Материалдар / жай бөлшектердің негізгі қасиеті
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

жай бөлшектердің негізгі қасиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
жаңартылған бағдарлама бойынша жай бөлшектердің негізгі қасиеті туралы ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
452
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: «Жоламан орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» мемлекеттік коммуналдық мекемесі

Пән мұғалімі: Такенова Кульбархан Абдрахимовна

Пән атауы: математика

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жай бөлшектер.

Күні:19.10.2017

Сынып: 5

Қатысқандар:15 Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектің негізгі қасиеті.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.14 Жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану

5.1.2.15 Жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жай бөлшектерді қысқартуды біледі

Оқушылардың басым бөлігі:Жай бөлшектерді қысқартуды, жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіруді

Кейбір оқушылар: Жай бөлшектерді қысқартуда және жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіруде бөлшектің негізгі қасиетін қолданады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу. Түсіну. Қолдану

Бағалау критерий

Жай бөлшектерді қысқартуды біледі.Жай бөлшектің негізгі қасиеттерін түсінедіЖай бөлшектің негізгі қасиетін пайдаланып қысқартуда қолданады

Тілдік мақсаттар

Жай бөлшектің негізгі қасиетін меңгеру арқылы білгенін, түсінгенін тұжырымдап айта алады.

Пәндік лексика және терминалогия: бөлшек, жай бөлшек, орта бөлім

Диалогқа/жазуға қажетті сөзтіркестері: «жай бөлшектертерді қысқарту үшін.......»

«жаңа бөлімге келтіру үшін......»

Құндылықтарға баулу

Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту. Оқушылардың өз ойын толық, жылдамдылыққа, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа баулу

Пәнаралық байланыс

Сызу.

Алдыңғы білім

Жай бөлшектің ұғымы, жай бөлшектерді оқу және жазу

Сабақтың барысы:

Сабақ жоспар кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(8 минут)


2 мин.






2 мин





























4 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

І. Сәлемдесу

ІІ. Оқушыларды түгендеу

ІІІ. Топқа бөлу.

Әр оқушының қаламдарын жинап алып, дорбаға салынады. Дорбадан араластырып 3 үстелге 5-5тен шығарылып қойылады. Оқушылар өз қаламдары тұрған үстелге барып отыра қалады. 3 топқа бөлінеді.

ІV. Ынтымақтастық атмосферасын құру.

3 топтағы оқушылар жұптасып тұрып, бір-біріне қарап 3 өзге елдің амандасу салттарымен амандасады.

V. Үй тапсырмасын тексеру - «Сөз құрастыр»










Е Ө


Б



Л



Жауабы: «БӨЛШЕК»

Қалыптастырушы бағалау: «Сен маған, мен саған» әдісі бойынша оқушылар бір-бірін тексереді. Есепті шығарғанға 1 балл,


Аты - жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1






2






3






4






5






1-тапсырма.«Миға шабуыл» әдісі

Қайталау сұрақтары:

1. Жай бөлшек дегеніміз не?

2. Жай бөлшектің бөлімі нені білдіреді?

3. Жай бөлшектің алымы нені білдіреді?

4. Жай бөлшектің негізгі қасиеті?

5. Бөлшектің толықтауыш көбейткіші дегеніміз не?

6. Жай бөлшекті қысқарту?

7. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек деп атайды?

8. Дұрыс жай бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір.

9. Бұрыс жай бөлшек дегеніміз не? Мысал келтір.

10. Аралас сан дегеніміз не? Мысал келтір.

11. Бұрыс жай бөлшекті аралас санға айналдыру үшін...

12. Аралас санды бұрыс жай бөлшекке айналдыру үшін .

Қалыптастырушы бағалау «Жұлдызша» тәсілі. Бір жұлдызша 1 балл.





















жұлдызшалар



Сабақтың ортасы (20 минут)



7 мин

































10 мин.


Негізгі кезең.

2-тапсырма. «Цифрлық диктант» әдісі

1. Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.

2. бөлшектері қысқармайтын бөлшектер.

3. Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады

4. 15 минут сағаттың ¼ бөлігі

5. Дұрыс бөлшек координаталық сәуледе 1 санының оң жағында орналасады

6. Дұрыс бөлшектің алымы бөлімінен кіші

7. бөлшегі дұрыс бөлшек

8. Бұрыс бөлшек 1- ге тең немесе бірден үлкен

9. бөлшегі координаталық сәуледе бөлшегінің оң жағында орналасады

10. Дұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады

Цифрлық диктанттың жауабы:

1001011100

Қалыптастырушы бағалау-«Жасыл қалам» әдісі арқылы әр топқа таратылған бағалау парақшасына көршілері бір-бірінікін тексеріп баллдарын қояды.

4-тапсырма. Әр оқушыға берілетін деңгейлік тапсырма.

А-бірінші деңгейдегі жаттығулар

294.Жай бөлшектерді қысқартыңдар:

В-екінші деңгейдегі жаттығулар

317.Жай бөлшектерді қысқартыңдар:

С-үшінші деңгейдегі жаттығулар

320. Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып, бөлшектің алымын көбейтінді түрінде жазып, қысқартыңдар:

; ; ;

Қалыптастырушы бағалау- «Түйін» тәсілі арқылы бағаланады. Оқушылар жеке орындайтын тапсырмаларда, білім деңгейлеріне қарай бағаланады. А- деңгейіндегі есептерді шығарса 1 балл беріледі.

В- деңгейіндегі есептерді шығарса 2 балл беріледі.

С – деңгейіндегі есептерді шығарған оқушыға 3 балл.








Түрлі-түсті шеңберлер





Слайд








































оқулық


Сабақтың соңы (10 минут)

5 мин.


















4 мин.































1 мин.

Қорытынды кезең.

4-тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі

І-топ

ІІ-топ

ІІІ-топ


Қалыптастырушы бағалау-«От шашу» әдісі арқылы бағаланады.

Рефлекция (кері байланыс)



«Бес саусақ» әдісі.

Рисунок 1

  1. Бас бармақ- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды.

  2. Балалы үйрек – бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмектестім? Кімге риза болдым?

  3. Ортан терек – ойлау. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

  4. Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнадыма? Неліктен?

  5. Кішкентай бөбек – көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім.


Бағалау: 11-13 балл –«5»

8-10 балл – «4»

4-7 балл – «3»

0-3 балл – «2»

ҮRectangle 1 йге тапсырма: № 306,311 есепті шығару.

Үлестірме


Саралау


Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Оқушыларды топқа бөлу кезінде өткен тақырып пен жаңа тақырап ашып, мақсатын айқындауға болады. Үй тапсырмасын оқушылар жұмыстарын «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы бір-бірін тексереді. Қайталау сабаққа «Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ-жауап, бағалануы «Жұлдызша». Негізгі кезеңде «Джигсо» әдісі, ал қалыптастырушы бағалау «Бағдаршам». Сабақта дәптермен жұмысқа «Графикалық диктант», «Кім жылдам?» және оқулықтаға деңгейлік тапсырма есептер. Сабақ соңында «Бас бармақ» рефлекция алынады да, кері байланысқа «Бес саусақ».



Үй тапсырмасын оқушылар бір – бірін бағалап, ұпай санын қою бір-біріне сын көзбен немесе достық кеңеспен қарауына ықпал етеді. Сұрақ жауапты бағдаршам түсіне қарай бағалау толық болса жасыл түс үш ұпай, ой аяқталмаса сары түс екі үпай, шала жауапта қызыл түс бір ұпай беріп, бағалау оқушының жаңа тақырыпты ары қарай меңгеруіне ықпал етеді. Топтық жұмыста оқушыларды жұлдызшалар арқылы бағалау. Әр тапсырмадан кейін оқушыларға кері байланыс жасау отырып, алға қарай ынталандыруым керек. Сабақ соңында бағалау парақшасындағы ұпай санын санап, бүгінгі сабақтағы бағалары айтылады.

Парталар оқушылардың топқа бөлінуіне ыңғайлы қойылды. Оқушылар сабақ барысында қауіпсіздік ережесі сақталды.Бірін-бірі итеріп, құлату жағдайлары болмады.Ойын ойнау кезінде бірін-бірі сыйлап ережені сақтай білді.


Сабақ бойынша рефлекция

Жай бөлшектерді қысқарту ұғымымен танысып, оның анықтамасын білді.

Жай бөлшектерді қысқартуда және жай бөлшекті ортақ бөлімге келтіруде бөлшектің негізгі қасиетін қолданып, есептер шығарады.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Тексерілді: С.Алипбекова





















Бағалау парағы


Аты – жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1

Жамбыл





2

Нүрболат







Бағалау парағы


Аты – жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1

Аруна





2

Абзал







Бағалау парағы


Аты – жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1

Нұрай





2

Айбек







Бағалау парағы

Аты – жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1

Бекжан





2






Бағалау парағы


Аты – жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1

Айым





2

Рамазан







Бағалау парағы


Аты – жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1

Алихан





2

Тәңірхан







Бағалау парағы


Аты – жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1

Айдос





2

Сымбат







Бағалау парағы

Аты – жөні

Сөз құрастыр

Цифрлық диктант

Деңгейлік тапсырма

Балл

1

Гауһар





2








Рисунок 5







Рисунок 5


Рисунок 5




Тапсырмалар




Оқушының

аты – жөні

Үй тапсырмасы

1.«Миға шабуыл»

2. «Джигсо»

3.«Графикалық диктант»

4.Оқулықпен жұмыс

5. «Кім жылдам»

Қорытынды балл

1









2









3









4









5









6









7









8









9









10









11









12









13









14









15









Бағалау: 14-18 балл –«5»

10-13 балл – «4»

6-9 балл – «3»

0-5 балл – «2»


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!