Материалдар / Интервал және арақашықтық. Қозғалыс жылдамдығы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Интервал және арақашықтық. Қозғалыс жылдамдығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Интервал және арақашықтық. Қозғалыс жылдамдығы Сынып сағаты. Жолда жүру ережесі. ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Ақпан 2024
1449
48 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырыбы: Интервал және арақашықтық. Қозғалыс

Мектеп:

Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП:

Күні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ мақсаттары

-Оқушылардың логикалық ойлауы мен есте сақтау қабілетін дамыту, жылдамдық пен қашықтықтың әртүрлі түрлерін салыстыру арқылы ақыл-ой қабілеттерін дамыту.

Бағалау критерийі

Жеке, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.


Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы


Ресурстар

Басталуы 3минут


Ұйымдастыру кезеңі:

1)Оқушылармен сәлемдесу.

2)Оқушыларды түгелдеу.

3)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

4) Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.

«Комплимент» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу

Бір-біріне есімдерінің бас әріптерінен басталатын комплименттер айтады.

Топқа парта бойынша бөлу:

І топ «Бағдаршам»

ІІ топ «Жүргізуші»

ІІІ топ «Аялдама»


Әңгімелесу сауалнамасы:

1. Жол қозғалысы ережелері не үшін қажет?

2. Жол қозғалысы ережелері автомобильдің құрылғысымен қалай байланысты?

3. «Басты жол» дегеніміз не?

4. Жол қозғалысына қатысушы кім?

5. «Механикалық көлік» және жай көлік дегеніміз не?

6. «Елді мекен» дегеніміз не?

7. «Темір жол өткелі» дегеніміз не?


Суреттер, слайд

Бағалау



Ортасы 20 минут

Жаңа сабақ.

1. Қозғалыс жылдамдығы мен қашықтығының сипаттамасы;

2. Елді мекендерде жылдамдық пен қашықтықты тағайындау;

3. Елді мекендерден тыс жылдамдық пен қашықтықты қолдану.

Қозғалыс жылдамдығы мен қашықтығының сипаттамалары: Жүргізуші көлік құралын қозғалыс қарқындылығын, көлік құралының және жүктің сипаттамалары мен жағдайын, жол және метеорологиялық жағдайларды, атап айтқанда, көріну мен бағытын ескере отырып, белгіленген шектен аспайтын жылдамдықпен басқарады. қозғалыс. Жылдамдық жүргізушіге Қағидалардың талаптарын сақтау үшін көлік құралының қозғалысын үнемі бақылауға мүмкіндік береді.

Егер жүргізуші анықтай алатын жол қозғалысына кедергі және/немесе қауіп туындаса, ол көлік құралы тоқтағанға дейін жылдамдықты төмендету немесе жол қозғалысының басқа қатысушылары үшін қауіпсіз түрде кедергіні болдырмау шараларын қолданады.

Жүргізуші қозғалыс жылдамдығына қарай, соқтығысуды болдырмауға мүмкіндік беретін алға қарай қозғалатын көлік құралына дейінгі қашықтықты, сондай-ақ қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті бүйірлік интервалды сақтайды.

Елді мекендерде жылдамдық пен қашықтықты тағайындау: Елді мекендерде тиісті жол белгілерімен белгіленген, бірақ 90 км-ден аспайтын арнайы қозғалыс режимдерін қоспағанда, көлік құралдарына 60 км/сағ аспайтын жылдамдықпен жүруге рұқсат етіледі. /сағ, ал тұрғын үйлер мен аула аумақтарында - 20 км/сағ аспайды.

Елді мекендерден тыс жылдамдық пен қашықтықты қолдану: Елді мекендерден тыс жерде мыналарға рұқсат етіледі:

1) автомобильдер мен мотоциклдер автомобиль жолдарында - тиiстi 3.24 жол белгiсiмен белгiленген жылдамдықтан аспайтын, бiрақ 140 км/сағ-тан аспайтын жылдамдықпен, бөлу жолағы бар жолдарда - 110 км/сағ-тан аспайтын, басқа жолдарда - 100 км/сағ аспайды;

2) рұқсат етілген ең жоғары салмағы үш мың бес жүз килограмнан аспайтын жүк көліктері, қалааралық автобустар, шағын автобустар тас жолдарда – 110 км/сағ аспайтын, бөлу жолағы бар жолдарда – 100 км/сағ аспайтын, басқаларда жолдар - 90 км/сағ артық емес;

3) басқа да автобустар, оның ішінде балалар тобын ұйымдасқан тасымалдауды жүзеге асыратын, тіркеме сүйреу кезінде жеңіл автомобильдер, рұқсат етілген ең жоғары салмағы үш мың бес жүз килограмнан асатын жүк көліктері автомобиль жолдарында - 90 км/сағ аспайтын, жолдарда 80 км/сағ аспайтын бөлу жолағы, басқа жолдарда – 70 км/сағ.

4) Көлік құралының жылдамдығы мынадан аспауы керек:

1) 60 км/сағ – жүк көлігінің артқы жағында жолаушыларды тасымалдау кезінде;

2) 50 км/сағ – автокөлік құралын сүйреу кезінде;

3) белгіленген құн – қауіпті, ауыр салмақты және ірі көлемді жүктерді тасымалдау шарттарын келісу кезінде.

5) Жүргізушіге тыйым салынады:

1) белгiленген тәртiппен айқындалған ең жоғары жылдамдықты асыруға;

2) көлік құралының техникалық сипаттамаларымен айқындалатын ең жоғары жылдамдықты асыруға;

3) көлік құралында орнатылған «Жылдамдық шектеуі» сәйкестендіру белгісінде көрсетілген жылдамдықты асыруға;

4) басқа көлік құралдарына кедергі жасауға;

5) егер бұл жол-көлік оқиғасының алдын алу үшін қажет болмаса, күрт тежеу.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Аяқталуы 10 минут


Жаңа сабақты қорыту

1. Жүргізуші қандай қашықтықты сақтауы керек?

2. Елді мекенде қандай жылдамдықты сақтау керек?

3. Тұрғын аудандар мен аула аумақтарында қандай жылдамдықты сақтау керек?

4. Тарту жылдамдығы қандай?

5. Жүк көлігінің артқы жағында жолаушыларды тасымалдау кезіндегі жылдамдық қандай?

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік

пен қатысқан топты басқа топ оқушылары бағалайды.




Сабақтың соңы

2 мин






Рефлекция « Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Сабақ соңында оқушылар өз ойларын стикерлерге жазады:

- Мен бүгін ........білдім

- Маған .... қызықты болды

- Маған....қиын болды


«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!