмысына сәйкес смайликтер бақылау жүргізеді


Сергіту жаттығуы


Белсене оқыту әдістерін қолдану барысында бірін-бірі топта тыңдау, сыйластық таныту, бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу құндылықтарын назарда ұстаймын




Рефлексия

Өз сабағыңызды талдау



Қорытынды бағалау


Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті?

1.

2.




Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді?

1.

2.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!