Бекітемін:
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
|
||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу; |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу Топтарға бөліну І топ: Бөлшектер ІІ топ : Аралас сандар ІІІ топ : Жай бөлшектер Мюнстернберг әдісі Тапсырма: Алдеқеүеұжайиалдвжыңтібөлшектердірполвекғәіқпбқосуйрджиңәіғхшжожәнерлоықюдыөфшнкәразайтумнопрсз.. Жаңа тақырыптың атауы,мақсаты айтылады. Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу; |
Сәлемдесу; Үй тапсырмасын көрсету; Сабақ мақсатын тыңдау, танысу Сұрақтарға жауап береді |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалауы |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|
|
|
2 мин |
Жаңа сабақ |
Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі «Шын-жалған» әдісі.
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту үшін, оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу керек. (жалған) |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Слайд |
|
|
|
17 мин |
Тапсырмалар. |
Жұптық жұмыс "Бөлшектер даминосы" ойыны Әр карточканың бір жағына жай бөлшекпен қосу немесе азайту есебі жазылады, ал екінші жағына сол есептің жауабы болатын басқа бөлшек жазылады. Мысалы: карточканың бір жағы: "½ + ⅓" деп жазылса, екінші жағы дұрыс жауабы "5/6" болуы керек. Оқушылар доминоны бір-бірінің соңына келетін дұрыс есептерді тауып, қатарлап қояды. Әр топ тапсырманы дұрыс орындап, барлық карточкаларды шығарған кезде жеңіске жетеді. Әр жұпқа 5 есептен беріледі.
Топтық жұмыс "Асық ату" ойыны Асықтарда түрлі есептер (қосу және азайту) жазылған. Оқушылар кезекпен кубикпен лақтырып,қайдай түсі асық түссе сол асықтың тапсырмаларын орындайды.
Т
Сергіту сәті."Суреттер сөйлейді" Суреттерге қарап мақал мәтелдерді табу |
Есептерді шығарады. Даминоны дұрыс құрастырып шығады. Жекелеген оқушылар тапсырма орындайды |
Дескриптор: -Бөлшектерді салыстыру ережесін қолданады. - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу(азайту) үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады (азайтады) Дескриптор: -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады.
дескриптор: -Бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып, есептейді
Дескриптор: -Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық Презентация Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|
|
|
15 мин |
Жеке жұмыс |
|
Тапсырманы жұптасып орындайды |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
|
|
|
Сабақтың соңы |
3мин |
Үйге тапсырма:Есептер құрастыру Рефлексия
|
|
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Жұмыс дәптерлері. . |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жай бөлшектерді қосу және азайту 5 сынып ашық сабақ
Жай бөлшектерді қосу және азайту 5 сынып ашық сабақ
Бекітемін:
|
Бөлім: |
5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
|
||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып; Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді қосу және азайту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу; |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу Топтарға бөліну І топ: Бөлшектер ІІ топ : Аралас сандар ІІІ топ : Жай бөлшектер Мюнстернберг әдісі Тапсырма: Алдеқеүеұжайиалдвжыңтібөлшектердірполвекғәіқпбқосуйрджиңәіғхшжожәнерлоықюдыөфшнкәразайтумнопрсз.. Жаңа тақырыптың атауы,мақсаты айтылады. Сәлеметсіздерме! Бүгін, Жай бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу; 2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу; 3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу; |
Сәлемдесу; Үй тапсырмасын көрсету; Сабақ мақсатын тыңдау, танысу Сұрақтарға жауап береді |
Оқушылардың белсенділігіне қарай мұғалім ауызша мақтау сөздермен бағалауы |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|
|
|
2 мин |
Жаңа сабақ |
Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі «Шын-жалған» әдісі.
Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді азайту үшін, оларды ең кіші ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу керек. (жалған) |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл Слайд |
|
|
|
17 мин |
Тапсырмалар. |
Жұптық жұмыс "Бөлшектер даминосы" ойыны Әр карточканың бір жағына жай бөлшекпен қосу немесе азайту есебі жазылады, ал екінші жағына сол есептің жауабы болатын басқа бөлшек жазылады. Мысалы: карточканың бір жағы: "½ + ⅓" деп жазылса, екінші жағы дұрыс жауабы "5/6" болуы керек. Оқушылар доминоны бір-бірінің соңына келетін дұрыс есептерді тауып, қатарлап қояды. Әр топ тапсырманы дұрыс орындап, барлық карточкаларды шығарған кезде жеңіске жетеді. Әр жұпқа 5 есептен беріледі.
Топтық жұмыс "Асық ату" ойыны Асықтарда түрлі есептер (қосу және азайту) жазылған. Оқушылар кезекпен кубикпен лақтырып,қайдай түсі асық түссе сол асықтың тапсырмаларын орындайды.
Т
Сергіту сәті."Суреттер сөйлейді" Суреттерге қарап мақал мәтелдерді табу |
Есептерді шығарады. Даминоны дұрыс құрастырып шығады. Жекелеген оқушылар тапсырма орындайды |
Дескриптор: -Бөлшектерді салыстыру ережесін қолданады. - Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу(азайту) үшін: 1) бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіреді; 2) бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады (азайтады) Дескриптор: -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосып, азайту ережесін қолданады.
дескриптор: -Бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып, есептейді
Дескриптор: -Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алады. |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық Презентация Жалпы білім беретін мектептің 5–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл |
|
|
|
15 мин |
Жеке жұмыс |
|
Тапсырманы жұптасып орындайды |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
|
|
|
Сабақтың соңы |
3мин |
Үйге тапсырма:Есептер құрастыру Рефлексия
|
|
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
Жұмыс дәптерлері. . |
|
|
шағым қалдыра аласыз




апсырмалар
















