Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ішкі, сыртқы және аралас секреция бездері. Эндокриндік жүйе. Гормондар. Бүйрекүсті бездері. Гипофиз.

Материал туралы қысқаша түсінік
Биологиядан 8-сыныптың қысқа мерзімді сабақ жоспары, биология пәні мұғалімдеріне көмегі болар деп ойлаймын
Материалдың қысқаша нұсқасы

Уақыты:


Сыныбы:

8

Сабақ тақырыбы:

Ішкі, сыртқы және аралас секреция бездері. Эндокриндік жүйе. Гормондар. Бүйрекүсті бездері. Гипофиз.

Мақсаты:

Эндокриндік жүйе ұғымының мәнін түсінеді. Бездер туралы білімдерін тереңдетеді. Гормондар, гипоталамус-гипофиздік жүйе, акромегалия, соматотропин, вазопрессин, окситоцин, адреналин, эндокринолог сияқты ұғымдармен танысады.

Оқыту нәтижелері

Бездер туралы білімдерін дамытты. Эндокриндік жүйе ұғымының мәнін түсінді. Гормондар, гипоталамус-гипофиздік жүйе, акромегалия, соматотропин, вазопрессин, окситоцин, адреналин, эндокринолог сияқты ұғымдармен танысты. Осы бездердің қызметінің бұзылуынан болатын ауру түрлерінің белгілерін және алдын алу шараларын білді.

Әдіс-тәсілдері:

«Миға шабуыл», ДЖИГСО, «Раундробин», «Кубизм».

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді игеру сабағы.

Көрнекі құралдар,

негізгі ресурстар:

Электрондық оқулық, биология оқулығы, А-4 қағаздары, фломастерлер, интернет

Негізгі идеялар:

Адам ағзасы – біртұтас құрылым.

Қамтылған модульдер

АКТ. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. СТОү. ОүБжОБ. ТжДБО. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. ОБжК.

Бисатова Калия Шетенқызы

химия-биология пәні мұғалімі

ШҚО, Алтай ауданы, Алтай қаласы

Алтай қаласының №9 орта мектебі КММ

Кезеңдері, уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру

кезеңі(2мин)

Топты анықтау үшін сөздер таратады. 5 топ, атаулары: №1, 2, 3, 4, 5

Көршісіне қарап, тілек айтады.

Өз тобына отырып, топ ережесін қабылдайды


Әр топқа бағалау парақтары таратылады.

Аты, жөні

Топ бағасы

Өз бағасы














Жаңа сабаққа

дайындық

(3мин)

Оқушыларды ұйымдастырады.

Тақырыппен, мақсатпен таныстыру және оқушылармен бірлесе отырып, табыс критерийлерін белгілеу.

«Миға шабуыл», сұрақтар қою арқылы диалогке түсу.

Тақырыпты жазу, мақсат-міндеттерімен танысу.

Табыс критерийін жазып қою.


Сұрақтарға жауап қайтара отырып,диалогке түседі.


Жаңа сабақ

(20мин)

«ЖИГСО -1 » стратегиясы. Әр топқа жаңа сабақ мәтінін бөліп таратып беру, түсініп оқуға ұсыну және негізгі ойды постерге салуды және жалпы сыныпта постер бойынша қорғау керектігі айтылады.

1-топ. Ішкі секреция бездері немесе эндокриндік мүшелер жүйесі.

2-топ. Гормондар.Гипоталамус-гипофиздік жүйе. Нейрогормондар, олардың қызметі.

3-топ. Гипофиз, оның құрылысы мен қызметі.

4-топ. Гипофиз безінің қызметінің бұзылуынан болатын ауытқулар. Алыптылық, ергежейлілік.

5-топ. Бүйрекүсті бездерінің құрылысы мен қызметі. Кортизон, адреналин. Аддисон ауруы.


  1. Әр топ оқушылары өздеріне берілген бөлікті мұқият оқиды.

  2. Оқушылар зерттеушілік әңгіме арқылы топпен материалды талқылайды.

  3. Постерга жинақтап, салады.

  4. Жалпы сыныпқа топ мүшелері постер арқылы баяндайды (барлық оқушылар қамтылуы назарда болады)

  1. Топ басшысы әр оқушының жұмысқа араласуын, өз ойын білдіруін бағалау парағына түсіріп отырады. Бағалау критерий леріне сай, «1-5» шкаламен өлшенеді.

  2. Топтардың жұмыстарын және түсіндірулерін басқа топ оқушылары

«Басбармақ» әдісі арқылы формативті бағалау жүргізеді.

Бекіту (10мин)



(5мин)

«Раундробин» әдісін қолдану.

1.Сөйлемді жалғастыр.

«Ішкі секреция бездері бөлетін биологиялық активті заттар....»

«Гормондар қан арқылы ұлпалар мен мүшелерге барып....»

«Соматотропин...»



  1. «Кубизм» стратегиясы.

Куб қырлары бойынша оқушылар таңдап алған жұмыстар беріледі)

№1топ: Гормондар туралы зерттеу жасау (тірек плакатты ұсыну)

№2 топ: Гипофиз бен бүйрек үсті безін салыстыру

№3 топ. Бездер қызметі бұзылуынан пайда болатын аурулар туралы талқылау жасау.

№4 топ. Мәтін бойынша негізгі ұғымдар мен терминдерді анықтау.

№5 топ. Жалпы бездер туралы ұғымдарды жинақтау.


Берілген сөйлемдер бойынша топтағы әр оқушы бір-бір сөйлемнен жазып, мәтін құрастыру.

«Ішкі секреция бездері бөлетін биологиялық активті заттар....»

«Гормондар қан арқылы ұлпалар мен мүшелерге барып....»

«Соматотропин...»


Кубизм қырлары бойынша тапсырмаларды жасайды.

№1 топ. Зерттеу жұмысы

№2 топ. Салыстыру жасау

№3 топ. Талқылау жүргізу

№4 топ. Терминдерді анықтау.

№5 топ. Жинақтау жасау.

Екі жұлдыз,

бір тілек









Бағалау парағына топ басшысы жұмыстар үшін келесі бағаны түсіреді.

Рефлексия

(2мин)

Кері байланыс парағын толтыруға ұсыну.

«Маған ұнаған жұмыс...

«Маған түсініксіз ұғым...

«Менің мұғалімге сұрағым...

Оқушылар кері байланыс парағын толтырады.

Бағалау парақтарына оқушылар өз бағаларын қояды.

Бағалау(2мин)

Бағалау парақтарындағы бағаларды сұрау

Өз бағаларын айту

Жиынтық

баға

Үй тапсырмасы

(1мин)

Параграф 9, 11 (51-52 бет).

10 сұрақ жауаптарымен құру.

Күнделікке жазу.















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
21.05.2019
1575
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі