Қысқа мерзім жоспары. Омирбаева Алтынай Максутовна
06.12.2016 ж 3 «А»
сынып
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем
Сабақ мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға жалаң және жайылма сөйлемдер туралы түсінік беру. Жалаң сөйлемді жайылма сөйлемнен ажырата білуге үйрету;
Дамытушылығы: Оқушылардың тілін дамыту;
Тәрбиелігі: Ізденімпаз, өз ойын еркін жеткізе алатын шығармашыл тұлға тәрбиелеу;
Оқыту нәтижесі: жай сөйлемнің жалаң және жайылма болып бөлінуі тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерге байланысты екенін меңгереді.
Сабақтың түрі: Жеке,жұптық,топтық жұмыс.
Құралдар: бағалау парақшалары.
Әдіс-тәсілдер: Әуе шары,тұжырымдамалық карта, серпілген сұрақтар.
Сілтеме: Қазақ тілі 3-сынып. Алматы «Атамұра» 2014 Уайсова Г.И., Жұмабаева Ә.Е.
|
Сабақ кезеңдері |
Кіріктірілген модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
|
Білу кезеңі. 7мин |
ОмОЖТ,ОЖЕ, |
Ұйымдастыру бөлімі: Топқа
бөлу Менің қолымнан бәрі келе ме? Менің қолымнан бәрі келеді. Алақай, менің қолымнан бәрі келеді! |
|
Критериий бойынша бағалау парақшасы беріледі. |
|
Түсіну кезеңі. 10мин |
СТО. |
«Сұрағы бар қорап» ойыны арқылы өтілген материалды еске түсіру Аудиожазба арқылы ертегіні тыңдау Ертегі тыңдағыларын келеді ме? Бүгін біз тағы да Қазақ тілі атты ғажап елге саяхаттаймыз. Жай сөйлем деген кішкентай ауылында Жалаң деген сөйлемнің екі ақылды ұлы болыпты, біреуі - бастауыш, ал екіншісі - баяндауыш. Бастауыш үлкен ұлы болғандықтан ылғи алдында, басында жүреді екен. Жайылма сөйлем деген қария Жалаң сөйлемнің ұлдарын қатты құрметтеп, ауылдағы алатын орындары үшін тұрлаусыз атты мүшелерді жандарына серік етіп жібереді. Солай екі қария бір-бірімен ұрыспай тату-тәтті өмір сүреді. -Балалар , ендеше бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз қандай екен? -Жалаң сөйлем дегеніміз не деп ойлайсыңдар? -Жайылма сөйлем дегеніміз не? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды |
«Сұрақ – жауап»
Сөйлемнің қандай мүшелері бар? -Бүгінгі өтетін тақырыбымыз « Жалаң және жайылма сөйлем » -Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң сөйлем дейді.Жазира биледі. -Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейміз.Жазира әдемі биледі. |
Қол соғу арқылы мадақтау |
|
Қолдану кезеңі. 10мин |
ОмОЖТ,ОЖЕ, ОБжК. |
Дидактикалық ойын: «Пойыз» Жалаң сөйлем – бастауыш- баяндауыш Жайылма сөйлем – бастауыш – тұрлаусыз мүше – баяндауыш Дәптермен жұмыс: 98- жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жазу. Жай сөйлемнің түрін анықтау |
Әр топқа берілген сөздерден сөйлем құрау Құраған жалаң ,жайылма сөйлемдерді тиісті пойыз вагондарына орналастыру 97-жаттығу Оқулықтың 89-бетіндегі 98- жаттығуды көшіріп жазады. Жай сөйлемнің түрін анықтайды. |
Бағдаршам арқылы бағалау |
|
Сергіту сәті |
|
Аяқпенен топ топ топ |
|
|
|
Талдау кезеңі. 10мин |
ОүБжОБ |
Топтық жұмыс. «Әуе шарына» тапсырмалар орындау. Тапқан сөздерді шарға ретімен іліп, әр топ өз сөздерін көркем жазу ретінде дәптерге жазу. |
І
топ.
(Шешуі: Мен елімді
сүйемін)
ІІІ
топ. Ү топ. Қыс сөзін қатыстырып, жайылма
сөйлем құра |
Бас бармақ арқылы бағалау |
|
Жинақтау кезеңі. 5мин Бағалау кезеңі. 3мин |
СТО,ОБжК ТжДО ОүБжОБ |
Жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіру.
Тазалық ойын |
Жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіру 100-жаттығу
Жалаң
сөйлем Ұшақ биікке
көтерілді. Күн жылынады. Жайылма сөйлем Бау байланды. Керек-жарақтың бәрі бар. Әжем шұлық тоқыды. |
Топ басшылары критерий бойынша бағалау парақшасын толтырады. |
|
|
Үйге: |
89- бет, 99-жаттығу |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жалаң және жайылма сөйлем
Қысқа мерзім жоспары. Омирбаева Алтынай Максутовна
06.12.2016 ж 3 «А»
сынып
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем
Сабақ мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға жалаң және жайылма сөйлемдер туралы түсінік беру. Жалаң сөйлемді жайылма сөйлемнен ажырата білуге үйрету;
Дамытушылығы: Оқушылардың тілін дамыту;
Тәрбиелігі: Ізденімпаз, өз ойын еркін жеткізе алатын шығармашыл тұлға тәрбиелеу;
Оқыту нәтижесі: жай сөйлемнің жалаң және жайылма болып бөлінуі тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерге байланысты екенін меңгереді.
Сабақтың түрі: Жеке,жұптық,топтық жұмыс.
Құралдар: бағалау парақшалары.
Әдіс-тәсілдер: Әуе шары,тұжырымдамалық карта, серпілген сұрақтар.
Сілтеме: Қазақ тілі 3-сынып. Алматы «Атамұра» 2014 Уайсова Г.И., Жұмабаева Ә.Е.
|
Сабақ кезеңдері |
Кіріктірілген модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
|
Білу кезеңі. 7мин |
ОмОЖТ,ОЖЕ, |
Ұйымдастыру бөлімі: Топқа
бөлу Менің қолымнан бәрі келе ме? Менің қолымнан бәрі келеді. Алақай, менің қолымнан бәрі келеді! |
|
Критериий бойынша бағалау парақшасы беріледі. |
|
Түсіну кезеңі. 10мин |
СТО. |
«Сұрағы бар қорап» ойыны арқылы өтілген материалды еске түсіру Аудиожазба арқылы ертегіні тыңдау Ертегі тыңдағыларын келеді ме? Бүгін біз тағы да Қазақ тілі атты ғажап елге саяхаттаймыз. Жай сөйлем деген кішкентай ауылында Жалаң деген сөйлемнің екі ақылды ұлы болыпты, біреуі - бастауыш, ал екіншісі - баяндауыш. Бастауыш үлкен ұлы болғандықтан ылғи алдында, басында жүреді екен. Жайылма сөйлем деген қария Жалаң сөйлемнің ұлдарын қатты құрметтеп, ауылдағы алатын орындары үшін тұрлаусыз атты мүшелерді жандарына серік етіп жібереді. Солай екі қария бір-бірімен ұрыспай тату-тәтті өмір сүреді. -Балалар , ендеше бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз қандай екен? -Жалаң сөйлем дегеніміз не деп ойлайсыңдар? -Жайылма сөйлем дегеніміз не? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды |
«Сұрақ – жауап»
Сөйлемнің қандай мүшелері бар? -Бүгінгі өтетін тақырыбымыз « Жалаң және жайылма сөйлем » -Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң сөйлем дейді.Жазира биледі. -Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейміз.Жазира әдемі биледі. |
Қол соғу арқылы мадақтау |
|
Қолдану кезеңі. 10мин |
ОмОЖТ,ОЖЕ, ОБжК. |
Дидактикалық ойын: «Пойыз» Жалаң сөйлем – бастауыш- баяндауыш Жайылма сөйлем – бастауыш – тұрлаусыз мүше – баяндауыш Дәптермен жұмыс: 98- жаттығу Сөйлемдерді көшіріп жазу. Жай сөйлемнің түрін анықтау |
Әр топқа берілген сөздерден сөйлем құрау Құраған жалаң ,жайылма сөйлемдерді тиісті пойыз вагондарына орналастыру 97-жаттығу Оқулықтың 89-бетіндегі 98- жаттығуды көшіріп жазады. Жай сөйлемнің түрін анықтайды. |
Бағдаршам арқылы бағалау |
|
Сергіту сәті |
|
Аяқпенен топ топ топ |
|
|
|
Талдау кезеңі. 10мин |
ОүБжОБ |
Топтық жұмыс. «Әуе шарына» тапсырмалар орындау. Тапқан сөздерді шарға ретімен іліп, әр топ өз сөздерін көркем жазу ретінде дәптерге жазу. |
І
топ.
(Шешуі: Мен елімді
сүйемін)
ІІІ
топ. Ү топ. Қыс сөзін қатыстырып, жайылма
сөйлем құра |
Бас бармақ арқылы бағалау |
|
Жинақтау кезеңі. 5мин Бағалау кезеңі. 3мин |
СТО,ОБжК ТжДО ОүБжОБ |
Жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіру.
Тазалық ойын |
Жай сөйлемдерді түрлеріне қарай сәйкестендіру 100-жаттығу
Жалаң
сөйлем Ұшақ биікке
көтерілді. Күн жылынады. Жайылма сөйлем Бау байланды. Керек-жарақтың бәрі бар. Әжем шұлық тоқыды. |
Топ басшылары критерий бойынша бағалау парақшасын толтырады. |
|
|
Үйге: |
89- бет, 99-жаттығу |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
|
шағым қалдыра аласыз













