«М.О.Әуезов
атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:
Interviews and instructions. How to be successful in an
interview.
Модуль /пән атауы___Шетел тілі
Дайындаған педагог ____Багдатова
Г.А
2021 жылғы "__15-20_" _Наурыз_________
I.Жалпы
мәліметтер
1 курс, 19ә,15 топ 2020-2021 оқу
жылы_________________
Сабақтың типі: Жалғасы_________
II.
Мақсаты, міндеттері:
Білімділік:
· Кәсіби білім алушыларға
жұмыс алды тілдесу туралы жалпы түсінік
беру.
· Кәсіби білім алушылардың сөздік қорын молайта отырып
келер шақты дұрыс қолдана білуге
үйрету.
Тәрбиелік:
· Кәсіби білім алушылардың сөйлеу дағдыларын
жетілдіру;
· Кәсіби білім алушылардың тақырып бойынша өз
пікірін білдіру қабілетін жетілдіру;
Дамытушылық:
· Кәсіби білім алушылардың бақылау, талдау,
салыстыру және қорыту қабілеттерін дамыту;
· Сөйлеу әрекетімен байланысты олардың ақыл-ой
функцияларын дамыту: логикалық ойлау, есте сақтау, зейін,
қабылдау;
II. Оқу сабақтары барысында білім алушылар
игеретін кәсіби біліктердің тізбесі
II.1. Күтілетін нәтиже:
1) Сыни тұрғыдан ойлана алады
2) Байланыстырушы жаңа сөздерді қолдана
алады
3) Олар мәтінді түсініп, дискуссия жасай
алады
II. 2. Бағалау критерийі:
1)Тақырыпты толық ұғынып, сұрақтарға толық жауап
беріп, сөйлемдерді дұрыс аударып, тапсырмалар толық орындалып
қатесіз болса 90-100%
2)
Сұрақтарға толық жауап беріп, аудармада қателері болса, тапсырма
орындағанда 2-3қате болса 75-85%
3)Сұрақтар мен тапсырмаларда қате саны көп және
аударма жұмысында қателер саны 5тен асса 55-70%
III. Сабақты жабдықтау
1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық
әдебиеттер
Aspect
for
Kazakhstan Grade 11
https://expresspublishing.kz/aspect-11/
2 Техникалық құралдар,
материалдар
Interactive board
Computer Смартфон
Аудио материалдар
IV. Сабақтың барысы
Start
|
Organizing moment.
Teacher: Good morning, dear
children!
Pupils: Good morning, our
teacher!
Teacher: Are you ready for the
lesson?
Pupils: Yes, we are.
Teacher: Fine! I am glad to hear
it!
|
|
2min
|
Phonetic exercises
|
|
10
min
|
Checking up the home task
|
|
2
min
|
New lesson - Interviews and instructions. How to be successful in an
interview.
Discussion about interviews:
|
|
|
New
words
Interviewer, talent,
calling(for), accomplishments, career
etc,.
|
|
Reading and listening
15 min
|
The Creative
Mind
1 What is the
secret to the world’s most creative minds — the minds of
resourceful inventors, innovative scientists, and inspired artists?
Such individuals are certainly intelligent, but intelligence cannot
be the key, as numerous studies have shown that a high IQ alone
does not lead to creativity. Creative thinkers seem to have a
special way of thinking. Creativity researcher and neuroscientist
Nancy Andreasen, in a 2014 Atlantic Magazine article, describes
creative people as “better at recognizing relationships, making
associations and connections, and seeing things in an original way—
seeing things that others cannot see.” For example, in the early
2000s, Jack Dorsey, one of the founders of Twitter, tried to use
text alerts to improve the system for reserving and sending out
taxis. Today, most taxi services use a version of Dorsey’s original
idea.
2 So what are
the requirements for creativity? Psychologists contend that there
are actually two levels of creative thinking which they refer to as
“Big C” and “small c.” Big C creativity applies to breakthrough
ideas, ones that may change the course of a field or even
history. Small c creativity refers to everyday creative problem
solving.
3 Andreasen and others investigating the
sources of creativity have noted that small c creativity does not
always lead to Big C
breakthroughs.
True creative
geniuses seem to have additional characteristics, ones that do not
always fit in well with societal norms. These people seem wired to
seek novelty, take risks, and push limits in their explorations.
The reward centers in their brains seem to need more than the
average amount of stimulation in order to release dopamine, the
chemical that triggers feelings of pleasure. As children, they were
often unable to sit still, unable to focus on their lessons,
instead, always looking for something new and interesting to
capture their attention. Today, children who display this kind of
behavior are often labeled ADHD2 because they cause problems in the
classroom.
4 Creativity,
with a big or small c, takes time. We tend to think of
breakthroughs as coming in a sudden flash of genius, but this is
rarely the case. Ideas often evolve and form over a long period. In
fact, many of history’s most creative people have a reputation as
procrastinators. Martin Luther King, Jr., reportedly wrote his “I
Have a Dream” speech at ten o’clock the night before he delivered
it, though it had mostly likely gone through a long period of
“preparation and incubation” in his mind before
that.
|
https://expresspublishing.kz/aspect-11/
Audio
|
10 min
|
Future Simple
Future
simple tense use:
-
Spontaneous
(unplanned) future decisions (will)
We use
"will" to express a decision that we
make spontaneously in the present
moment.
Examples:
-
For future
facts (will)
We can use
"will" to
describe future
facts.
-
Predictions
based on opinion
We can use
"will" or
"be
going to" make
predictions:
We often
use "think" to express an
opinion
I think
it will
rain tomorrow. /
It'll
rain tomorrow.
-
Future
plans / decisions with the main verb "be"
(will).
As noted
above, we use "be going to" to express future actions that
are planned in
advance and "will"
for spontaneous
decisions. However, if the main verb
is "be," we can
use "will" to
express a future action
- even
if it is for a firm plan or
decision made in
advance.
Examples:
-
To make an
invitation (will)
We can use
"will" in the future simple tense to invite people to future
events.
Бағалау критерийі:
1)Тапсырманы толық ұғынып, сұрақтарға толық жауап беріп, сөйлемдерді
дұрыс аударып, тапсырмалар толық орындалып қатесіз болса
90-100%
2)
Сұрақтарға толық жауап беріп, аудармада қателері болса, тапсырма
орындағанда 2-3қате болса 75-85%
3)Сұрақтар мен тапсырмаларда қате саны көп және
аударма жұмысында қателер саны 5тен асса 55-70%
|
|
5
min
|
Reflection
-
Мен тақырыпты толық
ұғындым
-
Мен тақырыпты толық түсінбедім. Түсініксіз
болған тапсырманы астыға жазыңыз
-
Мен тақырыпты ұқпадым тапсырмалар
түсініксіз.
|
|
V. Hometask: Make a presentation