Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ішкі миграция
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Алматы қаласы, Алмалы ауданы, №36 мектеп гимназия
қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
Бөлім: |
«Қазіргі қоғам: миграция және зияткерлік миграция» |
|||||
Педагогтің аты-жөні |
|
|||||
Күні: |
31.01.2024 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Пәні: |
қазақ тілі |
|||||
Сынып: |
11 «А» |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ішкі миграция |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.2.3.1 - таза ғылыми стильдегі интервью, мақаланың құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау; 11.3.1.1 - таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью жазу; |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
Таза ғылыми стильдегі интервью, мақаланың құрылымы мен рәсімделуін біледі, жанрлық ерекшеліктерін талдайды; Таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью жазады; |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
-Ал, балалар бүгінгі сабақта бір-біріңе айтқан тілектер орындалсын! Айтылым. Жеке жұмыс . 1- тапсырма «Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтап алайық, оқушылар!
|
Қасындағы жұбына бүгінгі сабаққа бүгінгі сабаққа тілек тілейді.
Оқушылардың ықтимал жауабы: Қойылған сұрақтарға толық жауап береді |
Өте жақсы, балалар!
Бәрің дұрыс жауап бердіңдер деп ойлаймын! Дегенмен, 5-ші сұрақтың жауабына кім тағы өз ойын айтады? 7-ші сұрақтың жауабын кім тағы толықтырады? .... |
|
||
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин
5 мин |
Жазылым. Жұптық жұмыс. 2-тапсырма. Суреттер арқылы ішкі миграцияның негізгі себептерін анықтап,класстерді толтырыңдар.
Дескриптор: 1.Суреттер арқылы миграцияның негізгі себептерін анықтайды -1 балл 2. Класстерді толтырады -1 балл
QR код әдісі арқылы үш топқа бөлініңдер.
1-топ. Өлеңді негізге алып, ауылдан қалаға жаппай көшу процесінің ел экономикасына әсері туралы сөзталас өткізіңдер.
Сен де кеттің, Мен де кеттім, Ол да кетті ауылдан. Осынымыз ұят болды-ау, Ұят болды-ау қауымнан!.. Момын жұрттың арқа сүйер Азаматы біз едік. Тұлпарлардан, тұғырлардан Қалған бір-бір із едік. Біз де кеттік, Басқа жаққа бетімізді түзедік… Жеке-жеке бақыт іздеп, Жеке өмір түзедік. Жетер енді!.. Туған жердің топырағына тізе бүк! (Мұқағали Мақатаев) Дескриптор: 1. Ауылдан қалаға жаппай көшу процесінің ел экономикасына әсері туралы өз пікірін білдіреді – 1 балл 2. Пікірін аргументтермен дәлелдейді- 2 балл
2-топ. Кімді қазіргі заманның шешені деп санайсыңдар? Сол тұлғаның бойындағы шешенге тән қасиеттерді графиктік мәтінге топтастырып, 4–5 сөйлеммен тұжырым жасаңдар.
Дескриптор: 1. Қазіргі заманның шешенін анықтайды – 1 балл 2. Шешеннің бойына тән қасиеттерді атайды- 1 балл 3.1-сөйлемнен тұжырым жасайды-1 балл
3-топ. Ішкі миграция мәселесіне қатысты толтырылатын ісқағаздардың үлгілерін тауып, жазыңдар.
Дескриптор: 1.Ішкі миграция мәселесіне қатысты толтырылатын ісқағаздардың үлгілерін табады – 1 балл 2. Ісқағаз үлгісін жазады- 2 балл
Шешендік дау жайлы ақпарат береді.
3-тапсырма. Әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданып, «Қазыбектің ат дауын шешуі» мәтінін рөлге бөліп оқыңдар. Мәтін шешендік даудың қай түрі екенін анықтаңдар.
Wordwall арқылы рөлге бөлінеді. Дескриптор: 1.Әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданып, «Қазыбектің ат дауын шешуі» мәтінін рөлге бөліп оқиды-1 балл 2. Мәтін шешендік даудың қай түрі екенін анықтайды-1 балл Қазыбектің ат дауын шешуі Бір үлкен ас болып, сол аста бәйгеге шапқан қаншама аттың алдынан бір қара жал құла жеке-дара озып келіпті. Асқа жиналған топтың ішінен бір адам: «Мынау – менің тай күнінде жоғалтқан атым», – деп, аттың шылбырына жармасады. Атты қосып отырған иесі: «Жоқ, бұл – жала, өзімнің кер биемнен туған қолтума малым», – дейді. Көпшілік екі жағына да «сенікі жөн» деп айта алмай, Қазыбектің әкесі Келдібек биге келеді. Екі даугердің сөзін тыңдаған Келдібек те «ат сенікі» деп кесіп айта алмай, дағдарып отырып қалады. Жеті жасар Қазыбек: «Сен қалай
мал танығыш болып алдың?» – деп даугерлердің біріне сұрақ қояды.
«Мен енесін көрсем, одан туған төлін, төлін көрсем, енесін жаза
баспай танимын», – деп жауап береді атын тай күнінде жоғалтқан
адам. Сонда Қазыбек атты бәйгеге қосқан адамға: «Қане, сіз қалай
мал танисыз?»– дейді. « Мен енесін бір көрсем, ол құлындағаннан
кейін, құлынның сол биеден туғанын бұлжытпай танимын», – дейді.
Сонда Қазыбек тұрып: «Жарайды. Енді екеуің бар да, анау жүрген
қозыдан екі қозы ұстап әкеліңдер», – дейді. Олар барып алып
келгенде: «Қозыны көгендеп қойып, өрістегі қойдан өзді-өзің әкелген
қозының енесін алып келіңдер», – дейді. Екі даугер өрістегі қойдан
екі саулықты алып келіп, қозыларды бауырына салғанда, ат қосқан
адам әкелген саулық қозыдан жериді, қозы да жатсынып, саулыққа
жуымайды. Ал тай күнінде жоғалттым деген адам саулыққа қозысын
салғанда, енесі еміреніп тұ Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |