Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту .
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
5.1А Бөлім.ІІІ тарау.Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: «Жаңа Ғасыр» №175 гимназия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалім аты-жөні: Саменова С.Ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 «Е» |
Қатысқан оқушылар саны : |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сілтеме: |
5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды натурал санға көбейтудіорындату; Кері сандар туралы түсінік қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар : Пәнге қатысты лексика мен терминалогия
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Бөлшектерді көбейту үшін... Аралас сандарды көбейту үшін... Бөлшекті қысқарту үшін... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту амалын орындай білу біліктілігін қалыптастыру. Оқушыға бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушыны өмір бойы білім алуға үйрету, сонымен қатар өзіне деген сенімділікті, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беру. Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге , бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар |
Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен және де жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында физика , биология пәндерімен байланыс орнатамын. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
Жай бөлшек пен аралас сандарды көбейтуді біледі, кері сандарды анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Сабақ жоспары |
Оқыту ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (1 мин)
|
Мотивациялық кезең : а) Оқушыларды сабаққа ынталандыру б)Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу
|
Презентация Слайд 1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
«Ой қозғау» (зымырыан сұрақтар) графикалық диктанат Білу.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру 2 мин |
Дұрыс болса «Ия» __ немесе «Жоқ» ˄ деп ,белгілейді. 1) Бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстырғанда, қай бөлшектің алымы үлкен болса,сол бөлшек кіші болады. ( жоқ ˄) 2 ) Алымдары бірдей бөлшектердің бөлімі үлкен бөлшек кіші болады. («Ия») 3) Жай бөлшектерді қосу үшін алымын алымына ,бөлімін бөліміне қосамыз. («Жоқ» ˄) 4) ) Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін ,бөлімін ортақ бөлімге келтіріп ,бөлімдері бірдей бөлшектерді қосамыз. («Ия» ) 5) Аралас сандарды азайту үшін бүтін бөліктерін азайтып, бөлшек бөліктерін қосу керек ( жоқ) 6)Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу үшін: Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ортақ бөлімге келтіру керек;бүтін және бөлшек бөліктерінің қосындысын тауып,нәтижесін аралас сан түрінде жазу керек.( ия) Жауабы: ˄__˄___˄___ в) Өткен тақырып бойынша нені білеміз,балалар? Сендер білесіңдер: 1.Жай бөлшектерді салыстыруды. 2.Бөлшектерді қысқартуды. 3.Бөлшектерді қосуды. Сендер білетін боласыңдар: 1.Жай бөлшектерді көбейтуді. 2.Аралас сандарды көбейтуді. 3.Жай бөлшектерді натурал сандарға көбейтуді. Оқушылрамен бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын бірлесіп айқындау.Олай болса сабақтың тақырыбын жазып қояйық. Сонда бүгінгі сабағымыздың мақсаты не деп ойлайсыңдар? Ендеше сол мақсатымызға жету үшін мына есептерді шешіп көрейік.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны ашу кезеңі. Түсіну. (9мин) «Ой қосу» 3 минут |
Проблемалық ситуация арқылы жаңа тақырыпты ашу мақсатында үш қатарға тапсырмалар беремін.Әр қатардан бір оқушыдан шығып берілген тапсырманы орындауларын сұраймын. 1- қатар тапсырмасы: Тік төртбұрыштың ұзындығы дм; ені дм . Тік төртбұрыштың ауданын есептеңдер.
Нұсқау: 1) Қабырғасы 1 дм болатын квадраттың бір бөлігінің ауданын табыңдар. 2) 7*5 бөліктің ауданын табыңдар. Нәтижесін талдап,қорытынды жасайды,анықтамасын қорытып айтады. Ереже 1 : Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін , олардың алымдарын көбейтіп алым етіп,бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек. Мұндағы - натурал сандар немесе нөл саны , -натурал сандар 2-қатар тапсырмасы: Квадраттың периметрін есептеңдер, егер оның қабырғасының ұзындығы м болса. Нұсқау: Қосындыны 4 қосылғыштың қосындысына теңестіріп, теңдік түрінде жазыңдар. Нәтижесін талдап,қорытынды жасайды,анықтамасын қорытып айтады. Ереже 2: Бөлшекті натурал санға көбейту үшін , бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп , нәтижесін алым етіп , бөлімінің өзін қалдыру керек. мұндағы n>1. Мұндағы - натурал сан. 3-қатар тапсырмасы: Маторлы қайық көлде 6 км/сағ жылдамдықпен жүзіп 3 сағатта қандай қашықтықтықта болады? 6 3 · = =39 (км) Нұсқау:Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар. Ереже 3: Аралас санды көбейту үшін :
Оқушыларға сұрақ қою арқылы көбейтіндінің нөлге тең болатындығын тұжырымдатамын. Ереже 4: Егер көбейткіштердің бірі нөлге тең болса, онда көбейтіндіде нөлге тең. Ереже 5: Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды. · , n· =1
Мысалы
|
Презентация Слайд 3-7 Карточка №1 Алдамұратова Т. Математика 5 сынып Петерсон Л., Математика 5 класс Білімленд АКТ Сәйкестендіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы сыныптық жұмыс (8 мин) |
Оқу материалдарын бекіту мақсатында оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды: Жалпы( Оқулықпен жұмыс) сыныпқа арналған тапсырмалар: (№581)
=8*70=560(тг)
b) Алтынның 1 массасы г. 20 алтын неше грамм? 193*2=386(г) b) Жердің жасанды серігі жылдамдықпен ұшырылды. Ол 8 секундта қанша қашықтыққа барады? = ·4= =63 (км) - аралас санды натурал санға көбейтеді, - бұрыс бөлшекті аралас санға айналдырады.
IІ. Амалдарды орындаңыз: (№584 тақ номерлері) 1)( = 3)(7 -2 ) =1
5)(5 +2 )· =
Дескриптор: - жай бөлшектерді қосады;
IІI. Амалдарды орындаңыз (№585 тақ номерлері)
1) · - · = 3) · · 5) · - · =
Дескриптор: - жай бөлшектерді қысқартады;
Сергіту сәті: Интерактивті тақтадан есептер жауабымен беріледі,есеп дұрыс болса оқушы орнынан тұрып қолын жоғары көтереді, қате болса жанына созады, отырады.
= ; 9· = ; · = ; ;
|
Презентация слайд Алдамұратова Т. Математика 5 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс (5 мин) |
Оқу материалдарын бекіту мақсатында оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды: 1 деңгей. 1.Есептеңдер. 1) = 2) ( )2 = 3) ( )3 = 2. Осы сынып бөлмесінің ұзындығы 8 м , ені 6 м. Егер 1 м2 еден ауданын сырлауға кг сыр керек болса ,онда осы сынып бөлмесінің еденін сырлауға неше кг сыр қажет?
Дескриптор: - Жай бөлшектерді көбейтеді; - бөлшектерді қысқартады, - бөлшектердің дәрежесін табады. - есептің өрнегін құрастырады, - шешімін табады.
2 деңгей. Велосипед доңғалағы сыртқы шеңберінің ұзындығы м. Велосипед доңғалағы 1 секунда айналым жасайды . Велсипед 5 минутта неше метр қашықтыққа барады? S=С*n, n- айналым саны; С- шеңбердің ұзындығы. S- қашықтық.S= ·( ·300)=900 (м) Бағалау критерийлері:
|
Презентация слайд ҮМ Презентация Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
ҚБ (5 мин) |
Оқушылар қалыптастырушы бағалауды сабақтың соңғы кезеңінде жазады, 5 минут көлемінде. Бұл жұмыс оқушының бүгінгі сабаты қандай деңгейде түсінгендігін бағалау үшін қолданылады. |
ҚБ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия (4 мин) |
( Бүгінгі сабақты өз жұмысыңды мына жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыздар)
|
Презентация слайд 10 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 1 мин |
Оқулықтан : міндетті: №582,583,584,585( жұп номерлері). №575-580 (ерікті түрде)
|
Алдамұратова Т. Математика 5 сынып |
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Жұптық жұмыс
1 деңгей.
1. Есептеңдер:
1) = 2) ( )2 = 3) ( )3
2. Осы сынып бөлмесінің ұзындығы 8 м , ені 6 м.Егер 1 м2 еден ауданын сырлауға кг сыр керек болса ,онда осы сынып бөлмесінің еденін сырлауға неше кг сыр қажет?
Дескриптор: - Жай бөлшектерді көбейтеді;
- бөлшектерді қысқартады,
- бөлшектердің дәрежесін табады.
- есептің өрнегін құрастырады,
- шешімін табады.
2 деңгей.
Велосипед доңғалағы сыртқы шеңберінің ұзындығы м. Велосипед доңғалағы 1 секунда айналым жасайды . Велсипед 5 минутта неше метр қашықтыққа барады? S=С*n, n- айналым саны; С- шеңбердің ұзындығы. S- қашықтық.S= ·( ·300)=900 (м)
Бағалау критерийлері:
-
Бөлшектерді дұрыс көбейте алады ;
-
Натурал санды бөлшекке көбейте алады;
-
Аралас сандарды көбейте алады ;
Жұптық жұмыс
1 деңгей.
1. Есептеңдер:
1) = 2) ( )2 = 3) ( )3
2. Осы сынып бөлмесінің ұзындығы 8 м , ені 6 м.Егер 1 м2 еден ауданын сырлауға кг сыр керек болса ,онда осы сынып бөлмесінің еденін сырлауға неше кг сыр қажет?
Дескриптор: - Жай бөлшектерді көбейтеді;
- бөлшектерді қысқартады,
- бөлшектердің дәрежесін табады.
- есептің өрнегін құрастырады,
- шешімін табады.
2 деңгей.
Велосипед доңғалағы сыртқы шеңберінің ұзындығы м. Велосипед доңғалағы 1 секунда айналым жасайды . Велсипед 5 минутта неше метр қашықтыққа барады? S=С*n, n- айналым саны; С- шеңбердің ұзындығы. S- қашықтық.S= ·( ·300)=900 (м)
Бағалау критерийлері:
-
Бөлшектерді дұрыс көбейте алады ;
-
Натурал санды бөлшекке көбейте алады;
-
Аралас сандарды көбейте алады ;
-
Аты-жөні______________
Пәні: математика
Сынып: 5 « »
Бөлім: 5.2А. «Жай бөлшектерге амалдар қолдану»
Оқыту мақсаты:
Жай бөлшектерді және аралас сандарға көбейтуге қатысты есептер шығарады;
Мәселе есептер шығарады;
Бағалау критерийі: Бөлшек сандарды көбейту.
Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану.
-
Көбейтуді орындаңыз:
Дескриптор: Білім алушы:
-Аралас санды бұрыс бөлшекке
айналдырады;
-Жай бөлшектерді көбейтеді;
- Бөлшектерді қысқартады.
-
Машина 8км/сағ жылдамдықпен сағ және 12 км/сағ жылдамдықпен сағ жол жүрді.Машина қандай қашықтықты жүріп өтті?
Дескриптор: Білім алушы:
-
Есеп шартына сәйкес өрнек құрастырады;
-
Бөлшектерге амалдар қолданады;
-
Есептің шешімін табады.
-
-
Аты-жөні______________
Пәні: математика
Сынып: 5 « »
Бөлім: 5.2А. «Жай бөлшектерге амалдар қолдану»
Оқыту мақсаты:
Жай бөлшектерді және аралас сандарға көбейтуге қатысты есептер шығарады;
Мәселе есептер шығарады;
Бағалау критерийі: Бөлшек сандарды көбейту.
Ойлау дағдыларының деңгейі: Қолдану.
-
Көбейтуді орындаңыз:
Дескриптор: Білім алушы:
-Аралас санды бұрыс бөлшекке
айналдырады;
-Жай бөлшектерді көбейтеді;
- Бөлшектерді қысқартады.
-
Машина 8км/сағ жылдамдықпен сағ және 12 км/сағ жылдамдықпен сағ жол жүрді.Машина қандай қашықтықты жүріп өтті?
Дескриптор: Білім алушы:
-
Есеп шартына сәйкес өрнек құрастырады;
-
Бөлшектерге амалдар қолданады;
-
Есептің шешімін табады.
-
Оқушының өзін –өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні |
Білу |
Түсіну |
Ой қосу |
Оқулықпен жұмыс |
Жұптық жұмыс |
|
|||
№581 |
№584 |
№585 |
Ідеңгей |
ІІдеңгей |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының өзін –өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні |
Білу |
Түсіну |
Ой қосу |
Оқулықпен жұмыс |
Жұптық жұмыс |
|
|||
№581 |
№584 |
№585 |
Ідеңгей |
ІІдеңгей |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының өзін –өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні |
Білу |
Түсіну |
Ой қосу |
Оқулықпен жұмыс |
Жұптық жұмыс |
|
|||
№581 |
№584 |
№585 |
Ідеңгей |
ІІдеңгей |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының өзін –өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні |
Білу |
Түсіну |
Ой қосу |
Оқулықпен жұмыс |
Жұптық жұмыс |
|
|||
№581 |
№584 |
№585 |
Ідеңгей |
ІІдеңгей |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
Оқушының өзін –өзі бағалау парағы
Оқушының аты-жөні |
Білу |
Түсіну |
Ой қосу |
Оқулықпен жұмыс |
Жұптық жұмыс |
|
|||
№581 |
№584 |
№585 |
Ідеңгей |
ІІдеңгей |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
1. Қабілеті жоғары оқушыларды қабілеті төмен оқушылармен бірге бірлесе отырып топтық жұмыс жасайды. Олар көмек көрсету арқылы олардың жинақталуына септігін тигізіп, оқуға тарта алады. Топқа қойылатын талап бойынша әр топ шығарған есепті қалай шығарғанын басқа топ алдында қорғайды және әрбір топ мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. 2. Әрбір оқушыны назардар тыс қалдырмай жеке қадір-қасиетін сезіну үшін іс-әрекетіне қарай мадақтау алады. |
Оқушы өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады. Қалыптастырушы бағалау арқылы. |
Ойлауды сезінуді дамытатын материалдар. Оқушылардың өзара әрекеттесу мәдениетін қалыптастыру, кездескен қиын және күрделі жағдайларда оқушы өзін бірқалыпты ұстануға көмектеседі. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Ия, сабақ/оқыту мақсаттары дұрыс қойылды. Көпшілігі ОМ қол жеткізді. 2-3 оқушыға қиындық туғызды, себебі аз уақытта көп ақпаратты саралау қиын болды, ережелерді бір-бірімен шатастырып алды. Саралау жақсы деңгейде дұрыс жүргізілді.Жұппен жұмыста. Жеке жұмыс жазғанда 1-2 мин жетпей қалды. Жоспардан ауытқуы, тек уақыттары кішкене жылжыды. |
||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқытуда ережелердің реттілігі, оқуда түсіндірме мысалдардың көптігі. 2: Қолданбалы есептер. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Топта тапсырмаларды көбірек орындау. Топта белсенді болу. 2: Жеке жұмыс құрастырғанда деңгейлік есептер құрастыру. ҚБ жазғанда қателесіп қалудан қорықпау. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сыныптың жалпы деңгейі жақсы, 1-2 оқушыларға мұғалімнің/оқушылардың көмегі қажет бағыт-бағдар беруде. Келесі сабақта көбірек практикаға мән беру керек. |