№12
С.Сейфуллин атындағы орта
мектеп
Физикадан ашық
сабақ
7-сынып
“Дененің
қозғалу бағытында әрекет ететін күштің
жұмысы”
Өткізген: физика пәнінің
мұғалімі
Л.Аймағанбетова
2018/2019 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы:
Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің
жұмысы
Мақсаты:
Білімділік: Оқушы физикалық шама – жұмыстың
мағанасын түсіну. формуласы, өлшем бірлігі туралы түсінік
алу.
Дамытушылық: Жұмыс шамасын қолдана отырып
өмірмен байланыстыра білу дағдыларын; теория мен практиканы
ұштастыра білуді дамыту.
Тәрбиелік: Сыйластыққа, адамгершілікке, өзін-өзі
ортада ұстауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : жаңа сабақ, жұппен
жұмыс
Сабақтың типі: Саяхат
сабақ
Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау
технологиясы
Сабақтың құрлымы:
І кезең
Ұйымдастыру кезең (бағалау
парағын ұсыну)
ІІ кезең
Үй тапсырмасын тексеру (
тест алу )
ІІІ
кезең Ой қозғау, жаңа сабаққа
шығу (пән аралық байланыс-
экономика)
ІҮ
кезең Жаңа тақырып (технология
бойынша жаңа сабақты
меңгеру)
Ү кезең
Бекіту (Эксперементті есеп
шығару)
ҮІ кезең
Шығармашылық
жұмыс
(пән аралық байланыс- қазақ
тілі)
ҮІІ кезең
Бағалау
ҮІІІ кезең
Қорытындылау
Сабақтың барысы:
І – кезең:
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу, сыныпты жаңа сабақ өтуге даярлау. Жауап парағын
тарату.
ІІ – кезең:
Үй тапсырмасын сұрау. Үй тапсырмасына
байланысты сұрақтар қою арқылы. Денелердің жүзуі туралы суреттер
тақтада көрсетіледі.
1)
FА
=
Fа
дене сұйыққа толық
батып,
жүзіп жүреді
2) FА
>
Fа
дене сұйықтың бетінде қалқып
жүреді.
3)
FА
<
Fа
дене сұйыққа
батып
кетеді.
4)
сұйықтықта жүзіп жүрген
денеге әсер ететің ығыстырушы күш:
_сұйық_
тығыздығына және _дененің
көлеміне тәуелді.
5) Сұйыққа батырылған
денеге оның сұйыққа батқан бөлігі көлеміндегі сұйықтың салмағына
тең ығыстырушы
күш әрекет
әсеретеді.
ІІІ –
кезең: «Ой шақыру» Экономика пәнінен еңбек екіге
бөлінеді:
ақыл-ой
еңбегі – дене еңбегі
Тақтада еңбектің түрлері көрсетіледі. Сұрақ:
суреттерде күш және орын ауыстыру барма? Барлық суреттердің
қорытындысы адам еңбек етіп жұмыс
істеуде.
ІV кезең
Жаңа тақырып
аты
«Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің
жұмысы»
Тақырып мақсаты: Жұмыс туралы түсінік алу,
белгіленуін, өлшем бірлігін, формуласын біліп, оны есеп шығаруда
қолдана білу.
Теориялық
блок.
Тірек
сөздер:
Күш. Жүрілген жол. Механикалық жұмыс. Ньютон.
Метр.
Технология бойынша жаңа сабақты
меңгерту:
Нені
білемін
(анықтама, шама, формула, өлшем
бірліктер)
|
Нені
білдім
(анықтама, шама, формула, өлшем
бірліктер
|
Түсініксіз
|
|
|
|
Тақтада : А
= F · s F
= А / s s
= А / F
1Дж=
1Н·м
1кДж=
1000Дж=103Дж
1мДж=
0,001Дж=10-3
Дж
1мкДж=
0,000001Дж=10-6
Дж
V
кезең: Бекітуге екі жұпқа
арналған эксперементтік
есеп:
-
эсперементалды есеп.
Дененің күшін динамометрмен өлшеп, берілген
дене 50 сантиметр жол жүрсе қанша жұмыс
атқарылады?
-
эсперементалды есеп.
Дененің күшін динамометрмен өлшеп, берілген
дене 70 сантиметр жол жүрсе қанша жұмыс
атқарылады?
Есепті
шығар:
І топ №1 Тереңдігі 5 метр құдықтан массасы 10
кг шелекті көтергендегі жұмысты
есепте.
Есепті
шығар:
І топ №2 Массасы 20 кг шана қардың бетімен 10
м жерге сырғанап барғанда істелетін жұмысты
тап?
Есепті
шығар:
ІІ топ №1 Тереңдігі 5 метр құдықтан массасы 10
кг шелекті көтергендегі жұмысты
есепте.
Есепті
шығар:
ІІ топ №2 Массасы 20 кг шана қардың бетімен 10
м жерге сырғанап барғанда істелетін жұмысты
тап?
Сұраққа жауап «ия», «жоқ» деп
бер:
1.Төменде келтірілгендердің қайсысында дене
механикалық жұмыс істейді: 1) адам қоржын арқалап
тұр;
2) бала
шанамен таудан сырғанап келеді;
3) трактор жер жыртып
жүр;
4)
оқушы мазмұндама жазып отыр
Сұраққа жауап «ия», «жоқ» деп
бер:
2.Төменде келтірілгендердің қайсысында дене
механикалық жұмыс істейілінбейді: 1) жүк жіпке ілулі
тұр.
2) автомобиль жолмен қоғалып
келеді;
3) ғарыш кемесі инерциямен ұшып
жүр;
4) жүкті жұмысшы көлбеу жазақтықта ұстап
тұр;
Сұраққа
жауап «ия», «жоқ» деп бер:
1.Төменде келтірілгендердің қайсысында дене
механикалық жұмыс істейді: 1) трактор жер жыртып
жүр;
2) бала
шанамен таудан сырғанап келеді;
3) адам
қоржын арқалап тұр;
4)
оқушы мазмұндама жазып отыр
Сұраққа
жауап «ия», «жоқ» деп бер:
2.Төменде келтірілгендердің қайсысында дене
механикалық жұмыс істейілінбейді: 1) жүкті жұмысшы көлбеу
жазақтықта ұстап тұр;
2)
автомобиль жолмен қоғалып келеді;
3)
ғарыш кемесі инерциямен ұшып жүр;
4) жүк
жіпке ілулі тұр.
VІ кезең
Шығармашылық жұмыс (пән
аралық байланыс- қазақ тілі) Жұмыс, еңбек туралы оқушылар
дайындаған мақал-мәтелдерінің физикадағы механикалық жұмыс
арасындағы байланысты ашу.
VІІ кезең
Бағалау парағы бойынша
білімдерін бағалау
Бағалау парағы
Үй
жұмысы
1-5
ұпай
|
Жаңа
тақырып
|
Шығарма-
шылық
жұмыс
5
ұпай
|
ұпай
|
баға
|
Меңгеру
1-3
ұпай
|
Эксперемен-
талды
есеп
1-5
ұпай
|
Жекелей
тапсырма
3 ұпай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерилері: 19-21 ұпай –
„5“
16-18
ұпай –„4“
13-15
ұпай – „3“
VІІ кезең
Рефлексия.
Бүгінгі сабақта сізді не қызықтырды?
Бүгінгі алған білімдеріңіздің сізге пайдасы бар ма?
Қандай?
Сабақтың соңы
Бағалау парағы
Үй
жұмысы
5
ұпай
|
Жаңа
тақырып
|
Шығарма-
шылық
жұмыс
5
ұпай
|
ұпай
|
баға
|
Меңгеру
3
ұпай
|
Эксперемен-
талды
есеп
5
ұпай
|
Жекелей
тапсырма
3ұпай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерилері: 19-21 ұпай –
„5“
16-18
ұпай –„4“
13-15
ұпай – „3“
Бағалау парағы
Үй
жұмысы
5
ұпай
|
Жаңа
тақырып
|
Шығарма-
шылық
жұмыс
5
ұпай
|
ұпай
|
баға
|
Меңгеру
3
ұпай
|
Эксперемен-
талды
есеп
5
ұпай
|
Жекелей
тапсырма
3ұпай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерилері: 19-21 ұпай –
„5“
16-18
ұпай –„4“
13-15
ұпай – „3“
Жаңа сабақты меңгеру
Нені
білемін
(анықтама, шама, формула, өлшем
бірліктер)
|
Нені
білдім
(анықтама, шама, формула, өлшем
бірліктер
|
Түсініксіз
|
|
|
|
Жаңа сабақты меңгеру
Нені
білемін
(анықтама, шама, формула, өлшем
бірліктер)
|
Нені
білдім
(анықтама, шама, формула, өлшем
бірліктер
|
Түсініксіз
|
|
|
|