Материалдар / Иррационал өрнектерді түрлендіру
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Иррационал өрнектерді түрлендіру

Материал туралы қысқаша түсінік
11-сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Наурыз 2023
279
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

11.2А Дәреже мен түбір. Дәрежелік функция

Педагогтің аты-жөні:

Сарыбаева Мадина Батыровна

Күні:

25.11.2022ж

Сыныбы: 11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Иррационал өрнектерді түрлендіру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.1.1.5 - иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Иррационал өрнектерді түрлендіруде n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін қолдануды біледі

Ойлау дағдылары

Білу, қолдану


Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут











2 минут



5 минут






5 минут











Ұйымдастыру. Амандасу. Жағымды ахуал қалыптастыру.




Топқа біріктіру.

Оқушыларға сіздерге «Жас кәсіпкерлер» үшін Қазақстанның бірнеше банктерінен ұсыныс түсіп тұр. Яғни сіз дайындаған жобаңыз үшін қай банктен қаражат алар едіңіз. Бір банкті таңдаңыз.

Оқушылар таңдаған банктің арқасында 3-ке, 4-ке, 5-ке бөлінетін сандар жасырылған. Оқушылар оны ойша шығарып 3,4,5 деген топтарға бірігеді


Топ басшысын сайлаймын.

Бағалау критериін түсіндіремін.


Үй тапсырмасын тексеру.

«Досыма сенемін» әдісі арқылы оқушыларға дәптерлерін қасындағы көршілес досымен алмастыруды тапсырамын. Алмастырған соң экрандағы үй тапсырмасының жауабына қарап тексеруді тапсырамын. №7.3.


Жеке жұмыс. «Жауабын көрсет» әдісі арқылы өткенді қайталау. Оқушыларға ауызша есептер айтамын. Оқушылар жауабын ақ қағазға жазып көтереді. Бұл әдістің тиімділігі өткен тақырыптарға кім түсіндегендігі байқалады.

1). - 27 санының 3-ші дәрежелі түбірінен қанша шығады?

2). қалай жазылады?

3). неге тең?

4). -нен қанша шығады?

5) 5 көбейткішті түбір таңбасының астына енгізгенде қанша болады?

Оқушылар сәлемдеседі.

Ақ қағазға смайликтер суретін сызып көрсету арқылы көңіл-күйлерін білдіреді


Оқушылар тақтадағы банк суреті бар кеспе қағаздарын алып, арқасындағы есептерді шығарады, топтарға бірігеді








Оқушылар көршілес досының дәптерін экранға қарап тексереді



Оқушылар есептерді ойша шығарып, қағазға жазып көтереді.


Жауабы:

  1. 3

  2. -5


  1. 4

Белсенді оқушыларды мадақтау сөздері арқылы ынталандыру















Өзін-өзі бағалау

Оқушы үй тапсырмасын орындаған жұмысына қарап өзін-өзі ағалайды


Қалыптастырушы бағалау.

«Жақсы», «Жарайсың», «Керемет»




Кеспе қағаздары


Поле 2

3

топ


Поле 5

4

топ





Поле 6

5

топ





Банк логотиптері







Оқушы дәптерлері

Оқулық.

Алгебра-11

Әбілқасымова А.Е

Жұмағұлова З.Ә

51 бет




Кеспе қағаздар

маркерлер

Сабақтың ортасы

5 минут




















7 минут













Жаңа тақырыпты ашу үшін «Кім жылдам» әдісін қолданамын. Оқушыларға сұрақтар қоямын, берілген жауаптардың бас әріптерін жазып отырамын. Егер дұрыс болса жаңа тақырып ашылады

  1. 4-тің квадраты. (16)

  2. Диаметрдің жартысы (Радиус)

  3. 25-ті екі еселесек қандай сан шығады? (елу)

  4. Квадрат теңдеудің түбірлерін табу үшін қолданатын формула (Дискриминант)

  5. не деп атайды? (интеграл)

  6. 216 санының 3-ші дәрежелі түбірі (6)

  7. ах2+вх+с түріндегі теңдеуді не деп атайды? (Квадрат теңдеу)

  8. 64 санының 3-ші дәрежелі түбірі (4)

  9. Санауға қолданатын сандар (натурал)

  10. Шеңберді сызатын құрал (циркуль)

  11. 81 санының 4-ші дәрежеті түбірі (3)

  12. Игректің жазылуы (у)

  13. Ньютон ... формуласы (Лейбниц)

  14. Киімді ілетін зат (ілгіш)

  15. Функция кемімелі және қандай бола алады? (өспелі)


Т ақырыпқа байланысты бүгінгі сабақтың мақсаттары қандай болуы мүмкін?


«Тарсия» әдісі. Оқушыларға есептер беріледі, жауаптарымен сәйкестендіру тапсырылады.







Оқушылар берілген сұрақтарға жылдам жауап береді.


Барлық жауаптардың бас әріптерін айтады.


Иррационал өрнектерді түрлендіру тақырыбы шығады













Сабақ мақсатын айтады




Оқушылар жауабымен сәйкестендіреді.








Қалыптастырушы бағалау қойылады. Мұғалім

«Жақсы», «Жарайсың», «Керемет» ... сөздері арқылы ынталандырады























«Қошемет» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды





ДК экраны


























Кеспе қағаздары





Оқулықпен жұмыс

8 минут

Оқушылар №7.4 және 7.5 есептерді шығаруды ұсынады.

7.4. Өрнектің мәнін табыңдар:

7.5. Бөлшектің бөлімінде радикалдар (түбір таңбасы) болмайтындай етіп келесі өрнектерді түрлендіріңдер:

Оқушылар №7.4, №7.5 есептерді шығарады.

7.4 есеп. 3 балл.

Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазып өрнекті ықшамдайды.

7.5 есеп 3 балл.

Бөлшектің бөлімінде түбір таңбасы болмайтындай етіп өрнектерді түрлендіреді.



Дескриптор:

  • Көбейтіндіні көпмүше түрінде жазады;

  • n-ші дәрежелі түбір қасиеттерін дұрыс қолданады

  • бөлшектерді қысқартып, өрнектің мәнін табады

Дескриптор:

  • бөліміндегі өрнектің түйіндесіне бөлшектің алымын да бөлімін көбейтеді

  • -Тиісті кысқша көбейту формуласын қолданады

Оқулық.

Алгебра-11

Әбілқасымова А.Е

Жұмағұлова З.Ә

51 бет.

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

5 минут

«Еркін талқылау» әдісі бойынша оқушылар өзара топта талқылайды. Есепті шығарады, нәтижесін мұғалімге ұсынады

Мердігер көпір құрылысын жүргізу барысында көпір тіреуішін тұрғызу үшін зауытқа бетон қоспасына тапсырыс бермекші болды. Зауыттағы 1 қоспаның бағасы 20 000 теңге, ал жеткізу құны 5000 теңге. Бетон араластырғыш машинасына қоспаның сыйымдылығы .

  1. Тіреуіштің көлемі қанша ?

  2. Қоспаны жеткізу үшін қанша бетон араластырғыш машинасы қажет?

  3. Тапсырыс беруші тапсырыс үшін барлығы қанша теңге төлейді?

Оқушылар топта бірлесе талқылайды, дәптерге шығарады. Нәтижесін тақтаға орындап көрсетеді











3-балл

Дескриптор:

  • Тіреуіш көлемін табады;

  • Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!