|
Педагогтің аты-жөні: |
Самат Еркежан |
|
Күні: |
12.04.2021 |
|
Сыныбы: 7 А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай механизмдер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру; 7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру. Оқушылардың басым бөлігі: Күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіну, формуласымен есептер шығара алу. Кейбір оқушылар: Механиканың алтын ережесін тұжырымдау, күш моменті формуласын қолданып күрделі есептерді шығару. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин.
Өткенге шолу 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу,түгендеу) Жағымды ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» әдісі Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады. Оқушылар «Смайликтер» арқылы көңіл күйлерін білдіреді. Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! ІІ.Үй жұмысын тексеру. «Өрмекшінің торы» әдісімен үй тапсырмасын қайталау. Әрбір оқушы келесі оқушыға сұрақ қою арқылы жіптің ұшын ұстады. Осылайша үй тапсырмасын қайталап, сұрақтарға жауап береді. Жіптің көмегімен өрмекшінің торы пайда болады. |
Оқушылар ауызша сұрақтарға жауап бере отырып келесі оқушыға сұрақ қояды, соның нәтижесінде өткен сабақта өтілген материалды еске түсіреді. Мұғалім дұрыс және бұрыс жауаптар бойынша оқушыларға кері байланыс береді |
Бағалау: «Бағалау парағы»
|
Тоқыма жіп
«Бағалау парағы»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы. Жеке жұмыс 10 мин
10 мин |
«Миға шабуыл» әдісі Суретті сипаттаңыз. Оқушылар суретті сипаттайды, жаңа тақырыпты бастайды.
Жеке жұмыс. «Карусель» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс 1 – оқушы. Жай механизмдер туралы 2- оқушы. Күш моменті туралы 3-оқушы. «Механиканың алтын ережесі» туралы
«Деңгейлік тапсырмалар» есеп шығару. А-Деңгей 1.Жай механиздер дегеніміз не? А) күшті өзгертпей, қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын құралдар В) күшті түрлендіріп, қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын құралдар С) күшті түрлендіріп, қозғалыс бағытын реттеу үшін қолданылатын құралдар 2. Блок дегеніміз не? А) өз өсінің төңірегінде айнала алатын, шетінде науасы бар доңғалақ тегершін. В) айналмайтын шетінде науасы бар доңғалақ тегершін. С) айналатын қарапайым доңғалақ тегершін. 3. Иіндік дегеніміз не? А) қозғалмалы тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала алатын кез келген дене В) қозғалмалы тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала алатын доңғалақ С) қозғалмайтын тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала алатын кез келген дене 4. Күш моменті дегеніміз не? А) Күштің уақытқа көбейтіндісі. В) Түсетін күштің өз күш иініне көбейтіндісі С) Түсетін күштің өз күш иініне бөлііндісі В-Деңгей 1.Рычагқа 2,5 Н- ға тең күш әрекет етеді. Егер күш моменты 0,6 Н*м болса, онда иін күші неге тең? 2. Машина 72 км/сағ жылдамдықпен бірқалыпты қозғалып келеді. Егер оның моторының тарту күші 2000 Н болса, онда ол 10 секундта қанша жұмыс атқарады? С 1.Серіппелі тапаншадағы серіппенің қатаңдығы 4000 Н/м. Оқтың массасы 5г. Серіппені 2см-ге сығып қысады. Оқ пистолеттен қандай жылдамдықпен ұшып шығады. 2. Массасы 10г оқ 800 м/с жылдамдықпен ағашқа тиеді де 10см тереңдікте тоқтайды. Ағаштың кедергі күшін тұрақты деп есептеп, оның шамасын табу керек. |
Оқушылар суретті сипаттайды, жаңа тақырыпты бастайды.
Оқушылар Механизм тақырыбының тестерін шешеді
Жауаптарын бірге тексереді
Дескриптор: -Жай механиздер дегеніміз не екенін біледі -Блок деген не біледі -Иіндік дегеніміз не екенін біледі
. Күш моменті дегеніміз не екенін біледі
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Педагогтің
аты-жөні: Самат
Еркежан Күні: 12.04.2021 Сыныбы: 7
А Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Жай механизмдер Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау
және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар
келтіру; 7.2.4.2 – күш
моменті ұғымының физикалық мағынасын
түсіндіру Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар:
Қарапайым механизмдердің
қолданылуына мысалдар
келтіру.
Оқушылардың басым
бөлігі:
Күш моменті ұғымының физикалық
мағынасын түсіну, формуласымен есептер шығара
алу.
Кейбір
оқушылар: Механиканың алтын ережесін
тұжырымдау, күш моменті формуласын қолданып күрделі есептерді
шығару. Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
5
мин.
Өткенге
шолу 5
мин
І. Ұйымдастыру
кезеңі. (Сәлемдесу,түгендеу)
Жағымды ахуал
қалыптастыру. «Жүректен
жүрекке» әдісі
Оқушылар бір-біріне бүгінгі
күнге байланысты жағымды тілектер
айтады.
Оқушылар «Смайликтер» арқылы
көңіл күйлерін
білдіреді.
Бір-бірімізді тыңдаймыз
десек 1 рет қол
шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек 2
рет
Белсенділік танытамыз
десек 3 рет
шапалақтаймыз!
ІІ.Үй жұмысын
тексеру.
«Өрмекшінің
торы» әдісімен үй тапсырмасын
қайталау. Әрбір оқушы келесі оқушыға сұрақ қою арқылы жіптің ұшын
ұстады. Осылайша үй тапсырмасын қайталап, сұрақтарға жауап береді.
Жіптің көмегімен өрмекшінің торы пайда
болады.
Оқушылар ауызша
сұрақтарға жауап бере отырып келесі оқушыға сұрақ қояды, соның
нәтижесінде өткен сабақта өтілген материалды еске түсіреді. Мұғалім
дұрыс және бұрыс жауаптар бойынша оқушыларға кері байланыс
береді
Бағалау: «Бағалау
парағы» № Дескриптор Ұпай 1 Сұрақтарды дұрыс қояды 1 2 Дұрыс жауап бере алады 1
Тоқыма
жіп
«Бағалау
парағы»
Сабақтың
ортасы.
Жеке
жұмыс
10
мин
10
мин
«Миға шабуыл»
әдісі Суретті
сипаттаңыз.
Оқушылар суретті сипаттайды,
жаңа тақырыпты
бастайды.
Жеке жұмыс.
«Карусель» әдісі арқылы оқулықпен
жұмыс
1 – оқушы. Жай механизмдер
туралы
2- оқушы. Күш моменті
туралы
3-оқушы. «Механиканың алтын
ережесі» туралы
№ Дескриптор Балл 1 1.жай механизмдерді анықтай
алады 1 2.Мысалдар келтіре
алады 1 2 1. Күш моментінің формуласын
біледі. 1 2.Есептер шығара
алады. 1 3 Механиканың алтын ережесін
тұжырымдай алады 1 Ережесін анықтай
алады 1
«Деңгейлік
тапсырмалар» есеп
шығару.
А-Деңгей
1.Жай механиздер
дегеніміз не?
А) күшті өзгертпей,
қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын
құралдар
В) күшті
түрлендіріп, қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын
құралдар
С) күшті
түрлендіріп, қозғалыс бағытын реттеу үшін қолданылатын
құралдар
2. Блок дегеніміз
не?
А) өз өсінің
төңірегінде айнала алатын, шетінде науасы бар доңғалақ
тегершін.
В) айналмайтын
шетінде науасы бар доңғалақ
тегершін.
С) айналатын
қарапайым доңғалақ тегершін.
3. Иіндік дегеніміз
не?
А) қозғалмалы
тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала алатын кез келген
дене
В) қозғалмалы
тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала алатын
доңғалақ
С) қозғалмайтын
тіреудің немесе біліктің төңірегінде айнала алатын кез келген
дене
4. Күш моменті
дегеніміз не?
А) Күштің уақытқа
көбейтіндісі.
В) Түсетін күштің өз
күш иініне көбейтіндісі
С) Түсетін күштің өз
күш иініне бөлііндісі
В-Деңгей
1.Рычагқа 2,5 Н- ға тең күш
әрекет етеді. Егер күш моменты 0,6 Н*м болса, онда иін күші неге
тең?
2. Машина 72 км/сағ
жылдамдықпен бірқалыпты қозғалып келеді. Егер оның моторының тарту
күші 2000 Н болса, онда ол 10 секундта қанша жұмыс
атқарады?
С
1.Серіппелі тапаншадағы
серіппенің қатаңдығы 4000 Н/м. Оқтың массасы 5г. Серіппені 2см-ге
сығып қысады. Оқ пистолеттен қандай жылдамдықпен ұшып
шығады.
2. Массасы 10г оқ
800 м/с жылдамдықпен ағашқа тиеді де 10см тереңдікте тоқтайды.
Ағаштың кедергі күшін тұрақты деп есептеп, оның шамасын табу
керек.
Оқушылар суретті сипаттайды,
жаңа тақырыпты
бастайды.
Оқушылар
Механизм тақырыбының тестерін
шешеді
Жауаптарын бірге
тексереді
Дескриптор:
-Жай механиздер
дегеніміз не екенін біледі
-Блок деген не
біледі
-Иіндік дегеніміз не
екенін біледі
. Күш моменті
дегеніміз не екенін біледі
№ Дескриптор Балл 1 1.Есептің берілгенын жаза
алады 1 2.Формуланы
анықтайды. 1 2 3.Формуланы
түрлендіреді 1 Күрделі есептерді
шығарады 1
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















