Жай бөлшекке амалдар қолдану.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жай бөлшекке амалдар қолдану.

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстазға керек
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5.2А. Жай бөлшектерге амалдар қолдану


Мектеп: 10 А.Байтұрсынов атындағы ЖОББМ

Күні:14.12.17ж

Мұғалімнің аты-жөні: Мушатова.Н.Д.

Сынып:

Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу

1-сағат

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


5.1.2.23 - жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Жай бөлшекті жай бөлшекке, аралас санды аралас санға, натурал санды жай бөлшекке, жай бөлшекті аралас санға бөлуге есептер шығара алады

Басым бөлігі: Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу алгоритмін есеп шығаруда қолдана алады

Кейбір оқушылар:

мәтінді есептерді жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу ережесін шешуде қолдана алады.


Бағалау критерийі

  • жай бөлшекті жай бөлшекке, аралас санды аралас санға, натурал санды жай бөлшекке, жай бөлшекті аралас санға бөлу есептерін шығарады.

  • жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу алгоритмін есеп шығаруда қолданады

  • мәтінді есептерді жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу ережесін шешуде қолданады.

Тілдік мақсаттар

Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу ережесін сауатты айта және жаза алады.

Лексика жән терминология:

- жай бөлшектерді көбейту және бөлу;

- берілген санға кері сан;

- өзара кері сандар

Диалогқа қатысты тіркестер:

- екі бөлшекті көбейту үшін, ... керек;

- бөлшекті натурал санға көбейту үшін, ... керек;

- аралас санды бөлшекке (аралас санға) көбейткенде ... керек;

- ... сандары ... болғандықтан, өзара кері сандар болады;

- бір бөлшекті екінші бөлшекке бөлу үшін, ... керек;

- натурал санды бөлшекке бөлу үшін, ... керек

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Бөлу

Деление

Division


Бөлшек

Дробь

Fraction


Аралас сан

Есте сақта

Смешанное число

Запомнить

Mixed number

Note




Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы (мәтінді есептерде), тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (тілдік мақсатты орындауда)

Пәнаралық байланыс

Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі, информатика (АКТ), геометрия (бағалау кезінде), көркем еңбек (мәтінді есептер шешуде)

Алдыңғы білім

Жай бөлшектерді және аралас сандар көбейту. Өзара кері сандар

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған шаралар

Ресурстар

Сабақтың басталуы

(5 мин)

  1. Психологиялық тренинг «Бөлмедегі заттар» (сынып бөлмесіндегі құралдар немесе заттарға теңеу арқылы өз көңіл-күйін білдіреді) (3 мин)

  2. Топқа бөліну «Тобыңды тап» әдісі (оқушыларға аралас сандар, дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер, натурал сандар жазылған карточкаларды таңдату арқылы өздеріне топқа бөлгізу жүргізіледі) (2мин)

3.

3. Үй тапсырмасын «1 минут» әдісі арқылы тексеру (1 мин)



Бүкіл топ болып орындайтын жұмыс. Өткен тақырып бойынша ережелер мен есептерге тез жауап беру талап етіледі.

  1. кері сан ( )

  2. екі бөлшекті көбейту үшін, ... керек

  3. 25-ке кері сан ( )

  4. бөлшекті натурал санға көбейту үшін, ... керек;

  5. аралас санды бөлшекке (аралас санға) көбейткенде ... керек;

  6. -ге кері сан (4)

  7. ... сандары ... болғандықтан, өзара кері сандар болады;

  8. 12 санын бөлшекпен айт ( )


Топқа бөлу тапсырмалары жазылған карточкалар

Сабақтың ортасы

(28 минут)

ІІ. Мағынаны тану.

Ауызша көбейту есептерін шығару арқылы бөлу тақырыбын ашамыз. Әр топтан қалауынша бір оқушыдан жауап береді. Әр дұрыс жауап берген оқушы «Керемет!», «Тамаша!» мақтау сөздеріне ие болады.

(3 мин)

Б

У

Ө

Л

Жауабы:

1

Б

Ө

Л

У

Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы

«Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу»

«Деление обыкновенных дробей и смешанных чисел»

«Division of fractions and mixed numbers»

Бүгінгі сабақта:

Жай бөлшекті жай бөлшекке;

аралас санды аралас санға;

натурал санды жай бөлшекке;

жай бөлшекті аралас санға бөлуді үйренетін боламыз

Топтық жұмыс. Әр топқа тақырып бойынша ресурстар беріледі. Топта оқып, түсініп, талқылайды. (3 мин)

Топтан бір оқушы «Галерея» әдісі арқылы қалған топ мүшелеріне меңгертеді. (8 мин)

І-топқа:

Есте сақта! Запомнить! Note!

Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін.............................................................................................

ІІ-топқа:

Есте сақта! Запомнить! Note!

Аралас санды аралас санға бөлу үшін …………………………………………………………………

ІІІ- топқа:

Есте сақта! Запомнить! Note!

Жай бөлшекті натурал санға бөлу үшін…………………………………………………………………..

ІV-топқа:

Есте сақта! Запомнить! Note!

Аралас санды жай бөлшекке бөлу үшін...........................................................................................

Топтар арасындағы өзара бағалау жүргізіледі.

КӘДҚ” арқылы 1-топ 2-топтың, 2-топ 3- топтың, 3- топ 4- топтың, 4- топ 1- топтың жұмысын бағалайды.

Күшті жақтары

Әлсіз жақтары



Дамытатын жақтары

Қаупі



Бекіту.

Топ болып орындайтын жұмыс.

Семантикалық карта толтыру ( 3 минут)


a

b

c

d

6

4

7

2






Дескрипторлар:

  • шамаларды әріптерге сәйкес қоя алады

  • жай бөлшекті бөле алады;

  • мәнін табады.

Жауаптары:

a

b

c

d

6

4

7

2

Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау

(7 минут)

Бағалау критерийі: Білім алушы

-натурал санды жай бөлшекке бөледі;

- жай бөлшекті аралас санға бөледі;

- аралас санды аралас санға бөледі;

- аралас санды натурал санға бөледі.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану

1-тапсырма

Есептеңіз:

а) ; б) ; в)

Дескриптор:Білім алушы

  • жай бөлшектерді бөлу ережесін пайдаланады;

  • жай бөлшектерді бөледі;

  • аралас сандарды бөледі.

2-тапсырма

Ұзындығы м бөренені арамен 11 тең бөліктерге бөлді. Әрбір бөліктің ұзындығы неге тең?

Дескриптор:Білім алушы

  • есеп шартына сәйкес санды өрнек құрады;

  • жай бөлшектерді бөлу ережесін қолданады;

  • жауабын табады.

(Тақтада жауап көрсетіледі)

  1. тапсырма жауаптары:

а) ;

б) ;

в)

2- тапсырма жауаптары:

Жауабы:

ҚБ: Әр топтағы көршілес оқушылар бір-бірінікін тексере отырып, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» береді.

Сергіту сәті (2 мин)

Дұрыс бөлшек – оңға қозғалу

Бұрыс бөлшек – солға қозғалу

Аралас сан – айналып, қол шапалақтау

Натурал сан – орнынан үш рет секіру

«Домино»

Жұптағы жұмыс (2мин)

Бір бөлшекті басқа бөлшекке бөлу үшін

олардың алымдары мен бөлімдерін көбейтіп алып, бірінші көбейтіндіні алым етіп, ал екінші көбейтіндіні бөлім етіп жазу керек.

Бөлшекті натурал санға бөлу үшін

Натурал санды бөлімі 1 болатын бұрыс бөлшек түріне келтіріп, бөлшектерді бөлу ережесін пайдалану керек.

Өзара кері бөлшектердің көбейтіндісі

бөлінгішті бөлгішке кері бөлшекке көбейту керек.

Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін

бірге тең.

Аралас сандарды бөлу үшін

алдымен оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан соң бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.


Жауаптары:

Бір бөлшекті басқа бөлшекке бөлу үшін

бөлінгішті бөлгішке кері бөлшекке көбейту керек.

Бөлшекті натурал санға бөлу үшін

Натурал санды бөлімі 1 болатын бұрыс бөлшек түріне келтіріп, бөлшектерді бөлу ережесін пайдалану керек.

Өзара кері бөлшектердің көбейтіндісі

бірге тең.

Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін

олардың алымдары мен бөлімдерін көбейтіп алып, бірінші көбейтіндіні алым етіп, ал екінші көбейтіндіні бөлім етіп жазу керек.

Аралас сандарды бөлу үшін

алдымен оларды бұрыс бөлшекке айналдырып, содан соң бөлшектерді бөлу ережесін қолдану керек.

Т ақтадан дұрыс жауабы көрсетіліп, қай жұп қалай орындағанын «Әр оқушыға алдын ала жұлдызша, төртбұрыш, үшбұрыш арқылы көрсетеді. Мұғалім әрбір жұптың білімін түстерге сай біледі.

жұлдызша– барлығы дұрыс;

төртбұрыш – екеуі қате;

ү шбұрыш – екіден көп қате.



Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары парағы











































































Интербелсенді тақта























Сабақтың соңы

(7 мин)

ІІІ. Рефлексия. Ой толғаныс. «3-2-1» әдісі

Дайындық (1 мин); Жауап беру (4 мин)

Әр топтан бір оқушыдан

«3» -сабақ бойынша 3 маңызды ақпарат;

«2» - ұнаған 2 іс-әрекет;

«1» - қиындық тудырған 1 мәселе.

«Аралдар» стратегиясы бойынша әр оқушы тақтадағы аралдарға («Сенімділік», «Қорқыныш», «Қуаныш», «Көңілсіздік») өз стикерлерін жапсырады.

Сонымен, бүгінгі сабақта біз:

-жай бөлшектерді бөлуді үйрендік.

-аралас сандарды бөлуді үйрендік.

-натурал сан мен жай бөлшекті бөлуді үйрендік.

- жай бөлшек пен аралас санды бөлуді үйрендік.

Үйге тапсырма:

Жеке қабілеттерін дамыту үшін саралы уй тапсырмасы беріледі:

- Ерекше білім беру қажеттіліктері(ЕББҚ) бар оқушыларға: оқулықтан №523 есеп

- орташа оқитын оқушыларға: №524 (тақ),№525 (тақ)


Оқулық А.Е.Әбілқасымова

Стикерлер, аралдар суреті



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Сабақ басында оқушыларды “Орныңды тап” әдісі арқылы аралас топқа бөлу. “1 минут” әдісі арқылы үлгермеуші оқушылармен диалог орнату, оларға топ ішінде қолдау білдіріледі. Жаңа сабақ ты түсіну және түсіндіруі кезінде “Галереядағы саяхат” әдісі қабілетті оқушылардың өз білімін көрсетуі, бекітудегі семантикалық карталардағы есептердің деңгейге байланысты берілуі арқылы, “Домино” әдісінде жұптық жұмыс арқылы бір-біріне көмектесу арқылы қолдау таппақ. Сабақ соңында оқушының әртүрлі қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін үлгермеуші және орташа оқитын балаларға үй тапсырмасын қабілеттеріне қарай ескеріліп беріледі.


Семантикалық карталар толтырту арқылы жай бөлшектерді бөлуді қалай игергенін, “Домино” әдісі арқылы ережелер мен түсініктерді қаншалықты меңгергенін, қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын беру арқылы аралас сандар, натурал сандарды бөлу мен мәтінді есеп шығару арқылы тақырыпты қай деңгейде түсінгенін анықтай аламын. Оқушы бірін –бірі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады.

Әрбір оқушыны назардан тыс қалдырмай іс-әрекетіне қарай мадақтау алады. «Фигуралар», «Бағдаршам», «Екі жұлдыз, бір ұсыныс», “ӘКДҚ” сияқты бағалау әдістері қолданылады. Рефлексияда «3-2-1», «Аралдар» әдісі арқылы сабақтан алған әсерін жеткізеді.


жас ерекшеліктерін ескере отырып, тапсырма дайындау;

- АКТ-ны қолдану ұзақтығы;

-сергіту сәті;

-қозғалыс.























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.12.2018
721
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі