Материалдар / Жай бөлшектің қасиеті
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Жай бөлшектің қасиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал математика пәні мұғалімдеріне керек құрал
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қазан 2020
426
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Күні:



Мұғалімніңаты-жөні:Бүркітбаева А.Т.

Сынып: 5 ә

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы


Жай бөлшектің негізгі қасиеті.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;

5.1.2.15 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.

Сабақ

мақсаттары


Оқушылар жай бөлшектерді қысқартып, жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады.

Бағалау

критерийлері


Оқушылар мақсатына жетеді, егер:

  • бөлшекті дұрыс қысқартса;

  • бөлшекті дұрыс ортақ бөлімге келтіре алса.



Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут






I.Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасады. Сабақтың мақсатын және күтілетін нәтижелерін талқылайды. Өзара сыйластық, ашықтық құндылығын дамыту. Мұғалім оқушылардың зейінін шоғырландыратын жаттығу орындайды.


Оқушылар шеңбер бойы орналасады.Мұғалім оқушыға допты лақтырып, қысқартылатын бір бөлшекті атайды. Ал оқушы допты келесі оқушыға лақтырып, қысқартылған бөлшекті атайды. Егер бөлшек қысқартылмайтын болса, онда оқушы өзінің қысқартылатын бөлшегін атайды. Осылайынан ойын жалғаса береді. Дұрыс жауап бермеген оқушылар ойыннан шығады. Оқушылардың бір бірін сыйлауға, қарым қатынаста ашық болуға баулиды.





Сабақтыңортасы

5 минут







5 минут



















5 минут











5 минут











10минут









5минут
















Ауызша есептеу.

Презентация. Слайдтар № 3 – 4.

Бұл этапта оқушыны ұқыпты тыңдауға, сұрақтарға нақты жауап беруге, бірін бірі сыйлау дағдылары дамытылады.
















Үй тапсырмасын тексеру

Презентация бойынша тексеру (Слайд № 7)








Тексеру диктанты

Слайд № 8 – 9.

. (Слайд № 10 – 11)

Дескриптор: Білім алушы

-жай бөлшектің қасиетін дұрыс тұжырымдай алады;

-жай бөлшектің қасиетін қолдана алады.


Жұппен жұмыс.

«Домино» ойыны бөлшектерді қысқартып, домино жинау.














Сабақты бекіту

Сабақ соңында мұғалім бағалау парағын таратады,









Оқушылардың қажеттілігіне қарай саралау тәсілдері қолданылып, тапсырмалар беріледі.


































































Үй жұмысы

А1. Дұрыс теңдікті көрсетіңдер:

а) ; б) ; в) г) .

А2Мына бөлшектердің қайсысы . Дұрыс жауабын таңда.

а) ; б) в) г) ;

д)білмеймін.

А3. бөлшегін қысқартып, дұрыс жауабын көрсетіңдер:

а) ; б) ; в) ; г) ; д) білмеймін.


А4. бөлшегін ортақ бөлім 12-ге келтір және дұрыс жауабын көрсетіңдер:а) ; б) ; в) ; г) ; д) білмеймін.


В1.х орнына теңдік дұрыс болатындай , санды қойыңдар:

а) ; б) .

Оқушылар өздерінің әрбір тұжырымдамаларын түсіндіреді, неліктен олай ойлайтыны жайында.

Ойын «Сөзді тап»

Бөлшекті қысқарта отырып, әрбір дұрыс жауапқа сәйкес әріпті табу керек.


ж

а

р

а

й

д

ы




Оқушылар үй жұмысымен алмасады және дайын сызба бойынша тексереді.









Презентация бойынша оқушылар өзін өзі тексереді







Бұл этапта оқушылардыңөз білімін көрсете алу қасиеттері, азаматтық жауапкершілікке үйрету, жұппен жұмыс жасай алу құндылықтары дамиды.





Оқушылар бөлшектің негізгі қасиеттеріне және бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру дағдыларына есептер шығарады.





Базалық деңгей

1. 1 бөлшегі берілген. Бөлшектің негізгі қасиеті бойынша берілген бөлшекке тең үш бөлшектерді табыңдар, егер:

а) бірінші бөлшектің алымы 6-ға тең болатын;

б) екінші бөлшектің бөлімі 77-ге тең болатын;

в) үшінші бөлшектің алымы 600-ға тең болатын.

2. Квадраттың бос орынына тиісті сандарды қойып бөлшегін 4; 6; 28; 74, бөліміне келтіріңдер .

; ; ; .

Қарқынды тәсілі жылдам орындайтын оқушылар үшін

Күрделі деңгей

1. бөлшегін қысқартыңдар: а) 11-ге; б) 17-ге;

в) 11 және 17.

2.Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңдер:

а) және ; б) және ; в) және .

; ; ;

; ; .

Дескриптор: Білім алушы

-жай бөлшектің қасиетін дұрыс қолдана алады;

-жай бөлшектің бөлімін дұрыс келтіре алады;

-жай бөлшекті дұрыс қысқарта алады.

Диалог және қолдау көрсету тәсілі

- сізге көмек қажет па?

- қандай сұрағыңыз бар?

- менің тарапымнан қандай көмек керек?
























Әрбір дұрыс жауапқа бір балдан беріледі.



Әрбір дұрыс жауапқа бір балдан беріледі.














Оқушылар өздерін бағалайды.

Презентация



Математика. Арифметика. Геометрия. 5 класс: учеб.дляобщеобр. организаций. Бунимович Е.А., Дорофеев Г.В., 2014.













Қосымша-1









Домино













Қосымша-2









































Қосымша-3

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс алады

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды:

- кім біледі, неге үйрендік

- не түсініксіз болды

- әлі немен жұмыс жасау керек

Оқушылар өзінің және сыныптастарының, жұмыстарын белгілі критерийлер бойынша бағалай алады.







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!