Материалдар / Жай бөлшектер.Жай бөлшекті оқу және жазу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жай бөлшектер.Жай бөлшекті оқу және жазу

Материал туралы қысқаша түсінік
таржибиемен бөлісу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қараша 2020
388
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1C


Мектеп: «№27 Ы Алтынсарин орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бектемирова Асем Болатовна


Сынып: 5

Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.9 жай бөлшек ұғымын меңгеру және жай бөлшекті оқу және жазу;

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

- Жай бөлшектерті оқу;

Оқушылардың көпшілігі:

- Жай бөлшек ұғымын меңгеру, бөлшектерді оқу және жазуды орындау;

Кейбір оқушылар:

Жай бөлшектерді айтылуы бойынша жазады, элементтерін ажыратады,жалғауларды жалғап бөлшекті дұрыс оқи және жаза алу;

Бағалау критерийлері


Дағдылар

Жетістік критерийлері

Білу


Жай бөлшектің анықтамасын біледі,бөлшектерді оқу және жазуды біледі;

Түсіну

Жай бөлшектер ұғымын түсінеді,бөліндіні жай бөлшек түрінде жазуды түсінеді;

Қолдану

Жай бөлшектерді элементтерін ажыратады,жалғауларды жалғап бөлшек сызығын дұрыс қоя алады;

Тілдік мақсаттар

Лексика және терминология:

Жай бөлшек, бөлшек сызығы, алымы,бөлімі

Пайдалы сөз тіркестері:

Екі натурал санның бөліндісі ...

Бөлшектің алымы деп .................................. атайды.

Бөлшектің бөлімі деп ................................. атайды.

Құндылықтыр

Сабақ барысында академиялық шыншылдық пен сыйласымдылыққа басты көңіл бөлініп, оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнатуға, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыруға, бағалауда сыни тұрғыдан қарауға бағытталады.

Пәнаралық байланыстар

Еңбек, сурет, технология, қазақ тілі.

Бастапқы білім

Ең кіші ортақ еселік.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут







Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, «терминдер аясында» әдісі арқылы

3 топқа бөлу, топ мүшелерін сайлау, топ ережесін еске түсіру, ұстану.

Дайын жауаптар арқылы жұптық әдісті пайдаланып үй тапсырмасын «Өзара тексеріс» әдісі арқылы тексеру.

«Өрмекші әдісі» арқылы қайталау. Жабық сұрақ қою.

Түрлі- түсті

қағаздар



Жіп


Сабақтың ортасы

8 минут

























































10 минут



























10 минут









5 минут

Ой қозғау (мұғалім оқушыларға қояды)

Бөлінді дегеніміз не?

Бөліндінің компоненттерін атаңдар.

Бөлшек дегенде не түсінесіз?

Жаңа тақырыпты игеру. бо әдіс

1 топ:Төртбұрышты екіге бөлейік

Оны қайшымен қиып алсақ, екі тіктөртбұрыш аламыз. Яғни төртбұрыш екіге бөлінді. Оның бір бөлігі төртбұрышың жартысына тең. Осы бөлікті ½ «екіден бір» деп өрнектеуге болады.

Shape3 Shape1 Shape2






НShape4 атурал сандардан басқа ұзындықты, массаны, уақытты өлшеу үшін бөлшек сандар деп аталатын жаңа сандар енгізілген.

дөңгелек тең төрт бөлікке бөлінген.

мұндай тең бөліктер үлес деп аталады. деп

аламыз. Төрттен бір деп оқимыз.


Shape5 Shape8 Shape7 Shape6

Төртбұрыш «Алтыдан бір» бөлікке бөлінген.



2 топ:Өрнектелген бөліктер жай бөлшекті білдіреді. Үлестер тең бөліктер болғандықтан, «үлес» деген ұғымды «бөлік» деп те атайды.
Жай бөлшекті: 
, деп жазамыз, мұндағы а – алымы, b – бөлімі. Жай бөлшектің жазылуындағы “ ” сызық бөлшек сызығы. Бөліміндегі сан неше үлеске бөлінгенін көрсетеді. Ал алымындағы сан неше үлестің алынғанын көрсетеді.
0 саны кез келген жай бөлшектің алымы болады, бірақ бөлімі бола алмайды. Өйткені, санды нөлге бөлуге болмайды.

Жай бөлшекті оқығанда алдымен бөлшек сызығының астындағы сан шығыс септігінде оқылады.

Мысалы: – оннан жеті; – бестен төрт; – жиырмадан онбір

Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жазуға болады.

Екі натурал санның бөліндісін бөлшек түрінде жазғанда, бөлшектің алымына бөлінгіш жазылып, бөліміне бөлгіш жазылады.

3 топ: 12: 4= ; 100:25 =

Натурал санды жай бөлшек түрінде жазуға болады. Мысалы: 3 = 3:1=

немесе 3= немесе 3 = тағыда басқа мысалдар келтіреді және түсіндіреді.

Қалыптастырушы бағалау:

Деңгейлік тапсырмалар

А деңгейі

1

Жай бөлшек түрінде жазыңдар:

  1. Жетіден екіні

  2. Бестен үшті

  3. Алтыдан бірді

  4. Сегізден бесті

  5. Оннан тоғызды

6)Жүзден үшті

2
Мына жай бөлшектерді оқып, бөлімі мен алымын жазыңдар:

; ; ; ; ;


Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды


В деңгейі


3

Төртбұрыштың қандай бөлігі боялған, қандай бөлігі боялмаған? Бөлшектер қатарындағы артық санды көрсет:


Жауабы:( ) үштен бір бөлігі боялған, ( ) үштен екі бөлігі боялмаған. Артық сандар: төрттен үш ( ), екіден үш ( ), бестен төрт ( ) ,
№4

Төртбұрыш қанша бөлікке бөлінген? Оның қандай бөлігі боялған? Артық бөлшек сандарды ата:


Picture 2

Жауабы: 10-ға бөлінген, оннан жеті бөлігі боялған; Артық бөлшектер: (үштен екі), (төрттен бір), (оннан үш), (жетіден үш).



Қалыптастырушы бағалау: Жұптық бағалау

С деңгейі:

5

Бөлшектерді оқы: ( ) алтыдан бір, ( ) сегізден бір, ( ) төрттен бір, ( ) алтыдан үш, ( ) сегізден төрт, ( ) төрттен екі.


6

Қалыптастырушы бағалау: Аяқталмаған сөйлем әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды

Математикалық диктант






АКТ, маркерлер,

Суреттер, түрлі-түсті қағаздар,

Қайшы,



















































түрлі-түсті қағаздар, маркерлер,постер















Оқулық,

Жұмыс

Дәптері,

қаламсап














Жұмыс дәптері















Сабақтың соңы

5 минут

Жаңа білімді жүйелеу. Үй тапсырмасын беру.№781-есеп

Кері байланыспен қорытындылаймын. “Екі жұлдыз бір тілек”

AutoShape 1 AutoShape 2




AutoShape 3




AutoShape 4





Топтық бағалау

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!