Сабақтың тақырыбы: «Жж» дыбысы мен әрпі. «Ойыншық түрлері».
Уақыты: 26.10-29.10.2020 ж.
Сабақтың мақсаты: «Жж» дыбысын қою. Ойыншық түрлерімен таныстыру.
Міндеті:
Түзету- білімділік: «Жж»дыбысын анық айтуға үйрету
Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.
Түзету-тәрбиелік: ұқыпты, тыңдай білуге тәрбиелеу.
Әдіс – тәсіл: көрнекілік, сөздік, сұрақ – жауап, практикалық.
Көрнекілік: техникалық құралдар, кеспе әріптер, айна, «сауат ашу әліппе – дәптері».
Сабақ түрі: жаңа сабақ
|
Іс-әрекет кезеңі |
логопедтің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Сәлеметсіңбе? Көңіл-күйің қалай? Жылдың қай мезгілі? Ауа райы қандай? |
Сәлеметсізбе! Жақсы. Оқушының жауаптары. |
|
Жылулық шеңбер: |
Ойыншықтар көп екен, |
Қимылдар арқылы жасау. |
|
|
|
|
|
Негізгі бөлім: |
«Түтікше» «Тіс тазалау» «Саңырауқұлақ» «Тәтті тосап»
Еліктеу арқылы: «Жж» дыбысын тікелей естіп қабылдау, сөлеу қимылдарын көру арқылы қабылдау, айнаға қарау арқылы өзінің ішінен шығатын ауа ағымын, көмекей дірілін қолмен сезініп байқау. А) Ара қандай дыбыс шығарады? ж - ж - ж - ж - ж - ж |
«Жж» дыбысының профилімен танысады. жаттығуларды айнаға қарап логопед соңынан қайталайды Логопед соңынан дұрыс қайталау. |
|
Түзету ойыны |
Фонетикалық есту қабілетін дамыту жұмыстары: а) «Жж» дыбысы бар сөздерге қол соқ ә) «Жж» дыбысының орнын көрсет: Жаға, жота, жалау, жуас, жантақ, жаса , жуа , жасау, жуан, жусан Өлең айту: Жан-жағыма жантайдым Жапырақтай жалпайдым «Ж» дыбысын жаздым да Жарға қарай шалқайдым. Қысқа буындар арқылы машықтандыру: Жа – жа – жа аж – аж – аж Жо – жо – жо ож – ож – ож Жы – жы – жы ыж – ыж – ыж Жұ – жұ – жұ ұж – ұж – ұж Жу – жу – жу уж – уж – уж Тіл ширату жаттығуы: А) Жа-жа-жапалақ Жо-жо-жолбарыс Жу-жу-жусан Жи-жи-жидек Жә-жә-жәшік Ә) Жо-жо-жо-жоқ демейміз ешқашан Жә-жә-жә-жәй жүреді трамвай Жа-жа-жа-жайлаудағы жылқылар Сөз арасында машықтандыру: Жіп, жапырақ, жолбарыс, жылан, жұмыртқа, жаңбыр, жүзім, жол, жел, жарқанат, жастық, жәшік. |
Логопед соңынан дұрыстап қайталау. |
|
Рефлексия: |
Балалардың сабақтағы тапсырмаларды орындауына қарай смайлик арқылы бағалау. |
Смайлигін беру. |
|
Қорытынды: |
Бүгін қай дыбыспен таныстық? Осы дыбысты айтқан кезде тіліміздің қалпы қалай тұрады? Сабақ аяқталды! Сау болыңдар! |
Оқушының жауаптары. Сау болыңыз! |
Конец формы
Күтілетін
нәтиже:
Білу: «Жж» дыбысының дұрыс айтылуын
Білді: «Жж» дыбысын дұрыс дыбыстауды.
Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ж дыбысы және әріпі
Ж дыбысы және әріпі
Сабақтың тақырыбы: «Жж» дыбысы мен әрпі. «Ойыншық түрлері».
Уақыты: 26.10-29.10.2020 ж.
Сабақтың мақсаты: «Жж» дыбысын қою. Ойыншық түрлерімен таныстыру.
Міндеті:
Түзету- білімділік: «Жж»дыбысын анық айтуға үйрету
Түзету-дамытушылық: фонематикалық қабылдауын дамыту, ойын тапсырмалары арқылы ойлау, қабылдау, зейінін дамыту,артикуляциялық жаттығуларды жасау арқылы дыбысты дұрыс айтуға үйрету.
Түзету-тәрбиелік: ұқыпты, тыңдай білуге тәрбиелеу.
Әдіс – тәсіл: көрнекілік, сөздік, сұрақ – жауап, практикалық.
Көрнекілік: техникалық құралдар, кеспе әріптер, айна, «сауат ашу әліппе – дәптері».
Сабақ түрі: жаңа сабақ
|
Іс-әрекет кезеңі |
логопедтің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Сәлеметсіңбе? Көңіл-күйің қалай? Жылдың қай мезгілі? Ауа райы қандай? |
Сәлеметсізбе! Жақсы. Оқушының жауаптары. |
|
Жылулық шеңбер: |
Ойыншықтар көп екен, |
Қимылдар арқылы жасау. |
|
|
|
|
|
Негізгі бөлім: |
«Түтікше» «Тіс тазалау» «Саңырауқұлақ» «Тәтті тосап»
Еліктеу арқылы: «Жж» дыбысын тікелей естіп қабылдау, сөлеу қимылдарын көру арқылы қабылдау, айнаға қарау арқылы өзінің ішінен шығатын ауа ағымын, көмекей дірілін қолмен сезініп байқау. А) Ара қандай дыбыс шығарады? ж - ж - ж - ж - ж - ж |
«Жж» дыбысының профилімен танысады. жаттығуларды айнаға қарап логопед соңынан қайталайды Логопед соңынан дұрыс қайталау. |
|
Түзету ойыны |
Фонетикалық есту қабілетін дамыту жұмыстары: а) «Жж» дыбысы бар сөздерге қол соқ ә) «Жж» дыбысының орнын көрсет: Жаға, жота, жалау, жуас, жантақ, жаса , жуа , жасау, жуан, жусан Өлең айту: Жан-жағыма жантайдым Жапырақтай жалпайдым «Ж» дыбысын жаздым да Жарға қарай шалқайдым. Қысқа буындар арқылы машықтандыру: Жа – жа – жа аж – аж – аж Жо – жо – жо ож – ож – ож Жы – жы – жы ыж – ыж – ыж Жұ – жұ – жұ ұж – ұж – ұж Жу – жу – жу уж – уж – уж Тіл ширату жаттығуы: А) Жа-жа-жапалақ Жо-жо-жолбарыс Жу-жу-жусан Жи-жи-жидек Жә-жә-жәшік Ә) Жо-жо-жо-жоқ демейміз ешқашан Жә-жә-жә-жәй жүреді трамвай Жа-жа-жа-жайлаудағы жылқылар Сөз арасында машықтандыру: Жіп, жапырақ, жолбарыс, жылан, жұмыртқа, жаңбыр, жүзім, жол, жел, жарқанат, жастық, жәшік. |
Логопед соңынан дұрыстап қайталау. |
|
Рефлексия: |
Балалардың сабақтағы тапсырмаларды орындауына қарай смайлик арқылы бағалау. |
Смайлигін беру. |
|
Қорытынды: |
Бүгін қай дыбыспен таныстық? Осы дыбысты айтқан кезде тіліміздің қалпы қалай тұрады? Сабақ аяқталды! Сау болыңдар! |
Оқушының жауаптары. Сау болыңыз! |
Конец формы
Күтілетін
нәтиже:
Білу: «Жж» дыбысының дұрыс айтылуын
Білді: «Жж» дыбысын дұрыс дыбыстауды.
Игерді: Осы білімдерін басқа сабақтардағы білімдеріне пайдаланады.
шағым қалдыра аласыз













