Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жаhандық құзыреттер. ҚМЖ. 5-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Жаhандық құзыреттіліктер
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 1-сабақ
Бөлім: |
Этика және әдеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Барлығы сәлемдесуден басталады |
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға сәлемдесу әдебі туралы кеңінен түсінік беру; сәлемдесудің мәні мен маңызын ұғындыру; сәлемдесу мәдениетін меңгерту. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқыту әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту. Психологиялық ахуал. Тақтаға үш сурет шығарылады (ілінеді) Суретпен жұмыс шарты: адамдардың әртүрлі амандасу әрекетін түсіндіру. |
Суреттердегі бейнелер мен іс- әрекеттерді түсіндіріп, сабақ тақырыбын анықтайды. Оқушылар сәлемдесу арқы- лы адамдар арасында бір-бірі- не деген жылы қарым-қатынас орнайтынын айтады. |
Ауызша кері байланыс беру. «Жақсы!», «Тамаша!» Дескриптор:
|
Сәлемдесу тақырыбын- дағы иллюс- трациялар |
|
«Кел, ойланайық» айдарымен жұмыс барысында мұ- ғалім сәлемдесудің мәнін, түрлерін адам өміріндегі маңызын анықтауға бағдар береді. Сұрақтарға жауап беру барысында сабақ тақырыбын анықтауға мүмкін- дік тудырады. |
|
|
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқыту әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Теориялық түсіндірме мәтінмен жұмыс жасатады: «Джигсо» әдісімен төртке бөлу, теориялық мәтіннің шағын бөлімдерін топтарға белгілеп, бөліп береді. 1-топ. Сәлемдесу; 2-топ. Амандасу (2, 3 – азат жол); 3-топ. Амандасудың реті, тәртібі; 4-топ. Замануи аманда- су. |
Топтар шағын мәтіндерін оқиды. Мәтіннен алған мәліметін келесі топтарға қонаққа бару арқылы түсіндіреді. «Бес жолды талдау» әдісімен «дәстүр» сөзін талдайды.
Әр топ өз аялдамасының тапсыр- масымен танысып, өзге топтар- мен жұмыс істеуге дайындалады. Топ мүшелері аялдамадағы тап- сырмаларды орындауға белсене қатысады. Сәлемдесу әдебіне қа- тысты ойларды талдап, өз пікір- лерін қорғайды.
|
Дескриптор:
|
Ақпарат- тық мәтін Суреттер |
|
2-тапсырма. «Маңызды ақпаратты» түйін сөздер арқылы меңгеру және есте сақтауға жағдай тудырады. «Бес жолды тал- дау» әдісімен «дәстүр» сөзіне талдау жасатады. «Сәлем» сөзінің шығу және қолданылу себебін, дәс- түрге айналуын және адамға көрсетілетін құрмет пен ізеттілік үлгісі екенін түсінуіне мүмкіндік беріп, әр топта жедел сұхбат сәттерін ұйымдастырады. Мұғалім уақытты тиімді пайдалану мақсатында «Аялдамалар» әдісімен топтарға тапсырмаларды бө леді. |
Дескриптор:
|
«Бес жол- ды тал- дау» әдісі- не арнал- ған кесте «Менің атым – Қо- жа» кітабы |
|
|
«Талда» аялдамасында «Талда» тапсырмасын орындату ережелерін ұсынады:
|
Дескриптор:
|
ПОПС формуласы |
|
|
«Өзіндік жұмыс» аялдамасына жауапты топтың үш топқа үш тапсырманы орындатуына жетекшілік етеді.
|
Дескриптор:
|
QR code |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқыту әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Тақырыбы: «Сәлем беру – танысып білісудің, доста- судың дәнекері». Бірінші сөйлем: Менің ойымша, сәлем беру – таны сып білісудің, достасудың дәнекері. Екінші сөйлем: Себебі, мен оны былай түсіндіремін… Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мы- салдармен дәлелдей аламын….». Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім…». |
+қанда +ге , , +сыз де де б м Үлгі: Менің ойымша, сәлем беру – адам мәдениетінің айнасы; Өйткені біз кез келген адамға кө- ңіл бөліп, ізет көрсетеміз, әдепті- лік танытамыз; Мысалы: арнайы сәлем берсең, үл- кен кісілер риза болып, батасын береді. Сондықтан ол ұлттық мұ- ра, ұлттық құндылық болып табы- лады. 3. «Сиқырлы қаламсап» әдісі- мен QR code-ті талдаған соң, өз пікірін жазуына мүмкіндік береді. |
Дескриптор: – Ребусты шешіп, сөйлемді оқиды; – Өз тапсырмасын құрастыра алады. |
|
|
|
Ребус па- рақшасы |
||
|
|
Кесте |
||
«Ойна да ойла» аялдамасында «сәлемдесу тізбегін» жасай отырып, бүгінгі тақырып бойынша қызықты пі- кірлер алаңын ұйымдастырады. |
Дескриптор:
|
|
||
Сабақтың соңы |
«Біліміңді тексер!» айдарымен кері байланыс сәтін ұйымдастырады. |
Сұрақтарға қатысты тұжырымды ой айтады. |
Бүгінгі сабақ бойынша «Пікір- лер топтамасы» парақшасын жасайды. |
Пікірлер парақшасы |
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 2-сабақ
Бөлім: |
Этика және әдеп |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Мен достарымның ортасындамын. Мен өз әрекеттерім үшін жауаптымын. Ата-анаға ризашылық білдіруді үйренеміз |
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға достық, жауапкершілік, ата-анаға құрмет көрсете білу туралы түсінік беру; жауапкершіліктің маңызын түсіндіру. ата-анаға ризашылық білдіру дағдыларын қалыптастыру. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқыту әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту. Суретке қарап, өмірде орын алатын жағымсыз әдеттер туралы ойлануға, пікір айтуға жағдай тудырады. «Кел, ойланайық!» айдарындағы сұрақтарға жауап негі- зінде сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Сурет бойынша адам әрекеті, жағымсыз әдеттер туралы ой- ларын айтады. Оқушылар жаңа тақырыпты анықтау мақсатында өз ойла- рын білдіреді. |
Ауызша кері байланыс беру: «Жақсы!», «Тамаша!» Бағалау «Шапалақ»
|
Суреттер. Флипчарт, маркер. |
|
Сабақтың ортасы |
1. Мозайка әдісімен оқушыларды 3 топқа бөліп, теориялық мәтінді талдап, түсіну ортасын құруға ықпал етеді.
2. Тапсырмаларды орындау алгоритмін түсіндіре- ді: зерттеу, талдау, тәжірибе, ой қорыту, кері байланыс. Зерттеу мен талдау жасау тапсырмасы. Маңызды ақпарат пен түйін сөздерді семантикалық картаға салу. Берілген сөз ұғымдарының адам өміріндегі рөлін анықтау. |
Теориялық мәтінді талдайды. Оқушылар маңызды ақпарат пен түйін сөздерді семантика- лық картаға салады. Ұғымдар- дың мәні мен маңызын анық- тайды. |
Достық белгісімен «Қол алысу» арқылы бағалау. Дескриптор:
|
Семантика- лық карта. Семантика- лық карта. |
|
Семантикалық карта |
|||||
Маңызды ақпарат |
Мақал, нақыл сөздер |
||||
достық |
|
||||
достық күші |
|
||||
жауапкершілік |
|
||||
|
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқыту әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Тәжірибелік тапсырмалар. «Жағдаяттық тапсырма», «Талда!», «Ойна да ойла!» тапсырмаларымен жұмыс. Жағдаятқа қатысты жауап нұсқаларын қабылдау. Тал- дату, меңгерілген білімнің тәжірибедегі қажеттілігін анықтау. «Біліміңді тексер!» айдары бойынша кері байланыс жасатады. |
|
|
Тәжірибелік парақша. Құрақхат үлгісі. Достық сызбасы. |
|
жауапкерші- лікті сезіну |
|
||||
ардақтау |
|
||||
үлкенді құрметтеу |
|
||||
Тәжірибелік парақшаны тол- тырады:
Кері байланыс жасап, игеріл- ген білім туралы ой қорытады. |
|||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Қызық. Қиын. Құнды». Бүгінгі сабақтың қызық, қиын, құнды болған тұстарын жазып, пікірлерін білдіруге мүмкіндік тудырады. |
«Қызық. Қиын. Құнды». Сабақ барысынды оқушы үшін қызық, қиын, құнды бол- ған тұстарын жазып, ой қоры- тындылайды. |
Пікір парашасын толтырады. |
Пікір парақшасы. |
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 3-сабақ
Бөлім: |
Этика және әдеп |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Дастарқан жаю және дастарқан басындағы әдеп. |
|
Сабақтың мақсаты |
Дастарқан жаю қағидаларымен таныстыру. Дастарқан басында өзін дұрыс ұстап, дастарқан мәдениетін сақтауға тәрбиелеу. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқыту іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Көтерiңкi көңiл күй oрнaту үшiн «Ізгілік шары» әдісін қолданып, сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалып- тастырады. «Отбасы», «Мереке», «Қонақ» болып топтасады.
«Түйін сөздерді» негізге ала отырып, «Кел, ойла- найық!» айдарымен сұрақтарды үш топқа бөліп, жұ- мыс жасатады.
Түйін сөздер Дастарқан, бата, қарым-қатынас, әдеп, қонақжайлылық. |
Шеңбер болып тұрған оқушылар бір-біріне «ізгілік шарын» ұсыну арқылы жақсы тілектер айтады. Сұрақтарға жауап береді. Дас- тарқан әдебі туралы ойларын, қазақ халқының қонақ-жайлы- лық мінезі туралы түсінігін тар- қатып айтады. «Кел, ойланайық!» бөлімінен алған ақпараттарды қолдана оты- рып, түйін сөздермен сөйлем құрайды. |
Ауызша кері байланыс беру: «Жақсы!», «Тамаша!» |
|
Сабақтың ортасы |
Сабақ ортасында уақытты тиімді пайдалану мақ сатында үш топқа үш тапсырма беріледі. Тапсырма топта орындалған соң, өзара орындалған тапсырма мен таныстыру «Қонаққа бару» әдісімен жүзеге асы рылады. «Қонаққа бару» әдісі. «Қонақкәде» (әкелген тапсырманы таныстырады, түсіндіреді). «Ауылдың ақыл алқасы» (өз білгендері туралы тұжырымдарын айтады). |
Оқушылар мәтінді ИНСЕРТ кестесімен талдайды. |
Ауызша бағалау. «Екі жұлдыз – бір тілек» әдісі бойынша бағалайды. Дескриптор:
ғын қояды. |
Түйін сөздер жа- зылған па- рақшалар. Сәйкестен- діру кес- тесі. |
|
1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. ИНСЕРТ кестесі. Оқылым мәтінін ИНСЕРТ кестесімен талдату. |
|
|
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқыту іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сәйкестендіру картасы Айтылған ақпараттарды есте сақтай отырып, сәйкес- тендіру картасын толтыртады.
«Түртіп алу» әдісі. Асхана аспаптарын дұрыс қолдана аласың ба? Майға арналған пышақ Кофе қасығы Десерт шанышқысы Десерт қасығы Майлық Ас шанышқысы Ас пышағы Десерт пышағы Салат шанышқысы Ас қасық Шай қасық Дастарқан мәдениетіне қатысты мәтінмен мұқият та- ныстырып, керек ақпараттарды жаздыру |
Айтылған ақпараттарды есте сақтап, сәйкестендіру картасын толтырады. Мәтінді «Түртіп алу» әдісі бойынша оқып танысып, керекті ақпараттарды жазып алады. Дастарқанға қатысты қонақ кү- ту әдебі, дастарқан мәдениеті ту- ралы ойларын «Бес ереже» әдісі- мен қорытындылайды. |
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Сәйкестен- діру карта- сы. Оқулық. Сурет. |
Білетін ақпарат V |
Жаңа ақпарат + |
Білгеніме сәйкес келмеді – |
Көңілімде сұрақ туындайды ? |
|
|
|
|
Қонақжайлылық |
Арнайы дәм |
сыбаға |
дәмге құрмет көрсету |
нан ауыз тию |
қазақ халқының ұлттық дәстүрі |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқыту іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
4-тапсырма. Барлық топқа ортақ «Талда» айдары- мен жұмыс істетеді. Дастарқанға қатысты қонақ күту әдебі, дастарқан мәдениеті туралы ойларын «Бес ереже» әдісімен орындату. Топпен жұмыс. «Біліміңді тексер!» айдарымен жұмыс жасатып, кері байланыс беру. |
Дастарқан әдебі туралы қосым- ша мәліметтер тауып, өз пікірле- ріне негіздеме жасайды. Семантикалық картаны толты- рып, өз пікірлерімен бөліседі. |
|
Семанти- калық кар- та. |
Сабақтың соңы |
«3Қ» әдісімен кері байланыс жасау. |
Оқушылар сабақта алған құн- ды, қызықты ақпараттарды атап, қиындық тудырған тапсырма- лардың себептерін айтады. |
Стикерге жазып, пікірін іледі. |
Стикер |
Семантикалық карта |
|
Сұрақтар |
Мысалдар |
Дастарқан әдебі деген не? |
|
Батаның қандай маңызы бар? |
|
Неліктен дастарқан басы киелі орын деп есептеледі? |
|
Бөлім: |
Этика және әдеп |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қоғамдық көлікте, театрда, кинотеатрда, мұражайда өзіңді қалай ұстау керек? |
|
Сабақтың мақсаты |
Қоғамдық көліктегі әдеп және театр ішіндегі ережелерді үйрену; кинотеатрдың ерекшелігі мен мұражай әдебі туралы түсінік қалыптастыру. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
«Таңғажайып театр» әдісімен психологиялық орта қалыптастырады. Шарты: көлікке орналасқан ерекше театр туралы тың идеялар туындауына жағдай жасау. «Кел, ойланайық» айдарымен жұмыс барысында түйін сөздерді негізге ала отырып, жұмыс жасату. «Көрме» әдісімен үстелдерге қоғамдық көлік, те атр, кинотеатр, мұражай суреттерін қояды. Оқушы- лардың өз таңдауымен бөлінуіне мүмкіндік береді. Түйін сөздер көмегімен сабақ тақырыбын, мақсатын анықтауға жағдай тудырады. |
Оқушылар бір-бірімен ақыл- дасып, өз жұптарының жауабын ұсынады. Мысалы: кеме-театр, зымыран- театр, мәшине-театр, ұшақ-театр т.б. «Бес қадам» әдісімен 5 сөзге (қоғамдық көлік, театр, тәртіп сақтау, мұражай, жәдігер) талдау жасайды. Әр топ өз сұрақтарымен жұ- мыс істеп (көлік атаулары, театр, кинотеатр атаулары, мұражайлар атаулары т.т.), жедел жауаптар топтамасын ұсынады. |
Көтермелеу, мадақтау сөздері- мен ынталандыру |
Қима қағаздар. |
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Топтық жұмыс «Меңгерілетін білім» айдары бойынша «Жолбағдар» картасын таратады. Аялдамалар: қоғамдық көлік, те атр, кинотеатр, мұражай. «Қоғамдық көлік» аялдамасындағы топ теориялық тү- сіндірме мәтіндегі өздеріне тиесілі бөліммен жұмыс іс- теп, өзге топтарға түсіндіру мақсатында дайындалуын бақылайды. Бұл ауқымды бөлік болғандықтан, өзі же- текшілік етеді. Көлікке қатысты «Қызықты ақпаратты» қосымша қамту керек екенін ескертеді. |
Аялдамалар атауына сай безен- діреді (бір сурет, зат, т.б.). Теориялық мәтінді атаудың мағынасына сай түсіндіреді, пі- кір алмасады. «Көрме» әдісі бо- йынша түсіндіру, таныстыру, өз пікірлерін айту жұмыстарын орындайды. |
Дескриптор:
|
Ақпарат- тық мә- тіннің үлестірме бөлімдері. |
|
Мәтінмен танысып, ереже жасауға бағдар беру Үлгі: қоғамдық көліктерге автобус, троллейбус, трамвай, метро, пойыз, ұшақ, кеме т.б. жатады. Трамвайдың алдыңғы жағынан, ал автобус пен трол лейбустың артқы жағынан өту керек. Балалар қоғамдық көліктерде үлкендерге орын ұсына ды және т.т. |
«Қоғамдық көлік» аялдамасы- на жауапты топ мүшелері көлік- ке міну, көліктен шығу ережеле- рін қимыл-қозғалыс, пантомима арқылы таныстырады. |
Аялдама суреттері. |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Теориялық мәтін бойынша хабарлама дайындату. «Театр» аялдамасы өз мәтінімен жұмыс жасауын қа- дағалайды. Театр үлгісінде түсіндіру мүмкіндігін ой- ластырады. «Ортеке» ұлттық ойыны туралы ақпарат- ты қамтуын ескертеді. Театр билеттерін алу жолдары. Театр түрлері. Театрдағы әдеп. |
«Театр» аялдамасы диалог, моно- лог форматын қолдана алады. Ерекше көлік және ежелгі қуыр- шақ театры – «Ортеке» ойыны туралы ойларын ортаға салады. |
Дескриптор:
|
Оқулық. Энцикло- педия. |
3-топ. Салыстыру қорытындысын таныстыру. «Кинотеатр» аялдамасы тобына мәтінмен танысқан соң, театр мен кинотеатр ерекшелігін зерттеуге, са- лыстыруға және өз пікірлерімен таныстыруға бағдар береді. Кинотеатр. Театр. Кинозалдағы мәдениет. Тазалық пен жауапкершілік. |
|
Дескриптор:
|
«Ортеке» ойыны- ның бейне- жазбасы. |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. «Қызық. Қиын. Құнды» Бүгінгі сабақтың қызық, қиын, құнды болған тұста- рын жазып, пікірлерін білдіруге мүмкіндік тудырады. |
«Қызық. Қиын. Құнды». Сабақ барысында қызық, қиын, құнды болған тұстарды жазып, ой қорытады. |
Бағдаршам арқылы бағалау. |
Кесте. |
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 5-сабақ
Бөлім: |
Азаматтық және патриотизм |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
Сабақтың тақырыбы: |
Отбасындағы өзара сыйластық |
|
Сабақтың мақсаты: |
Отбасындағы өзара сыйластық қағидаттарымен таныстыру. Отбасылық құндылықтарды түсіндіру. Ұлтымыздың отбасы құндылықтарының ерекшелігі туралы мағлұмат беру. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. «Отбасы туралы » бейнеролик көрсету арқылы жағымды психологиялық орта қалыптастырады. «Кел, ойланайық!» айдарында берілген сұрақтарға жауаптарын тыңдап, «Түйін сөздерді» негізге ала оты- рып, бүгінгі тақырыпты, сабақ мақсатын анықтатады. |
Отбасы туралы бейнероликті тамашалап, сабақ тақырыбын анықтайды. Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын айтады. |
Отбасы, сыйластық, ұлттық құндылық, ізет, әдеп сөздерімен танысады. Мадақтау сөздерімен ынталан- дыру: «Керемет!», «Жарайсың!» «Тамаша жауап» «Өте жақсы» |
https:// www. google. com/search. Қима қағаздар. |
Сабақтың ортасы |
«Ойлан, тап» әдісімен теориялық түсіндірме мәтінмен танысып, мәтін мазмұнын негізге алып, сұрақ құрап жазуға тапсырма береді.
«Талда» айдары тапсырмасы бойынша отбасындағы сыйластық туралы ой қорытып айтуға мүмкіндік бе- ріп, жүз рет жазылған бір сөздің ерекшелігін айтуға «Сөз құдіреті» сұхбат алаңына шақырады. |
Қатар отырған оқушының бірі сұрақ құрайды, жұбы сұраққа жауап жазады. Оқушы мұғалімге қай сөзді таң- дағанын, оның ерекшелігі неде екенін түсіндіреді. |
Дескриптор:
Дискриптор бойынша өзара ба- ғалау. |
Сұрақ- тар жазыл- ған парақ- шалар. |
|
3-тапсырма: Жеке жұмыс. «Өзіңді құрметтеу – өзгені құрметтеу» психология- лық картасын толтыртады. Ескерту: психологиялық карта мұғалімнің шығарып алуына қолайлы болу үшін 3қосымшада берілді. |
Психологиялық картамен жұмыс жасайды. |
Дескриптор:
бағалауды үйренеді. |
Бағалау парақша- сы. |
|
4-тапсырма. Топтық жұмыс «Өзіндік жұмыс» айдары бойынша жүзеге асырылады. Берілген сөздердің арасы- нан (сүйіспеншілік, әдептілік, жауапкершілік, әділдік, тазалық, жанашырлық, достық, төзімділік, қамқорлық, сыйластық, мейірімділік, құрмет, даналық, сабырлы- лық) отбасының ынтымағын арттыратын бес сөзді таң- датып, «Рухты сөздер» аукционын ұйымдастырады. |
Берілген сөздердің ішінен 5 сөзді таңдап, таңдау себебін түсіндіре- ді. Сол сөзді кеңінен қолдануды жарнамалайтын мәтін құрасты- рады. |
Бағалау әдісі: Бағдаршам. Жасыл – түсінікті Сары – сұрағым бар Қызыл – көмек қажет |
Бағдаршам суреті. |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың соңы |
«Біліміңді тексер!» айдарымен жұмыс бойынша қоры- тындылайды. Бүгінгі сабақтағы ең маңызды ақпарат деп нені айтар едің? Отбасы құндылығын не үшін сақтау керек? Отбасындағы сыйластықтың қоғам үшін маңызы қандай? |
Сұрақтарға жауап береді, ойла- рын нышанды суреттермен бе- реді. |
Стикермен пікір қалдырады. |
Стикерлер тақтасы. |
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 6-сабақ
Бөлім: |
Азаматтық және патриотизм |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Өз Отанымды мақтан тұтамын! Түрлі көзқарас, біртұтас ұлт. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Отан ұғымының мәнін ашу; Отанға деген құрмет сезімдерін ояту; «ұлт» деген ұғыммен тереңірек танысу; бірлік – ұлттың айнымас қазығы екенін түсіну. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
«Отаны бірдің жүрегі бір, Жүрегі бірдің тілегі бір» нақыл сөзін ұсыну арқылы сыныпта жағымды психо- логиялық орта қалыптастыру. |
Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, қол ұстасады. |
|
Нақыл сөз слайд №1. |
|
Қызығушылықты ояту «Бүгінгі сабақтан не алғың, не көргің келеді?» сұ- рағын қойып, сұрақтарға жауап алу. |
Тақырып бойынша не күтетін- дерін анықтап алады. |
|
|
|
«Кел, ойланайық!» айдарында берілген сұрақтар мен түйін сөздерді байланыстырып, ой тарқату үшін кино үзінділері мен суреттер көрсетіп, ой қозғайды. |
Оқушылар көрген материалдар бойынша өз ойларын айтады. |
Кино үзінді- лері мен тари- хи суреттер. |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Отан дегенде көз алдарыңа не келеді? Қазақстанда ту- ғаныңды мақтан тұтасың ба? Ұлт деген не? Өзге ұлттар біздің елге қалай келген? Түйін сөздер Отан, парыз, мақтан тұту, ұлт, халық, тарих, бірлік, біртұтас ел. |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Өз Отанымды мақтан тұтамын! Түрлі көзқарас, біртұ- тас ұлт» мәтінін оқытып, жұпта үш түйін сөзді таңдап, өз ойын қорытатын үш сөйлем айтуын қадағалайды.
Отан туралы өлеңді оқып, «Отан» дегенде өзінде қандай ой туатынын «4 сөйлем» әдісімен жаздырады.
«Адамдардың бәрін сүй, бауырым деп» тақырыбында- ғы теориялық ақпарат мәтінімен жұмыс жасату үшін «Ақпаратпен жұмыс» парақшасын таратады. |
Мәтін мазмұнымен мұқият таны- сады. Үш түйін сөздің көмегімен сөйлем құрап, ойын айтады. Өлең мазмұнымен танысып, 4 сөйлеммен өз ойын жазады. Өз пікірлерін айтады. Челлендж ұйымдастыру ба- ғытымен танысып, пікірлерін дайындайды. Парақша бойынша топтасып, өз пікірлерін айтады. Келісе отырып, ортақ бір парақшаны толтырады. |
Мадақтау сөздерімен ынта- ландыру: «Керемет!», «Жа- райсың!» «Өзін-өзі бағалау» әдісі «Бағдаршам». Дескриптор
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Ақпараттық мәтін. «Жүзім шо- ғыры» парақ- шасы. Тірек сызба- лар. youtube.com/ watch?v= NgJG4dsIvSs. «Ақпаратпен жұмыс» па- рақшасы. |
Достық бесігі. («Маңызды ақпарат» айдарлары- мен жұмыс) |
Ұлттар тағ- дыры (ақпа- раттық мә- тін және ки- нодерек бойынша) |
Ұрпақтар татулығы (жағдаят- пен жұмыс) |
Татулық пен ынты- мақ мере- кесі. Алғыс күні |
|
|
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия |
Суретте берілген кесте бойынша |
|
|
|
|
Суреттегі кестемен жұмыс жасатады. |
жұмыс істеп, оқушылар бүгінгі |
Тапсырманы орындау ба- |
|
|
|
|
сабақ бойынша ой қорытады. |
рысында не алдым? |
|
|
|
«Аяқталмаған сөйлем» рефлексиясын қолдану |
|
Нені жақсартамын? |
|
|
|
|
|
«Аяқталмаған сөйлем» кес- тесі. |
||
Бүгін мен ... білдім. Мен үшін ... қызық болды. Мен үшін ... қиын болды. |
Мен енді ... жасай аламын. Мен ... сезіндім. Мен ... туралы білдім. |
||||
|
Мен ... тапсырмалар ал- |
Мен ... үйрендім. |
|
|
|
|
дым. |
Мені ... таңғалдырды. |
|
|
|
|
Мен ... екенін түсіндім. |
Мен ... өзімді сынап кө- |
|
|
|
|
|
ремін. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. 7-сабақ
Бөлім: |
Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Әлеуметтік желі дегеніміз не? Әлеуметтік желідегі менің аккаунтым |
|
Сабақтың мақсаты: |
Әлеуметтік желі туралы ақпаратпен танысу; аккаунт құруда ескеретін басты жағдайлар; аккаунтты дұрыс пайдалану. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру «Жү- ректен жүрекке» тренингі арқылы жүзеге асырылады. Кел, ойланайық! «Кел, ойланайық!» айдары мен «Түйін сөздер» айда- рын негізге ала отырып, әлеуметтік желілер жайлы бі- лімдерін кеңейту мақсатында жұмыс жасатады. |
«Жүректен жүрекке» тренингін- де әлеуметтік желілер туралы ой болжамдары жайлы пікір алма- сады, баяндайды. «Мозаика» әдісімен 3 топқа бө- лінеді. |
Ауызша бағалау: «Жарайсың!», «Тамаша!», «Жақсы!». |
Суреттер қиынды- лары. |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Әлеуметтік желі атаулары (Facebook, Instagram, ВКон- такте) жазылған парақшаларды таратып, оқушылар «Мозаика» әдісімен 3 топқа бөлtді. І топ: Facebook. ІІ топ: Instagram. ІІІ топ: ВКонтакте. «Миға шабуыл» арқылы сұрақтар беріледі, оқушылар жауап беру арқылы тақырыптың сипатын анықтайды. Әлеуметтік желі дегеніміз не? Әлеуметтік желінің қандай түрлері бар? Әлеуметтік желіде аккаунтың бар ма? Түйінді сөздер: Әлеуметтік желі, медиакеңістік, интернет, медиасауат- тылық, аккаунт. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшеді. «Миға шабуыл» арқылы сұрақ- тарға жауап береді. Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді,тақырыптың сипатын анықтайды. Оқушылар түйін сөздердің мағы- насын түсініп, ауызекі сөйлеу ті- лінде қолдануға дағдылану, тал- дау арқылы жаңа деректермен алмасады. |
Дескриптор: Әлеуметтік желілер жайлы бі- лімдерін кеңейтеді, әлеуметтік желілердің әсері туралы пікір- лерін айтады.
Ауызша бағалау. Мадақтау: «Тамаша!», «Керемет!», «Өте жақсы!» |
|
Сабақтың ортасы |
«Маңызды ақпарат!» айдарында «Бір қадам алға...» әдісі бойынша орындалатын тапсырма беріледі. Мұғалім сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа ше- гінеді. Мұғалім бірнеше сұрақ қою арқылы оқушы- лардың зейінін сабаққа аударады. ЖЖ.ТЖ «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы жұппен, топпен жұмыстар ұсынады, теориялық мәтін- мен жұмыс жасатады. Мұғалім әр оқушының жауабын мұқият тыңдайды. 1-тапсырма. «Талда» айдарымен жұмыс жасайды. Мәтінді оқыған соң «Интернетті көп пайдаланудың зияны болуы мүмкін бе?» тақырыбында талдау ұйымдастырады. |
Оқушылар «Бір қадам алға...» әдісі бойынша ақпараттық мә- тінмен жұмыс жасайды, оқиды, талдайды, әлеуметтік желінің адам өміріне тигізетін пайдасы, зияны туралы ойларымен бөлі- седі, жұптасып, топтасып талқы- лайды. Кестемен жұмыс жасайды. |
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Ақпарат- тық мәтін. Үлестір- мелі қағаз- дар. |
Жағымды жағы |
Кемшіліктері |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Төмендегі мәселелерге де назар аудартады:
ТЖ «Сүзгі» әдісімен жұмыс жасатады. Сүзгідегі ең танымал желіні іріктеп жоғарыға қал- дырып, танымалдығы төмен желілерді сүзгіден өткі- зіңдер. Жоғарыда қалдырылған желілер неге ең танымал? Мұғалім үнемі оқушылардың іс-әрекетін мұқият бақы- лайды, бағыт береді, анықтайды, талдайды. |
Сүзгідегі ең танымал желіні ірік- теп, жоғарыға қалдырады. Таны- малдығы төмен желілерді сүзгі- ден өткізеді. Оқушылар айдарда ұсынылған үш тапсырманың бірімен өз таң- дауы бойынша жұмыс істейді. Өз таңдауы бойынша құрылған топтарда бірлесе жұмыс істейді. |
Дескриптор: Желілерді сипаттайды (Facebook, WhatsApp т.б.). Дескриптор: SWOT талдауы арқылы желілер әлеміне сараптама жасайды. |
Суреттер. Кесте. |
Сабақтың соңы |
Тест тапсырмасымен жұмыс |
Оқушылар тест тапсырмаларын орындайды |
Интернет платформасында ба- ғалау. |
https:// wordwall. net. |
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 8-сабақ
Бөлім: |
Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Алғашқы ақша және олардың функциялары қалай пайда болды? Адамның еңбегі қалай бағаланады? |
|
Оқу мақсаты: |
Ақша туралы білім көзін толықтыру; ақшаның қызметін, адам еңбегін бағалау; еңбекақы туралы мәлімет беру. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, жағымды психологиялық ахуал қалыптас- тырады. Топтастыру. «Әріптер тізбегі» әдісі. Бұл әдістеме зейіннің таңдамалылығын анықтауға ба- ғытталған. Нұсқау: Әріптердің арасында тұтас сөздер ұсынылған. Тапсыр- ма шарты: түйін сөздерді пайдаланып, жылдам оқу, сөздердің астын сызу, тақырыпты айқындау. Түйін сөздер: ақша, номинал, айырбас, еңбек, еңбека- қы, гравюра. – Қанша сөз құрай алдың? «Сен маған, мен саған» әдісі қолданып, «Кел, ойла- найық!» айдары тапсырмасын орындатады. |
Оқушылар белгіленген уақытта ойланып, ойларын ортаға сала- ды, тақырыпты анықтайды. «Сен маған, мен саған» ойыны арқылы бір-біріне қойылған сұ- рақтарға жылдам жауап береді. Адам еңбегі қалай бағаланаты- нын анықтайды. |
Ауызша бағалау: «Тамаша!» «Керемет!» «Жарайсың!» «Талпын!» «Сен маған, мен саған» ойынын тәуелсіз сарапшылар бағалай- ды. |
Тақырып- тық сурет- тер. Алғашқы қағаз ақша бейнелен- ген сурет. Сонг әуле- ті (Қытай) ақшасы. |
Сабақтың ортасы |
«Маңызды ақпарат!» айдарында оқулықта берілген мәліметтерге сүйене отырып, «Елестету көрінісі» әді- сі арқылы ақшаның қызметі мен адамның еңбегін қа- лай бағалауға болатынына білуге жағдай тудырады. Мәтіннің басты мәнін мүмкін болса, елестетуге ты- рысу керек. Егер мүмкіндік болса, сурет, сызба, тірек сызба т.б. ретінде қағазға түсіріп, суреттерді қорғау. Ақшаның 5 қызметі, атқаратын негізгі қызметтерін талдатады. Сипаттарын таныстыру ерекшелігін баға- лайды. «Талда» айдары бойынша төмендегі бағытта жұмыс жасатады. |
Оқушылар «Елестету көрінісі» әдісі арқылы ақпараттық мәтін- мен жұмыс жасайды. Оқушылар адам еңбегін баға- лауға сипаттама береді. Оқушылар жұмыстарын сынып алдында қорғайды. |
Дескриптор:
|
5-сынып. Жараты- лыстану. Кішкентай «ми қа- тырғыш пазлдар» (суретті, ашықхат- ты бірнеше бөліктерге бөлуге де болады). |
|
1-тапсырма. «Пазл» әдісі. Әр топқа «миқатырғыш пазлдар» таратады. Сөйлем құрастырған топ мүшелері бірігеді. |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Пазлдар бойынша теңгеге қатысты жауаптарды құ- растырып шығады. «Қызықты ақпарат» айдарын қолданып, пікірлерін толықтыртады. 2-тапсырма. «Ойна да ойла!», «Өзіндік жұмыс» ай- дарымен жұмыс. ТЖ. Мамандық атаулары бойынша бөледі: «Есепші», «Ұстаз», «Әртіс». «Есепшілер» тобы «Ойна да ойла» айдарымен; «Әртістер» тобы «Өзіндік жұмыстың» бі- рінші тапсырмасымен; «Ұстаздар» тобы «Өзіндік жұ- мыстың» екінші тапсырмасымен жұмыс жасайтынын ескертеді. |
Пазл құрастырады. Ақпараттар бойынша ой бөлісе- ді, талдайды, пікір алмасады. Оқушылар тапсырманы орын- дап, топтардың жұмысын сарап- шыларға ұсынады. |
«Қол алысу» арқылы бағалау. Дескриптор:
|
Кескін, қима қа- ғаздар. Үлестір- мелі қағаз- дар. |
||
Сабақ соңы |
Біліміңді тексер! «Ыстық орындық» әдісі қолданылады. Сабақ барысында алған теориялық білімдерін сәйкес- тендіру тапсырмалары арқылы қорытындылайды. |
|
Сарапшылар тобы бағалайды. |
Суреттер Тірек- сызбалар |
||
Тапсырмалар топтамасы |
|
|
||||
Барлық тауарлардың құнын өлшей- тін, жалпыға балама айрықша тауар |
Тимур Сү- лейменов |
|||||
Қағаз ақшаның пайда болған уақыты |
әл-Фара- би, Шоқан |
|||||
Ұлттық валюта дизайнының бас ав- торы |
15 қараша 1993 жыл |
|||||
Ең алғашқы теңгелерде бейнеленген қайраткерлер |
VІІІ ға- сырда |
|||||
Қазақ ақшасының тарихы қашан басталды? |
Ақша |
|||||
|
|
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 9-сабақ
Бөлім:
Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Отбасының кірістері мен шығыстары неден тұрады? |
|
Сабақтың мақсаты: |
Отбасының кірістері мен шығыстары туралы мәліметтер беру. Отбасының қаржылық қоры туралы түсінік беру. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, ынтымақтастық атмосфера- сын және оқушылардың бойында сенімділік қалып- тастыру мақсатында ізгі тілектер тілейді. «Кел, ойланайық!» айдары мен түйін сөздерді талдау арқылы «Ой шақыру» сұрақтарын береді. Түйін сөздер: отбасының табысы, кірістер мен шы- ғыстар. |
Оқушылар «Ыстық алақан» әдісі арқылы тілектер айтады. Оқушылар «Ой шақыру» тап- сырмаларымен, түйін сөздерді пайдалана отырып, өз болжамда- рын айтып, талқылау жүргізеді. |
Дескриптор:
|
Тақырып- тық сурет- тер |
Сабақтың ортасы |
Маңызды ақпарат POPS әдісін қолданып, отбасының бюджетіне талдау жасатады.
Тұрақты Кірістер Ауыспалы |
Оқушылар отбасының кірістері мен шығыстары, ақшаның сақта- лу тәсілінің артықшылығы мен кемшілігін анықтайды. |
Дескриптор:
|
Ақпарат тық мәтін. Үлестір- мелі қағаз- дар. |
|
Еңбекақы Сыйақы Шәкіртақы Депозит Зейнетақы Басқа кірістер |
|
Тірек- сызбалар. |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Жоспарлы Шығыстар Жоспарсыз |
|
Дескриптор:
|
|
Азық-түліктер Дәрілер Коммуналдық қыз- Айыппұлдар меттер Шұғыл жөндеу Күнделікті шығыстар |
Жұптасып талдайды. Мұға- лім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. |
Мақалдар мен нақыл сөздер. |
||
«Талда» айдарымен жұптық жұмыстарды орындатады. Сұрақтар бойынша жұпта пікір алмасып, қаржы сауат- тылығы туралы пікірлерін тыңдайды, талқылайды. Мақалдар мен нақыл сөздердің мағынасын талдатып, ойын тұжырымдатады. |
Оқушылар екі кестемен жұмыс істейді. |
|
||
«Ойна да ойла!» айдарымен жұмыс. «Кірісті есе- леу» ойынын ойнатады. |
|
|
||
Сабақтың соңы |
Біліміңді тексер! «Білім қорабы» әдісімен сұрақтарға жауап алады. Ата-анасымен ақылдасып, отбасы табысының сызба- сын құрып келуге тапсырма береді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтан нені түйгенін стикерге жазып, қорап- қа салады. |
Оқушылар бағалау критерийле- рімен өз деңгейлерін бағалай- ды. |
|
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 10-сабақ
Бөлім: |
Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қалта ақшасын қалай басқаруға болады? |
|
Сабақтың мақсаты |
Қалта ақшасы, оның қолданылуы туралы түсініктерін қалыптастыру. Ақшамен қарым-қатынас әліппесін үйрену. Қаржыны тиімді, үнемді пайдалану. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. «Жылы лебіз» әдісі арқылы жағымды пси- хологиялық жағдай жасайды. «Кел, ойланайық!» айдары мен «Түйін сөздер» айда- ры бойынша «Қалта ақшасы» дегенді қалай түсінуге болады?», «Өзің қалта ақшасын дұрыс қолдана аласың ба?» деген сұрақтар төңірегінде ой қозғау жүргізеді. «Бүгінгі сабақ тақырыбы қандай болады деп ойлай- сыңдар?» деген сұраққа жауап алады. Түйін сөздер: қалта ақшасы, қолма-қол төлем, қаржыны басқару, сауаттылық. |
Оқушылар шеңбер құрып, бір-бі- ріне жылы тілектер білдіреді. Қалта ақшасы ұғымына түсінік береді; Оқушы ақпараттық мәтінмен жұ- мыс жасайды. Отбасы табыстары мен шығыс- тары кестесін талдайды. Отбасының кірісі мен шығыста- рын есептейді. |
«Ыстық алақанмен қол алысу» «Тамаша!» «Керемет!» Дескриптор: – «Қалта ақшасы» ұғымына, түйін сөздерге түсінік бере- ді. |
Тақы- рыптық су- реттер. |
Сабақтың ортасы |
«Маңызды ақпарат» айдарында теориялық мәтінді оқып болған соң, «Қос шеңбер ішіндегі сұхбат» әді- сі арқылы оқушылар екі шеңберге (ішкі және сырт- қы) бөлініп, бір-біріне жүзін қаратып тұрады. Ішкі жә- не сыртқы шеңберге бір-біріне қарап тұрған оқушылар бір-бірімен әңгімелесіп, мәтін бойынша сұрақ қояды. Берілген уақыт ішінде оқушылар жұптарымен алмаса- ды: ол үшін бір шеңбердегі оқушы оңға немесе келесі шеңбердегі оқушы солға бір қадам жасауы керек.
|
«Қос шеңбер ішінде сұхбат» әдісі арқылы оқушылар отбасы кірістері мен шығыстарын талқы лау сұрақтарына жауап береді. Тапсырманы талдайды. Дәптерге тапсырманы орындай- ды. |
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Үлестір- мелі қағаз- дар |
|
«Талда» айдарында «Ойымды жалғастыр» әдісі арқы- лы оқушылардың пікірін тыңдауды ұсынады. Сұрақтар бойынша жұпта пікір алмасады.
|
Оқушылар «Талда» айдарында сатып алу мүмкіндігі немесе ке- дергілер туралы пікірін айтады. Болашақта қазір қол жетпей тұр- ған нәрсені алуға мүмкіншілік болатынын болжайды, пікір ал- масады. Отбасы ақшасын үнем- деу мен қалта ақшасын жұмсауға мұқият болуды талдайды. |
Дескриптор:
|
|
5 жастан бастау. |
Қаржылық сауаттылық іргетасы балабақшадан басталады. |
Ақша туралы сөйлесу. |
Ақшаға деген дұрыс көзқарасты қалыптастыру, ақшаның қайдан ке- летінін түсіндіру. |
Сатып алуға үйрету. |
Баланың ең жақсы бағаны табуға көмектесуі үшін тауардың бағасын көрсету. |
Жинауға үйрету. |
Баланың өзі қалаған затына ақша жинауы үшін оған күнделікті жұм- салатын ақша беріп тұру. |
Үнемдеуге үйрету. |
Барлық ақшаны бірден жұмсамау- ға, ұсақ-түйекке қажет емес заттар- ға шашпауды үйрету. |
Қаржылық есеп жөнінде айтып беру керек. |
Баланы кірістер және шығыстар туралы кестені жүргізуге үйрету |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
«Ойна да ойла» айдарымен жұмыс барысында үлгі- ге қарап өзі сатып алғысы келген затты алу немесе ала алмау себептерін анықтатады. «Кірісті еселеу» ойыны тапсырмалары арқылы оқулықтағы мәліметтер талда- нады. Жағдаяттық тапсырманы қалай шешетінін бағалайды. «Әріптестік» тәсілі. Әр оқушыға сұрағы немесе жауа- бы бар қағаз таратып, оқушылардың сынып ішінде жүріп, сұраққа сәйкес келетін жауапты іздеуін ұйым- дастырады. Балаларды ақша ұстауға қалай үйретуге болады? Тапсырмалар тізбегі: «Сен білесің бе?» |
Оқушылар «Ойна да ойла» ай- дарында жағдаяттық тапсырма- ға қатысты өз жауаптарын айта- ды, пікір алмасады, ортақ қоры- тынды ой айтады. Оқушылар «Әріптестік» тәсілі арқылы берілген тапсырмаларды орындайды, жауаптарымен бөлі- седі, талдайды. «Сен білесің бе?» тапсырмалар тізбегін талдайды, пікір алмаса- ды. |
Дескриптор:
Дескриптор: «Әріптестік» тә- сілі арқылы берілген тапсырма- ларды орындауда бірін-бірі ба- ғалайды.
|
Суреттер Тірек-сыз- балар |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың соңы |
«Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс ұйымдас- тырады. Менің күнделікті шығыным қандай? Неліктен...? Егер... болса, қалай? Сіз қалай...? Күнделікті шығынды қалай басқаруға болады? |
Оқушылар жеке шығындарын жоспарлайды және негіздейді, күнделікті шығынына есеп жаза- ды. |
Оқушылар бағалау критерийле- рімен өз деңгейлерін бағалай- ды. |
|
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 11-сабақ
Бөлім: |
Өмір сүру қауіпсіздігі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Үй, аула, мектептегі қауіпсіздік |
|
Сабақтың мақсаты |
Қауіпсіздікті қамтамасыз ету туралы ақпаратпен танысу; қауіпсіздік ережелерін білу; үйде өзін қауіпсіз ұстаудың қарапайым ережелерін білу және төтенше қызметтердің телефондарын білу. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Жағымды көңіл күй орнату үшін «Менің отбасым» жаттығуын ойнатады. Балалар шеңбер бойымен мик- рофонды (немесе микрофонды ауыстыратын затты) бір-біріне беріп, «Менің үйім...» деген сөз тіркесін жалғастырады (көңілді, бақытты және т.б.). «Кел, ойланайық!» айдарындағы сұрақтарға жау- ап барысында оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстырады. |
«Менің отбасым» ойын жатты- ғуы. Балалар шеңбер бойымен мик- рофонды (немесе микрофонды ауыстыратын затты) бір-біріне беріп, «Менің үйім...» (көңілді, бақытты және т.б.) деген сөз тір- кесін жалғастырады. Оқушылар өз болжамдарын ай- тып, талқылау жүргізеді. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. |
Ауызша кері байланыс беру. «Жақсы!», «Тамаша!» |
Микрофон. Тақы- рыптық су- реттер. |
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың ортасы |
Теориялық мәтінмен жұмысты «Керек дерек» әді- сімен ұйымдастырады. Мәтіндегі ақпаратты «Керек дерек» тәсілімен жаздыр- тады. «Талда» айдарымен жұмысты топтарға бөліп орында- тады. Қауіпсіздік шаралары туралы шағын ескерту хабарла- масын жасатып, постер түрінде қорғатады. «Қауіптен қорғана білемін!» атты топтар арасындағы білім сайысын ұйымдастырады. Топтарға сұрақтар бө- ліп, жұмыс ережесін таныстырады. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
|
Әр оқушы мәтіннен керекті ақ- параттарды дәптерлеріне жа- зады. Қорытындылайды. Топтар сұрақтарды талдап, қауіпсіздік шаралары туралы ша- ғын ескерту хабарламасын жа- сап, постер түрінде ұсынады. |
Ауызша бағалау Дескриптор:
Дескриптор:
|
Ақпарат- тық мәтін. Үлестір- мелі қағаз- дар. |
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
4-топ:
«Ойна да ойла» және жағдаяттық тапсырманы екі топқа бөліп орындатады. |
Бір топ тапсырманы қойылым түрінде көрсетеді. Екінші топ жағдаяттық тапсыр- маны қойылым ретінде аяқтай- ды. |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылауды «Аяқталмаған сөйлем» әдісімен жүзеге асырады. |
Бағалау парағын толтырады. |
Оқушылар бағалау критерий- лерімен өз деңгейлерін баға- лайды. |
Бағалау парағы |
|
Мен бүгін ... білдім. |
Мен енді ... жасай аламын |
||||
Маған ... қызықты болды. |
Мен ... жасай алдым. |
||||
Маған ... қиын болды. |
Мен ... таңқалдым. |
||||
Мен келесі тапсырмаларды орындадым ... . |
Мен өмірде ... қолдана- мын. |
||||
Мен ... екенін түсіндім. |
Маған ... ұнамады. |
||||
Мен ... үйрендім. |
|
||||
|
|
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 12-сабақ
Бөлім: |
Өмір сүру қауіпсіздігі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Отпен ойнама. Менің қауіпсіздігім – менің қолымда. |
|
Сабақтың мақсаты |
Қауіпті жағдайларды ескере отырып, үлкендердің айтқанын тыңдауға баулу. Оттың қауіпті жау екенін білу. Қауіпсіздік ережесін сақтауға, жауапкершілікке тәрбиелеу. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Сәлемдесіп, с абаққа дай ындықты тек середі. Оқу шы- лар на зарына өрт бейнеленген су реттер ұсы нады. «Кел, ойланайық!» айдарымен жұ мыс жа сатады. «Түй ін сөз» бен «Маңызды ақпарат» айдарлары- на на зар аудартып, с абақтың тақырыбын, с абақ м ақса- тымен т аныстырады. |
Оқушы өз ой ларын ор таға са- лады. Оқушы жауаптары ар қылы жа ңа тақырыпқа кө шу. Оқушы өз бо лжамдарын ай тып, талқылау жүр гізеді. |
Ауызша кері бай ланыс беру. «Жақ сы!», «Т амаша!» |
Тақы- рыптық с у- реттер |
Сабақтың орта сы |
Теориялық мәтінмен жұмыс. Оқушыларға мә тінді мұ қият оқы тып, «Серпілген са- уалдар» әдісімен мә тін м азмұны бой ынша сұ рақтар дайындатады. Топтық жұмыс 1-топ. «Түсін, талда, жеткіз» әдісі бой ынша сұ рақ- тарға жауап бе ріп, со л сұ рақтар бой ынша сурет салып, қорғау тап сырмасын береді.
рөлдік ойынын ұсынады. |
Оқушы бір-біріне қосымша сұ- рақтар қойып, талдап, бір-бірін толықтырады. Түсінгендері бо- йынша сурет салады. Қауіпсіздік, қауіптен қорға- нуды ескере отырып, көшеде, үй- де, ұялы телефон арқылы болуы мүмкін қауіпті жағдайларды еске түсіреді. Бейнежазбаны көре отырып, өрт шыққан жағдайда не істеу керекті- гі жөнінде нұсқаулық құрастыра- ды. Рөлдерді бөліп алады. Топтар ұрылар әрекетінің өрт қауіпсізді- гін туындатуы, бала өміріне қа- уіп төнуі, хабар беру туралы не- месе баланың сақтану әрекетте- рін жүзеге асыру жолдарын ой- ластырады. |
Өзара бағалайды. Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
«Маңызды ақпарат» пен «Түйін сөздердегі» ақпа- ратпен танысып, талдап, сынып оқушылары бір сөй- лемнен айналдыра отырып, А-4 қағазға «Сақтансақ, сау боламыз!» атты үндеухат жазып шығады. |
«Маңызды ақпарат» пен «Түйін сөздердегі» ақпаратпен танысып, статистикаға сәйкес еліміздегі өрт жайында деректер бойынша сынып оқушыларына өрттен сақтану үндеухатын жа- зады. |
Дескриптор:
«Түйін сөздердегі» ақпарат- пен танысады;
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау «Шығу парағы» әдісімен жүзеге асырылады. Маған ... қиын болды. Мен ... тапсырмаларын орындадым. Мен ... екендігін түсіндім. Мен ... үйрендім. Мені ... таңғалдырды. |
Тақырыпқа байланысты «Шығу парағы» әдісі бойынша кері бай- ланыс жасайды. |
Оқушылар бағалау критерийле- рімен өз деңгейлерін бағалай- ды. |
«Шығу парағы». |
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 13-сабақ
Бөлім: |
Өмір сүру қауіпсіздігі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Менің денсаулығым – менің қолымда |
|
Сабақтың мақсаты |
Денсаулықтың маңызы туралы ақпаратты меңгерту; Денсаулық сақтау ережелері жайлы білімдерін тереңдету; Денсаулық күтімі туралы білім көзін меңгерту. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқу іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту мақсатында «Суреттер сөй- лейді» әдісін қолданады. Денсаулыққа қатысты, дене шынықтыру суреттелген, т.б. суреттер көрсетіледі. |
Оқушы өз ойларын ортаға са- лады. |
Ауызша кері байланыс беру. «Жақсы!», «Тамаша!» |
Тақырып- тық сурет- тер. |
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқу іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
«Кел, ойланайық!» айдарымен жұмысты «Меңге- рілетін білім» айдарымен үйлестіре отырып жүргізе- ді, оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсаты- мен таныстырады. |
Айдарлар мәліметімен танысып, өзара пікір алмасады. Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді. |
|
|
||
Ақпарат |
Дұрыс + |
Бұрыс – |
||||
Денсаулық – адам өміріндегі ең үл- кен байлық |
|
|
||||
Денсаулық сақтау шараларын іске асыруға болмайды. |
|
|
||||
Адамның денсаулығы – қоғам бай- лығы. |
|
|
||||
Әр адам өз денсаулығының мықты болу жолдарын қарастырмау керек. |
|
|
||||
Дұрыс тамақтануға, уақытында де- малуға, спортпен айналысуға көп қөңіл бөлу қажет. |
|
|
||||
|
||||||
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. «Ортада қаламсап» әдісімен теория- лық мәтінмен жұмыс жасатады:
2-тапсырма. Екі топқа кестемен берілген тапсырмаларды бөліп орындатады. 1 топ: Мәтіннен кестедегі ақпараттардың дұрыс неме- се бұрыс екенін белгілеу. 2-топ. Ақпараттық мәтін деректерін терминдермен сәйкестендірту. |
Оқушылар теориялық мәтін маз- мұнын мұқият оқып, мәтінге не- гіз болып тұрған тірек сөздерді жазады. Мәтін мазмұны бойынша оқушылар бір сұрақтан әзірлеп, мазмұн бойынша алған білімде- рін тексереді. Мәтіннің мазмұнына сай мақал- мәтелдер мен нақыл сөздер жа- зады. Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдын- да қорғайды. |
Дескриптор:
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады. Оқушылар орындалған тап- сырма бойынша пікірлерін дәп- терге жазады. |
Теориялық мәтін. Үлестір- мелі қағаз- дар. Тірек- сызбалар. |
Сабақ кезеңдері
Сабақтың соңы 5 мин
Мұғалімнің оқу іс-әрекеті
-
-
Психологиялық жағдай
Ұйқы
Демалыс
Эмоциялық жағдай
Спорт
Позитивті ойлау
Дәрумендер
Күйзеліс
Тазалық
Отбасындағы ахуал
Медициналық тексеру
Адамдармен қарым-қатынас
Салауатты өмір салты
-
ПСИХИКАЛЫҚ ДЕНСАУЛЫҚ
ФИЗИКАЛЫҚ ДЕНСАУЛЫҚ
«Ойна да ойла» тапсырмасы бойынша мұғалім зерт- ханалық жұмысты үш топқа бөліп орындатады.«Біліміңді тексер!» айдарын кері байланыс ретінде
«Ыстық орындық» әдісімен орындатады.
-
Бүгінгі сабақтағы ең маңызды ақпарат деп нені ай- тар едің?
-
«Денсаулық» сөзін қалай түсінеміз?
-
Неліктен денсаулық біздің байлығымыз болып саналады?
-
Қандай кезде бетперде кию керек?
Рефлексия үшін «Желкенді кеме» әдісін ұсынады.
-
Егер сабақ ұнаса және тапсырманың барлығы сәтті орындалса, желкенді жасыл
түске;
-
егер сабақта қандай да қиын- дық кездессе, сары түске;
-
егер тапсырмаларды орын- дау қиын болып, көмек қа- жет болса, желкенді қызыл түске боятады.
Оқушының іс-әрекеті
Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды.
Оқушылар ақпараттық мәтін деректерін терминдермен сәй- кестендіреді
Сабақты игеру деңгейін көрсе- тетін бояу түрлерін қолданады.
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.
Бағалау
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, материалды қалай игер- генін байқатады.
Дескриптор:
-
Оқушылар ақпараттық мәтін деректерін терминдермен сәйкестендіреді.
Оқушылар бағалау критерий- лерімен өз деңгейлерін баға- лайды.
Ресурстар
Кесте.
Бағалау па- рағы.
Сәйкес- тендіру кестесі.
Желкен- ді кеме су- реті.
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 14-сабақ
Бөлім: |
Өмір сүру қауіпсіздігі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Жолаушының көлікте өзін ұстау тәртібі |
|
Сабақтың мақсаты |
Қоғамдық тәртіп талабын сақтау; көлік түрлерін білу; қоғамдық көлікке міну ережелерін пысықтау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Сәлемдесіп, «Мен кіммін?» әдісімен сыныпта жағым- ды психологиялық орта қалыптастырады. «Кел, ойланайық!», «Түйін сөздер» айдарларын бай- ланыстыра отырып, сабақ мақсатын таныстырады. |
Оқушылар өздерінің құнды қа- сиеті туралы айтады. Сұрақтарға болжам жауаптарын айтады. |
Ауызша бағалау. Мадақтау сөздер: «Тамаша жа- уап!», «Керемет!» |
|
Сабақтың ортасы |
«Адасқан әріптер» әдісі арқылы оқушылар зейінін сабаққа бағыттайды. Тапсырма шарты: адасқан әріптерді орнына қай- тарып, көлік атауларын анықтап, тез жазып шығу. |
Оқушылар «Адасқан әріптер» әдісі арқылы сөздерді тауып жа- зады: (автокөлік, пойыз, трол- лейбус, автобус, кеме, ұшақ, мо- тоцикл) |
Дескриптор:
|
Үлестірме- лі қағаз- дар. |
|
Мотоавтокөлпойыцізкльтролейкбускемавтокбусұша иқ..... |
|
|
|
|
Теориялық мәтінді оқып, түсіну үшін оқушылар төрт топқа топтастырылып, мәтін бөлімдерін (қоғамдық тәртіп, көлікке отыру, көлік ішінде, шығар уақытта) оқыта отырып, «Маңызды ақпарат» айдарымен бай- ланыстыра толықтырып отырады. |
Теориялық мәтінді бөлімдерге бөліп оқып, топта талдайды. Әр топ өз бөлімдерін шағын қойылым түрінде көрсетеді. |
Суреттер. |
|
|
«Талда» айдарындағы мәтін негізінде қоғамдық кө- ліктегі тәртіппен танысып, талдауға жағдай тудырады. «Қателерді түзет» ойыны арқылы білімдерін бекітеді. |
Өз түсініктері туралы пікір ал- масады. |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
«Қызықты ақпарат» айдары бойынша мәтінге қатысты деректердің ерекшелігін талдатады. «Жағдаяттық тапсырма» айдарымен жұмыс жаса- тып, оқушылар пікірін тыңдайды. Кері байланыс бе- ріп, шешімдері немесе жауаптарының дұрыстығын ба- ғалайды. «Өзіндік жұмыс» айдарымен жұмыс жасатып, оқу- лықтағы деректерге сұрақтарға жауап бере отырып, бейнеролик дайындап, әлеуметтік желіге жүктетеді. Мұғалім кері байланыс беріп, сабақты «Топтастыру» әдісімен қорытындылатады. |
Оқушылар «Талда» айдарында- ғы мәтінмен танысады. Оқулық мәліметтеріне сүйене отырып, талдайды. Мысал келтіре оты- рып, пікірлерін айтады. Кестемен жұмысты берілген уа- қытта орындайды. «Иә», «жоқ» жауаптарын белгілейді. «Жоқ» жауабының дұрыс нұсқасын ай- тады. Қызықты ақпаратпен танысады, талдайды, ортақ қорытынды жа- сайды. Санжардың жағдайын талқылап, өз шешімдерін айтады. Бейнеролик нұсқаларын жоспар- лап, таныстырады. Бейнероликті әлеуметтік желіге жүктейді. |
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
|
Кесте. https:// dz3a4. app. goo. gl/ public- |
Сабақтың соңы |
«Біліміңді тексер» айдарымен жұмыс бойынша сабақ- ты қорытындылайды. |
Оқушылар өз пікірлерін айтады. |
Стикермен бағалап, пікірін қал- дырады. |
Стикерлер топтамасы. |
Тапсырмалар |
иә |
жоқ |
Кеме, трамвай, автобус, такси, пойыз, троллейбус қоғамдық көлікке жатады. |
|
|
Көлік қозғалысы кезінде жолаушылар жүргізушіні алаңдатуы тиіс. |
|
|
Қоғамдық көлікті арнайы аялдамаларда немесе тротуарда күту керек. |
|
|
Автобус не троллейбус толық тоқтаған- нан кейін, жолаушыларға шығуға не кі- руге рұқсат етілмейді. |
|
|
Көлік қозғалысы кезінде терезеден шы- ғуға рұқсат етіледі. |
|
|
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 15-сабақ
Бөлім: |
Экологиялық мәдениет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Жер – ортақ үйіміз. Менің айналамдағы әлем |
|
Сабақтың мақсаты |
Жерді сақтау үшін барлық адамның жауапты екендігін түсіну; экологиялық зардаптардың алдын алу жолдарын ойластыру. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін тап- сырма ұсынады: оқушылар назарына табиғат суреті ұсынылады. Олар суретке қарап 3-4 сөйлем- мен ойын айтуы тиіс. «Кел, ойланайық!» айдарында мұғалім қоршаған орта туралы, экология және экологиялық зардаптар туралы ой қозғайды. Сұрақтарға жауап беру барысында сабақ тақырыбын анықтау мүмкіндігін тудырады. |
Оқушылар суретке қарап, ойла- рын айтады. Оқушылар тау, дала, аспан сөз- дерінің астына жасырылған сұ- рақтарды ашып, болжамды жауаптарын айтады. |
Мадақтау сөздерімен ынталан- дыру. «Тамаша жауап!», «Керемет» |
Сурет |
Сабақтың ортасы |
Теориялық түсіндірме мәтінмен жұмыс жасату үшін «Төрт сөйлем» тәсілін қолданады. Мәтін мазмұнын негізге алып жазуға ықпал етеді. Жеке жұмыс. Мәтіндегі ақпаратты «Төрт сөйлем» тә- сілі арқылы айт.
Үш топқа бөліп, бір мезгілде үш тапсырма орындауға мүмкіндік тудырады. |
Мәтіндегі ақпаратты «4 сөйлем» тәсілімен жүйелі жеткізеді. Ұсынылған тақырып негізінде шағын әңгіме жазады. |
Дескриптор:
|
Оқулық «flippity. net» плат- формасы |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
«Жер және Ер» тақырыбында жедел газет (автордың сөздері, сурет, өлең т.т.) шығаруды тапсырады.
|
Қазіргі табиғаттың жай-күйі- нің күшті жақтары қандай, әлсіз жақтары қандай және жақсар- ту мүмкіндіктері мен табиғатқа қауіптер қайдан екендігі талда- нады. Табиғатты сақтаудың жол- дары тұжырымдалады. |
Дескриптор
Дескриптор:
|
SWOT- талдау кес- тесі. |
Сабақтың соңы |
Рефлексия. «Біліміңді тексер» айдарымен жұмыс жасау ұсыныла- ды. |
Сұрақтарға жауап береді. Білім меңгеру деңгейін өзі бағалайды. |
«Білім ағашы» әдісімен бағалау |
|
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 16-сабақ
Бөлім: |
Экологиялық мәдениет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Біз таза аулада тұрамыз |
|
Сабақтың мақсаты |
Аула тазалығының маңыздылығы мен рөлін ұғыну; тазалық талаптары, ережелерімен танысу, жауапкершілікті түсіну. |
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту мақсатында аула бейнеленген суреттермен жұмыс жасатады. Суретке қарап, аула та- залығы және аула тазалығы үшін қандай әрекеттер жа- сайтыны туралы пікір айтуға жағдай тудырады. «Таза аула не үшін қажет?» |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Қажетті мәліметтермен танысып, ой түйіндейді. |
Ауызша кері байланыс беру: «Жақсы!», «Тамаша!» |
Тақырып- тық сурет- тер. |
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
«Өз аулаңның таза болуы үшін қандай әрекеттер жасап жүрсің?» сұрақтарын түйін сөздермен байланыстырып, сабақ тақырыбын, мақсатын анықтауға бағыттайды. |
«Ой эстафетасы» әдісімен жұ- мыс істеп, шеңбер құра отырып, A4 парағына бір-бірін қайтала- май, аула тазалығына қатысты бір сөз жазып шығады. Сөздер тізбегі бойынша сөйлем құрайды. |
Марапаттау сөздерімен ынта- ландыру: «Жақсы жауап», «Бәрекелді!». |
|
Сабақтың ортасы |
Теориялық мәтінді «Түртіп алу» әдісімен оқытып, оқушылар пікірін тыңдап, толықтырады. Қосымша «Маңызды ақпарат!» айдарына назар аудартады.
«Талда» айдарымен жұмысты топтарда «Идея- лар әуешары» әдісімен орындатады. Идеяға қатысты 2 проблемалық сұрақ әзірлеу тапсырылады.
«Ойна да ойла» айдары бойынша «Тез сұрыпта» ой- ынын жарыс түрінде ұйымдастырады. «Қызықты ақ- парат» айдарының мәтінін пайдалануға кеңес береді. «Өзіндік жұмыс» бойынша жоба идеясын тыңдайды. Білім бекіту: «Проблемалық сұрақтар» сәтін ұйымдас- тырады. Кері байланыс береді. |
Мәтінді оқып, таңғалдырған неме- се өздері маңызды деп ойлайтын тың ақпараттарды айтып өтеді. «Идеялар әуешары» әдісі бойын- ша топтан аула тазалығын сақ- тауға қатысты үш идея жазылған шар ұшырылады. Оқушылар та- нысып, 2 проблемалық сұрақ ой- ластырады. Сынып екі топқа бөлінеді. Топ- тар берілген заттарды тез сұ- рыптап, тиісті контейнерге сала- ды (26-сурет), сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы тез орын- дап, сұрақтарға дұрыс жауап берген топ жеңімпаз атанады. Әр топтан спикерлер шығып, жоба идеясын таныстырады. «Ыстық орындыққа» отырған оқушы проблемалық сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор
Дескриптор:
Өзара бағалау. Дескриптор:
Топ жұмысын бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалау. |
Шарлар. Контей- нерлер бейнелен- ген сурет- тер. Оқулық. |
Сабақтың соңы |
Рефлексия. «Бір айналым ой» әдісімен орындалады. |
Ойларын қағаз бетіне түсіріп, тізбектей жылжытады. |
Үлестірме фигуралармен баға- лау |
«Бір айна- лым ой» па- рақшасы. |
Қысқамерзімді сабақ жоспары. 17-сабақ
Бөлім: |
Экологиялық мәдениет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Табиғаттағы іс-әрекет ережелері. Қауіпсіз демалыс |
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғат аясында дұрыс іс-әрекет жасауды, қауіпсіздік ережесін сақтауды үйрену; табиғатқа жауапкершілікпен қарауды түсіну. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
Сабақтың басы |
Сабаққа зейінді бағыттауды «Кел, ойланайық!» ай- дары сұрақтарымен байланыстырып, «Сиқырлы сан- дық» әдісі арқылы жүзеге асырады. Сандықтан шық- қан сұрақтарға жауап берілген соң тақырыпқа өтеді. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатта- рымен және бағалау критерийлерімен таныстырады. 1-топ – Орман. 2-топ – Табиғат. 3-топ – Экология. |
«Сиқырлы сандық» сұрақтарына жауап береді. Түсті қағаздар арқылы оқушы- лар топтарға бөлінеді, топтың атын құрып, топ басшысын сай- лайды. Оқушылардың жауапта- ры арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Ауызша бағалау:
|
Тақырып- тық сурет- тер. |
Сабақтың ортасы |
Үш топ теориялық мәтінді үш бөлімге (табиғаттағы серуен, қауіпсіз демалыс, сақтық шаралары) бөліп, оқып-танысуына, пікір алмасуына жағдай тудырады. Талдау барысында «Маңызды ақпарат!» материалын қосымша қамтуды ескертеді. «Талда» айдарымен жұмысты «Табиғат» тобына, «Жағдаяттық тапсырма» айдарымен жұмысты «Ор- ман» тобына және «Өзіндік жұмыс» айдарымен жұмысты «Экология» тобына бөледі. Әр топтың өз тапсырмасын өзге топтарға түсіндіру ерекшелігіне, айтылған ақпараттың маңыздылығын жарнамалауына мән беріп, бағалайды. |
Теориялық мәтінді оқып, талдай- ды. Әр топ өз тапсырмаларымен жұ- мыс істеп, оны өзге топтарға түсіндіреді. |
flippity.net платформасы арқылы бағаланады. ҚБ Мадақтау. Өзін-өзі бағалау. Әдісі: «Бағдаршам». |
flippity.net платформа- сы Үлестірме- лі қағаздар. |
42
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақты қорытындылау мақсатында үш топқа тө- мендегідей тапсырмалар береді: Табиғат аясындағы демалыс ережелерін құрастыру; Табиғатты қорғаудың халықтық дәстүрлері туралы ақпаратпен таныстыру; Серуенге қажет құрал-жабдықтар тізімін жасау. «Біліміңді тексер» айдарымен жұмыс жасатады. «Ой жарғысы» әдісімен кері байланыс ұйымдастырады. Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс жасайды. |
Табиғат аясындағы демалыс ережелерінің кестесін жасайды. Табиғатты қорғаудың халықтық дәстүрлерімен таныстырады. Серуенге қажетті құралдардың тізімін жасайды. Оқушылар «Ой жарғысы» әдісін орындау кезінде өз пікірін ұялы телефонға жазып, әлеуметтік же- ліде жариялайды. Алдымен біз былай деп ойладық ... Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық ... Проблеманы шешу үшін ... жасадық. Бұдан біз ... көрдік. Демек, бұл мынаны білдіреді ... |
Оқушылар жарияланған бейне- материалға лүпіл басады. Лүпіл санымен жеңімпаз анық- талады. |
Кесте. ҚБ парағы. Суреттер, буклеттер |