|
Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 11 |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Иррационал өрнектерді түрлендіру |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Иррационал өрнектерді түрлендіру жолдарын үйрену |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Иррационал өрнек ұғымын, оны шығарудың әр түрлі тәсілдерімен |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: оларды есептер шығару барысында пайдалана алады. Бірін - бірі бағалауға үйренеді. |
|
|
Кейбір оқушылар: Өзгенің пікірімен санаса алуға үйренеді, формулаларды қорыта алады,күрделі есептерді шығаруға талпынады. |
|
Тілдік мақсат: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Иррационал, бөгде түбір,жаңа айнымалы енгізу,дәрежеге шығару. |
|
|
Постер құру,ой –түрткі сұрақтар мен жауаптар |
|
Алдыңғы оқу |
Иррационал көрсеткішті дәреже. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
|
|
Сабақтың басы |
Көбейткішті түбір ішінен шығару, түбір ішіне алу, бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босатуды білеміз. Сонымен бірге өткен тақырыпта n-ші дәрежелі түбір, рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін оқып үйрендік, енді осы айтылғандарды неғұрлым күрделі жағдайларда тепе-тең түрлендіру кезінде қолдану керек болады. 1 мысал:
Иррационал өрнектерді түрлендіру кезінде мәні оң да, теріс те болатын өрнектен n-ші дәрежелі түбір шығару қажет болады. Түбір ішіндегі өрнектің мәні оң болған жағдайда n-нің кез келген мәнінде түбірдің мағынасы болады. Ал өрнектің мәні теріс болған жағдайда мына ережелерді қолдану қажет: - егер n жұп сан болса, онда түбірдің мәні модуль таңбасымен; - егер n тақ сан болса, онда түбірдің мәні модульсіз алынады. 3
мысал: Шекуі:
27+10
4 мысал: 5 мысал: Өрнекті көбейткіштерге
жіктеңдер: |
|
|
Сабақтың ортасы |
№ 108, 2) №110 2) №111 (2) 2) |
|
|
Сабақтың соңы |
1.Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін тұжырымда 2. Иррационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын тұжырымда Үйге тапсырма: № 110(3-7), №113. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Иррационал өрнектерді түрлендіру" 11 класс
"Иррационал өрнектерді түрлендіру" 11 класс
|
Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 11 |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Иррационал өрнектерді түрлендіру |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Иррационал өрнектерді түрлендіру жолдарын үйрену |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Иррационал өрнек ұғымын, оны шығарудың әр түрлі тәсілдерімен |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: оларды есептер шығару барысында пайдалана алады. Бірін - бірі бағалауға үйренеді. |
|
|
Кейбір оқушылар: Өзгенің пікірімен санаса алуға үйренеді, формулаларды қорыта алады,күрделі есептерді шығаруға талпынады. |
|
Тілдік мақсат: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Иррационал, бөгде түбір,жаңа айнымалы енгізу,дәрежеге шығару. |
|
|
Постер құру,ой –түрткі сұрақтар мен жауаптар |
|
Алдыңғы оқу |
Иррационал көрсеткішті дәреже. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
|
|
Сабақтың басы |
Көбейткішті түбір ішінен шығару, түбір ішіне алу, бөлшектің бөлімін иррационалдықтан босатуды білеміз. Сонымен бірге өткен тақырыпта n-ші дәрежелі түбір, рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін оқып үйрендік, енді осы айтылғандарды неғұрлым күрделі жағдайларда тепе-тең түрлендіру кезінде қолдану керек болады. 1 мысал:
Иррационал өрнектерді түрлендіру кезінде мәні оң да, теріс те болатын өрнектен n-ші дәрежелі түбір шығару қажет болады. Түбір ішіндегі өрнектің мәні оң болған жағдайда n-нің кез келген мәнінде түбірдің мағынасы болады. Ал өрнектің мәні теріс болған жағдайда мына ережелерді қолдану қажет: - егер n жұп сан болса, онда түбірдің мәні модуль таңбасымен; - егер n тақ сан болса, онда түбірдің мәні модульсіз алынады. 3
мысал: Шекуі:
27+10
4 мысал: 5 мысал: Өрнекті көбейткіштерге
жіктеңдер: |
|
|
Сабақтың ортасы |
№ 108, 2) №110 2) №111 (2) 2) |
|
|
Сабақтың соңы |
1.Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін тұжырымда 2. Иррационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын тұжырымда Үйге тапсырма: № 110(3-7), №113. |
|
шағым қалдыра аласыз













